Meclis Yaşayacak! Rusya’yı ise SSCB'nin Akıbeti Bekliyor

28 Nisan 2016
862 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Sovyetler Birliği yönetiminin de Kırım Tatar halkının milli hareketini yasakladığını hatırlatarak Rusya’nın Sovyetler Birliği'nin akibeti beklediğini söyledi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni aşırıcı (radikal) örgüt kabul ederek ve faaliyetlerini yasaklayarak Kırım’ın işgalci yönetiminin Kırım Tatar milli hareketini durdurmaya çalıştığını belirtti. Kırımoğlu, yasağa rağmen Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin işgalden kurtarılan Ukrayna topraklarında Kiev merkezli olarak devam edeceğini kaydetti.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Kırım Tatar Milli Meclisi, sadece Kırım Tatar Milli Kurultayı tarafından gizli oylama yoluyla seçilen 33 kişi değil, milli özyönetimin tüm yapısıdır. Buna 230 yerel ve bölge Meclislerinin üyesi yaklaşık 2500 kişi de dahildir. İşgalcilerin onları aşırıcı olarak kabul edip çeşitli baskılar uygulayacağı açıktır. Bu mantıkla, söz konusu organların üyelerini seçen kişilerin de aşırıcı olduğu söylenebilir. Rusya, Kırım’ın köklü halkının kendisine karşı konumlandırıyor” diye kaydetti.
 
Rusların Kırım Tatar Milli Meclisi’nden korktuğunu, bundan dolayı tüm yollarla Meclis’in faaliyetlerini durdurmaya çalıştığını dile getiren Kırımoğlu, “Ruslar daha “mahkemeden” önce Kırım Tatar Milli Meclisi’nin aşırıcı örgüt olarak kabul ederek kendi yasalarını ihlal etti. Onlar, böyle yasaklar yardımıyla Kırım Tatar hareketini durdurabileceklerini düşünüyor. Ama bunu başaramayacaklar. Sovyetler Birliği yönetimi de aynı şekilde Kırım Tatar milli hareketini yasaklamıştı, iştirakçilerinin aşırıcı olduğunu ilan etmişti, hapse atmıştı. Sonuçta Sovyetler Birliği yıkıldı, Kırım Tatar hareketi ise devam ediyor. Rusya’yı da aynı akıbet bekliyor” dedi.
 
Ukrayna’nın ana kısmında bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi üyelerinin yakın zamanda toplanacağını bildiren Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin işgalden kurtarılan Ukrayna toprağında Kiev merkezli olarak devam edeceğini vurguladı.
 
Rus işgali altında bulunan Kırım'ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya, Şubat 2016'da Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurdu. Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart tarihinde yapılmaya başladı.
 
Poklonskaya, 'mahkeme kararını' beklemeden 13 Nisan 2016 tarihinde “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” karar yayınladı. 18 Nisan tarihinde ise Rusya Adalet Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “aşırıcı faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine” dahil etti.
 
26 Nisan tarihinde yapılan duruşmada işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni aşırıcı örgüt kabul ederek faaliyetlerini yasakladı.

Kırımoğlu: Kırım'ı işgalden kurtaralım

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım'ı işgalden kurtama çalışmalarını yürütmek için yeni bir platform oluşturulması veya bu sorunun Minsk Anlaşmaları'nda masaya yatırılması gerektiğini söyledi. Kırımoğlu, Rusya'nın artık Kırım'ı kendi parçası olarak ilan ettiği için Minsk Anşlaşmaları'na Kırım'ı dahil etmek istemediğini belirtti.

 

Kırım Tatar milli liderine göre bir ülke topraklarını işgalden kurtarma sorununu doğu ve güney olarak ayırılmamalıdır. Açıklama  yapan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, "Avrupa Birliği'nin uyguladığı yaptırımların, sadece Ukrayna toprak bütünlüğü sağlandıktan sonra kaldıracağını vurgulamalıdır. Maalesef şu an, bölünme var. Kırım ile ilgili yaptırımlar ayrı, Ukrayna Doğu Bölgesiyle ilgili yaptırımlar ayrıdır. Müzakerelerde, Rusya Minsk Anlaşmalarını yerine getirir ve Ukrayana, Lugans ve Donetsk Bölgelerinde kontrolü sağlarsa bazı yaptırımların kaldırılacağı hakkında anlaşmalar yapılıyor. Biz buna karşıyız. Biz yaptırımların sadece Ukrayna toprak bütünlüğü tamamen sağlandıktan sonra kalkmalı diye düşünüyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

 

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na göre Rusya artık Kırım'ı kendi parçası olarak ilan ettiği için Minsk Anşlaşmaları'na Kırım'ı dahil etmek istemiyor.

 

Kırımoğlu, "Şu an yeni platform oluşturmak için çalışıyoruz. Sonuç ne olacak bilemiyorum. Ancak bu sürece birçok ülkeyi katmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda Strasburg'ta  Ahmet Davutoğlu ile görüşme yaptım. Türkiye böyle bir platform oluşturulursa katılabiliriz dedi. En önemlisi Rusya bu platforma katılacak mı? Büyük ihtimal katılmaz. Büyük ihtimal iki tarafın müzakere ettiği bir platform olmayacak. Bu platformda işgali sonlandırmaya talep eden ve bu konuda neler yapılabileceğini düşünen tek taraf olacak." diye konuştu. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber