MHP'li Parsak Patates üreticilerinin sorunlarını meclise taşıdı

04 Ağustos 2016
748 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Yetersiz ve bilinçsiz sulama, mantar başta olmak üzere zirai hastalıklar, kaliteli ve sertifikalı tohumluk, plansız üretim ve depolama sorunlarından kaynaklanan fiyat dalgalanmaları yaşanıyor.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, patates üreticilerinin sıkıntılarının araştırılması için “Meclis Araştırma Önergesi” verdi.

Üretici emeğinin karşılığını alamıyor

Patates üreticilerinin birçok etken nedeniyle sıkıntı yaşadığını kaydeden Parsak, sorunların acil olarak tespit edilerek gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Uzun süredir mağdur olan patates üreticilerine MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak sahip çıktı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nca oluşturulacak Araştırma Kurulu’nun bu konuda inceleme yapmasını isteyen Parsak, sorunların acil olarak çözümlenmesini istedi

MHP'li Parsak Patates üreticilerinin sorunlarını meclise taşıdı

FARKLI ETKENLER VAR

Patates üreticisinin birçok etken nedeniyle zor durumda olduğunu kaydeden Parsak, “Yetersiz ve bilinçsiz sulama, mantar başta olmak üzere zirai hastalıklar, kaliteli ve sertifikalı tohumluk, plansız üretim ve depolama sorunlarından kaynaklanan fiyat dalgalanmaları yaşanıyor. Bu nedenle patates üreticisi çiftçilerimizin sorunlarının araştırılmasını teminen “Meclis Araştırması” açılmasını istedik” dedi.

PATATES TEMEL GIDAMIZ

Patatesin hem ülkemiz hem de dünya genelinde temel gıdaların başında yer aldığını ifade eden Parsak, “Tahıllardan sonra insan beslenmesinde en önemli paya sahip olan patates, ucuzluğu, birim alandan yüksek verim sağlaması ve avantajlı iklim adaptasyonu gibi nedenlerle ülkemizde ve tüm dünyada yoğunlukla üretilmekte ve tüketilmektedir” dedi.

AFYONKARAHİSAR ÜRETİCİSİ SIKINTI YAŞIYOR

Afyonkarahisar’ın patates üretiminde Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer aldığını kaydeden Parsak, “Afyonkarahisar başta olmak üzere Niğde, Nevşehir, İzmir ve Bolu gibi illerimizde, yılda 4 milyon tondan fazla üretilen patatesin neredeyse tamamı iç piyasada tüketilmektedir. Diğer yandan patates, bünyesine yüksek oranda su bulundurduğundan özel depolama koşullarını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenlerle pazarlama, patates üreticileri çiftçilerimiz için hayati öneme arz etmektedir” dedi.

SORUNLARA ÇÖZÜM BULUNMALI

Değişik etkenler nedeniyle üreticinin destek beklediğini söyleyen Parsak, “Yetersiz su kaynakları, sulamada kullanılan elektrik ve mazotun fiyatı, bilinçsiz sulama, mantar başta olmak üzere zirai hastalıklar, kaliteli ve sertifikalı tohumluk, plansız üretim, depolama sorunlarından kaynaklanan fiyat dalgalanmaları yaşanıyor. Yine patates işleyen sanayi tesislerinin yetersizliği gibi sorunlar, patates üretimini zorlaştırmakta ve bu konuda faaliyet gösteren çiftçilerimizi mağdur durumda bırakmaktadır. Patates üreticisi çiftçilerimizin emeklerinin karşılığını alması, iç piyasada spekülasyona açık bu ürünün üretici ve tüketicilerin avantajları gözetilerek korunması noktasında gerekli önlemlerin alınmasını teminen patates üreticisi çiftçilerimizin üretimden pazarlamaya tüm sorunlarının araştırılması gerekmektedir” dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber