MHP'den Kıbrıs çıkarması

06 Ocak 2016
1009 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Milletvekili Mehmet Parsak, MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Ümit Özdağ’ın başkanlığındaki heyet ile birlikte bir dizi inceleme ve temasta bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hareket etti.

KKTC Ülkü Ocakları Genel Başkanı Adem Yurdagül tarafından karşılanan heyette MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ve MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan da yer aldı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın başkanlığındaki heyet KKTC.’de ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti KKTC. Büyükelçisi Derya Kanbay’ı ziyaret etti ve ardından Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Üyesi ve aynı zamanda KKTC. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ile bir araya geldi.

BASIN MENSUPLARIYLA BULUŞTULAR
Günün ikinci yarısında Volkan Gazetesi Yazarı Sebahattin İSMAİL ve Yeniden Doğuş Hareketi yetkilileri ile buluşan MHP Heyeti daha sonra Emekli Büyükelçi Çavlan Süerdem’den Kıbrıs Meselesi hakkında önemli bilgiler aldı. Heyet ilk günün akşam yemeğinde Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre’nin misafiri oldu ve Töre ile fikir alış verişinde bulundu.

ÖNCE ŞEHİTLERİ ZİYARET ETTİLER
İlk günün sonunda Merit Otel’de istirahat eden heyet, Salı gününe hızlı başladı. MHP Heyeti, Salı günü ilk olarak adadaki Rum ve Yunan terörü ile Barış Harekatı sırasında hayatını kaybeden şehitlerimizi ziyaret etti. Öğle yemeği öncesinde Kıbrıs Meselesi konusunda uzman bir isim olan Prof. Dr. Ata Atun ile görüşen heyet, Atun’dan Kıbrıs Meselesi ve müzakerelerde ulaşılan son nokta hakkında bilgi aldı. Ziyaretin ikinci günü öğleden sonra Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgörgün tarafından kabul edilen heyet, bu ziyaret sonrasında KKTC Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğrul ile bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

KIBRIS DAVASI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR
İkinci günün akşam saatlerinde Emekli Anayasa Mahkemesi Başkanı Taner Enginel’i ziyaret eden heyet, son görüşmesini Milli Varoluş Konseyi Genel Başkanı Vedat Çelik ile gerçekleştirdi. Saat 19:30’da düzenlenen Basın Toplantısı sonrasında yurda hareket eden MHP Heyeti’nin gecenin ilerleyen saatlerinde Ankara’da olması bekleniyor. Açıklamasında; Kıbrıs’ın, Türkiye Cumhuriyeti için geçmişten bugüne önemine değinen MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, “Kıbrıs, Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren Milli bir davamızdır.

Kıbrıs adası özellikle jeopolitik önemi ve tarihsel geçmişimiz itibariyle de  1950’li ve 60’lı yıllarda adada artan Rum ve Yunan terörü, 70’li yıllarda zirveye ulaşmış ve Türkiye’nin yavru vatan Kıbrıs’a müdahalesi kaçınılmaz olmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti o günden bu güne, büyük çaplı uluslararası ambargoya maruz bırakılmış ve nihayet AKP Hükümeti’nin basiretsiz duruşu sonucu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, “Kıbrıs Cumhuriyeti” adı altında uluslararası anlaşmalar ve Türkiye’nin ada üzerindeki garantörlük hakkı hiçe sayılarak adanın tamamını temsilen Avrupa Birliği’ne üye olarak kabul edilmiştir” ifadelerini kullandı.

DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK
MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Ümit Özdağ’ın başkanlığında ve MHP Milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirilen Kıbrıs ziyaretinin de büyük önem taşıdığının altını çizen Mehmet Parsak, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve akademisyenleri ile Kıbrıs Meselesi konusunda önemli bilgi ve tecrübelere sahip yetkililerini ziyaret ederek, bilgi aldık ve fikirlerimizi aktardık. Milliyetçi Hareket Partisi olarak Kıbrıs Meselesi noktasında iki toplumlu ve iki kesimli Taksim modelini desteklemeye ve yavru vatanımızdaki soydaşlarımızla birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber