MHP'NİN OSMANLI HANEDANLARINA MAAŞ TEKLİFİ

21 Nisan 2016
856 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, "Osmanlı Hanedanı Mensupları Hakkında Kanun Teklifi"ne ilişkin, "Hanedan mensuplarından ekonomik olarak zor durumda olanların sayısı 10 kişiyi geçmez. Maaşın miktarı en yüksek 9 bin 20 TL olabilecek ve bunu Bakanlar Kurulu belirleyecek." dedi.

Kalaycı, Meclis'te, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ile hazırlayarak, TBMM Başkanlığına sundukları "Osmanlı Hanedanı Mensupları Hakkında Kanun Teklifi"ne ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Teklifin amacını "Ceddin emanetlerine sahip çıkmak" olarak açıklayan Kalaycı, öncelikle komisyon kurulmasını teklif ettiklerini belirterek, "Komisyonun yapacağı çalışmayla 'ben padişah torunuyum, şehzadeyim' diyerek konuyu istismar edenlerin önü kesilecek hem de gerçek anlamda Osmanlı hanedanı mensupları tespit edilecek." diye konuştu.

Yaşayan hanedan mensuplarının 70-80 kişi olduğunu aktaran Kalaycı, ekonomik olarak zor durumda bulunanların sayısının 10'u geçmediğini, dolayısıyla teklifin, bağlanacak maaş anlamında 10 kişiyi ilgilendirdiğini bildirdi.

Ekonomik durumu iyi olanlara maaş bağlanmayacağını, komisyonun bunu tespit edeceğini ifade eden Kalaycı, yurt dışında yaşayanlardan Türkiye'ye gelecek olanların çocuklarına, Türk kültürünü ve Türkçeyi öğrenmesi amacıyla, burs imkanlarından yararlandırmayı öngördüklerini anlattı.

Maaşın, en yüksek devlet memuru maaşına kadar, Bakanlar Kurulu kararıyla belirleneceğini belirten Kalaycı, şu an en yüksek devlet memuru maaşının 9 bin 20 TL olduğunu, Bakanlar Kurulu'nun, aile mensuplarından zor durumda bulunanlara 9 bin 20 TL'ye kadar maaş bağlayabileceğini açıkladı.

MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, özellikle Mısır'da yaşayan hanedan mensuplarından tanıdıklarının olduğunu ve bilgi amaçlı onlarla görüştüğünü aktaran Kalaycı, "Türk milleti asil bir millet. Tarih boyunca tüm mazlumlara sahip çıkan bir millet. Milyonlarca Suriyeliye milyonlarca dolar akıtılıyor. Bizim ceddimizin emaneti olan hanedan mensuplarına sahip çıkılması teklifimiz, inanıyorum ki Türk milletinin genelinde destek bulacaktır. Tüm siyasi partiler de olumlu bakacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kalaycı, bir soru üzerine, tekliflerinin, eğitim ve sağlık hakkından Türkiye'ye gelmeleri durumunda, maaşın ise yurt dışında olmaları halinde de bağlanmasını öngördüğünü vurguladı.
ABDÜLHAMİD TORUNUNDAN MHP’YE TEŞEKKÜR!
ABDÜLHAMİD TORUNUNDAN MHP'YE TEŞEKKÜR!

Türk milletinin Osmanlıya vefası MHP'nin bu manidar teklifi ile son derece olumlu karşılanmıştır. Bu konuda yayınlanmış haberi dikkatlerinize sunuyoruz

Hanedan mensuplarının 70-80 kişi olduğunu aktaran Kalaycı, ekonomik olarak zor durumda bulunanların sayısının 10'u geçmediğini anlattı. Kalaycı, Bakanlar Kurulu'nun, aile mensuplarından zor durumda olanlara en yüksek devlet memuru maaşı olan 9 bin 20 TL'ye kadar maaş bağlayabileceğini açıkladı. Kalaycı, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, özellikle Mısır'da yaşayan hanedanmensuplarından tanıdıklarının olduğunu belirtti.
 
ABDÜLHAMİD'İN TORUNU MHP'YE TEŞEKKÜR ETTİ
 
Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı 2. Abdülhamid'in 3. kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, ailede imkansızlık içinde olanların bulunduğunu kaydetti ve MHP'nin teklifiyle ilgili şunları dedi:
 
“Bu teklif için teşekkür ediyoruz. Osmanoğlu Ailesi, maddi destek almayı değil maddi destek sağlamayı seven bir ailedir. Ancak tarihin akışı bu şartları değiştirmiştir. Yaşayan 25 hanedan üyesi, şehzade var. Ailede yaşlı olup çalışamayan, Amerika ve Suriye gibi ülkelerde, yurtdışında yaşayanlar var. Bunların arasında sağlık giderlerini karşılayamayan, ilaç alamayanlar var. Evi olmayanlar da mevcut. Hanedan ailesi olarak diğer akrabalarımız da maaş ve çocukların eğitimi için burs bağlanması konusunda hemfikirler. Tabi ki bu teklifin karara bağlanması öncelikle halkımızın, diğer partilerin ve devletimizin görüşleri ve onayları alınarak yapılmalıdır.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber