Ana Sayfa > ARAŞTIRMA

MHP’ye operasyon 2009’da başladı
18 Nisan 2016
Bu haber 957 kez okundu
Bahçeli muhaliflerinin mahkemeler eliyle teslim almaya çalıştığı MHP’de genel başkan yardımcısı Semih Yalçın, partilerinin 2009 yılından buyana paralel örgütün hedefinde olduğunu söyledi. “2010’da restleştik. 2011’deki kaset olayı, MHP’yi ele geçirme planının bir parçasıydı” diyen Yalçın, ‘okyanus ötesi’nin, 7 Haziran sonrası yüzde 60’lık blok planına direnen MHP’den intikam aldığını belirtti.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
MHP, yarım yüzyıla yaklaşan geçmişiyle sadece bir siyasi parti değil, her dönemde etkisini muhafaza etmiş bir siyasi gelenek. Partisini şimdiye dek disiplinli bir biçimde yöneten Devlet Bahçeli, 2010'dan bu yana büyük bir kuşatma altında. Kuşatmanın ana unsuru ise Fetullah Gülen yönetimindeki paralel yapı. CHP'de ve HDP'de kendisine müttefikler bulan örgüt şu ana kadar MHP'yi ele geçirmelerine engel olarak gördükleri Bahçeli'yi aşabilmiş değil. MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisine yönelik bu kuşatmayı bertaraf konusunda oldukça kararlı görünüyor. Ben de bu bağlamda sorularımı MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bahçeli'nin kurmaylarından Edip Semih Yalçın'a yönelttim.

***


Sayın Devlet Bahçeli son dönem konuşmalarında açıktan paralel yapı iddiasında bulundu ve MHP'ye yönelik bir 'kuşatma'dan söz etti. Kim kuşatmak istiyor MHP'yi?

Sayın Genel Başkanımızın bu tespiti sağlam delillere dayanıyor. Devlet Bahçeli gibi önemli bir ismin durup dururken kamuoyu önüne çıkıp da kendi partisiyle alakalı bir kuşatmadan bahsetmesi önemsenmelidir. Bu durum bizce bugünün hadisesi de değildir. Biz aynı hadiseleri 2010'da da yaşadık. Referandum sırasında, onun hemen öncesinde Pensilvanya'dan gelen bazı telkinlere direnen partimiz, çok ağır sözlerle saldırıya uğramıştı. Yine 'cemaat' dediğimiz bu ekip, o tarihten bu tarafa MHP yönetiminde özellikle de genel başkanımızla alakalı bir değişiklik algısını adeta ilmek ilmek ördü. İnsanların zihinlerine, şuur altlarına yerleştirmeye çalıştı.

BU OLAY YENİ DEĞİL

Nasıl yaptılar bunu?

Bunu daha ziyade kendilerine bağlı basın-yayın organlarıyla yaptılar. Bu olay bugünün meselesi değildir. Tarihi de veriyorum: 2009, 2010'dan itibaren partimizin yönetimini ele geçirmek suretiyle 'siyasi bir oluşum içerisinde' kendine düşman olarak gördüğü iktidarla veya diğer kurumlarla mücadele etmek istendi. Şu gün için de en elverişli siyasi hareketi, kendilerine uygunluk sağlayacak hareketi MHP olarak görüyorlar ve bunun üzerinden gitmeye çalışıyorlar.

1 KASIM İŞTAH KABARTTI

MHP'nin hedefte olmasının daha farklı sebepleri var mı?

Tabanımızın kendilerine yakın olduğu iddiasından hareketle bu ele geçirme hadisesinin kolay gerçekleşeceği düşüncesi içindedirler. Bir diğeri de bu ittifakı esasında kendileri geçmişte gördüğümüz gibi herkesle yapabiliyorlar. PKK ile bile ittifaka girebiliyorlar. Ancak 1 Kasım seçimlerindeki oy oranımızdaki yüzde 4'lük düşüş, bu zihniyetin iştahını kabartmıştır. Bir kaos meydana getirmek, o kaos sonrasında bulanık suda balık avlamak, niyet budur.

ABD'NİN AĞZINA BAKMAYIZ

Paralel yapının milliyetçi-muhafazakâr camiaya çok daha önceden, 80'lerde de sızma girişimi olduğunu biliyoruz. Ancak şunu da biliyoruz ki, Sayın Bahçeli bu yapıyla hep mesafeli oldu.

Bu mesafenin sebebi neydi?

Çok doğru bir tespit yaptınız. 1980 öncesinde de buna benzer hadiseler vardı ama bu denli değildi. Onun için ben 2009'dan sonraki dönemi ifade ettim. Bir siyasi partiyi, kendi kurullarında seçilen Genel Başkan ve MYK yönetir. Ama siz eğer iradenizi başka bir mahfile teslim ederseniz siyasi parti olamazsınız; bağımlı olursunuz. Biz bağımsız ve bağlantısızız. Bir karar verirken Amerika'nın ağzına bakmayız. Muhalefetteysek iktidarın ağzına bakmayız veya bazı baskı gruplarının da ağzına bakmayız. STK'lere önem veririz ama parti yönetmesine izin vermeyiz.

MHP PARALELE YASAK

Sayın Genel Başkan da bu gerçeklerden hareketle, niyeti açık bir şekilde görülen bu gruba (paralel yapı) baştan beri partiyi adeta yasak etmiştir. Şöyle bir soru akla gelebilir: 'Ama bu cemaatle alakalı isimler zaman zaman içinizde oldu.' Bunun olması doğaldır. Elbette iktidar isteyen her parti, başka oluşumlardan tecrübeli isimleri kadrosuna kazandırmayı ister. Ama mesele genel başkanlık olunca iş değişir. Paralel yapı, ithal isimlerden kendilerine yakın birini MHP'ye genel başkan yapmak istiyor, bizde buna karşı çıkıyoruz.

2011'de bir kaset kumpası yaşadı MHP. Bu da aslında paralel oyunun bir parçası mıydı?

Tabii, siyaset sadece meşru yollarla yapılmıyor maalesef. Düşünülmüş, çalışılmış ve çok önceden başlanılmış bir operasyon bu. Biz o dönemden beri itirazlarımızı çok net olarak ortaya koyduk. Hatta biz bu insanlarla 2010'da restleştik. 2011 yılındaki kaset operasyonu MHP'yi bitirme, ele geçirme hadisesinin bir parçasıydı.


SOMUT BİLGİLER VAR, SONRAPAYLAŞIRIZ

Bahçeli'nin son dönem açıklamalarıyla paralel yapıya karşı çok net ve tavizsiz... Örgütün oyununu herkese göstermeye mi çalışıyor?

Tabii ki. Bu oyunu sadece kendi tabanına değil; kamuoyuna, aziz millete de çok net olarak ifade ediyor. Çok açık hüküm cümleleriyle toplumun müteyakkız yani uyanık olmasını istiyor. Bunlar bir tahmin ya da gözlem değil, somut bilgilere dayanıyor. Sayın Genel Başkanımız sıradan bilgilerle açıklama yapmaz, hüküm vermez.

Bu somut bilgiler kamuoyuyla paylaşılır mı?

İleride paylaşılır. Bizim saklı bir şeyimiz olmaz. Vakti ve yeri geldiğinde bunları halkla paylaşacağız. Örnek olarak söyleyeyim: Tek hâkimli bir mahkemenin bizim aleyhimizde verdiği bu kararın perde arkasında ne olduğu hususunu da paylaşacağız. Mahkemeden olağanüstü kurultay kararının çıkmasında farklı yerlerin tesiri olduğu kanaatindeyiz. Bu karar alınırken hukuk işlemedi. Karar esasında yargının MHP'ye müdahalesidir; bu da yargının siyasete müdahalesi anlamına gelir. Bu karara dayanarak kendilerini aday olarak gören 3 isim biraraya gelip mayısta kongre yapacaklarını iddia ediyorlar. Böyle bir yetkileri de yok hakları da. Güvendikleri, dayandıkları 12. Sulh Hukuk Mahkemesi de onlara böyle bir yetki vermedi. Bu bir kepazelik! Yetkisiz oldukları hâlde kamuoyunda algı oluşturmak için böyle davranıyorlar. Bu oyunu Pensilvanya'dan öğrenmişler sanırım. Yapılan iş, suçtur.

Sadece paralel yapı mı var bu işin içinde?

Hayır. Şimdi açıklamayayım ama uç mahfillerin tesirleri var. Hepsi bu yapıyla ittifak etmişler.

Karara paralel yapı ile PKK yanlıları çok sevindi, şaşırdınız mı?

Hayır şaşırmadık. Bunun geçmişte örneklerini gördük. Hatta DEV-SOL ittifakı da var bunlarda. Zamanla göreceğiz bunları. MHP üzerinde oynanmak istenen büyük bir operasyon, büyük bir oyun var.

YÜZDE 60'A 'YOK' DEDİK İNTİKAM ALIYORLAR

7 Haziran sonrası MHP'yi CHP ve HDP'li bir blokun içine çekmek isteyenler oldu. MHP bu oluşuma dâhil olmadığı için mi cezalandırılmak isteniyor?

Evet, intikam alınmak isteniyor. Biz Türkiye'yi bölmek isteyenlerle iktidar ortaklığı yapmayacağımızı net bir şekilde ortaya koyduk. HDP alenen PKK'nın siyasi uzantısı... Bunlar kravatlı, mazbatalı teröristler. CHP de zaman zaman bölücü mahfillere yeşil ışık yaktı. MHP bu tiplerle nasıl biraraya gelecekti? Bunun imkânı yoktu. Ayrıca 7 Haziran'dan sonra teşekkül ettiği varsayılan yüzde 60'lık blokun kabili tatbik olmadığını herkes biliyordu. Bir algı oluşturuldu. Özellikle paralel yapının medya ve iş dünyası ayağındakiler bu algıya hizmet etti. Ama MHP bu algıyı dağıtınca partimizi CHP ve HDP ile biraraya getirmek isteyen küresel güçlerle onların taşeronu paralel yapının 'okyanus aşırı hesapları' bozuldu. Şimdi MHP bu yüzden hedefte... Bir yandan suni kurultay gündemi, bir yandan da genel başkanlık yarışı ihdas edilerek tavizsiz duruşumuza ceza kesilmek isteniyor. Ama başaramayacaklar tabii…

'SEN KALK BEN OTURAYIM'

Adaylar baştan beri paralel yapı mensubu muydu, yoksa zamanla onların safına mı geçtiler?

İsim isim o tartışmaya girmek istemem. Ama içlerinde çok ciddi şekilde bu yapıyla bağlantılı isimler var. Zaten bu tepkimizin ortaya çıkma nedeni de budur. Zaman içerisinde ilişkili olanları da var, sonradan ünsiyet peyda edenler de var. Bunu elbette adaylar için söylüyorum. Amenna, biz herkesi kucaklayacağız ama siz bu mantıkla siyaset yaparken dağdan gelip de bağdakini kovmaya çalışırsanız “İşte burada dur!” derler insana. Ortada bir genel başkanlık yarışı yok. 'Sen kalk ben oturayım' mantığıyla hareket ediyorlar. Biz 'kongre-kurultay yapmayacağız' demiyoruz, 'vaktinde yapacağız' diyoruz.

Nil Gülsüm 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARAŞTIRMA Haberleri

Başlık Tarih
 
"Türk milleti tehlikeyi gördü"27 Nisan 2019
Sanatımda memleket var17 Mart 2019
Narımız hanım ellerde hayat bulacak08 Mart 2019
Mustafa Yıldızdoğan: Ülkücülük en şerefli madalyam01 Mart 2019
”ÖYLE BİR MİTİNG YILDIRIM GİBİ ÇAKAR”20 Şubat 2019
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.02 Şubat 2019
Düşünen, sorgulayan okuyan bir gençlik01 Şubat 2019
‘YUNUSÇA YÜREĞİMİZLE ŞEHRİ KUCAKLAYACAĞIZ’08 Aralık 2018
Devlet Bahçeli’nin zafer formülü07 Aralık 2018
Şehit öğretmenlerimize çok şey borçluyuz24 Kasım 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -2/ 15 TEMMUZ’DA SON NEFESİ VERMEMİZİ GÖZLEDİLER.31 Ekim 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -1- ÜLKÜCÜ VE ÜLKÜCÜLÜK30 Ekim 2018
‘Türk’üm demeye devam edeceğiz’30 Ekim 2018
YENİ DÜNYADA TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI 30 Haziran 2018
'Cumhur İttifakı zaferle sonuçlanacak'12 Mayıs 2018
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE09 Nisan 2018
3 SEÇİME DE HAZIRIZ09 Nisan 2018
“CUMHUR İTTİFAKI TANKIN ÜZERİNDE OLUŞTU”12 Mart 2018
“AYRIMIZ GAYRIMIZ YOKTUR BİZİM”20 Şubat 2018
Sarıkamış harekatının Türk tarihindeki yeri ve önemi22 Aralık 2017
FAHREDDİN PAŞA'NIN KAHRAMANLIĞI TARİHİ BELGELERDE21 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Erol Güngör 16 Aralık 2017
MHP, TÜRKİYE'NİN SİGORTASIDIR12 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Aşık Seyrani30 Kasım 2017
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE17 Kasım 2017
Barajları da, tezgahları da boşa çıkarırız16 Kasım 2017
KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI28 Ekim 2017
Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Ömür Raşit Tayfur, Ülkü Ocaklarını Anlattı12 Ekim 2017
Ortadoğu'nun istikrarı, İran ve Türkiye'nin işbirliğinden geçer12 Ekim 2017
DEVLET BEY TARİHİ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİ25 Temmuz 2017
DEVLET SIRRI HAİNLERİN ELİNE GEÇTİ24 Temmuz 2017
FETÖ'NÜN SİVİL KANADI NEREDE?23 Temmuz 2017
DARBE GİRİŞİMİNDE İLK CESUR ÇIKIŞI BAHÇELİ YAPTI23 Temmuz 2017
Kaset komplosunun delilleri Isparta'dan çıktı21 Temmuz 2017
PARALEL YAPI HDP'YE OY VERDİ20 Temmuz 2017
Bahçeli, FETÖ'nün MHP'de yuvalanmasına izin vermedi19 Temmuz 2017
MHP'YE KOMPLOYU FARUK BAYINDIR FİNANSE ETTİ18 Temmuz 2017
BAHÇELİ FETÖ'NÜN SİNSİ PLANLARINI DEŞİFRE ETTİ17 Temmuz 2017
PKK AÇILIMI VE MHP'YE ALGI OPERASYONU16 Temmuz 2017
FETÖ İHANETİNİ İLK O GÖRDÜ VE UYARDI15 Temmuz 2017
"ÜLKÜCÜ HAREKET ŞAHA KALKACAK" 04 Haziran 2017
3 Mayıs Milliyetçiler Günü: BU SEVDA BİTMEZ02 Mayıs 2017
"BOZGUNCU SÖZDE MUHALİFLERLE CHP'NİN DİLİ AYNI"22 Mart 2017
MHP, Antalya’da birinci parti olma gücüne sahiptir ve olacaktır!08 Mart 2017
Devleti sağlam tutmak zorundayız06 Mart 2017
BUNLAR FİTNE VE BOZGUNCU17 Şubat 2017
GÖKTÜRKLERİN GİZEMLİ HAZİNESİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR13 Şubat 2017
“Söz ve yetki Türk milletinindir”04 Şubat 2017
Devlet Bey ‘Getirin görelim’ dedi, kimseye açık çek vermedi06 Kasım 2016
“Lidere Hakaret Edene, Acımasız Olurum”22 Ekim 2016
Cennettin Bir Köşesi: Bled 17 Ekim 2016
74 YIL GECİKEN SALA04 Ağustos 2016
HAK ETTİKLERİ CEVABI VERMEKTEN İMTİNA ETMEYİZ29 Temmuz 2016
MHP'li Yalçın'dan Maya dergisine cevap26 Temmuz 2016
Güneydoğu'da neler oluyor?29 Nisan 2016
KARAYÜN'DEN BİR 12 EYLÜL ROMANI: ÇAKAL KAYASI 14 Nisan 2016
"MHP bu kaos ortamından ancak Devlet Bey'le çıkar09 Mart 2016
100 Yıllık Rövanş19 Şubat 2016
Gün Kavga, Fitne ve Çekişme Günü Değil06 Şubat 2016
Kürtler, Belgelerle Türkmen Kenti Kerkük’ü Nasıl İşgal Etti ve Türk Dış Politikasının İflası?03 Şubat 2016
MİLLİYETÇİLİK MODA DEĞİL AMA BEN MİLLİYETÇİYİM !20 Aralık 2015
Osmanlı döneminden kalma mayın balıkçı ağına takıldı27 Kasım 2015
MHP'DEN KONGRE KARARI ?!19 Kasım 2015
YAŞADIĞIMIZ DÖNEM, KİBİR DÖNEMİ08 Kasım 2015
ACIYA KARŞI ZİKİR!.. 12 Ekim 2015
TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI PROF. DR. MEHMET ÖZ İLE RÖPORTAJ03 Ağustos 2015
Sıfırlanan Paralar Erken Seçimde Kullanılacak! 19 Temmuz 2015
Karakaya: O kapıyı açmanın yolu belli! 18 Temmuz 2015
Hırsız ve Bölücülerle Koalisyon Yapmayız! 15 Temmuz 2015
'SUÇUNUZ YOKSA YÜCE DİVAN'DAN NEDEN KORKUYORSUNUZ?'12 Temmuz 2015
Halaçoğlu: Özür dilemem, Devlet bey 'konuşmaya devam edin" dedi12 Temmuz 2015
Özdağ: MHP neden çekimser kaldı?04 Temmuz 2015
Devlet Bahçeli'den koalisyon açıklaması20 Haziran 2015
İhsanoğlu: Milletin gerçek temsilcisi MHP'dir 26 Mayıs 2015
Çavuşoğlu;Asıl Soykırımına Uğrayan Kimler?25 Mayıs 2015
MHP Lideri Bahçeli, Muharrem Sarıkaya'ya konuştu19 Mayıs 2015
Erdoğan’ı, vatana ihanetten yargılayacağız!12 Mayıs 2015
İHSANOĞLU: “MİLLET ARTIK AKP’YE VERDİĞİ KREDİYİ GERİ ÇEKİYOR, MHP’YE VERİYOR”07 Mayıs 2015
Hukuk, hukuka karşı direniyor28 Nisan 2015
Özdağ'dan Korkutan İddia!17 Nisan 2015
"MECLİS'TE KAN BEYNİME ÇIKIYOR" 06 Nisan 2015
Celal Adan: Devlet Bey, Ergenekon ve Balyoz'da tuzağa düşmedi16 Mart 2015
"BEN TÜRK'ÜM DEDİĞİMDE 'SEN FAŞİSTSİN' DİYEMEZSİN"16 Şubat 2015
AKP’li vekillerden MHP’ye ilginç talep09 Şubat 2015
Yusuf Halaçoğlu:Türkiye’yi Amerika ve PKK yönetiyor!19 Ocak 2015
REKLAM YAZARI ŞAİR HASAN SANCAK’ IN : AYAKKABI KUTUSU KARAGÖZ=HACİVAT GERÇEK RÜYASI ÇOK KONUŞULACAK!..06 Ocak 2015
Erdoğan'ın amacı gündem değiştirmek03 Ocak 2015
MHP İSTANBUL İL BAŞKANI MEHMET BÜLENT KARATAŞ NTV HABER RÖPORTAJI SES GETİRDİ:31 Aralık 2014
Dr. Sinan OĞAN ile “Çözüm Sürecinde Yeni Aşama” Konusunda Röportaj27 Aralık 2014
AKP'Yİ YIKACAĞIZ24 Aralık 2014
MHP Iğdır Milletvekili ve TÜRKSAM Başkanı Sayın Dr. Sinan OĞAN ile Peşmerge’nin Türkiye’de Eğitilmesi Hakkında Söyleşi28 Kasım 2014
Kalaycı, Ermenek'teki Maden Ocağı Kazası için Meclis Araştırması Açılmasını İstedi27 Kasım 2014
Anadolu'da sessiz yığınların ayak seslerini duydum09 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN'A GİDEN TEK LİDER03 Ağustos 2014
Prof.Dr.Saadettin Gömeç Enver Paşa'yı Yazdı.03 Ağustos 2014
Ey insafsızlar, ey vicdansızlar Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı dramı ve trajediyi görmüyor musunuz?02 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN VE TÜRKLÜK01 Ağustos 2014
AİHM Ermeni Soykırımı Yoktur Kararı Verdi19 Mayıs 2014
Türk'ün Karakteri ve Türkçe I13 Mayıs 2014
‘Sonları Yüce Divan olacaktır’23 Aralık 2013
Her şeyden önce Ülkücü16 Kasım 2013
Kahraman Nezahet Onbaşı'ya İstiklâl Madalyası Ölümünden Sonra Nasip Olacak28 Ekim 2013
Siyaset İskelesi'nde Bir Bey Efendi- 113 Temmuz 2013
Ermenilerin çocukları PKK olarak karşımıza çıktı15 Mayıs 2013
Yeni Anayasa Çalışmaları Ve Milletimizin Adı Konusunda Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün Görüşlerinin Dayanakları19 Mart 2013
BU SEVDA BİTMEZ17 Şubat 2013
TWİTTER GÜNDEMİNİ ÜLKÜCÜLER BELİRLİYOR!11 Şubat 2011
Milli Mücadele yolunda Irak Türklerinin varlığı, yayınları08 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek (2)07 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek07 Şubat 2013
Başbuğ Türkeş'in Hayatı07 Şubat 2013
Doğu Türkistan`da Türklere karşı soykırım politikası06 Şubat 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH