MHP lideri Bahçeli: ORTADOĞU'nun siyasetimize katkısı büyük

24 Ekim 2018
452 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP lideri Bahçeli, Ortadoğu gazetesi başyazarımız Taki Doğan'ı kabul etti. Bahçeli, Ortadoğu gazetesi ile ilgili olarak, 'Siyasetimize ve partimize önemli katkıları olmuştur' ifadelerini kullandı. İşte Taki Doğan'ın yazısı...

HERKESİN dün gözü kulağı grup toplantılarındaydı.
 
Konu başlıkları belli:
 
1 - Af,
2 - And,
3 - Cemal Kaşıkçı,
4 - Erken emeklilik,
5 - Yerel seçim.
Gerisi teferruat!
 
Ancaaak... Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın af kapsamında uyuşturucu ile ilgili sözleri, and tartışmasında Anayasa Komisyonu Başkanı Bekirn Bozdağ'ın açıklamaları elbette Sayın Bahçeli'nin söyleyeceklerine önem kazandırmıştı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli açtı ağzını, yumdu gözünü! Heybedeki bütün turpları döktü! Adeta rest çekerek, yerel seçim ittifakının bittiğini açıkladı.
 
Hemen arkasından yapılan Ak Parti grubunda ise Erdoğan "Herkes kendi yoluna" diyerek bozulan yerel seçim ittifakını onayladı. Ve devam ederek af ile and tartışmalarını da sonlandırdı. Yetmedi; Bekir Bozdağ'ın arkasında durarak "İttifak için yol arkadaşımı yedirtmem" dedi.
 
 
Görülüyor ki Cumhur İttifakı'nda iki taraf da kırmızı çizgilerini koydu.
 
Koymasına koydu ama Bahçeli gruptan sonra sadece yerel seçim için ittifak olmadığını, Cumhur İttifakı'nın yürürlükte kaldığını belirterek, tartışmanın ve anlaşmazlığın yalnızca çatlakta kaldığının mesajını verdi.
 
Çatlaklar onarılır. Tamir edilir. Eskisi gibi olur mu; bilmem. Ancak seçmene karşı gövde gösterisi yapılan bu grup toplantılarında atış serbesttir! Nihayetinde Gazi Meclis çatısı altında ilişkiler sürer ve boyut kazanır.
 
Her siyasi partinin kendi içinde olmazsa olmazları mutlaka olacaktır. Af yasa tasarısına Ak Parti sıcak bakmadı değil. Üstünde çalışıldı da. Ancak uyuşturucu ve uyuşturucu baronlarıyla ilgili söylem biraz fazla sınırı aştı. Bahçeli de buna alındı.
 
Danıştay'ın andımız ile ilgili bozma kararında da Ak Parti yalnız kaldı. HDP zaten yalnızları oynuyor. 
Ancak meclis kulislerinde yerel seçimlerle ilgili olarak Ak Parti - HDP birlikteliği olunabilirlik düşünceleri hayli önem kazandı. 
 
Bence zayıf ihtimal.  HDP'nin şartı Öcalan'ın serbest bırakılması. Ak Parti bu şarta asla ve asla yakınlık duyamaz.
Taraflar Cumhur İttifakı'ndaki pozisyonlarını alırken daha yerel seçimler için aday bile belirlenmemesi partilerin iç bünyedeki stratejilerini tamamen değiştirebilir. Adeta bir satranç hamlesi gibi adım atacaklardır. 
 
 
ORTADOĞU'NUN KATKISI BÜYÜK
 
İyi Parti'nin günün ilk grup toplantısı iktidara ve MHP'ye eleştiriyle geçti.
Ama sonraki MHP grubu bugüne kadar az görülmüş bir coşku içerdi. Türkiye'nin her yerinden gelen otobüs dolusu partili tam 19 kez Bahçeli'yi ayağa kalkarak alkışladı. Her Ak Parti vurgusuna alkışlarla desteklerini vurguladılar.  Bu da tabanda iki parti arasındaki sıkıntıyı gösteriyor az da olsa...  Sayın Bahçeli vurgulamaları, verdiği örnekleriyle, Ülkücü çizgisiyle adeta coştu, partilileri de coşturdu.
 
Mecliste sayın Ömer Çelik'i gördüm. Ak Parti'nin plan ve proje adamı Çelik, mutlaka bu çatlağa bir merhem arayacaktır.
 
CHP'de ise konu sadece Kaşıkçı cinayeti, ekonomik kriz ve iktidarın yönetimiyle ilgili eleştirilerdi. 
Salon kalabalıktı ama söylem stabil kaldı. Ne and, ne af, ne de ittifak tartışmasına girilmedi.
Belki de masa altında el ovuşturmakla geçen bir andı bu... 
 
HDP grubunda ise sessizlik, sakinlik hüküm sürdü. Sadece "Öcalan'ın tecridi" konuşulduğunda alkış sesleri sessizliği bozan konu başlığı oldu.
 
Şimdilik gündem değişti. Yerel seçim heyecanı daha da kızışacak ve özellikle bütçe görüşmeleri şaşırtıcı olacak gibi...  
MHP grup toplantısından sonra tokalaştığım Sayın Devlet Bahçeli'nin gazetemiz ORTADOĞU ile ilgili "Siyasetimize ve partimize önemli katkıları olmuştur" şeklindeki cümlesi ise bize yoğun geçen günün moralini sağladı. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber