MHP’li Usta, Meclis’te ‘Çay’a Değindi

31 Mayıs 2017
1034 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan USTA ‘Çay’ı Meclis Genel Kurulu’na taşıdı.

Türkiye çay piyasasının yabancı tekellerin eline geçmesinin araştırılmasına ilişkin araştırma önergesi üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz alan MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, 
“Bölge halkının yüzde 86'lık bir kısmı çay gelirine muhtaçtırlar” diyerek çayın önemine dikkat çekti. Erhan Usta, “Çay deyince akla Karadeniz geliyor.
Çay, bölge halkı açısından ne kadar önemlidir? derseniz, bir araştırma var, o araştırmaya göre bölge halkının yüzde 60'ı geçimini çayla sağlıyor, yüzde 26'lık kısmı ise çay gelirine tamamen muhtaç halde.

Dolayısıyla yüzde 86'lık bir kısım açısından çay geliri çok önemli ve çay gelirine muhtaçtırlar.
O açıdan da baktığımızda, aldığımız kararın oradaki üreticileri ve toplumun genelini doğrudan ilgilendirdiğini ve önemli ölçüde etkileyeceğini görüyoruz.
Şimdi, üretim rakamlarına baktığımızda da enteresan şeyler var.
Mesela, yaş çay üretimi otuz yılda yüzde 111 artıyor fakat kuru çay üretimi yüzde 85 artıyor.

Bu aradaki fark da işte, çaydaki temel sorunlardan bir tanesi olan kalitesizliği ve sürekli artan randıman sorunlarını işaret ediyor. Dolayısıyla, çay üretiminde de kalite anlamında da sorunlarla karşı karşıyayız” diyerek şöyle devam etti:

“Diğer bir sorun da çay fiyatlarındaki istikrarsızlık.
Fiyat istikrarsız olunca çay geliri de istikrarsız yani oradaki toplumun yüzde 85'i çay gelirine muhtaç fakat bu çay gelirleri çok dalgalı.
Bu önemli bir sorun.
Çay işletmecileri karşısında nüfus örgütlü değil, üretici örgütlü değil, bu diğer bir sorun ve çayın getirisinin de zaman içerisinde azaldığını görüyoruz.

En büyük sorunlardan bir tanesi de çayda kaçakçılık sorunu, özellikle İran'dan gelen ciddi bir kaçak var, yüzde 15'in üzerinde yüzde 15 ile 20 arasında çayda kaçak var arkadaşlar, bu olacak iş değil.

Dolayısıyla, aslında çay üreticisinin mağduriyetlerinin önemli bir nedeni de bu kaçak meselesidir.

Dolayısıyla, burada hemen yapılması gereken iş bir defa, çay kaçakçılığının organize suç kapsamına alınması gerekir ve çay kaçakçılığının yoğun olduğu bölgelerdeki paketleme tesislerinin de ciddi bir denetim altına alınması gerekmektedir.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber