MHP Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Sayın Doç. Dr. F. Şinasi Kazancıoğlu İle Söyleşi

05 Mart 2014
1314 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Söyleşi: Burak ÖZCAN

1-)Milliyetçi Hareket Partisi’nin 8 Aralık 2013 tarihinde MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli Bey’in de katılımıyla İstanbul’da düzenlemiş olduğu aday tanıtım toplantısında partinizin Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak tanıtıldınız ve akabinde Malatya ilimize gelerek çalışmalara başladınız. Malatya’nın tanınmış ve sevilen siyasi yüzlerinizden birisiniz. Ama sizleri daha da yakından tanımaları için öncelikle değerli okurlarımız için kendinizi tanıtır mısınız?

1960 yılında Malatya’da doğdum. İlköğrenimimi Güzelyurt Hekimhan’da orta ve lise öğrenimimi Malatya Turan Emeksiz Lisesinde tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldum. 1987-1993 TCDD Malatya Bölge Mühendisi olarak göreve başladım. 1993 – 1999 yılları arasında TCDD Ankara Bölge Müdürlüğü Yol Servis Müd. Yrd.,  1999-2002 TCDD Ankara Bölge Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 2002 -2010 yıllarında TCDD  Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptım. 

Bununla beraber çalışma hayatımda 1996 TCDD‘de Üstün Gayret Ödülü, 2002 yılında Gagavuz Özerk Cumhuriyeti Meclisi Onur Madalyası, 2004 yılında Harp Akademileri Üstün Başarı Ödülü ve 2006 yılında yılın Bürokrat ödüllerine layık görüldüm. Çalışma hayatımın yanı sıra aşağıda bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarında da görevde bulunmanın gururunu yaşıyorum. Bunlar: 

  • 2004 - Halen Ulusal Güvenlik ve Strateji Akademisi Üyesi
  • 2006 - Malatya Eğitim Vakfı Yür. Kur. Üyesi
  • 2007 -  Halen Malatya Gelişim Projesi Yür. Kur. Üyesi 
  • 2006 – 2007 Yıllarında Türkiye Voleybol Fed. Yür. Kur. Üyesi
  • 2006 -  2007 TCDD Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
  • 2009 – Halen Türkiye Boks Fed. Onur Kur. Üyesi
  • 2012 – Halen Türkiye Voleybol Fed. Den. Kur. Üyesi
  • Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Üyesi
İyi derecede İngilizce bilmekte, evli ve üç çocuk babasıyım.

2-)Şinasi Bey sizin siyasetçi kimliğinizin yanında birde akademisyen kimliğiniz var. Diğer adaylardan sizi ayrı tutan en belirgin fark olan akademisyen kimliğiniz hakkında bilgi verir misiniz?

 1997 Yılında Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisansımı tamamladım. 2004 yılında Harp Akademileri Milli Güvenlik Akademisinden mezun oldum ve 2010 yılında da Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Dalında Doktoramı tamamladım. 2013 yılında ÜAK ‘dan Doçent Doktor Unvanını almış bulunmaktayım.

3-)Malatya’ya gelip seçim çalışmalarınızı başlatmış olduğunuz günden bugüne yoğun çalışmalar yaptığınızı biliyoruz. Seçim büronuzun açılışında yoğun katılım vardı. Bu, Malatya halkının size olan ilgisini göstermektedir. Ben Malatya halkının 2007 yılında Milletvekili seçimlerinde sizin kıymetinizi bilemediğini savunanlardanım. Yapmış olduğunuz çalışmalarınızda Malatya halkından beklediğiniz ilgiyi görüyor musunuz? Malatyalı ile neredeyse bire bir temasta bulunarak düşüncelerini alıyorsunuz. Malatya halkından size iletilen Malatya’nın en büyük soru ve buna çözüm hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? 

Malatya, aslında kadirşinas bir şehirdir. 2007 yılında Milletvekili Seçimlerindeki resmin birçok sebepleri vardır. Daha çok da muhatabı doğru bilme, doğru okuma ve doğru anlama ile alakalıdır. Zannediyorum ki 2007 seçimlerinde halkımıza bizleri doğru okuma, bilme ve anlama imkânını yeterince veremedik. Bu sebeple olacak ki, doğrudur, anlamlandırılamadık. Yoksa Malatya vefalıdır… Hakşinas, Hak bilir bir Halkı vardır… İtirafını da bilir, itirazını da… Sabırlı ve tahammülkardır… Acele etmez, fırsat tanır, imkân verir… Gönlü oldukça boldur. Mevcut iktidara büyük oranda sahiplenmesi, bu özelliklerinden mütevellidir. 
Ancak bu sefer, farklı olacaktır. Bundan eminim. Gittiğim her yerde bunu çok net görüyorum. 
Hükümete Belediye Başkanlıklarına verdiği desteğin karşılığını alamadıklarını, giderek de çok şey kaybettiklerini söylüyorlar. 30 Mart’ın itirazlarının sesi olacağını belirtiyorlar. Otuz yıldan beri konuşulan“Kuzey /Güney Çevre Yolunun” bir türlü halledilemediğinden, en önemli geçim kaynaklarından“Kayısının” gerekli karşılığı göremediğinden, Malatya’nın her geçen gün hak ettiği şöhret ile buluşacağı yerden uzaklaştığını, göç alan bir il olması hasebi ile yerel yönetimin alması gereken tedbirleri almadığı için“Sosyo- Kültürel” açıdan sıkıntılar yaşandığını, “Şehircilik” açısından köklü çalışmalar yapılmayıp“Palyatif ve Kolaycı” hususlarla uğraşıldığını vs. gibi konuları dile getiriyorlar. 
Bir dokunuyorsun bin ah işitiyorsun… Tabi ki bizden çözüm istiyorlar bizde halkımıza, bizleri seçer, münasip görüp yerel yönetimi nasip buyururlarsa; şehrin öncelikli sorunlarını derhal ele alacağımızı, kabul gören makul projelerimiz ile çözüme koyulacağımızı söylüyoruz. Artık kubbeyi yere koymamak konusunda halkımız ısrarlıdır. Mevcut yönetime hak etmediği desteği vermekle hata ettiklerini itiraf ediyorlar ve dolayısı ile bu müthiş bir ahlaktır.

Buna itiraz etme ahlakı denilir. Şimdi sıra itiraz ahlakının icabı olan itirazdadır. Malatyalı Kardeşlerim, itirazlarını bizden yana tavır göstererek koyacaklardır. Bunu biliyor ve görüyorum.

4-)Seçim vaatlerinizden ve Malatya için ürettiğiniz projelerinizden bahseder misiniz? 

Bir kere şunu hemen belirteyim ki ulaşım konusunda “Mono Ray Projemiz” büyük yankı yaptı diyebilirim. Ayrıca Malatya’nın gelişmesini engelleyen, şehri ikiye bölen “Demiryolunu Yer Altına Almayı veya Ötelenmesini” planlamaktayım. Bunun yanı sıra yıllardır bir türlü gerçekleşmeyen “Kuzey / Güney Çevre Yolu” projelerini süratle gerçekleştireceğiz. Malatya Basını ve Medyası bu hususu ve diğer tüm projelerimizi çok önemsiyor. Bununla beraber “Turizm Amaçlı Levent Vadisi Canlandırma” projemiz,“Büyük Karakaya Sahil” projemiz, “Beyler Deresi Vadisi” projemiz, “Büyük Şehir Parkı” projemiz turizm alanında Anadolu’nun cazibe merkezi haline getirerek Malatya’mıza hak ettiği ilginin gösterilmesi ve tanıtılmasını amaçlamaktayız. 

Spor alanında her semte “Spor, Sanat ve Kültür Merkezleri” yaparak Malatya’nın genç nüfustaki var olan büyük potansiyelini harekete geçirmeyi amaçlamaktayız. Sosyal alanda Malatya- Kayseri yolunda bulunan ve atıl durumdaki “Vagon Onarım Fabrikasını” gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra büyük bir uluslar arası “Fuar Merkezine” dönüştürmeyi planlamaktayız. Bununla beraber “Hilal Kart Sosyal Market”projemizle ihtiyaç sahibi Malatyalı vatandaşlarımızın belirlenen kriterler doğrultusunda, verilecek “Hilal Kartlarla” bu marketlerden alış veriş yapma olanaklarının sağlanmasını hedeflemekteyiz. Sosyal projelerimiz arasında bulunan “Taziye Hizmetleri” projemizle hakkın rahmetine kavuşan vatandaşlarımızın taziye evlerine “3 gün boyunca yemek ve iaşe yardımı” yapmayı planlıyoruz.

5-)Şinasi Bey birazda güncel konular hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Ülkemizde yaşanan son olaylar malumunuz. Yolsuzluk iddiaları ayyuka çıkmış durumda. Bunlar hakkındaki düşünceleriniz ve yerel seçimlerin oy oranlarını etkileyip etkilemeyeceği hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz? 

Malatya’nın en bariz özelliklerinden biri de ülke meseleleri konusunda ki duyarlılığıdır. “Bana ne” demeyen, dedirtmeyen bir şehirdir burası. Yolsuzlukların, kayırmacılığın, dayatmaların AKP’yi usanılan bir parti yaptığını Malatya’nın her yerinde görebiliyoruz. AKP aranılan bir parti olmaktan çıkmıştır artık. Malatyalı göstereceği sabrı göstermiştir. Artık ders verme haddini bildirme kararındadır. Hali hazır yönetim de bu sebeple oldukça rahatsızdır. Her ne kadar meselelerin üzerine her zaman yaptıkları gibi tül germek isteseler de, bu sefer başaramayacaklardır. Etkilemez olur mu? Tabi ki ayyuka çıkan yolsuzluk iddiaları güvenlikte ve hukukta yaptığı son değişikleri, basına müdahaleleri, kendinden olmayan STK’lara saldırıları bu yerel seçimde aleyhlerinde kesindir.

6-)Malatya yıllardır AKP’li Belediye Başkanı tarafından yönetilmektedir. Malatya halkının AKP’li Belediye Başkanından ve yaptıklarından memnun olmadığı yapılan anketlerde ortaya çıkmıştır. Yıllardır belediye kendilerinde olmalarına rağmen yapamadıklarını bugün seçim vaatlerinde görmekteyiz. Şinasi Bey yıllardır belediye kendilerinde olmalarına rağmen yapamadıklarını seçim vaadi olarak göstermelerini bir samimiyetsizlik olarak görüyor musunuz?  

Belediye başkanları halka yapmış oldukları vaatlerle, verdikleri sözlerle ölçülürler. Vaatlerinizi yapmamış, yapamamış; sözünüzde bulunamamışsınız. Elbette ki aynı vaatlerle tekrar halkın önüne çıkmanız samimiyetsizlik olarak okunur. Zaten bu samimiyetsizlik sebebi ile olacak ki halkımız başarısız olan birisinin ikinci kez aday gösterilmesine tepkilidir. Bu tepkisini de halkımız kesinlikle sandıkta ortaya koyacaktır.

7-)PKK’nın siyasal uzantısı BDP’nin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yerel seçimlerden özerklik ilan edeceği yönünde söylemleri var. 30 Mart’ın kader oylaması olacağını ve nedenlerini MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli Bey’in söylemlerinde görmekteyiz. Doğu Anadolu Bölgesinde olmasına rağmen Malatyalının teröre prim vermediği bir gerçektir. Bu anlamda yazılan senaryolara mevcut iktidarın tepki göstermediğini de biliyoruz. Sizin bu konu hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? 

Doğrudur, Malatya teröre asla prim vermedi ve vermeyecekte… Bu çok istenildi, denendi ama tutmadı.
Zira Malatyalının kültürü, farkındalığı teröre hep mani olmuştur. Malatya’da her yere gidiyoruz… Herkesle konuşuyoruz… Bu konuda soru geldiğinde partimizin görüşlerini, Sayın Liderimiz Devlet Bey’in görüşlerini aktarıyoruz. Evet, hiç kimse rengi, dili, dini, mezhebi ne olursa olsun bu ülkenin zencisi değildir. Hiç kimsenin bir başkasını nafile yerine koymaya hakkı yoktur. Bu minval üzerine düşüncelerimizi belirttiğimizde çok takdir alıyoruz. Bu konuda şunu söylüyorum hep: Bizler Millet olarak bir bütünüz. Hepimiz bu bütünün birer parçasıyız. Şu parça gerekli, şu gereksiz demeyiz; dedirtmeyiz. Ben farz isem, sen de farz sın; sen vacip isen ben de vacibim… Ben farz, sen nafile hükmünde olamazsın. Hiç kimse bir başkasının kâfiri olamaz! Evet, söylediklerim budur. İnanınız bu müthiş tesir yapıyor. Hakkımızda yaratılmak istenen kötü kanaati yer ile yeksan ediyor.
   
8-)Şinasi Bey çıkmış olduğunuz bu kutlu yolda yapacağınız çalışmalarda size ve ekibinize başarılar diliyorum. 30 Mart akşamı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanın Allah’ın izniyle sizin olmanızı temenni ediyorum. Bir sonraki röportajımızı inşallah sizle Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaparız. Bu keyifli söyleşi ve samimi açıklamalarınız için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Son olarak; Malatya Halkına, şu ana kadar bizlere göstermiş oldukları teveccüh ve ilgiden ötürü teşekkürlerimi bildirir, onlara hizmet ve projelerimizi gerçekleştirmek için bizlere verecekleri destekten şüphem olmadığını ifade etmek isterim. İyi dilekleriniz ve söyleşi için bende size teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.  

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber