MEVSİMLİK İŞÇİLER DE KADROYU HAK EDİYOR

09 Aralık 2017
353 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda mevsimlik işçilerin sorunları ve talepleri dile getirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda mevsimlik işçilerin sorunları ve talepleri üzerine konuştu.

GECİKMİŞ BİR ADIM

Taşeronlar ile alakalı gelişmeler son derece memnuniyet vericidir diye sözlerine başlayan Usta; “Aslında gecikmiş de bir adımdır çünkü bütün siyasi partilerin kamuoyuna karşı bu konuda verilmiş sözleri vardı” dedi.

MEVSİMLİK İŞÇİLER DE KADROYU HAK EDİYOR

Taşeron işçiler için düzenlemeler yapılırken, müjde bekleyen vatandaşlardan yoğun bir şekilde mesaj ve arama aldıklarını belirten Usta; “Bunlardan bir tanesi mevsimlik, sezonluk çalışan işçiler.

Bu işçiler bilindiği üzere; Ormanda var, Çay İşletmelerinde var, Şeker Kurumunda var, Millî Eğitimde var, kamuda belli yerlerde bu tür işçilerimiz var. Bunların en az çalışanının da yirmi, yirmi beş yıllık hizmeti var. Zaten belli bir zamandan sonra yeni alım yapılmadı.

En fazla altı ay çalıştıkları için işten çıkartıldıkları zaman içerisinde işsizlik sigortası ödeneğinden de faydalanamıyorlar. Yeni durumda çalışma sürelerinin, dokuz aya çıkartılması söz konusu.

Ancak kadro konusunda mevsimlik işçilerin de taşeronlar kadar kadroyu hak ettiklerini düşünüyorum. Kadro verilmesinin, bu düzenlemenin içerisine alınmasının çok uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

NORMAL BİR İNSANIN 2 KATI KADAR BİR ÖMÜR GEREKİYOR

Mevsimlik işçilerin emeklilikle ilgili de problemleri olduğuna dikkat çeken Usta; “İşçi altı ay devlette çalışıyor ‘Kalan altı ayda da gitsin bir yerde çalışsın.’ diyemiyorsunuz.

Özel sektör firması ‘Sen ne kadar süre çalışacaksın?’ diye soruyor. ‘En fazla altı ay çalışacağım.’ dendiğinde, o altı ay için kimse iş vermiyor.

Dolayısıyla, normal bir insanın 2 katı kadar bir ömür gerekiyor bu insanların emekli olabilmesi için. Bu sıkıntıları Hükûmetin dikkate alması gerekir” diye ekledi.

MECLİS ARAŞTIRMASI ÖNERGESİ

Usta konunun daha detaylı incelenip, sonuçlanması için TBMM’de Meclis Araştırması Açılması için girişimlerde bulunduklarını da belirtti. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber