Lisede ‘rapor’ dökümüne MHP'den Soru Önergesi

22 Şubat 2013
1331 Haber Okunma   0 Haber Yorum

YGS’ye yaklaşık bir ay kala lise son sınıf öğrencilerinde ‘rapor’ telaşı başladı ve sınıflar boşaldı. Öğrenciler sağlık kuruluşlarından 350 TL’ye kadar rapor alıyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Zühal Topcu bu çarpık işleyişe el koydu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) yaklaşık bir ay kaldı. 24 Mart Pazar günü yapılacak sınava hazırlanan lise son sınıf öğrencileri rapor alarak okul yerine dershanelere gitmeye başladı. Eğitimciler lise son sınıfta öğrenci bulmakta zorlandıklarını kaydederek, “Öğrenciler sahte rapor peşine düştüler” diyor. İki yıl önce dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş (Çubukçu), YGS öncesinde yayımladığı genelgede öğrencilerin “velilerinden dilekçe getirerek izinli sayılmalarını” sağlamıştı. Ancak eski Bakan Ömer Dinçer, bu genelgenin kaldırıldığını açıklamış ama rapor alınmaya devam edilmişti. Bu yıl ise yeni Bakan Nabi Avcı’nın nasıl yol izleyeceği merak konusu. Eğitim İş Sendikası’nın Özlük Hukuk Komisyonu yetkilisi Maksut Balmuk, 350 TL’ye kadar sahte rapor almanın mümkün olduğunu söyleyerek, “Öğrenci devamsızlıklarını kullandıktan sonra da rapor peşine düşüyor. Onları sahte rapor peşinde koşturmaktansa velisinden dilekçeyle izinli sayılması daha ahlaki” diyor. Öğrencilerin yılda 20 günü özürsüz 20 günü özürlü (raporlu) toplam 40 gün devamsızlık hakkı var. (HaberTürk, 20 Şubat 2013)

Yıllardır okulların, idarecilerin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin kapanmayan bir yarası olan bu çarpık işleyişe MHP Genel Başkan Yardımcısı, TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topcu el koydu. Topcu Milli Eğitim Nakanı Nabi Avcı'nın cevaplandırması için TBMM Başkanlığı'na aşaıdaki soru Önergesi'ni sundu:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

31.01.2013Prof. Dr. Zühal TOPCU
Ankara Milletvekili

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvurular 2 Ocak 2013’te başlamıştır. 2012-2013 öğretim yılında sınava hazırlanan lise son sınıf öğrencileri YGS ve LYS’ye çalışmak için okula gitmeyerek rapor almaktadırlar. Rapor alma ile ilgili olarak,

1.  Bu gibi durumlara öğrencileri düşürmemek için öğrencilere ek izin verme planınız var mıdır? Varsa bunu düzenleme şekliniz nasıl olacaktır?

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber