Ana Sayfa > ARAŞTIRMA

“Lidere Hakaret Edene, Acımasız Olurum”
22 Ekim 2016
Bu haber 1006 kez okundu
MHP’ye yapılan saldırıların sadece hedefinin Kocaeli teşkilatları olduğunu düşünmüyorum, hedefin Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli olduğunu düşünüyorum. Çünkü birileri MHP üzerinde Genel Başkanımızda açıkladı, MHP üzerinde operasyon yapmaya kalkışıyor ve buna canı gönülden katılıyorum. Bu tespit önemli doğrudur ve yerindedir.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Bir davaya adanmış ömür,

Vatan için çileyi şerbet diye içen,

80 döneminde gözünü budaktan sakınmayan genç bir ülkücü,

İstikbal değil istiklal derdine düşmüş bir eğitimci.

Ülkücü olduğu için tayin edilmeyen, ihtilal de vatan haini ilan edilen,

En yakın arkadaşını 80 döneminde kaybeden ve vücudunda hala o dönemlerden kalan mermi parçası taşıyan bir isim; Yılmaz Çakıroğlu

MHP Kocaeli siyasetinin gündem ismi olan MHP Kocaeli İl Disiplin Kurulu Başkanı Yılmaz Çakıroğlu’na merak edilenleri sorduk. Çakıroğlu bizi kırmadı. Her röportaj yaptığım kişiyi derinlemesine gözlemlerim. Çakıroğlu, çetin bir siyasi yolda cesur bir dava adamı olmayı başarmış bir isim. Aklından geçeni direk söylüyor. MHP ve ülkücülük konusunda kolay kolay eleştiri kabul etmiyor Çakıroğlu, sanırım geçmiş yılları, verdiği mücadele, dava yolunda kayıpları bunun en büyük sebebi. Kocaeli’nde son dönem de en çok tartışılan disiplinle ilgili MHP camiasının merak ettiklerini sormaya çalıştım Çakıroğlu’na gördüğüm mü? Yılmaz Çakıroğlu, disiplin kurulunda olduğu sürece Kocaeli’nde Devlet Bahçeli hakkında hakaret edenler bence yandı, kırk yıllık dostu dahi olsa bu konuda “Genel merkeze, liderimize karşı olanlar, Kocaeli’de karşılarında bizi bulacaktır. Acımasız olurum.” cümlesiyle son noktayı koyuyor.
İşte o röportajımız;

Size partililerin merak ettiği soruyu sorarak röportaja başlamak istiyorum. Disiplin kuruluna gelen isimler için nasıl bir yöntem izliyorsunuz? Yol haritanız nedir ve tarafsızlığınızı koruyabiliyor musunuz?

Önemle vurgulamam gereken bir konu var. Bizim şahsi olarak hareket etme şansımız yok. Yani duygularımızla hareket edemeyiz. Partimizin bir tüzüğü var. Bizim yetkilerimiz bellidir. Disiplin cezaları ve ihraçlarla ilgili tüzüğümüzün 78. madde ve 11. Madde şartlarına aykırı davranan, isimler için gerekli çalışma yapılır. Basın yoluyla veya sanal ortamda yazılanlar değerlendirilir. Tüzüğümüz nettir. MHP kurumsal bir partidir. 7 kişilik asil olmak üzere yönetim kurulumuz vardır. Kapalı oylama vardır. Oylamada 5 oy almak suretiyle ihraç veya cezalandırma yapılır.

MHP’LİYİM DEMENİN SORUMLULUĞU TAŞIMAK GEREKİR

Şimdi bazı arkadaşlarımız, son zamanlarda biraz duygusal davranıp, sanal alemi ben hastalık olarak görüyorum sosyal medya da ego tahmin etmek adına bazı şeyleri yazıyorlar. Bu anlayış, kime faydası olduğunu düşünmeden sadece yazdım oldu mantığıyla hareket ediyorlar. Fakat yazılanlar, parti üyeliğinin taşıması gereken sorumluluğun dışına çıkıyor. Haliyle MHP kurumsal bir parti ve tüzüğü var.

Peki şuanda 4 isim Kocaeli’nin gündeminde bunlarla ilgili son durum nedir?

Hiçbir ülkücünün partiden ayrılması ve kopmasına cani gönülden razı olmayız. Ama ülkücüde, ülkücü gibi davranmalı. Partiye zarar verecek hamlelerden çekinmelidir. Yazıp sadece egosunu tatmin edip ben yazdım oldu demek ülkücü duruşa da uygun düşmez. Kural ve kaide bellidir. Bizim içinde kurallar vardır. İhraç için gelen isimlerden savunmaları isteniyor, davet yazımızda hangi ithamla karşılaşacaklarını yazıyoruz. Değerlendireceğiz.

-Sayın Çakıroğlu, son dönemde MHP’de sosyal medyada parti içi ağır ithamlar var. Disiplinin buna karşılık tutumu ne olacak? Ve bu tutumun tarafsız olduğunu söyleyebilir misiniz?

HERKES KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERECEK

Bizim, partimiz kendi şahsi malımız değil. Hissimize göre asla davranmayız. İçimiz acısa da tüzüğün verdiği yetki sınırında acımasız davranırız. Parti zarar görüyorsa acımasız davranırız. Herkes kendisine bir çeki düzen vermek zorunda.

-MHP’lilerin aklında soru kalmaması adına daha iyi açıklanması adına soruyorum. MHP’de Genel Başkan, il başkanları ve ilçe başkanlarına hakaret yeterli bir sebep mi ihraç için?

Bu konu kesindir. Parti içinde veya dışında huzuru birlik ve beraberliği bozacak açıklamanın karşılığı cezadır. Bu tarz açıklama yapıyorsanız, cezai hak ediyorsunuzdur.

-MHP Kocaeli’nde il yönetimi ve üst kurul delegeleri yapılan operasyonlarla dizayn edilmeye çalışılıyor mu? Böyle bir durum varsa disiplin nasıl bir karşı rol üstlenecek?

YAZAR DEĞİL, YAZAR KASALAR SAHNEYE ÇIKMAYA BAŞLADI

Basında bazı arkadaşlar var. Yazıyorlar. Eli kalem tutan yazar-çizer değil bunlar yazar kasa olmuşlar. Bir algı operasyonu yapılmaya çalışılıyor. Parti dışından birilerinin müdahale ettiğini düşünüyorum. Ama kimdir deseniz net fikrim yok, fakat ülkücü bunlara dikkat etmesi lazım. Disipline yapılan hamlelerin kongrelerle alakası olduğunu düşünmüyorum. Disiplin şahısları korumaz, partinin tüzel kişiliğini korur. Partiyi ve şahısları eleştirebilirsiniz ama bunu basınla değil parti içi ifade edebilirisiniz. Partiye zarar verecek noktaya taşırsanız disiplini hak ediyorsunuz.

-MHP Kocaeli’nde önce üst kurul delegelerine, ardından ilçe başkanları ve il başkanına yönelik siyasi dilde ayak kaydırma senaryoları kulislerde konuşuluyor. MHP üzerinde bir operasyondan bahsediliyor, siz nasıl yorumluyorsunuz?

MHP’YE SALDIRILARIN HEDEFİ DEVLET BAHÇELİ’Yİ YIPRATMAK

MHP’ye yapılan saldırıların sadece hedefinin Kocaeli teşkilatları olduğunu düşünmüyorum, hedefin Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli olduğunu düşünüyorum. Çünkü birileri MHP üzerinde Genel Başkanımızda açıkladı, MHP üzerinde operasyon yapmaya kalkışıyor ve buna canı gönülden katılıyorum. Bu tespit önemli doğrudur ve yerindedir. Sadece ülke içinden değil, ülke dışından da MHP üzerine operasyon yapılıyor. Çünkü MHP bu ülkenin sigortasıdır. Dolayısıyla tabandan tavana bir hareket başlatılmak istenmiştir. Bazı arkadaşlar olayın farkında varamamış olabilir ama asıl hedefin genel merkez ve genel başkan olduğu acıktır. Hissi davranmam ama tüzüğün verdiği yetki ile bu oyunu uyanlara acımasız oluruz. Biz her şeyden önce ülkücüyüz. Ülküdaşlık hukukunu göz ardı etmeyiz ama bu hukukun dışına çıkanlarda sıcak bakamayız.

-Disiplin kurulu olarak tüzük yetkisi çerçevesinde partilileri uyardınız. Aynı hataları il başkanı milletvekili meclis üyeleri yapsa da yine aynı yaptırımlar geçerli olacak mı?

Bakın kim olduğu unvanı asla önemli değil. Sayın Genel Başkanım özellikle altını çiziyor. Bizim derdimiz önce ülkem. Parti içerisinde şahısların hiçbir önemi yoktur. Eğer ülkeye ve devlete zarar veriyorsa veya attığı adımlarla böyle bir yola gidişatı gözüküyorsa acımasız olunur.

-MHP içerisinde birileri değişim diyen ihraç ediliyor algısı yaratıyor. Gerçektende öyle mi?

ÜLKÜCÜLER BU ALGIYA ASLA İNANMAMALIDIR

MHP’de 7 Haziran öncesi de ihraç var. Türkiye’de bir algı oluşturuluyor. Kalemi satılık olanlar güç kimde ise kalemi oraya ait olunduğu bilinmelidir. Kalemleri olması gerektiğini değil de nasıl olması gerekiyorsa öyle yazıyorlar. Arkadaşlarımızda bundan etkileniyor, doğal karşılamıyorum ama etkilenebiliyor. Bu hatadır. Affedebilir tarafı vardır. Bunu iki üç defa yapıyorsunuz hatadan çıkar kasta gider. Bununda bir karşılığı vardır. Bakın bize ihraç olarak gelenlerin hiç birisi kongre delegesi değil.

-MHP Kocaeli’nde az önce sorduğum operasyonların son halkası olarak disipline saldırıya geçildiği ve bu sefer de disiplin kurulu üzerine oyunlar olduğu iddia ediliyor. Siz bu konuda açıklama yapmak ister misiniz?

KOCAELİ DİSİPLİN GENEL MERKEZİN EMRİNDE

Bu soru önemli. Ayıya sormuşlar bu sene armut nasıl olacak. Oda demiş ki iyi olacak. Sormuşlar nerden biliyorsun? Oda demiş ki benim canım öyle istiyor. Disiplin kurulu tabi ki genel merkezin tasarrufundadır. Disiplini de ili de ilçeyi de kapatabilir. Bazı arkadaşların kafalarda soru işareti oluşturmak adına veya kargaşadan faydalanmak adına birilerinin yaptığı oyun olarak görüyorum. Bizim duruşumuz bellidir. Biz genel merkezin emrindeyiz. Bizim tasarrufumuz genel merkezimizin verdiği yetkidir.

-MHP Kocaeli disiplin kurulu Başkanı Yılmaz Çakıroğlu’nun kırmızı çizgisi nedir?

Kırmızı çizgimiz; Şahsiyetçilik doğrultusunda ölene kadar lider teşkilat doktrin ilkesidir. Yani Genel merkeze ,liderimize karşı olanlar, Kocaeli’nde karşılarında bizi bulacaktır.

-Son olarak kamuoyunda farklı iddialar ortaya atan, algı oluşturulmalara çalışanlara ve teşkilatlara mesajınız ne olacak?

HERKES KENDİSİNE DİKKAT ETSİN

Düşünce adamı diye bir tabir vardır. Artık düşünce adamından çok “düşünce bir de ben vurayım” adamları var. Kamuoyunda yaygın. Bunlara dikkat etmek lazım daha doğrusu bu tür arkadaşların kendisine dikkat etmesi lazım. Bir de gazetecilik olarak bir haber yazıldığı zaman kaynağının ne derece doğru olduğu araştırılmalı, araştırılmasa birilerini hukuku olarak göz ardı edilmemelidir. Benim asla siyasi bir makam beklenti yok ben ülkücüyüm. Birilerin eleştirmesine tahammül edemiyorum. Ülkücü ülkücünün yüzüne konuşur, kardeşidir.

 

röportajımız;Ahmet Akçalan (haberhodrimeydan)Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARAŞTIRMA Haberleri

Başlık Tarih
 
"Bizim için Bursa ne ise Hakkari o'dur. Bizim ayrımız gayrımız yok"17 Temmuz 2019
Terörün eteğine tutunanlar artık susmalı17 Temmuz 2019
KÜSKÜNLER İŞİN CİDDİYETİNİ ANLADI07 Haziran 2019
İstanbul, zillete teslim edilemez01 Haziran 2019
"Türk milleti tehlikeyi gördü"27 Nisan 2019
Sanatımda memleket var17 Mart 2019
Narımız hanım ellerde hayat bulacak08 Mart 2019
Mustafa Yıldızdoğan: Ülkücülük en şerefli madalyam01 Mart 2019
”ÖYLE BİR MİTİNG YILDIRIM GİBİ ÇAKAR”20 Şubat 2019
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.02 Şubat 2019
Düşünen, sorgulayan okuyan bir gençlik01 Şubat 2019
‘YUNUSÇA YÜREĞİMİZLE ŞEHRİ KUCAKLAYACAĞIZ’08 Aralık 2018
Devlet Bahçeli’nin zafer formülü07 Aralık 2018
Şehit öğretmenlerimize çok şey borçluyuz24 Kasım 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -2/ 15 TEMMUZ’DA SON NEFESİ VERMEMİZİ GÖZLEDİLER.31 Ekim 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -1- ÜLKÜCÜ VE ÜLKÜCÜLÜK30 Ekim 2018
‘Türk’üm demeye devam edeceğiz’30 Ekim 2018
YENİ DÜNYADA TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI 30 Haziran 2018
'Cumhur İttifakı zaferle sonuçlanacak'12 Mayıs 2018
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE09 Nisan 2018
3 SEÇİME DE HAZIRIZ09 Nisan 2018
“CUMHUR İTTİFAKI TANKIN ÜZERİNDE OLUŞTU”12 Mart 2018
“AYRIMIZ GAYRIMIZ YOKTUR BİZİM”20 Şubat 2018
Sarıkamış harekatının Türk tarihindeki yeri ve önemi22 Aralık 2017
FAHREDDİN PAŞA'NIN KAHRAMANLIĞI TARİHİ BELGELERDE21 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Erol Güngör 16 Aralık 2017
MHP, TÜRKİYE'NİN SİGORTASIDIR12 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Aşık Seyrani30 Kasım 2017
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE17 Kasım 2017
Barajları da, tezgahları da boşa çıkarırız16 Kasım 2017
KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI28 Ekim 2017
Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Ömür Raşit Tayfur, Ülkü Ocaklarını Anlattı12 Ekim 2017
Ortadoğu'nun istikrarı, İran ve Türkiye'nin işbirliğinden geçer12 Ekim 2017
DEVLET BEY TARİHİ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİ25 Temmuz 2017
DEVLET SIRRI HAİNLERİN ELİNE GEÇTİ24 Temmuz 2017
FETÖ'NÜN SİVİL KANADI NEREDE?23 Temmuz 2017
DARBE GİRİŞİMİNDE İLK CESUR ÇIKIŞI BAHÇELİ YAPTI23 Temmuz 2017
Kaset komplosunun delilleri Isparta'dan çıktı21 Temmuz 2017
PARALEL YAPI HDP'YE OY VERDİ20 Temmuz 2017
Bahçeli, FETÖ'nün MHP'de yuvalanmasına izin vermedi19 Temmuz 2017
MHP'YE KOMPLOYU FARUK BAYINDIR FİNANSE ETTİ18 Temmuz 2017
BAHÇELİ FETÖ'NÜN SİNSİ PLANLARINI DEŞİFRE ETTİ17 Temmuz 2017
PKK AÇILIMI VE MHP'YE ALGI OPERASYONU16 Temmuz 2017
FETÖ İHANETİNİ İLK O GÖRDÜ VE UYARDI15 Temmuz 2017
"ÜLKÜCÜ HAREKET ŞAHA KALKACAK" 04 Haziran 2017
3 Mayıs Milliyetçiler Günü: BU SEVDA BİTMEZ02 Mayıs 2017
"BOZGUNCU SÖZDE MUHALİFLERLE CHP'NİN DİLİ AYNI"22 Mart 2017
MHP, Antalya’da birinci parti olma gücüne sahiptir ve olacaktır!08 Mart 2017
Devleti sağlam tutmak zorundayız06 Mart 2017
BUNLAR FİTNE VE BOZGUNCU17 Şubat 2017
GÖKTÜRKLERİN GİZEMLİ HAZİNESİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR13 Şubat 2017
“Söz ve yetki Türk milletinindir”04 Şubat 2017
Devlet Bey ‘Getirin görelim’ dedi, kimseye açık çek vermedi06 Kasım 2016
Cennettin Bir Köşesi: Bled 17 Ekim 2016
74 YIL GECİKEN SALA04 Ağustos 2016
HAK ETTİKLERİ CEVABI VERMEKTEN İMTİNA ETMEYİZ29 Temmuz 2016
MHP'li Yalçın'dan Maya dergisine cevap26 Temmuz 2016
Güneydoğu'da neler oluyor?29 Nisan 2016
MHP’ye operasyon 2009’da başladı18 Nisan 2016
KARAYÜN'DEN BİR 12 EYLÜL ROMANI: ÇAKAL KAYASI 14 Nisan 2016
"MHP bu kaos ortamından ancak Devlet Bey'le çıkar09 Mart 2016
100 Yıllık Rövanş19 Şubat 2016
Gün Kavga, Fitne ve Çekişme Günü Değil06 Şubat 2016
Kürtler, Belgelerle Türkmen Kenti Kerkük’ü Nasıl İşgal Etti ve Türk Dış Politikasının İflası?03 Şubat 2016
MİLLİYETÇİLİK MODA DEĞİL AMA BEN MİLLİYETÇİYİM !20 Aralık 2015
Osmanlı döneminden kalma mayın balıkçı ağına takıldı27 Kasım 2015
MHP'DEN KONGRE KARARI ?!19 Kasım 2015
YAŞADIĞIMIZ DÖNEM, KİBİR DÖNEMİ08 Kasım 2015
ACIYA KARŞI ZİKİR!.. 12 Ekim 2015
TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI PROF. DR. MEHMET ÖZ İLE RÖPORTAJ03 Ağustos 2015
Sıfırlanan Paralar Erken Seçimde Kullanılacak! 19 Temmuz 2015
Karakaya: O kapıyı açmanın yolu belli! 18 Temmuz 2015
Hırsız ve Bölücülerle Koalisyon Yapmayız! 15 Temmuz 2015
'SUÇUNUZ YOKSA YÜCE DİVAN'DAN NEDEN KORKUYORSUNUZ?'12 Temmuz 2015
Halaçoğlu: Özür dilemem, Devlet bey 'konuşmaya devam edin" dedi12 Temmuz 2015
Özdağ: MHP neden çekimser kaldı?04 Temmuz 2015
Devlet Bahçeli'den koalisyon açıklaması20 Haziran 2015
İhsanoğlu: Milletin gerçek temsilcisi MHP'dir 26 Mayıs 2015
Çavuşoğlu;Asıl Soykırımına Uğrayan Kimler?25 Mayıs 2015
MHP Lideri Bahçeli, Muharrem Sarıkaya'ya konuştu19 Mayıs 2015
Erdoğan’ı, vatana ihanetten yargılayacağız!12 Mayıs 2015
İHSANOĞLU: “MİLLET ARTIK AKP’YE VERDİĞİ KREDİYİ GERİ ÇEKİYOR, MHP’YE VERİYOR”07 Mayıs 2015
Hukuk, hukuka karşı direniyor28 Nisan 2015
Özdağ'dan Korkutan İddia!17 Nisan 2015
"MECLİS'TE KAN BEYNİME ÇIKIYOR" 06 Nisan 2015
Celal Adan: Devlet Bey, Ergenekon ve Balyoz'da tuzağa düşmedi16 Mart 2015
"BEN TÜRK'ÜM DEDİĞİMDE 'SEN FAŞİSTSİN' DİYEMEZSİN"16 Şubat 2015
AKP’li vekillerden MHP’ye ilginç talep09 Şubat 2015
Yusuf Halaçoğlu:Türkiye’yi Amerika ve PKK yönetiyor!19 Ocak 2015
REKLAM YAZARI ŞAİR HASAN SANCAK’ IN : AYAKKABI KUTUSU KARAGÖZ=HACİVAT GERÇEK RÜYASI ÇOK KONUŞULACAK!..06 Ocak 2015
Erdoğan'ın amacı gündem değiştirmek03 Ocak 2015
MHP İSTANBUL İL BAŞKANI MEHMET BÜLENT KARATAŞ NTV HABER RÖPORTAJI SES GETİRDİ:31 Aralık 2014
Dr. Sinan OĞAN ile “Çözüm Sürecinde Yeni Aşama” Konusunda Röportaj27 Aralık 2014
AKP'Yİ YIKACAĞIZ24 Aralık 2014
MHP Iğdır Milletvekili ve TÜRKSAM Başkanı Sayın Dr. Sinan OĞAN ile Peşmerge’nin Türkiye’de Eğitilmesi Hakkında Söyleşi28 Kasım 2014
Kalaycı, Ermenek'teki Maden Ocağı Kazası için Meclis Araştırması Açılmasını İstedi27 Kasım 2014
Anadolu'da sessiz yığınların ayak seslerini duydum09 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN'A GİDEN TEK LİDER03 Ağustos 2014
Prof.Dr.Saadettin Gömeç Enver Paşa'yı Yazdı.03 Ağustos 2014
Ey insafsızlar, ey vicdansızlar Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı dramı ve trajediyi görmüyor musunuz?02 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN VE TÜRKLÜK01 Ağustos 2014
AİHM Ermeni Soykırımı Yoktur Kararı Verdi19 Mayıs 2014
Türk'ün Karakteri ve Türkçe I13 Mayıs 2014
‘Sonları Yüce Divan olacaktır’23 Aralık 2013
Her şeyden önce Ülkücü16 Kasım 2013
Kahraman Nezahet Onbaşı'ya İstiklâl Madalyası Ölümünden Sonra Nasip Olacak28 Ekim 2013
Siyaset İskelesi'nde Bir Bey Efendi- 113 Temmuz 2013
Ermenilerin çocukları PKK olarak karşımıza çıktı15 Mayıs 2013
Yeni Anayasa Çalışmaları Ve Milletimizin Adı Konusunda Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün Görüşlerinin Dayanakları19 Mart 2013
BU SEVDA BİTMEZ17 Şubat 2013
TWİTTER GÜNDEMİNİ ÜLKÜCÜLER BELİRLİYOR!11 Şubat 2011
Milli Mücadele yolunda Irak Türklerinin varlığı, yayınları08 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek (2)07 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek07 Şubat 2013
Başbuğ Türkeş'in Hayatı07 Şubat 2013
Doğu Türkistan`da Türklere karşı soykırım politikası06 Şubat 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH