Kur'an-ı Kerim'i en güzel okuyan kişi

16 Şubat 2013
2869 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Kadıköy Osman Ağa Camisi İmam Hatibi Yaşar Cuhadar, Fas'ta düzenlenen Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda dünya birincisi oldu.

5 YIL YÜKSEKÖĞRETİM YAPTI

Yaşar Cuhadar, ilkokulu Uşak'ın merkeze bağlı Hacıkadem Köyü'nde bitirdikten sonra, köy imamının kendisini motosikletine bindirerek götürdüğü Kur'an kursuna kaydını yaptırdığını anlattı. Hafızlığını burada tamamladıktan sonra Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'nde 5 yıl yüksek öğrenim yaptığını, Türkiye'ye döndükten sonra 2003 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'nda göreve başladığını ve çeşitli kademelerde görev aldığını söyledi.

TÜRKİYE İKİNCİSİ OLMUŞTU

Diyanet'in Türk Tasavvuf Musikisi korosunda da yer aldığını, birçok yarışma ve kurstan derecelerle ayrıldığını belirten Cuhadar, 2011 yılının ekim ayından beri de Kadıköy Osman Ağa Camisi imam hatibi olarak görev yaptığını anlattı.
Mimarlar mantolama gerektirmeyen duvarı tercih ediyor.

En güzel Kuran okuyan kişi: İmam Yaşar Cuhadar

Cuhadar, geçen yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ''Camiler ve Din Görevlileri''haftası çerçevesinde müezzin, imam hatip ve diğer din görevlileri arasında düzenlediği Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmasında Türkiye ikincisi olduğunu hatırlattı.

27 İSLAM ÜLKESİNDEN 36 YARIŞMACI...

Yurt dışında ve yurt içinde çok sayıda yarışmada derece aldığını belirten Cuhadar şöyle devam etti: ''Fas'ta Kral 6. Muhammed adına düzenlenen 'Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma ve 2,5 cüzden hafızlık yarışmasına gönderildim. Kazablanka'da düzenlenen yarışmaya 27 İslam ülkesinden 36 yarışmacı katıldı. Yarışmada ülkemi en güzel şekilde temsil ettiğime inanıyorum. Yarışmanın neticesinde çok güzel okuyan arkadaşlarımız da vardı. Rabbimizin bir lütfu olarak bu yarışmada birinci olduk. Güzel Kur'an-ı Kerimimizi güzel okuyarak Türkiye'ye bu alanda birinciliği getirmek benim için bir gurur vesilesi oldu. Ülkemi layıkıyla temsil etmek bana büyük gurur verdi.''


Yaşar CUHADAR Kimdir?
 
01.11.1975 tarihinde Uşak’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Uşak’ta tamamladı. 1987-1990 yılların arasında Uşak Zümrüt Kur’an kursunda Hafızlığını bitirdi.
 
2001 yılında Mısır El-Ezher Üniversitesinden mezun oldu. 2003 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda İmam Hatip olarak göreve başladı.2007 yılında D.İ.B.lığının açmış  olduğu Türk Tasavvuf Musikisi korosu sınavında başarılı olarak Ankara’da Şef Fatih Koca, İsmail Coşar, Remzi Oktar, Dr. Cumhur Koca, Doç. Dr. Bayram Akdoğan’dan Musiki dersleri aldı. Yine aynı yıl D.İ.B. lığı Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Kıraat Bölümü sınavını kazandı.
 
2011 yılında Kıraat Bölümünden dönem 1. si olarak mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığının yurt içi ve yurt dışı programlarında hanende ve kasidehan olarak görev aldı. 2011 yılı Ekim ayından itibaren Kadıköy Osmanağa Camiinde İmam Hatip olarak görevine devam eden Yaşar CUHADAR evli ve 2 çocuk babasıdır.
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber