Konya'da Ülkücü Hareket'in Efsane İsmi Hakk'a Yürüdü

09 Kasım 2016
810 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Başbuğ Türkeş'in yakın arkadaşı, Konya'da Ülkücü Hareketin ilk kilometre taşı, CKMP, MHP, Muhafazakar Parti, MÇP kurucu ilçe başkanı ve milletvekili adayı 1944'te Ankara'daki Türkçülük yürüyüşü ile başlattığı Ülkücü Hareketteki mücadelesini vefat edinceye kadar bırakmamış, vefakâr ve cefakâr ülkücü Ahmet Fahri Özerdem bugün Hakk'a yürüdü.

Merhum Ahmet Fahri Özerdem, 1928 yılında Konya'nın Bozkır ilçesinde dünyaya geldi. Kuva-yi Milliye'ye destek vermiş bir ulema sülalesi olan "Hocalar" sülaseinin en büyük oğluydu. Babası medrese tahsili yapmış olduğundan ve Atatürk'ün teşvikiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin "2" numaralı sürücü belgesine sahip olduğundan, aydın bir kişi olarak oğlunu Bozkır'da ilkokulu bitirdikten sonra Konya'da tahsil için "Karma Ortaokulu"na gönderdi. Karma Ortaokulu'nda tahsilini tamamlayan Ahmet Fahri babasının yanına, Bozkır'a döndü.

Ahmet Fahri Özerdem'in fikrî tekâmülü, ortaokuda tanıştığı Nihal Atsız'ın neşrettiği Orhun Dergisisayesinde olmuştur. Babasını teşvikiyle hakkında "Türkçülük-Turancılık Davası" açılan Hüseyin Nihal Atsız'ı desteklemek üzere 25 Nisan'da Ankara'ya gitti ve 3 Mayıs 1944 "Türkçülük Gösterilerine katıldı. Bozkır'a geri dönen Ahmet Fahri, askerlik çağına kadar babasına yardımcı oldu. Askerliğini İstanbul'da Sıhhiye Onbaşı olarak yaptı.

Askerlikten sonra babası ile birlikte Bozkır'da Bozkırın ilk "Petrol İstasyonu"nu açarak yıllarca işlettiler. Ahmet Fahri özerdem bu arada kamyonu ile birlikte nakliye işleri de yapmaktaydı. Gençlik yıllarında okuma aşkını sürekli okuyarak tatmin eti. Gençlere Atsız, Orhan Şaik Gökyay, Peyami Safa gibi yazaeların kitaplarını okutturup, Bozkır'da Türkçü bir gençliğin yetişmesini sağladı. 1944'lü yıllardan adını bildiği "İhtilalin Kudretli Albayı Alparslan Türkeş"in arkadaşları ile CKMP'ye girmesi üzerine Ankara'ya gitti ve Türkeş'in yanında yer aldı.

Bozkır'da CKMP'nin kruucu ilçe başkanı olan Ahmet Fahri Özerdem. 1969 Adana Kongresine de katıldı. 1965,1969, 1973, 1977 Genel Seçimlerinde CKMP ve MHP'den Milletvekili Adayı oldu. Çocuklarının tahsili için Bozkır'dan ayrıldı ve Konya'ya yerleşti. "Öz-Oto" isimli işletmesinde yıllarca oto yedek parçacılığı yaptı. 1980 İhtilali'nda sonra kurulan Muhafazakar Parti'nin Konya İl Kurucuları arasındaydı. Partnin MÇP'ye dönüşümünden sonra da görev yaptı. Olaylı dönüşüm kongresinde "Başbuğ Alparslan Türkeş"in safında yer alarak MÇP'nin MHP'ye dönüşümünü sağlayanların arasında yer aldı.

Ahmet Fahri Özerdem, Ülkücü Hareket'in arşivini tutmayı çok severdi. Elinde siyah bir çanta mütemadiyen dolaşır Ülkücü Harekete ait belge ve yazıları toparlar veya bunların fotokopilerini alırdı. Ölesiye kadar akıl sağlığını kaybetmedi. Ülkücü Hareket'İn bütün faaliyetlerinde ön safta yerini aldı.

Dört aydır ciğerlerinden ve kalbinden rahatsız olan Ahmet Fahri Özerdem, bugün 90 yıllık ömrünün hitamıyla Yaradan'ına ulaştı. İkisi kız, ikisi erkek 4 çocuk babasıydı. Büyük oğlu Hadi Özerdem İstanbul Eyüp MHP eski ilçe başkanlarından ve milletvekili adaylarındandır. Küçük oğlu, Konya Ülkü FM'in Yönetim Kurulu Başkanı olan küçük oğlu Mustafa Nurettin Özerdem ise MHP Konya Karatay eski ilçe Başkanlığı, İl Genel Meclisi Üyeliği, Milletvekil  Adaylığı görevlerinde bulundu.

Cenaze Yarın İkindi Namazına Müteakip Hacıveyis Camiinden Üçler Mezarlığına Defnedilecektir. (Taziye için, Nurettin Özerdem Tel: 05324375747)

www.hasulkuhaber.com ailesi olarak "Ülkücü Hareketin Tarih Kitabı" Ahmet Fahri Özerdem'e Allah'tan rahmet, kalanlarına ve Türk Milletine baş sağlığı dileriz...


Ahmet Fahri Özerdem......      ......Sıhhiye Onbaşı Ahmet Fahri Özerdem
Karma Ortaokulu öğrencisi iken

Ahmet Fahri Özerdem - 2 Mart 1948

Merhum Necdet Sevin ile birlikte

Merhum Necdet Sevinç ile birlikte

Prof. Dr. Mustafa Kafalı ile birlikte

Sanatçı Mustafa yıldızdoğan ile birlikte. Son zamanlarında hastanede rahatsız yatarken. Arkada ayakta babasının bakımını ölesiye kadar "üf" demeden üstlenen oğlu Nurettin

1 AĞUSTOS 1995 YILINDA RAHMETLİ BAŞBUĞUMUZ ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN İMZASINI TAŞIYAN VE ANKARA'DA VERDİĞİ DAVAYA HİZMET EDENLERE "30 YIL ŞÜKRAN PLAKETİ".
YIL 2015 OLDUĞUNA GÖRE ÇOK ŞÜKÜR 50 YILDIR BAŞBUĞUMUZUN AÇTIĞI YOLDA DAVAMIZIN EMRİNDEYİM...
Ahmet Fahri ÖZERDEM  (Kendi Facebook sayfasından, kendi ifadesi)


MEKÂNIN CENNET OLSUN AHMET AMCA...(1926 - 2016)


Haber: Feridun Yıldız (Haberiniz.com.tr)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber