Kırım Türklüğünün acılarını paylaşıyoruz.

19 Mayıs 2017
456 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay: "Bugün 1944’te Sovyetlerde yaşanan Kırım Tatar Sürgünü’nün yıl dönümüdür. 18-20 Mayıs 1944 tarihleri arasında yüzbinlerce Kırımlı Türkü yüzlerce trenle sürgün edildi. Sürgünde binlerce soydaşımız açlıktan ve hastalıktan hayatını kaybetmiş, insanlık tarihinin en acı olaylarından birisi yaşanmıştır."

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Erkan Akçay, TBMM oturumunda gündem dışı söz alarak büyük sürgünün yıl dönümünde kaybettiğimiz soydaşlarımızı andı ve ünlü Kırımlı edebiyatçı Cengiz Dağcı'dan örnekler vererek vatanı kaybetmenin acısına dikkat çekti.

MHP Grup başkanvekili Akçay şunları söyledi: Bugün 1944’te Sovyetlerde yaşanan Kırım Tatar Sürgünü’nün yıl dönümüdür. 18-20 Mayıs 1944 tarihleri arasında yüzbinlerce Kırımlı Türkü yüzlerce trenle sürgün edildi.

Sürgünde binlerce soydaşımız açlıktan ve hastalıktan hayatını kaybetmiş, insanlık tarihinin en acı olaylarından birisi yaşanmıştır.
Bu acı hadise Kırım Türklüğünün sanat ve edebiyatına da yansımıştır.

Bu iftihar isimlerinden Cengiz Dağcı “Yurdunu Kaybeden Adam” adlı eserinde şu sözlere yer vermiştir: “Yurdunu kaybeden adam için hürriyetin bile bir manası kalmadığını şimdi anlıyorum. İçinde doğduğum, gülüp oynadığım yerlerde benim dilim konuşulmuyor artık. Bir zamanlar, o topraklarda dilini konuşan insanların ne olduklarını da bilmiyorum.

Son fırtına, ağacı devirdi. Bizler uçurduğu birkaç yaprak, boşlukta yolunu şaşırmış, ümitsiz ve şaşkın, meçhul bir geleceğe doğru, yalpa vurup duruyoruz.” Büyük sürgünün 73 üncü yılında Kırım Tatar Türklüğünün acılarını paylaşıyoruz. Bu vesileyle sürgünde hayatlarını kaybeden soydaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum.BIYIKSIZLAR HABER

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber