Kerkük'ü Peşmergeye Teslim Etmeyeceğiz

14 Ekim 2017
310 Haber Okunma   0 Haber Yorum

IRAK Türkmen Cephesi Lideri Erşad Salihi, Bağdat'tan Kerkük'e giderek ağır silahlı korumaları ile birlikte halk içerisine girip gövde gösterisi yaptı. Sıkı güvenlik önlemleri altında vatandaşlar ile biraraya gelen Salihi, Türkmen halkına yaptığı konuşmalarla moral verdi. Salihi, Kerkük'ün peşmergeye teslim edilmesinin söz konusu olmadığını tekrarladı.

Pazar günü Başbakan Binali Yıldırım'ın Bağdat ziyareti öncesi Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum'un Süleymaniye'ye düzenlediği gezinin perdese arkası aydınlanmaya başlarken, askeri hareketlilik de sürüyor.

 

Irak Merkezi Yönetim ile Kürt Bölgesel Yönetimi (KYB) arasında Kerkük ile ilgili yaşanan gerginlik devam ederken, Irak ordusu ile Haşdi Şabi birliklerinin Kerkük etrafındaki konuşlanması sürüyor. Süleymaniye'de ise Bağdat yönetimi ile KYB yetkilileri arasındaki pazarlıklar gerginliği daha da arttırdı. 6 şart öne süren Irak merkezi yönetimi, KYB'ye 48 saat süre verdi.
 

48 SAAT SÜRE

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Süleymaniye'de KYB yetkilileri ile        biraraya gelerek Başbakan Haydar İbadi ile Haşdi Şabi birliklerinin taleplerini iletti. 6 şart için 48 saatlik süre verildi. Kerkük içerisinde ve etrafındaki peşmerge güçleri, Türkmen Haşdi Şabi birlikleri ve Irak Ordusu güçleri ise eller tetikte hazır bekliyor.

 

MERKEZİ YÖNETİMİN KYB'YE SUNDUĞU 6 MADDE

Bağdat hükümetinin KYB'den talep ettiği 6 madde ise şöyle:

 

-Kerkük Havaalanı, Irak ordusuna teslim edilecek

- K1 Keyvan askeri karargahı Irak ordusuna derhal verilecek

-Tüm Petrol kuyuları,yatakları ve şirketlerin kontrolü Irak ordusuna geçecek.

-Kerkük Valisi Necmettin Kerim görevden alınacak

-Peşmergeye teslim olan DEAŞ militanları Irak ordusuna teslim edilecek

-Peşmergenin ve Kürt yönetiminin kontrolünde olan Kerkükün tüm bölgeleri ile DEAŞ'dan geri alınan bölgeler de derhal Irak ordusuna teslim edilecek.

 

İTC LİDERİ ERŞAD SALİHİ, KERKÜK'TE GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI

Bu arada Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşad Salihi, Bağdat'tan Kerkük'e giderek ağır silahlı korumaları ile birlikte halk içerisine girip gövde gösterisi yaptı. Sıkı güvenlik önlemleri altında vatandaşlar ile biraraya gelen Salihi, Türkmen halkına yaptığı konuşmalarla moral verdi. Salihi, Kerkük'ün Peşmerge'ye teslim edilmesinin söz konusu olmadığını tekrarladı.
 

İTC Merkez binasında da çalışma arkadaşları ile biraraya gelen Salihi, bölge ve geleceği ile ilgili toplantı düzenledi. Erşad Salihi, toplantıya başkanlık yaparken, Haşdi Şabi Türkmen birlikleri de toplantının yapıldığı binanın güvenliğini sağladı.
 

İTC Başkanı Salihi'nin Kerkük'te bulunduğu süre içerisinde ise Tuzhurmatı ve Beşir bölgesinde bulunan Türkmen Şabi Birlikleri de eller tetikte, hazır bekledi. Olası saldırı veya suikast girişimine karşı her türlü önlem alındı. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber