Karşılıksız çekler yüzde 19 arttı

15 Aralık 2015
785 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Ocak-Kasım 2015 döneminde, karşılıksız çek adedi yüzde 19, tutarı yüzde 42 oranında artış gösterdi. Kasım 2015 döneminde parasal tutarı 24,7 milyar TLyi bulan 701 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Bununla birlikte, aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 3,9 milyar TL tutarındaki 146 bin adet çek daha sonra ödendi.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Kasım ayına ait çek bilgilerini açıkladı.

Verilere göre; Ocak-Kasım 2015 dönemini kapsayan 11 aylık sürede, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı 20,8 milyon adede ulaşırken, bu çeklerin parasal tutarı 606 milyar TL oldu.

Bu dönemde ibraz edilen çek tutarı geçen yıla göre yüzde 14, çek adedi ise yüzde 2 arttı.

Bu arada 2015’in ilk 11 ayında karşılıksız çek adedi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarındaki artış ise yüzde 42 oranında gerçekleşti.

Kasım ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak yüzde 3,6 ve tutar olarak yüzde 4,1 oldu.

Ocak-Kasım 2015’i kapsayan 11 aylık dönemde ise karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık artışla yüzde 3,4 ve tutar bazında 0,8 puanlık artışla yüzde 4,1 olarak gerçekleşti.

EN FAZLA KARŞILIKSIZ ÇEK İSTANBUL'DAKasım ayında, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu.

Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise İstanbul yine ilk sırada yer alırken, bu ili sırasıyla Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izledi.

Kasım ayında, tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il yüzde 11,7 oranla Ardahan oldu.

Ardahan'ı sırasıyla, yüzde 11,2 ile Hakkari, yüzde 10,4 ile Van, yüzde 10 ile Bingöl ve yüzde 9,9 oranla Şanlıurfa takip etti.

Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Tunceli, Nevşehir ve Karabük olarak sıralandı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber