Kanada'daki Türkler "Ermeni yalanlarına" karşı yürüdü

25 Nisan 2016
616 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Türk sivil toplum kuruluşlarınca Kanada'nın başkenti Ottowa'da, sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı "24 Nisan Barış ve Dayanışma Yürüyüşü" düzenlendi.

Ülke genelindeki Türk sivil toplum kuruluşlarının birlikteliğiyle oluşan Kanadalı Türkler Barış ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen 24 Nisan Barış ve Dayanışma Yürüyüşü, Şehit Albay Atilla Altıkat Anıtı önünden başladı. Ermeni terör örgütü ASALA militanlarınca 1982 yılında Ottawa'da şehit edilen Askeri Ataşe Albay Atilla Altıkat anısına yapılan anıta çelenk koyan gruptakiler, şehitlerin ruhuna Fatiha okuduktan sonra Kanada Federal Parlamento binası önüne geldi. Burada toplanan Ermeniler'in gösterilerine karşı, tekbir getiren, marşlar ve türküler söyleyen gruptakiler, daha sonra Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği'ne yürüdü.

 

Binlerce Türk, güzergah boyunca dev Türk ve Kanada bayrakları ile Ermeni yalanlarına ilişkin pankartlar taşıdı. Yürüyüşe Ottawa, Toronto, Montreal, Hamilton, Oakville, Mississauga ve Burlington şehirlerinde yaşayan Türkler'in  yanısıra Suriye, Mısır, Filistin ve diğer Müslüman ülke kökenli Kanadalılar da destek verdi.

 

POLİS GENİŞ ÖNLEM ALDI

Ottawa'daki gösteri ve yürüyüşler boyunca, yerel polis ile sivil federal güvenlik güçleri, Türkler ile Ermeni göstericileri birbirinden uzak tutmak için geniş önlem aldı. İki grup arasına bariyer kuran Ottawa polisi ile Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP ekipleri, Türkiye Büyükelçiliği binası etrafında da tedbir aldı..

 

PKK, ERMENİLER'E DESTEK VERDİ

Terör örgütü PKK yandaşları, Ottawa'da sabah saatlerinden itibaren Federal Parlamento binası önünde toplanan Ermeni göstericilere destek verdi.

 

PKK'nın, Kanada Devleti'nin terörist organizasyonlar listesinde yer almasına ve ülkede terör örgütü propagandasının kanunla yasaklanmasına rağmen, polis bu göstericilere müdahale etmedi.

 

Akşam saatlerine dek süren gösteriler, olaysız şekilde sona erdi. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber