Ana Sayfa > ARAŞTIRMA

Kalaycı, Ermenek'teki Maden Ocağı Kazası için Meclis Araştırması Açılmasını İstedi
27 Kasım 2014
Bu haber 1112 kez okundu
Mustafa Kalaycı: "Bölgede yıllar önce kömür çıkarılan ve öylece bırakılan ocakların içi suyla dolu olduğu bölge insanı tarafından bilinmektedir. Yetkili ve sorumluların yıllardır bu durumu niye görmedikleri, niye önlem almadıkları mutlaka araştırılmalıdır."
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı; 28 Ekim 2014 tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden faciasının tüm boyutları ile araştırılması, sorumluların tespit edilmesi ve bölgede bulunan kömür ocaklarında güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının tesisi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdi. Önerge şu şekilde:

  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
28 Ekim 2014 tarihinde Karaman'ın Ermenek ilçesinde meydana gelen maden faciasının tüm boyutları ile araştırılması, sorumluların tespit edilmesi ve bölgede bulunan kömür ocaklarında güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının tesisi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98 inci, İç Tüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ediyoruz.  25/11/2014
  
Mustafa KALAYCI
Konya Milletvekili
 
GEREKÇE
 
Karaman'ın Ermenek ilçesinde 28 Ekim 2014 tarihinde yaşanan faciada 18 madencimiz yer altında mahsur kalmıştır. Arama çalışmaları sonucu cansız bedenlerine ulaşılan 2 madencimiz 8 Kasım 2014, 8 madencimiz de 19 Kasım 2014 tarihinde defnedilmiştir. Faciadan bu yana 28 gün geçmesine rağmen, 8 kardeşimize hala ulaşılamamıştır.
 
Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklanan ön raporda, yaşanan facianın eski imalat bölgesine yıllar içerisinde birikmiş olan suların zaman içinde basınç eşik değerini aşarak zayıflayan topuktan çalışma alanlarında aniden su baskınına neden olmasından kaynaklı olduğu belirtilmiştir.
 
Bölgede yıllar önce kömür çıkarılan ve öylece bırakılan ocakların içi suyla dolu olduğu bölge insanı tarafından bilinmektedir. Yetkili ve sorumluların yıllardır bu durumu niye görmedikleri, niye önlem almadıkları mutlaka araştırılmalıdır. 
 
Maden sahasında geçmiş yıllar üretimi, bir önceki yıl yapılan üretim ile o yıl planlanan üretim gibi bilgileri, koordinat ve kodları, sayısal verileri gösteren imalat haritasının sağlıklı bir şekilde takip edilmediği, kömür çıkarılacak alanların belirlenmesinde bu haritadan yararlanılmadığı, ayrıca 25 metrelik kontrol sondajının hiç yapılmadığı ifade edilmektedir. Maden İşleri Genel Müdürlüğünce onaylanması gereken imalat haritaları konusunda yıllar itibarıyla neler yapıldığı, kontrol sondajının neden yapılmadığı, içi su dolu metruk ocakların yanında imalat yapılmasına nasıl izin ve onay verildiği tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılmalıdır. 
 
Bölgedeki işletmeci firmalar torba yasayla yapılan düzenlemenin getirdiği malî yük gerekçesiyle kırk beş gün çalışmayı durdurmuş, Kurban Bayramı sonrası işletmeler tekrar faaliyete geçmiştir. Önceden firmaca karşılanan yemek ve servis işini işçilerin üstlenmesi ve yemeklerini ocakta yemeleri konusunda kimlerin baskı yaptığı belirlenmelidir. 
 
Ayrıca neden etkili bir denetim sistemi olmadığı ve göstermelik denetimler yapıldığı, işletmenin hangi tarihlerde ve kimler tarafından nasıl denetlendiği, denetimlerde nelerin tespit edildiği, bunlara uyulup uyulmadığı her yönüyle ortaya çıkarılmalıdır.
 
Hükümet tarafından Soma faciasında hayatını kaybeden madenciler şehit sayılmış ve bu kapsamda Torba Yasayla madenci yakınlarına bazı haklar verilmiştir. Anayasa ile güvence altına alınan eşitlik ve adalet ilkeleri uyarınca Ermenek maden faciasında hayatını kaybedenlere de bu hakların verilmesi gerekmektedir.
 
Bölge halkı ekmeğini kömürden çıkarmaktadır. 1.500 civarında işçi ocaklarda çalışmaktadır. Bölge insanının çalışabileceği başka bir iş de yoktur. Ocakları kapatmak çözüm değildir. Ocakların kapatılması, bölgeyi tamamen cezalandırmak anlamına gelecektir. O nedenle bölgeye özel olarak önem verilmeli, destek olunmalı, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı için gerekli tedbirler alınmalıdır. 
 
Tüm bu gerekçelerle 28 Ekim 2014 tarihinde yaşanan Ermenek maden faciasının tüm boyutları ile araştırılması, sorumluların tespit edilmesi ve bölgede bulunan kömür ocaklarında güvenli ve sağlıklı çalışma ortamının tesisi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir meclis araştırma komisyonu kurulması gerekmektedir.
Kalaycı: Madenleri denetlemek Karaman Halk Oyunları Ekibinin görevi mi?
Kalaycı: Madenleri denetlemek Karaman Halk Oyunları Ekibinin görevi mi?
 Mustafa Kalaycı: "O madene ruhsatı veren kim? İşletme iznini veren kim? İçi su dolu ocağın yanında imalat yapılmasına izin veren kim? İmalat haritasını işlemeyen kim, onaylayan kim? Madeni denetlemesi gereken kim? Denetlemeyen kim? Kim sorusu hep var, ama kim ortada yok."
MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Ermenek’teki maden faciası ve ailelerin durumuyla ilgili olarak aşağıdaki hususları gündeme getirmiştir.
 
Ermenek’te 8 kardeşimize hala ulaşılamamıştır

28 Ekim 2014 günü Ermenek’te yaşanan faciada yer altında kalan 18 madencimizden, 8 kardeşimize hala ulaşılamamıştır. Bu faciaya dair, Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, ruhsat sahibi ve işletmeci firmaların yetkililerinden olan 8 kişi ölüme sebebiyet verme suçundan gözaltına alınmış, 5’i mahkemece tutuklanmıştır. 
 
Madenleri denetlemek Karaman Halk Oyunları Ekibinin görevi mi?

Bir avuç fazla kömür için öyle plansız kazılar yapılıyor ki, farklı işletmelerin işçileri yerin altında birbirleriyle karşılaşıyor. Oradaki tablo bu, gerçek bu. Bunlar Bakan ama zamanında bakmadıkları için tabii ki bilmiyorlar. 
 
O madene ruhsatı veren kim? İşletme iznini veren kim? İçi su dolu ocağın yanında imalat yapılmasına izin veren kim? İmalat haritasını işlemeyen kim, onaylayan kim? Madeni denetlemesi gereken kim? Denetlemeyen kim? Kim sorusu hep var, ama kim ortada yok.
 
Sorumsuzlara, yüzsüzlere buradan soruyorum, madenleri denetlemek, güvenliği sağlamak, çalışma şartlarını iyileştirmek acaba Karaman Halk Oyunları Ekibinin görevi mi?
 
AKP’nin yeni Türkiye’si; kendilerine saray; vatandaşa 11 liralık kara lastik

Boy göstermeye, gubuzluğa gelince hep en öndesiniz. Sayın Başbakan cilalı lafları bıraksın da hesap versin. Neticede Hükümetin başı, baş sorumlu kendisidir. Lafa gelince Fıratın kenarındaki kuzudan sorumluyuz diyenler öncelikle Ermenek’teki ana kuzularının hesabını bir versin. 
 
Kendilerine yeni yeni saraylar, yeni yeni makam uçakları, yeni yeni makam arabaları. Ama tuvaleti dışarıda, iki göz odalı evde yaşayan parasızlıktan ayakkabı alamayan, dişlerini yaptıramayan madenci şehit babası Recep amcaya ise en yenisinden ve en ucuzundan 11 liralık kara lastik ve 140 lira da maaş. AKP’nin yeni Türkiye’si işte bu.
 
Yırtık olan Recep amcanın lastiği değil, ülkeyi 12 yıldır yönetenlerin ar damarıdır.
Görülmüştür ki, aslında yırtık olan Recep amcanın kara lastiği değil, 12 yıldır ülkeyi yönetenlerin çatlayan ar damarıdır.
 
Çiklet alır gibi alınan makam arabaları, yeni uçaklar ve bin odalı kaçak saray için harcanan katrilyonlarca liranın azıcığı bölgeye harcansaydı, Ermenek’te madenlerin güvenliği sağlanır, Ermenekli, Başyaylalı, Sarıvelilerli, Bozkırlı, Hadimli ve Taşkentlinin işsizlik, yokluk ve yoksulluk çilesi biterdi. 
 
 PKK’ya, Peşmergeye, Suriyelilere milyarları akıttınız, Torosların yiğitlerini görmediniz

PKK’ya, peşmergeye, Suriyelilere milyarları akıttınız ama torosların yiğit ve asil insanlarına dönüp bakmadınız. Çünkü torosların onurlu insanları aç da olsalar açıkta da olsalar, asla devletine isyan ve ihanet etmezler. Doğrudur. Sabrederler, vatanı, bayrağı, devleti için dua ederler, Cenab-ı Allah’a şükrederler. Yalnız, sabırları taşarsa da, hainlerden, hırsızlardan hesap sormasını iyi bilirler. Bunu da asla unutmayın.
 
Ermenekte’ki maden faciasında hayatını kaybedenlerde Soma’daki gibi şehit sayılsın

Değerli AKP Milletvekilleri, Başbakan’a söyleyin. Ermenek faciasında yakınlarını kaybeden aileler "Bizim eşlerimiz ve çocuklarımız neden Soma'daki gibi şehit sayılmıyor?" diye soruyor. Evet, Soma şehitleri için Torba yasayla verilen hakların Ermenek’teki maden şehitleri için de verilmesi gerekmektedir.
 
MHP olarak maden şehitlerimizin yakınları için Kanun Teklimizi verdik

MHP olarak, maden şehitlerimizin prim borçlarının silinmesini, anne ve babalarına, dul ve yetimlerine aylık bağlanması için aranan şartların kaldırılmasını, yakınlarından birine kamuda istihdam hakkı verilmesini, yasal mirasçılarına bedelsiz konut tahsisini öngören kanun teklifimizi TBMM Başkanlığına verdik.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ARAŞTIRMA Haberleri

Başlık Tarih
 
"Türk milleti tehlikeyi gördü"27 Nisan 2019
Sanatımda memleket var17 Mart 2019
Narımız hanım ellerde hayat bulacak08 Mart 2019
Mustafa Yıldızdoğan: Ülkücülük en şerefli madalyam01 Mart 2019
”ÖYLE BİR MİTİNG YILDIRIM GİBİ ÇAKAR”20 Şubat 2019
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.02 Şubat 2019
Düşünen, sorgulayan okuyan bir gençlik01 Şubat 2019
‘YUNUSÇA YÜREĞİMİZLE ŞEHRİ KUCAKLAYACAĞIZ’08 Aralık 2018
Devlet Bahçeli’nin zafer formülü07 Aralık 2018
Şehit öğretmenlerimize çok şey borçluyuz24 Kasım 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -2/ 15 TEMMUZ’DA SON NEFESİ VERMEMİZİ GÖZLEDİLER.31 Ekim 2018
DEVLET BEYLE SÖYLEŞİ -1- ÜLKÜCÜ VE ÜLKÜCÜLÜK30 Ekim 2018
‘Türk’üm demeye devam edeceğiz’30 Ekim 2018
YENİ DÜNYADA TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI 30 Haziran 2018
'Cumhur İttifakı zaferle sonuçlanacak'12 Mayıs 2018
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE09 Nisan 2018
3 SEÇİME DE HAZIRIZ09 Nisan 2018
“CUMHUR İTTİFAKI TANKIN ÜZERİNDE OLUŞTU”12 Mart 2018
“AYRIMIZ GAYRIMIZ YOKTUR BİZİM”20 Şubat 2018
Sarıkamış harekatının Türk tarihindeki yeri ve önemi22 Aralık 2017
FAHREDDİN PAŞA'NIN KAHRAMANLIĞI TARİHİ BELGELERDE21 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Erol Güngör 16 Aralık 2017
MHP, TÜRKİYE'NİN SİGORTASIDIR12 Aralık 2017
İşaret Taşlarımız: Aşık Seyrani30 Kasım 2017
TÜRKİYE, KÜRESEL GÜÇLERİN HEDEFİNDE17 Kasım 2017
Barajları da, tezgahları da boşa çıkarırız16 Kasım 2017
KRİPTO FETÖ'CÜLER SİYASETE EL ATTI28 Ekim 2017
Ülkü Ocakları İzmir İl Başkanı Ömür Raşit Tayfur, Ülkü Ocaklarını Anlattı12 Ekim 2017
Ortadoğu'nun istikrarı, İran ve Türkiye'nin işbirliğinden geçer12 Ekim 2017
DEVLET BEY TARİHİ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİ25 Temmuz 2017
DEVLET SIRRI HAİNLERİN ELİNE GEÇTİ24 Temmuz 2017
FETÖ'NÜN SİVİL KANADI NEREDE?23 Temmuz 2017
DARBE GİRİŞİMİNDE İLK CESUR ÇIKIŞI BAHÇELİ YAPTI23 Temmuz 2017
Kaset komplosunun delilleri Isparta'dan çıktı21 Temmuz 2017
PARALEL YAPI HDP'YE OY VERDİ20 Temmuz 2017
Bahçeli, FETÖ'nün MHP'de yuvalanmasına izin vermedi19 Temmuz 2017
MHP'YE KOMPLOYU FARUK BAYINDIR FİNANSE ETTİ18 Temmuz 2017
BAHÇELİ FETÖ'NÜN SİNSİ PLANLARINI DEŞİFRE ETTİ17 Temmuz 2017
PKK AÇILIMI VE MHP'YE ALGI OPERASYONU16 Temmuz 2017
FETÖ İHANETİNİ İLK O GÖRDÜ VE UYARDI15 Temmuz 2017
"ÜLKÜCÜ HAREKET ŞAHA KALKACAK" 04 Haziran 2017
3 Mayıs Milliyetçiler Günü: BU SEVDA BİTMEZ02 Mayıs 2017
"BOZGUNCU SÖZDE MUHALİFLERLE CHP'NİN DİLİ AYNI"22 Mart 2017
MHP, Antalya’da birinci parti olma gücüne sahiptir ve olacaktır!08 Mart 2017
Devleti sağlam tutmak zorundayız06 Mart 2017
BUNLAR FİTNE VE BOZGUNCU17 Şubat 2017
GÖKTÜRKLERİN GİZEMLİ HAZİNESİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR13 Şubat 2017
“Söz ve yetki Türk milletinindir”04 Şubat 2017
Devlet Bey ‘Getirin görelim’ dedi, kimseye açık çek vermedi06 Kasım 2016
“Lidere Hakaret Edene, Acımasız Olurum”22 Ekim 2016
Cennettin Bir Köşesi: Bled 17 Ekim 2016
74 YIL GECİKEN SALA04 Ağustos 2016
HAK ETTİKLERİ CEVABI VERMEKTEN İMTİNA ETMEYİZ29 Temmuz 2016
MHP'li Yalçın'dan Maya dergisine cevap26 Temmuz 2016
Güneydoğu'da neler oluyor?29 Nisan 2016
MHP’ye operasyon 2009’da başladı18 Nisan 2016
KARAYÜN'DEN BİR 12 EYLÜL ROMANI: ÇAKAL KAYASI 14 Nisan 2016
"MHP bu kaos ortamından ancak Devlet Bey'le çıkar09 Mart 2016
100 Yıllık Rövanş19 Şubat 2016
Gün Kavga, Fitne ve Çekişme Günü Değil06 Şubat 2016
Kürtler, Belgelerle Türkmen Kenti Kerkük’ü Nasıl İşgal Etti ve Türk Dış Politikasının İflası?03 Şubat 2016
MİLLİYETÇİLİK MODA DEĞİL AMA BEN MİLLİYETÇİYİM !20 Aralık 2015
Osmanlı döneminden kalma mayın balıkçı ağına takıldı27 Kasım 2015
MHP'DEN KONGRE KARARI ?!19 Kasım 2015
YAŞADIĞIMIZ DÖNEM, KİBİR DÖNEMİ08 Kasım 2015
ACIYA KARŞI ZİKİR!.. 12 Ekim 2015
TÜRK OCAKLARI GENEL BAŞKANI PROF. DR. MEHMET ÖZ İLE RÖPORTAJ03 Ağustos 2015
Sıfırlanan Paralar Erken Seçimde Kullanılacak! 19 Temmuz 2015
Karakaya: O kapıyı açmanın yolu belli! 18 Temmuz 2015
Hırsız ve Bölücülerle Koalisyon Yapmayız! 15 Temmuz 2015
'SUÇUNUZ YOKSA YÜCE DİVAN'DAN NEDEN KORKUYORSUNUZ?'12 Temmuz 2015
Halaçoğlu: Özür dilemem, Devlet bey 'konuşmaya devam edin" dedi12 Temmuz 2015
Özdağ: MHP neden çekimser kaldı?04 Temmuz 2015
Devlet Bahçeli'den koalisyon açıklaması20 Haziran 2015
İhsanoğlu: Milletin gerçek temsilcisi MHP'dir 26 Mayıs 2015
Çavuşoğlu;Asıl Soykırımına Uğrayan Kimler?25 Mayıs 2015
MHP Lideri Bahçeli, Muharrem Sarıkaya'ya konuştu19 Mayıs 2015
Erdoğan’ı, vatana ihanetten yargılayacağız!12 Mayıs 2015
İHSANOĞLU: “MİLLET ARTIK AKP’YE VERDİĞİ KREDİYİ GERİ ÇEKİYOR, MHP’YE VERİYOR”07 Mayıs 2015
Hukuk, hukuka karşı direniyor28 Nisan 2015
Özdağ'dan Korkutan İddia!17 Nisan 2015
"MECLİS'TE KAN BEYNİME ÇIKIYOR" 06 Nisan 2015
Celal Adan: Devlet Bey, Ergenekon ve Balyoz'da tuzağa düşmedi16 Mart 2015
"BEN TÜRK'ÜM DEDİĞİMDE 'SEN FAŞİSTSİN' DİYEMEZSİN"16 Şubat 2015
AKP’li vekillerden MHP’ye ilginç talep09 Şubat 2015
Yusuf Halaçoğlu:Türkiye’yi Amerika ve PKK yönetiyor!19 Ocak 2015
REKLAM YAZARI ŞAİR HASAN SANCAK’ IN : AYAKKABI KUTUSU KARAGÖZ=HACİVAT GERÇEK RÜYASI ÇOK KONUŞULACAK!..06 Ocak 2015
Erdoğan'ın amacı gündem değiştirmek03 Ocak 2015
MHP İSTANBUL İL BAŞKANI MEHMET BÜLENT KARATAŞ NTV HABER RÖPORTAJI SES GETİRDİ:31 Aralık 2014
Dr. Sinan OĞAN ile “Çözüm Sürecinde Yeni Aşama” Konusunda Röportaj27 Aralık 2014
AKP'Yİ YIKACAĞIZ24 Aralık 2014
MHP Iğdır Milletvekili ve TÜRKSAM Başkanı Sayın Dr. Sinan OĞAN ile Peşmerge’nin Türkiye’de Eğitilmesi Hakkında Söyleşi28 Kasım 2014
Anadolu'da sessiz yığınların ayak seslerini duydum09 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN'A GİDEN TEK LİDER03 Ağustos 2014
Prof.Dr.Saadettin Gömeç Enver Paşa'yı Yazdı.03 Ağustos 2014
Ey insafsızlar, ey vicdansızlar Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı dramı ve trajediyi görmüyor musunuz?02 Ağustos 2014
DOĞU TÜRKİSTAN VE TÜRKLÜK01 Ağustos 2014
AİHM Ermeni Soykırımı Yoktur Kararı Verdi19 Mayıs 2014
Türk'ün Karakteri ve Türkçe I13 Mayıs 2014
‘Sonları Yüce Divan olacaktır’23 Aralık 2013
Her şeyden önce Ülkücü16 Kasım 2013
Kahraman Nezahet Onbaşı'ya İstiklâl Madalyası Ölümünden Sonra Nasip Olacak28 Ekim 2013
Siyaset İskelesi'nde Bir Bey Efendi- 113 Temmuz 2013
Ermenilerin çocukları PKK olarak karşımıza çıktı15 Mayıs 2013
Yeni Anayasa Çalışmaları Ve Milletimizin Adı Konusunda Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün Görüşlerinin Dayanakları19 Mart 2013
BU SEVDA BİTMEZ17 Şubat 2013
TWİTTER GÜNDEMİNİ ÜLKÜCÜLER BELİRLİYOR!11 Şubat 2011
Milli Mücadele yolunda Irak Türklerinin varlığı, yayınları08 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek (2)07 Şubat 2013
Varolmak için MHP Gerek07 Şubat 2013
Başbuğ Türkeş'in Hayatı07 Şubat 2013
Doğu Türkistan`da Türklere karşı soykırım politikası06 Şubat 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH