KKTC, Kıbrıs Türklüğünün teminatı, şehitlerimizin emanetidir

20 Temmuz 2017
377 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, ''Bundan 43 yıl önce Türk varlığının mümtaz bir mensubu olan Kıbrıs Türklüğü üzerindeki işgal ve baskıyı sonlandırmak için Kıbrıs'a Barış Harekâtı gerçekleştirilmiş, bu harekâtla Kıbrıs Türklüğü özgürlüğe kavuşmuştur.

20 Temmuz 1974'te Mehmetçiğin Mücahitlerle omuz omuza her türlü ambargoyu, her türlü baskıyı göze alarak başlattığı ve kahramanlıklarıyla dillere destan olan bu Harekât, Kıbrıs'ı yeni bir Girit yapmak için düğmeye basan Kıbrıs Rumlarının, Yunanistan'ın ve onları destekleyen Batılı ülkelerin işgal ve ilhak emellerini kursaklarında bırakmıştır.  

 

Kıbrıs'a barış getiren bu harekât, sadece Kıbrıs Türk halkının uğradığı zulme son vermekle kalmamış,  Türklüğün son kalesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de temelini atmıştır.

 

O gün Kıbrıs Harekâtını başlatanlar her türlü siyasi görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak Milli Davaların etrafında nasıl tek ses, tek yürek olabileceğimizin en canlı örneği olmuşlardır'' dedi.

 

Akçay,şunları söyledi: ''Türk milleti harekât esnasında kenetlenmiş, gönüllü olmak için bütün Türkiye'deki askerlik şubelerinin önünde uzun kuyruklar oluşmuş vatan, istiklal ve istikbal konularında bir ve beraber olabileceğinin en güzel örneklerini vermiştir.

 

KKTC, Kıbrıs Türklüğünün teminatı, şehitlerimizin emanetidir. Kıbrıs Türklüğünü masa başlarında pazarlıklarla yok edecek Rum tezlerine ve Haçlı heveslerine göz yumulmamalıdır. İki devletli, iki toplumlu bir yapı tesis edilerek kalıcı bir çözüme ulaşılmadan Türk varlığına ve Kıbrıs davamıza zarar verecek girişimler bizim için yok hükmündedir.

 

Türkiye,  Kıbrıs Türk halkının varlığının, egemenlik haklarının, eşit statüsünün korunmasına ve Kıbrıs Türkeri'nin haklı davasına sahip çıkmaya devam edecektir.

 

 Bu vesileyle, başta Kıbrıs Davasının lideri ve KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olmak üzere şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyor, Kıbrıs Türk halkının barışa ve özgürlüğe kavuştuğu 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı'nın 43 üncü yıldönümünü kutluyorum.''

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber