İşte CAS'ın kararı

28 Ağustos 2013
1354 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), UEFA'nın Fenerbahçe'ye verdiği 2 yıl Avrupa kupalarından men cezasını onadı. CAS, Fenerbahçe'nin cezaya yaptığı itirazı reddetti.

 CAS'tan yapılan açıklamada; gerekçeli kararın en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.

Fenerbahçe Kulübü tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklama şöyle:

"UEFA Tahkim Kurulu'nun Fenerbahçe Spor Kulübü aleyhine vermiş olduğu 2 yıl Avrupa kupalarından men cezası ile ilgili kararın iptaline ilişkin Kulübümüz tarafından yapılan başvuru, CAS Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin 28.08.13 tarihli kararı ile reddedilmiş ve UEFA Tahkim Kurulu'nun 10 Temmuz 2013 tarihli kararının onandığı tarafımıza bildirilmiştir."

UEFA, nihai kararıyla Kulübümüzün 2 yıl süreyle UEFA organizasyonlarına katılmama kararına imza atmış ve kulübümüz hukukçuları, bu karar üzerine Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS'a başvuruda bulunmuştur. CAS'ın aldığı yürütmeyi durdurma kararı ile takımımız Şampiyonlar Ligi ön elemesine katılmış; CAS yargılama sonrasında ise UEFA Tahkim Kurulu'nun kararını onadığını açıklamıştır. CAS kararına dair İsviçre Federal Mahkemesi'ne başvurulacak ve hukuki sürecin tüm gerekleri yerine getirilecektir.

Her platformdaki hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdürme konusundaki kararlılığımız tamdır. Bununla birlikte; Fenerbahçe hakkında henüz hiçbir yargı kararı yokken UEFA ile Fenerbahçe'nin alması gereken cezaların pazarlığının yapıldığı bir sistemde hukuk mücadelesi vermek, İç hukukunuzdaki 'Fenerbahçe'ye özel' uygulamalara karşı haklı kazanımlar elde etmek hiç kolay olmayacaktır. Ancak unutulan büyük Fenerbahçe taraftarı varken Fenerbahçe'nin asla yalnız kılınamayacağı gerçeğidir. Yönetim Kurulumuz tarafından kulübümüzün geleceğine dair verilecek kararlar ve yol haritası, 29 Ağustos 2013 Perşembe günü yapılacak toplantıda belirlenecek ve bu kararlar camiamız ile paylaşılacaktır. Son olarak, herkes bilmelidir ki söz konusu Fenerbahçe olduğunda kendi kararlarının arkasında duramayanlar, bundan böyle Fenerbahçe'nin alacağı kararlara tabi olacaklardır" denildi.
 

CEZA NE ZAMANI KAPSIYOR?

Devler Ligi defterini kapatan sarı-lacıvertli takımın UEFA Avrupa Ligi'ne gitmesi bekleniyordu. CAS'ın verdiği kararın ardından ardından gözler bu kez UEFA'ya çevrildi. 

UEFA, Fenerbahçe'nin bu sezon Avrupa Ligi'ne katılıp katılmayacağına bugün karar verecek.

 

FENERBAHÇE'YE FATURASI NE OLACAK?

Fenerbahçe, bu yıl Şampiyonlar Ligi'ne katılmayı başaramayarak 9 milyon Euro'ya yakın 'ayak bastı'parasının tamamını ezeli rakibi Galatasaray'a bırakmış oldu. 

Galatasaray geçen yıl Avrupa'nın en iyi 8 takımı arasına ismini yazdırarak yaklaşık 30 milyon Euro'yu kasasına koymuştu.

 

Fenerbahçe ise Avrupa Ligi'nde geçen sezon yarı finale kadar yükselerek tarihinin en büyük başarısını gerçekleştirmiş ve sonuçta da 11 milyon Euro'yu aşan bir gelir elde etmişti. 

Fenerbahçe, önümüzdeki iki yıl boyunca bu paralardan pay alamayacak.

 

YÖNETİM KRİZİ

Kulüp içindeki muhalifler, UEFA ve CAS sürecinde şike sürecinin iyi yönetilmediği kanısında. Bu yüzden yönetim değişikliği için olağanüstü bir genel kurul çağrısı yapmaları bekleniyor.

 

KADRO SORUNU

Fenerbahçe sezon başında Şampiyonlar Ligi ön elemelerinde oynayacak bir takım olarak futbolcularla masaya oturuyordu.

 

Ancak şimdi iki yıl boyunca Avrupa kupalarına katılamayacak ve bu durum bazı futbolcuların Fenerbahçe'yi tercihini etkileyebilir. 

Avrupa kupalarında kendini göstermek isteyen futbolcular Fenerbahçe'ye gelmek istemeyebilir. Ya da geçmişte olduğu gibi ancak daha yüksek ücretlerle ikna edilebilirler.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber