İsa Günyeli İçanadolu Yerel Seçim Analizlerine Başladı.

16 Mart 2014
1865 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Gazeteci Yazar ve Hasülkühaber sitesi imtiyaz sahibi İsa Günyeli Yerel seçim 2014 analizlerine İçanadolu bölgesi ile devam ediyor.

Bölgesel olarak bir çok ili içeren ve Ülkemizde en çok beklentilerin olduğu bölge MHP açısından çok önemli herkes MHP İçanadolu'da ne yapacak onu merak ediyor kale diye nitelendirilen iller geri alınacakmı?Bunlarında cevabını bulmuş olacağız.İl İl ele alalım;

KARAMAN:

Karaman İli Milli görüş düşünceye sahip olan bir il olarak bilinir.AKP geçen aldığı %49,4 oya güveniyor bu defa il genel meclis üyesi ve Başkanı olan Ziraatçı Ertuğrul Çalışkan ile seçime giriyor.MHP ise Karaman'ı 1999 seçimlerindeki gibi geri almak ve Karaman halkına hizmet sunmak için 18.dönem milletvekili ve Avukat olan vekilliğinden sonrada Karaman'ı terk etmeyen ve sevilen simalardan olan Ali Pınarbaşı ile yarışa giriyor.CHP ise iddiası olmadığını biliyor İstanbul'da kalan ve İstanbul 1.Bölge milletvekil adayıda olan Tornacı Mehmet Ünver'in Kızı olarak bilinen Merih Ünver ile yarışacak...
Bizim analizimiz;
Ali Pınarbaşı      MHP      : %30,8
Ertuğrul Çalışkan AKP    :%28,7
Merih Ünver          CHP    :% 15,5

KONYA

Milli Görüşün İçanadoluda kalesi olan Mevlana kenti Konya hala aynı çizgisini koruyormu?Bu soruyu bile sormuyor vatandaş Konya'da AKP çok rahat diyebiliyorlar.
Konya'da Mustafa Özkafa faktörünüde unutmamak gerek!Sokakta bu defa gerçek Milli Görüş ele alacak diyenlerde yok değil,MHP ve CHP Konya'da yok gibiler.
Bizim analizimiz;
Tahir Akyürek              AKP   : %43,1
Mustafa Özkafa              SP    : %35,5
Mehmet Emin Altunel   MHP  :%8,4

ANKARA

Başkent Ankara bu defa Cumhuriyet Tarihinin en büyük çekişmesini yaşayacak gibi Melih Gökçek saltanatı bu defa bitecekmi? iki hafta sonra belli olacak ama bu defa Ankara'lı Melih Gökçek'e güle güle diyecek gibi ama kolay değil çetin bir mücadeleden sonra MHP bu defa Ankara'yı alacak gibi...
CHP MHP kökenli Mansur Yavaş'ı göstererek iyi hamle yaptı!CHP'li Mansur Yavaş'a sahip çıkacakmı göreceğiz ama azda olsa tepkiler yok değil!MHP seçmeni içinde hala Mansur neden gösterilmedi diye bir düşünce varmı onuda göreceğiz azda olsa yok değil onun için bu defa çok çetin bir mücadele izleyeceğiz.MHP Ankara'lı ve Ankara'yı iyi bilen Prof.Dr.Mevlüt Karakaya ile yarışa iyi bir hamle yaptı Karakaya bilgi ve birikimi ile güler yüzü ile Ankara'lınında yüzünü güldürecekmi?Başkent Ankara Başkan Karakaya sloganı tutacakmı bilemiyoruz!!!
Bizim analizimiz;

Mevlüt Karakaya         MHP %32,8
Melih Gökçek               AKP %31,3
Mansur Yavaş               CHP %27,9

ESKİŞEHİR

CHP kalelerinden bir olan Eskişehir AKP'nin ele geçirmek istediği illerden biri ama Yılmaz Büyükerşen faktörü Eskişehir için vazgeçilmez hale gelmiş gibi MHP Vali olan ve Eskişehir taraftar gurubu Es-Eslerin gözdesi olarak bilinen Kadir Çalışıcı ile,AKP ise Çok başarılı işadami Harun Karacan ile  yarışacak ama CHP Çok rahat gibi...
Bizim analizimiz  ;
Yılmaz Büyükerşen            CHP  % 56,2
Harun Karacan                   AKP  % 26,3
Kadir Çalışıcı                      MHP  %16,5

ÇANKIRI

İç Anadolu'da Milli duyguları ile bilinen illerden biri olan Çankırı'yı MHP tekrar kazanabilecekmi bakalım görecegiz,
AKP İrfan Dinç ile tekrar seçimi almak istiyor,MHP ise çok az bir oy ile kaybettiği  Çankırı'yı tekrar alarak İçanadolu Uyanıyor demek istiyor,CHP Çankırı'da yok gibi..
Bizim analizimiz;
Hakkı Yalçın                      MHP  % 45,2
İrfan Dinç                           AKP  % 43,1
Taner Karagöz                   CHP  %   5,5

KIRIKKALE

Kırıkkale'de Başkente en yakın il olmasına rağmen hala bir fakir bir Anadolu kenti görünümünden kurtulamadı, Bu defa AKP  kaybedecekmi MHP Tekrar Hizmeti kaldığı yerden devam ettirecekmi göreceğiz!
AKP Bu defa İl genel meclis üyesi Mehmet saygılı ile yarışa giriyor,geçen seçimde dengeleri değiştiren DYP adayı bu defa yok gibi,Kırıkkale'de MHP'nin işi bu defa kola gözüküyor,Mustafa Pekdoğan Kırıkkale için kaldığım yerden devam diyecek!!!
Bizim analizimiz:
Mustafa Pekdoğan       MHP %46,5
Mehmet Saygılı             AKP  %30,2
Ahmet Eroğlu               CHP   % 8,9

AKSARAY

AKP Bu defa Aksaray'ıda diğer iller gibi kaybetme riski ile karşı karşı'ya MHP Eski Başkan ve İl Başkan'ı Rıfkı Karabatak'ı il olarak açıklayarak Aksaray'ı önemsediğini gösterdi.AKP ise iki dönem Belediye Başkanlıgı yapan Nevzat Palta'nın yerine bu defa Merkez İlçe Başkan'ı Haluk Şahin Yazgı'yı aday gösterdi.CHP'nin adayı ise İl Başkan'ı Doğan Koşar ilede iddiada bende varım demek istiyor.
Bizim analizimiz:
Rıfkı Karabatak             MHP   % 42,1
Haluk Şahin Yazgı          AKP    % 38,2
Doğan Koşar                   CHP    % 8,7

NİĞDE

Niğde'de AKP Çok Rahat Faruk Aydoğan'ı Niğede Bağrına başmış gibi Tekrar Başkan görmek istiyor gözükse işi kolay değil, Niğde'de Fikret Çıtırgı ile atak yapmak isteyen MHP zorlasada AKP Niğde'yi tekrar kazanacak gibi..CHP ise Bu defa güçlü bir aday İmam Hatip Kökenli ve iş adamı Fahri Eker ile bu yarışta varım diyor.

Bizim Analizimiz:
Faruk Aydoğan            AKP    % 32,1
Fikret Çıtırgı                MHP    %31,8
Fahri Eker                    CHP    % 28,1

Bu Hafta İçanadolu ile devam edeceğiz...

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber