'İSRAİL’İN MESCİD-İ AKSA’DA MÜSLÜMANLARA YAPTIĞI BÜYÜK BİR ZULÜMDÜR'

22 Temmuz 2017
414 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay KILAVUZ, İsrail'in Müslümanlara yönelik tavırlarına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı.

İslam Âlemi’nin parçalanmış olması Müslümanlar’ın uğradığı haksızlıkların ve musibetlerin sebebidir. Aramıza ekilen fitne tohumlarının yeşermesine düşmanlarımız sevinmekte ve fırsattan istifade Müslümanlar üzerinde tahakküm kurmaya kalkışmaktadırlar.

İsrail tarafından son günlerde Mescid-i Aksa çevresinde artan baskılar herkesin malumudur. Kurulduğu günden beri Filistin topraklarını işgal eden İsrail’in gözünü Mescid-i Aksa’ya diktiği ortadadır.

Mescid-i Aksa tüm ilahi dinler için aziz ve kıymetli hatıraların bulunduğu bir mekândır. Bu anlamda İsrail'in inanç ve ibadet özgürlüğüne ket vurmaması oradaki Müslümanların istikbaline kast etmemesi, işgal ve zorbalıktan vazgeçmesi gerektiği inancını taşımaktayız.

Bunun yanı sıra Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi olması sebebiyle, bizler için önemli bir yere sahiptir.

Mescid-i Aksa’yı içerisinde barındıran Kudüs şehri ilk olarak 1076 yılında Türk komutanlarından Atsız Bey tarafından fethedilmiştir. Kesintili bir sürecin ardından Yavuz Sultan Selim Han tarafından İslam Âlemindeki fütuhatın tamamlanmasıyla beraber Kudüs; Osmanlı nezdinde Türk toprağı haline gelmiştir.

Birinci Cihan Harbi’ni takiben yaşanan mücadeleler sonucunda Kudüs’de kesintisiz Türk hâkimiyeti 400 yıl sonra 1917’de sona erer. Bu açıdan da Kudüs’ün biz Türkler açısından ayrı bir yeri ve önemi vardır.

İsrail’in Mescid-i Aksa’da Müslümanlara yaptığı büyük bir zulümdür. Kutsallarımıza saygı duymayan bu menfur tavrı şiddetle kınıyorum. Ülkücüler olarak; Müslümanların ilk kıblesi olan ve pek çok Türk izi taşıyan Kudüs’ün bir an önce eski günlerindeki gibi esenlik ve huzur şehri haline döneceğini ümit ediyorum.

Mescid-i Aksa sadece Filistinliler’in değil İslam Âlemi’nin ortak bir değeridir. İlk kıblemiz olması hasebiyle kırmızı çizgimiz, Rasulullah’ın miracına şahitlik etmesiyle vazgeçemeyeceğimiz ibadethanemizdir.

Buradaki kısıtlama sadece Filistin halkına değil tüm İslam dünyasına yapılmıştır. Bu minvalde Müslümanları birlik ve beraberlik içerisinde Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs’e sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Mescid-i Aksa’yı sahipsiz bırakmayacağımızı ve çevresinde yaşanan hadiselerin takipçisi olacağımızı belirtmek isterim. 
Otomatik alternatif metin yok.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber