İNSANLAR O TOPRAKLARI VATAN YAPMIŞLAR

22 Aralık 2017
305 Haber Okunma   0 Haber Yorum

TBMM Genel Kurulunda 2018 yılı bütçe görüşmelerinde MHP Grup Başkanvekili Erhan USTA söz alarak Çarşamba Şenyurt Mahallesini hatırlattı.

TBMM Genel Kurulunda 2018 yılı bütçe görüşmeleri devam ederken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e de, orman köylülerine tarım arazilerinin 10 katı kadar fiyatlara satıldığının söylenmesi ve Başbakan Yardımcısının “10 katına satılamaz çünkü piyasa değerinin yüzde 50’sine satışı kanunla belirlenmiştir.

Şöyle yapalım: Bize tam, spesifik yeri söyleyin, biz orayı inceletelim, yanlış varsa düzeltelim.” sözlerine üzerine Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan USTA söz aldı ve Çarşamba Şenyurt Mahallesini hatırlattı.

ŞENYURT'TA ÇOK YÜKSEK RAYİÇ BEDEL TESPİT EDİLMİŞ

Usta, “Sayın Bakan, şimdi spesifik yer derseniz -konuyu Sayın Maliye Müsteşarı da biliyor- bizim Samsun Çarşamba'da Şenyurt Mahallesinde böyle bir sorun var.

Orada öyle bir rayiç bedel tespit ediliyor ki neredeyse Samsun'da böyle bir rayiç bedel yok, hiçbir ilçede yok. İlçeye yakınlık, köye yakınlık hangi kriter açısından bakarsanız bakın Şenyurt'ta müthiş bir rayiç bedel tespit edilmiş, insanlar biraz da tehdit edilmiş, ‘Almazsanız bunu, elinizden alınır.’ diye.

İnsanlar müracaatlarını yapmış fakat birinci taksitten başka taksit ödeyen yok orada; ciddi bir problem var.” dedi.

İNSANLAR O TOPRAKLARI VATAN YAPMIŞLAR

Sorun bürokrasinin çözeceği bir şey değil, siyasi bir irade gerekiyor diyen Usta, “Bu konunun mutlaka üzerinde durulması lazım. İnsanlar oraları vatan yapmışlar kendilerine, toprak yapmışlar, Ayvacık'ın köylerinden gelmişler, dağlık kesiminden gelip düzeltmişler araziyi fakat şimdi, bir anlamda kendi arazilerini, uzun süredir kullandıkları bu arazileri kullanamaz duruma gelmişler.

Bu konuda spesifik yer veriyorum ben size.” diye de ekledi. MHP'li Usta'dan, "Sağlıkta Eğer İhtiyaç Olsaydı Atanırdı" Sözlerine Tepki

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın sağlık personeli atamaları için yöneltilen soruya “Sağlıkla ilgili olarak, biliyorsunuz, ihtiyaç olması hâlinde biz alımlara devam ediyoruz” sözlerine tepki gösterdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe görüşmelerinin 11. Gününde Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın sağlık personeli atamaları için yöneltilen soruya “Sağlıkla ilgili olarak, biliyorsunuz, ihtiyaç olması hâlinde biz alımlara devam ediyoruz” sözlerine Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta tepki gösterdi.

FARKLI DALLARDA BİNLERCE ATANAMAYAN İNSAN VAR

Aslında Sayın Kalkınma Bakanı önemli bir konuya değindi diyerek sözlerine başlayan Usta, “Sağlıkta eğer ihtiyaç olsaydı atanırdı.’ sözleri yanlıştır.

Rakamlarda yanılıyor olabilirim ama yaklaşık 450 bin atanamayan öğretmen var, 400-450 bin civarında atanamayan sağlık teknisyeni var çeşitli dallarda, bunları artırabiliriz ormancısından ziraatçısına kadar.

Gerçekten bir ihtiyaç yoksa bir eğitim- istihdam planlamasında hata var demektir.

400 bin tane sağlık teknisyenine bu ülkenin ihtiyacı yoksa ki bir yandan da mezun vermeye devam ediyor, burada bir yanlışlık var demektir.

Buna bakmamız lazım, eğitim-istihdam planlaması Kalkınma Bakanlığının görevi.” dedi.

EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ ÜLKE OLARAK GENÇ NÜFUSUMUZ

Usta, Türkiye’nin en büyük gücünün genç nüfus olduğunu, genç ve eğitimli nüfusta işsizlik oranlarının çok yüksek olduğunu söyledi.

İşsizliğin mutlaka üzerinde durulması gerektiğine vurgu yapan Usta, “Bu anlamda da eğitim-istihdam planlaması mutlaka üzerinde çalışılması gereken bir konudur.” diye ekledi. 


Bütçe görüşmelerinin son gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda Meclisin tatile girmesi ile ilgili tartışma yaşandı. 

AK Parti Grup Başkanvekili 
Mustafa Elitaş, kendi imzasını taşıyan bir önerge verdi. Önerge, gündemdeki konuların tamamlanamaması halinde Meclisin 23 Aralık tarihinde saat 14.00'te toplanması ve 9 Ocak tarihine kadar Meclisin tatile girmesini içeriyor.

İki aydır meclisin çalıştığını belirten 
MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, "Şu anda gündemde taşeronla ilgili bir yasa çalışması var.

Basına yansıdığı kadarıyla bunun KHK'yle yapılmasına yönelik de bir kısım işler gündeme geldi.

Bu ara, taşeron çalışmalarını KHK'yle yapmaya bir bahane olmamalı.

Yani 'Ne yapalım efendim, işte Mecliste ara verildi, ayın 9'una kadar Meclis çalışmayacak, o zaman taşeron da bekleyemez, yıl sonuna kadar bunun bitmesi lazım.

Hadi gelin o zaman bu taşeron meselesini, bu bekleyen sorunu KHK'yla çözelim' şeklinde bir bahane olmamalı" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber