Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan...

27 Haziran 2014
998 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Esirgeyen ve bağışlayan Yüce Allah’ın bize lütfettiği nimetlerden biri de Ramazan-ı Şeriftir. Bir kez daha bu mübarek aya kavuşmayı bizlere nasip ve müyesser kıldığı için O’na şükrediyoruz, hamd ediyoruz. Ramazan’ı Şerif hakla batılın, hidayetle sapıklığın, iyilikle kötülüğün birbirinden ayırt edildiği aydır. Çünkü O hidayet kaynağı olan Kuran’ın indirildiği aydır.

Ramazan’ı Şerif, İslam cemiyetinde sosyal adaletin tatbik edildiği önemli bir ay kabul edilmiştir. Ramazanda zenginin karnı fakirin karnından, mahrumun ağzı müreffeh bir hayat sürenin ağzından farklı değildir.

Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden, hastalıklardan temizlenebileceğimiz bir aydır. Biz bu ayda yemek-içmek gibi tabii ve meşru arzularımızla mücadele ederiz ki günah ve yasak zevklerimizi terk etme iradesini kazanabilelim. Ramazan ayı, insani duygularımızın kuvvetleneceği, hislerimizin inceleceği, şuurumuzun derinleşeceği bir terbiye ayıdır.Bu ayda Fitre ve zekatlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırır müslümanları sevindiririz.
Avrupa'da her kurum fitre ve zekatını havale yolu ile yapar Türk Federasyon genellikle Ülkemizde olsun.Türk coğrafyasında olsun ihtiyaç sahıplerı şehit aileleri ve gazilerimize ulaştırılır.Allah rızasını elde etmek için, bu mübarek ayda mübahlardam bile kaçınırken, yalan söylemek, iftira etmek, koğuculuk yapmak…suretiyle zaten haram olan şeylerle orucumuzdan elde edeceğimiz neticeyi hükümsüz bırakmayalım ve bu manevi kirlerle orucumuzu lekelemeyelim.Ramazan ayı Müslümanlar için bir cemiyet olmayı kenetlenmeyi,birligı ve beraberliği biz müslümanlara göstermek için en büyük fırsattır.Günlük iftarlarla,sokak iftarları ile müslümanlar birbirlerine sevgi ve saygı gösterisinde bulunurlar.

Bir Ramazan hutbesinde Peygamberimiz ashabına şöyle hitap etmiştir: “ Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ay sizi gölgesi altına almıştır. Bir ay ki içinde bin aydan daha hayırlı olan bir gece ( Kadir Gecesi ) vardır. Bir ay ki Allah, gündüz orucunu farz, gece ibadetini ( Teravihi ) sünnet kılmıştır.

Bu ayda bir iyilik yapan, başka zamanlarda bir farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır. Bu ayda bir farzı yerine getiren kimse de başka aylarda yetmiş farz eda etmiş gibi olur.”Ramazan sabır ayıdır. Sabrın mükafatı ise cennettir. Ramazan eşitlik ayıdır, mü’minin rızgının çoğalacağı bir aydır. Kim bu ayda bir oruçluya iftar verirse, bu davranışı günahlarının affedilmesine, kendisinin cehennemden kurtulmasına vesile olabilir.


Bizler de bu şuur ve inanç içerisinde 27 Haziran Cuma günü(Bugün) akşamından itibaren teravihleri kılmaya, 28 Haziran Cumartesi (Yarın) gününden itibaren de oruçlarımızı tutmaya başlamış olacağız. Bu noktada bir hususu hatırlatmadan geçemeyeceğim. Geçen yıl da olduğu gibi bu Ramazan ayında da Camiilerimizde  Teravih namazı kılınacak,mukabeleler okunacaktır Bay-bayan arzu eden tüm kardeşlerimiz bu manevi iklimden yararlanabileceklerdir.

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluş ayı olan mübarek Ramazan’ın, milletimiz, memleketimiz ve tüm insanlık alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

İsa Günyeli
http://www.hasulkuhaber.com/yazaruyeyazi/Ramazan-Birlik-Ayidir./2593

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber