Hocaların hocasına son görev

27 Temmuz 2016
895 Haber Okunma   0 Haber Yorum

ANKARA'da 100 yaşında hayatını kaybeden, Prof. Dr. İnalcık için Ankara Üniversitesi DTCF'de tören düzenlendi. Ankara Üniversitesi DTCF Tarih Bölümü araştırma görevlileri, tören boyunca İnalcık'ın Türk bayrağına sarılı tabutu başında onar dakika saygı nöbeti tuttu. İnalcık, bugün İstanbul Şakirin Camisi'ndeki törenin ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

DTCF Farabi Salonu'ndaki törene, İnalcık'ın kızı Günhan İnalcık, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, TÜBA Başkanı Prof.Dr. Ahmet Cevat Acar, Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş ile üniversite öğretim üyeleri katıldı.
 

Ankara Üniversitesi DTCF Tarih Bölümü araştırma görevlileri, tören boyunca İnalcık'ın Türk bayrağına sarılı tabutu başında onar dakika saygı nöbeti tuttu.
 

Kalın, törendeki konuşmasında, önemli bir fikir insanını bu ülkenin evlatları olarak görmüş olmanın büyük bir mutluluk olduğunu ancak vefatından dolayı büyük bir hüzün içinde olduklarını ifade etti. Kalın, Halil İnalcık'ın her bir cümlesinin arkasında yıllara uzanan büyük bir derinlik olduğunu anlattı.
 

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümünde öğrencilik yıllarında, İnalcık'ın "Kaf Dağı'nın ötesindeki efsane tarihçi" olduğunu aktaran Kalın, "Ona ulaşmak, onun bir sohbetinde bulunmak, dersine katılmak her tarih talebesi gibi bizim için de büyük bir şerefti, büyük bir umuttu." dedi.

O yıllarda ABD'de ders veren İnalcık'ın Türkiye'ye geldiğinde konferanslarını dinleme imkanı bulduklarını belirten Kalın, "Kendisi ile buluştuğumuz zaman, onun aslında ne kadar yakın, sıcak ve ulaşılabilir bir insan olduğunu görürdük. Biz soru sormaya korkardık ama hoca sormaktan çekindiğimiz, belki doğru formüle edemediğimiz soruları da kendisi dolaylı şekilde cevaplar ve o derin ilmi birikimini bizimle paylaşırdı." ifadesini kullandı.
 

Kalın, İnalcık'ın Türk ve dünya tarihçiliğine damgasını vurduğunu, aynı Türk tarihçiliğini de dünya tarihçiliğinin merkezine oturtmuş bir insan olduğunu bildirdi.

 

Kalın, İnalcık'ın eserlerinin gelecek nesillerde de okunmaya, isminin yaşatılmaya devam edeceğine işaret ederek, böyle kıymetlerin kolay kolay gelmeyeceğine ve unutulmayacağına dikkati çekti.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, İnalcık'ın yetiştiği yıllarda büyük Türk tarihinin çok fazla araştırılmadığından henüz görülmediğini belirterek, "Belki bir sıra dağdı ama üzerinde dev bir şal örtülüydü. İnalcık, bu şalları ortadan kaldıran, gün yüzüne çıkaran büyük şahsiyetlerden biriydi." diye konuştu.
 

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, İnalcık'ın TÜBA'nın şeref üyeleri arasında bulunmasından onur duyduklarını bildirdi.

- DTCF Kütüphanesi'nin adı İnalcık adına Ankara Üniversitsi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, İnalcık'ın tarih disiplinine damgasını, ekolünü vuran bir bilim insanı olduğuna dikkati çekti.
 

DTCF Kütüphanesinin adını Halil İnalcık Kütüphanesi olarak değiştireceklerini belirten İbiş, böylece İnalcık'ın asırlar sonraki kuşaklara eserleriyle birlikte ölümsüz olarak aktarılacağını kaydetti. 
Prof. Dr. İlber Ortaylı: İnalcık Hoca 100 yıllık müessesedir
 

TARİHE GEÇEN DUAYEN TARİH HOCASI

Onun talebesi olan iftihar eder

 

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı: “Halil Hoca bir müessesedir, bir kurumdur. Bu ülkenin yetiştirdiği, iftihar edeceği bir münevverdir. Sayısız talebe yetiştirmiştir. Şu an dördüncü nesil talebeleri hoca olmuştur. Talebeleri onun talebesi olmakla her zaman iftihar ederler ve edeceklerdir. Hatta talebesinin talebesi olmakla iftihar edeceklerdir. Bunların içine dil tarih dahildir. Her eseri kalıcı olmuştur, 90 yaşından sonra yazdığı eserleriyle de kalıcı olmayı başarmıştır. Makaleleriyle Türk ve dünya tarihini değiştirmiştir.”

Adı bile tüm kapıları açıyor

Prof. Dr. Bülent Arı: “18 yılımı onunla geçirdim. Bilkent Üniversitesi’nde Tarih Bölümü’nü kurduğu zaman onun ilk öğrencilerindendim. Benim çocuğunum adını da Halil koyduk, başta Halil Hoca itiraz etti ama sonraları ‘Bizim adaş ne yapıyor?’ diye hep sorardı. İnsani ilişkileri son derece üstün herkese rol model olacak vasıflara sahipti. Yurtdışına gittiğim zaman gördüm ki dünyada nereye giderseniz gidin Halil İnalcık’ın talebesiyim dediğinizde bütün kapılar açılıyor. Büyük saygı duyuyorlar hatta Hollanda arşivinde çalışırken mavi işaretli evraklar vardı, Osmanlı evrakları bunların çoğu gizli evrak olduğu için çıkarmıyorlar onları bile önüme serdiler istediğin kadar çalış dediler.”

Asırlık ömrünü verimli kullandı

 

Tarihçi-yazar Turgut Kut: “Halil İnalcık ile Chicago Üniversitesi’ndeyken tanıştık. Chicago’da birçok ABD’li ve başka milletten öğrenciyi yetiştirmiştir. Bir asırlık ömrünü olağanüstü biçimde dikkatli ve verimli kullanmıştır. 20’li yaşlardan itirbaren makale yazmaya başlamıştır. Yazdığı makaleler çığır açmıştır. Dünya tarihçilerinin saygı duyduğu bir hocaydı.”

Pek çok kişiye ilham vermiştir

Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay: “Kendisi özellikle Osmanlı Tarihi ve son dönemlerinde de Yakın Türk Tarihi konusunda dünya çapında bir tarihçiydi. Türk Tarihi’ne geniş perspektiften bakan biri olarak pek çok kişi için ilham kaynağı oldu. Bu açıdan hocamız, Türk Tarihi’nin en büyük temsilcisi olarak tarihe geçti.”

‘Sizi eserleriniz siz yapar’ derdi

 

Prof. Dr. Ergün Aybars: “Benim de hocamdı. Çok da güzel nasihatları vardır bende yer eden. Mesela derdi ki ‘Çocuklar dekanlığa rektörlüğe heveslenmeyin. Onlar idari görevler, saman alevi gibi uçar gider. Sizi siz yapan ve geleceğe taşıyacak olan raflardaki eserlerinizdir.’ Bunu söylediğinde ben asistandım. Bu, hayatımda unutmadığım sözlerden biri olarak kaldı.”

Dünya çapında ilim adamıydı

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu: “Halil Bey gerçekten dünya çapında bir tarihçi ve ilim adamıydı. Sadece Türkiye’de değil dünyayı da temsil eden biri. Onun gibi aydın bir tarihçi maalesef göremiyoruz. Hocamız eserleriyle yaşayacak.”

Dünyaya açılan penceremizdi

 

Prof. Dr. Zekeriya Kurşun: “Halil İnalcık’ın çok fazla dikkat çekmeyen yönü Türkiye’de yetişerek Türk tarihini dünyaya anlatmasıydı. Osmanlı Tarihi’nin dünyaya açılan penceresiydi hocamız. Bu açıdan yeri doldurulamayacak bir boşluk bırakarak gitti. Hocamız Türkiye’deki kaynaklarla yetişmiş ve bunları dünyanın anlattığı bir dille anlattığı için dünyaca kabul görmüş biri.”

Öğretileri ‘klasik’tir

 

Işık Tamdoğan (Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı):  “Onun  en yenilikçi yönü 40’lardan itibaren dünyada da baskın olmaya başlayan Fransa’daki Annales ekolünün etkisiyle ve sadece siyasi tarih değil, ‘ekonomik ve sosyal tarihe’ yönelmiş olan tarihçilik anlayışı. İnalcık’ın çalışmaları 70’li 80’li yıllardan itibaren yetişen tüm tarihçilerin başucu kitabı olmuştur. Onun öğretisi, tarihçilerin yetişmesinde bir ‘klasik’ kabul edilir.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber