Ana Sayfa > DİNİ HABER

Hakaret Ederek Namaz Sevdirilmez Prof Emmi
17 Haziran 2016
Bu haber 1180 kez okundu
Kamuoyunda sıradışı müftü olarak tanınan Kırklareli Müftü Yardımcısı Adnan Zeki Bıyık, TRT 1'de yayınlanan Ramazan Sevinci programında “Namaz Kılmayan Hayvandır” diyen Prof. Dr. Mustafa Aşkar'a cevaben “Hayvanların Namazı Tesbihattır” başlıklı bir yazı kaleme aldı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

HAYVANLARIN NAMAZI TESBİHATTIR

 

Birkaç gündür şehir dışındaydım ve yoğun işlerim vardı. Sosyal medyayı takip edemedim. Geçen gece baktım ki bir konuyla ilgili çok sayıda  mail gelmiş. Hadiseyi bir tahkik ettim. Ankara İlahiyat Profesörlerinden İlhami Güler’hezeyanından sonra ikinci bir fecaat daha yaşanmış.  Prof Mustafa Aşkar “Namaz kılmayan hayvandır” demiş. Konuya nüfuz etmeden ilk başta kendisine bir şey söyleyeyim. Namaz kılmayanlar hayvandır cümlesi yerine kamu malı yiyenler hayvandır deseydin ya mesela…ya da yetim hakkı yiyen hayvandır değil de alçaktır filan deseydin ya…

Neyse konuya girelim;

 

Ferdi ibadetlerin insanlar arasında üstünlük aracı yapılmasının dinimizce kınandığını bilmez misin Aşkar? Bir profesörün bu kadar cahilce konuşması berbat  bir durumdur.  Bu şahısların halktan ne kadar uzak yaşadıkları, firasettenten ne denlü uzak oldukları maalesef aşikâr olmuştur. Allah aşkına sizi bu kanallara çıkaranlar ne kafaya hizmet eder?

 

Kısa bir süre önce de bu şahsın mesai arkadaşı Prof İlhami Güler “Kehf süresindeki bazı ayetlerin değişmesi gerektiğini, Kuranın bilge kişi dediği Hz Musa’nın yol arkadaşına “sözde bilge kişi” diyerek bühtanda bulunduğunu hatırlayınız. Bu tip şahıslar mı İslamiyeti insanlara anlatacaklar,  hem de devletin kanalında…Yazıklar olsun…”

 

Ankara ilahiyat Fakültesinin dekanı,  Aşkar’ı özür dilemeye davet ederken neden İlhami GÜLER’in hezeyanları için özür diletme talebinde bulunmadı? Halbuki Güler’in işlediği cürüm yeri göğü kirletecek kadar necis sözler idi. Kuran’a yapılmış saygısızlıktı, bühtandı…

Allah belamızı tümden verecek vermesine de ne zaman bilmiyorum.

 

Birileri kalkar Peygamberimize postacı muamelesi yapar, birileri kalkar Kuran’a ayar verir, birileri kalkar on paralık adamlara “sayın” der Peygamberimiz’e salavat okumak lüzumsuzluktur der. Memleketi pislik götürürken (fuhuş, uyuşturucu, hırsızlık, rüşvet, torpil vesair pislikler tavan yapmışken) Bir diğeri  kabir azabı yoktur, miraç uydurmadır,   diyerek saatlarca çok ciddi mevzularmış gibi halkın kafalarını karıştırır, bir diğer hikayeci profesör halkı uyutur, millete tevazu ve sade yaşam vaazı verirken kendisi söylediklerinin aksine görüntü sergileyip sosyal medyada oldukça banal bir şekilde aşağılanarak İslam’ın izzetine halel getirir. 

 

Hezeyanlar böyle sürüp gider, halkın gözünde dinin tibarı düşürülür…

 

Kuran’da namaz kılmanın hükmü bellidir. Namaz kılmak müslümana farzdır. Kılmayan kişiye günah işlemiştir denilebilir ama hayvan filan denilmez.  Namaz kılmayanlar için Peygamberimizin yukarıda adı geçen Profesörün dediği gibi bir ifadesi yoktur. Şayet iyi bir Müslüman olmanın yegâne ölçüsü namaz  ise alnı secdeye gelip binlerce düzenbazlığa, sahteciliğe imza atan ve her türlü fırıldaklık yapmayı mübah sayan çok sayıda namazcı da bulabilirsiniz. 

 

Dolayısıyla ortada  yukarıdaki şekliyle tenkid edilecek bir nokta varsa bu, birilerinin ferdi ibadet hayatı değil, kamusal düzende kamuyu rahatsız eden topluma zarar veren durumlardır…Örneğin hırsızlık, örneğin gıybet, örneğin rüşvet…Tabi bu tip kötü/pis işleri kınarken de bunları masum hayvanlar üstünden değil yine kendi üstümüzden örneklendirelim. Çünkü ben şu yaşıma geldim, hiçbir hayvanın rüşvet yediğini, hiçbir hayvanın gıybet ettiğini ya da tabiata zarar verdiğini görmedim….Ama yerde ve gökte ne varsa Yüce Allah’ı tesbih ettiğini bize Kuran öğretti. 

 

Yani hayvanat  namazdaki hareketleri sergileyerek Allah-ı Zül celal Hazretlerini belki tesbih etmiyor belki ama kendi lisan-ı halinde muhakkak tesbihatte bulunuyordu. O halde  Allahın kendisine yüklediği görevleri yerine getiren  ve bir şekilde tesbihatını yapan  hayvanlara, ama kasden  ama tembelliğinden ibadetini ifa etmeyen, insanları hangi kafayla benzetiyorsun be Müslüman?

 

Namaz şahısların ferdi bir ibadetidir. İhlali durumunda kişisel bir günah işlemiştir. Halbuki kamu malı yemek, rüşvet vesair toplumsal bir günahtır ve eğer biri ya da birileri “Hayvan” kelimesiyle aşağılanmak isteniyorsa bunlar aşağılanmalı. Kaldı ki hayvanı aşağılamak üzere kullanmak ne kadar büyük bir cahilliktir ve gaflettir. Siz bir bülbülü, kuzuyu, ceylanı, ne bileyim bir sincapı hangi kafayla aşağılayacaksınız da namaz kılmayanları tümden bu canlılara benzeteceksiniz?

 

Kanallarda titri büyük nicelerinin küçük yüreklerini görmekten bıktık usandık.

 

İnsana sormazlar mı, Bay Aşkar Namaz kılmayan ya da kılamayan kişi sizce hangi hayvana benziyor, ördeğe mi, domuza mı, sincaba mı?

Ya da bir başka soru; Sen namazlı bir ailede doğmasaydın da namazı sadece bayramdan bayrama kılan bir ailenin evinde doğsaydın Allah’a inansaydın ama namazı ailende görmediğin için kılmasaydın  namaz kılmayan ahaliye  layık gördüğün bu sıfat senin için de geçerli olur muydu?

 

Ramazandan önce ben bir sabah namazına uyanamadım ve kılamadım, sizce ben hangi hayvan grubuna dahilim. ? Zürafa mı, dana mı? Ya da gergedan mı?

 

Kurandaki “Hayvanlar gibidir” denilen ayette bu ifadeyi Allah’ın her türlü zulmü yapmayı mübah gören, garip gurebayı ezen, Allah’a bir sürü putu ortak koşan, sevgili Peygamberimize enva-i çeşit işkenceyi yapan, yer yer zayıf müminleri öldüren zorba Mekke Müşrikleri için kullanldığını biliyorsunuzdur herhalde.

 

Facebook ta bir imam kardeşimin K.T.U İlahiyat Fakültesi Dekanı Kurra Hafız Prof.Dr. Emin Âşıkkutlu’nun mahdumu  Fazıl Aşıkkutlu’nun konu ile ilgili 10 tavsiyesi hadiseyi çok beliğ bir şekilde hulâsa ediyor…

 

FRENİ PATLAMIŞ KAMYON GİBİ DİN ANLATAN HOCALARA 10 TAVSİYE!
 

1. Dini anlatma ve öğretme göreviniz vardır ama dini dayatma ve zorla kabul ettirme hakkınız yoktur.
2.Kimse sizin gibi düşünmek, anlamak, yorumlamak ve yaşamak zorunda değildir.
3.İnanmadığı veya ibadetlerini yapmadığı için kimseye hakaret etme hakkınız yoktur.
4.Sizin dünyanızdan farklı bir dünya olduğunu, sizden farklı inanan ve düşünen insanların var olduğunu anlayın artık.
5.Farklı din ve ideoloji mensuplarının İslam’a ve Müslümanlara düşmanlık etmedikleri müddetçe yaşama hakları olduğu kabul edin.
6.Allah’ın öğüdü gereği, söyledikleriniz ve söyleme şekliniz itici ve insanları İslam’dan uzaklaştırıcı değil, gönülleri ısıtıcı ve İslam’a yaklaştırıcı olsun.
7.Kaba ve katı yürekli olmayın, merhametli ve yumuşak sözlü olun.
8.Kimsenin kalbini yarıp bakamadığınıza göre ister Müslüman ister gayri müslim olsun insanlara iyi niyetle yaklaşın.
9.Dini anlama ve yaşama açısından zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı, nefret ettirici değil müjdeleyici olun.
10.Herkesle iletişime açık olun. Firavun bile olsa öğüt alma ve kalbinin ürperme ihtimali olduğu unutmayın.

 

Fazıl Hocayı bu değerli tavsiyeleri hâvi beyanı için kutluyor, hocanın tabiriyle önüne gelene freni patlamış kamyon gibi çarpan, ayrıştırıcı, itici, parçalayıcı, ötekileştirici İslam’ın rahmet yüzünü dimağlarda tiksindirici göstermeye çalışan Aşkar ve benzerlerini kınıyorum. Bu tipleri de koca koca kanallara çıkanları da Allah’a havale ediyorum.

 

ADNAN ZEKİ BIYIK

Kırklareli Müftü Yardımcısı

16.06.2016

 

Not: Namaz kelimesi salat kelimesi ile Kuranda ifade edilir, salat kelimesi namaz, ibadet, dua, tesbih, vb gibi anlamlara gelir. Profesörün iddia ettiği gibi hayvanlar salat kelimesinden uzak değillerdir. Mezkur anlamlardan birine uyan tesbih kelimesiyle irtibatlı olarak düşünüldüğünde hayvanat da nebatat da salât (tesbih) halindedirler. Hal böyle olunca benzetilenler arasında hiçbir şekilde mütenasibiyet mevzu-u bahis olamaz....Cahilce söylenmiş, bir sözdür....Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer DİNİ HABER Haberleri

Başlık Tarih
 
Başkan Cengiz Ergün´den Kandil Mesajı06 Mart 2019
Kandil Mesajları19 Kasım 2018
Fendoğlu'nun Mevlid Kandili Mesajı18 Kasım 2018
KADİR GECESİ MESAJLARI10 Haziran 2018
Bugün Kadir Gecesi10 Haziran 2018
RAMAZAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA AYIDIR..16 Mayıs 2018
TAŞDOĞAN’DAN RAMAZAN MESAJI15 Mayıs 2018
Berat Kandiliniz Mübarek olsun30 Nisan 2018
Berat Kandili Mesajı29 Nisan 2018
Bugün Miraç Kandili 13 Nisan 2018
Avşar'ın Miraç Kandili Kutlaması12 Nisan 2018
Bahçeli'den Regaib Kandili Mesajı22 Mart 2018
Başkan Avşar'ın Regaip Kandili Mesajı22 Mart 2018
Diyanet'ten Kara Cuma Hutbesi01 Aralık 2017
Doğumuyla dünya şereflendi30 Kasım 2017
BAŞKAN RAMAZAN KAŞLI’DAN KANDİL MESAJI29 Kasım 2017
BAŞKAN DEMİR’DEN MEVLİD KANDİLİ MESAJI29 Kasım 2017
Başkan Avşar'dan Mevlid Kandili Mesajı28 Kasım 2017
'O İNSANLIĞIN EFENDİSİ, İKİ CİHANIN GÜNEŞİDİR'28 Kasım 2017
MHP'li Usta, İlahiyatçıların sorunlarını dile getirdi22 Kasım 2017
İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ, UFA'DA ÜNİVERSİTE YAPTIRIYOR28 Ekim 2017
Olgun;Hem Hizmet Ediyor,Hem Mücadele ediyoruz.21 Ekim 2017
MHP’DEN GEÇİCİ İMAMLAR İÇİN SORU ÖNERGESİ11 Ekim 2017
İlk Hacı Kafilesi Yola Çıktı.30 Temmuz 2017
Hacı adayları Türk zeytin ve zeytinyağı yiyecek21 Temmuz 2017
Kadir Gecesi'ne Doğru20 Haziran 2017
HUZUR VE BEREKET DİLİYORUZ26 Mayıs 2017
PARSAK: EN KUTSAL YOLCULUK22 Nisan 2017
Taşdoğan’dan Kandil Mesajı30 Mart 2017
RAHMET SAĞANAĞI YAŞAYACAĞIZ29 Mart 2017
"EZAN-I MUHAMMEDİ'Yİ YASAKLAMAYA HİÇBİR KUVVETİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR"23 Şubat 2017
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN11 Aralık 2016
Nefis muhasebesi yapmanın şimdi tam zamanı”05 Haziran 2016
İmamların TORPİL İsyanı26 Nisan 2016
İslam alemi, rehberini unuttu çaresizliğe düştü19 Nisan 2016
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimiz, birçok mucizelerle dünyaya gelmiştir...14 Nisan 2016
Rahmet sağanağı yaşayacağız08 Nisan 2016
REGAİP KANDİLİNİZİ KUTLARIZ07 Nisan 2016
Diyanet'ten tepki çeken soru ve cevap sonrası açıklama09 Ocak 2016
Beytülmal’a el uzatmayın23 Aralık 2015
Önderimiz, ışığımız, yol göstericimiz22 Aralık 2015
Karanlıkları yırtıp atalım21 Aralık 2015
Turgutlu’da Şehitler için eller semaya açıldı.13 Aralık 2015
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN 13 Temmuz 2015
Bin aydan daha hayırlı13 Temmuz 2015
BUGÜN BERAT KANDİLİ…01 Haziran 2015
Şefkat Çetin'den "Kutlu Doğum" Kutlaması14 Nisan 2015
KEMALETTİN YILMAZ’IN KUTLU DOĞUM MESAJI13 Nisan 2015
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN02 Ocak 2015
Sıradışı Müftü: "Hindi Yiyin Kul Hakkı Yemeyin"27 Aralık 2014
İSLAMA GÖRE MİLLET VE MİLLİYETÇİLİK22 Aralık 2014
İsa Günyeli'den Tezkere ve Kurban Bayram Açıklamaları...03 Ekim 2014
RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.27 Temmuz 2014
Efkan Ala'nın sözleri ile ilgili Diyanet fetvayı verdi19 Temmuz 2014
Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan...27 Haziran 2014
RAMAZAN AYI TÜM TÜRK-İSLAM ÂLEMİ İÇİN HAYIRLI OLSUN26 Haziran 2014
YILMAZ’IN BERAT KANDİLİ MESAJI12 Haziran 2014
Mustafa Kalaycı Başbakan'a sordu: Ayasofya'yı cami olarak ibadete neden açmıyorsunuz?29 Mayıs 2014
MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN25 Mayıs 2014
"Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun"25 Mayıs 2014
Kemalettin Yılmaz: Türk-İslam Âleminin Miraç Kandili Mübarek Olsun23 Mayıs 2014
Soma faciasını konu alan Cuma hutbesi15 Mayıs 2014
İsa Günyeli'nin Ragaib Kandili Mesajı!01 Mayıs 2014
Gökten Hoş Bir Sada Geldi. Üç Aylar...01 Mayıs 2014
Elazığlı İmamın Ezber Bozan Cuma Vaazı...01 Mayıs 2014
Tüm Türk-İslam Âleminin Regaip Kandili Mübarek Olsun30 Nisan 2014
Bahçelievler Ülkü Ocaklarından Kutlu Doğum Etkinliği19 Nisan 2014
KUTLU DOĞUM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI19 Nisan 2014
KÂBE KEVSERİNİN EFENDİSİ: HZ. MUHAMMED(1)18 Nisan 2014
Tanrıkulu: Karabağ'da Kırım senaryosu gerçekleşmeyecek17 Nisan 2014
KUTLU DOĞUM HAFTASI BASIN AÇIKLAMASI16 Nisan 2014
Erbeyin: Peygamber Efendimiz'in Verdiği Ders Tam Anlaşılamadı16 Nisan 2014
Camiinin Kubbesine Türk Bayrağı Dikildi08 Şubat 2011
"Yüz yüze vaaz" sakat bir projedir22 Ocak 2014
BOLVADİN’DE MEVLİT KANDİLİ ETKİNLİKLERİ13 Ocak 2014
BAHÇELI'DEN MEVLID KANDILI KUTLAMASI12 Ocak 2014
Türk-İslam Âleminin Mevlid Kandili Mübarek Olsun12 Ocak 2014
Dinar Belediye Başkanı Acar’ın Mevlid Kandili Mesajı12 Ocak 2014
Mevlit Kandiliniz Mübarek olsun12 Ocak 2014
YARIN MEVLID KANDILI11 Ocak 2014
“HZ. Mevlana'yı rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum”17 Aralık 2013
Atila Kaya Diyanet İşleri Başkanı’nı uyardı13 Aralık 2013
YILMAZ’IN KURBAN BAYRAMI MESAJI13 Ekim 2013
Dilşikar Camii’nin Çevre Düzenlemesi Tamamlandı04 Ekim 2013
Akhisar MHP’den, Müftülüğe Ziyaret04 Ekim 2013
Sıradışı Müftüyü Diyanet Trakya'ya sürdü30 Eylül 2013
Adnan Zeki Bıyık 30 Ağustos Zafer Bayramını kendi gözüyle yorumladı. 03 Eylül 2013
İSMAİLAĞA CEMAATİ LİDERİ 'MAHMUT EFENDİ' HASTANEDE27 Ağustos 2013
Acar ve Elibol İslam Âleminin Beraat Kandilini Kutladı23 Haziran 2013
BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN23 Haziran 2013
BAŞKAN ACAR DİNARLI VATANDAŞLARIN VE TÜM İSLAM ALEMİNİN MİRAÇ KADİLİNİ KUTLADI05 Haziran 2013
BUGÜN MİRAC KANDİLİ05 Haziran 2013
MHP'li Aksoy: "“Türkiye İçin Dua Edelim”05 Haziran 2013
"Miraç Kandili Kutlu Olsun!"05 Haziran 2013
Regaip Gecesi Nedeniyle Acar Bir Mesaj Yayınladı16 Mayıs 2013
Devlet Bahçeli´den Regaip Kandili mesajı16 Mayıs 2013
KEMALETTİN YILMAZ’IN REGAİP KANDİLİ MESAJI15 Mayıs 2013
ÜÇ AYLAR TÜRK İSLAM ALEMİ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLSUN11 Mayıs 2013
MÜBAREK 3 AYLAR BAŞLIYOR11 Mayıs 2013
MHP'den Kutlu Doğum Haftası Programı22 Nisan 2013
Kocaöz Kasabasında Kutlu Doğum Haftası21 Nisan 2013
Hz. Muhammed (S.A.V) insanlık için en güzel rehberdir14 Nisan 2013
SIRADIŞI MÜFTÜDEN "ÇANAKKALE GEÇİLDİ" YAZISI20 Mart 2013
Vatikan'a Türkiye'den sürpriz ziyaretçi!19 Mart 2013
GÖRMEZ: O METİNLERİ DOĞRU ANLAMAK LAZIM09 Mart 2013
THY’de dua dönemi24 Şubat 2013
KUMAR VE ŞANS OYUNLARI23 Şubat 2013
Said Nursi'nin mezarı Isparta Şehir Mezarlığı'nda21 Şubat 2013
Atanamayan Hafızlar Grubu’ndan Basın Açıklaması17 Şubat 2013
Kur'an-ı Kerim'i en güzel okuyan kişi16 Şubat 2013
Ayasofya İbadete Açılıyor14 Şubat 2013
Cübbeli'den sevgililere sevgililer günü mesajı!14 Şubat 2013
Camilere 4 yıllık fakülte mezunu imam12 Şubat 2013
Din, ayrıştıran değil bütünleştirendir;12 Şubat 2013
Hanefi-Maturidi Anlayışı09 Şubat 2013
Dini yaşamak gerçekten zor mu?08 Şubat 2013
Allah Sevgisi27 Ocak 2013
Zulümlerin Sebebi İlimsizlik24 Ocak 2013
Diyanet'ten 7, 40 ve 52 açıklaması23 Ocak 2013
'Bu isimleri çocuğunuza vermeyin'23 Ocak 2013
Diyanet: Kıyamete daha var23 Ocak 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH