Ana Sayfa > DİNİ HABER

Gökten Hoş Bir Sada Geldi. Üç Aylar...
01 Mayıs 2014
Bu haber 1400 kez okundu
İslâm alemince “üç aylar” diye isimlendirilen: “Recep, Şaban ve Ramazan” ayları hakkında, Enes b. Malik (R.A.)’ den rivayete göre Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz: “Recep Allah Teâlâ’nın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır” buyurmuşlardır.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Peygamber Efendimiz (sas) Recep ayına girince, “Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua edermiş. Bu örnek dua, müminin salih ameller işleyebilmesi için faziletli vakitlere ulaşmayı dilemesinin müstehap olduğunu gösteriyor. Peki, böylesine kıymetli hazineleri nasıl idrak edebiliriz?
 
Hayatın yoğun temposu içinde akıp giden zamanı değerlendirmek isteyenler için dua ve niyaz mevsimi başlıyor. Bu çarşamba günü itibarıyla ‘üç aylar’ olarak isimlendirilen, manevi birçok zenginliği içinde barındıran aylara girmiş bulunacağız.
 
Kıymetli gün ve gecelerin birbirini takip ettiği Recep, Şaban ve Ramazan aylarını bereketlendirmek ve değerlendirmek için bir fırsata daha kavuşacağız. Nitekim, beş mübarek geceden dördü bu aylarda bulunuyor.
 
Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, namazın farz kılındığı Miraç Kandili, aklanma, arınma, affedilme manasına gelen Berat Kandili, bin geceden hayırlı Kadir Gecesi, üç aylarda idrak ediliyor.
 
Bediüzzaman Hazretleri de bu kutlu kameri aylardan bahsederken “Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise Receb-i Şerif’te yüzden geçer, Şaban-ı Muazzama’da üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarek’te bine çıkar ve cuma gecesinde binlere ve Leyle-i Kadir’de otuz bine çıkar.” diyor.
 
Üç aylar, mü’minin hayatında dikkat etmesi gereken en önemli manevi mevsimler. Zira bu mevsim, Allah Rasulü’nün (sas) hayatında çok önemliydi. O, Recep ayının girişiyle birlikte ibadet hayatını daha da derinleştirip, ahlaki özelliklerini güzelleştirmekteydi.
 
Bireysel anlamda bu şekilde hareket ederken, etrafındakileri de uyarıp, bu ayları kulluk bilinci içinde geçirmeye özendirirdi. Efendimiz’deki bu manevi hazırlık bizler için de örnek teşkil ediyor.
 
Zira üç aylar, insani özelliklerin olgunlaşması ve iradenin kontrol altına alınmasında büyük rol oynayabilir. Receb ve Şaban aylarının feyzinden ve bu aylarda bulunan Regaib, Miraç ve Berat gecelerinin rahmetinden istifade etmek, bir mü’min için büyük fırsat. Ramazan ayında da her türlü kötülükten kendini uzak tutan ve insani vasıflarının artmasına gayret edenler, Kadir Gecesi’nde yapacağı ibadet ve tevbe ile manevi hazza ulaşabilir.
 
Recep ayı: Hazırlanma
 
Recep, ulvi bir yolculuğun başlangıcı gibi, ilk perşembe gecesi Regaib Kandili’yle karşılar insanı. Veda etmek üzereyken bir de Miraç heyecanı yaşatır insana. Peygamber Efendimiz (sas), beş gecede duaların reddedilmeyip kabul edildiğini ve bunlardan birisinin de Recep ayının ilk gecesi olduğunu buyuruyor. Regaib Kandili’nde yapılan duaların Allah katından geri çevrilmeyeceğini müjdeliyor.
 
Recep ayının sonunda da Miraç Kandili idrak ediliyor. Bediüzzaman Hazretleri, “Miraç Gecesi, ikinci bir Kadir Gecesi hükmündedir. Bu gecede mümkün oldukça çalışmakla kazanç birden bine çıkar.” sözleriyle bu gecenin kıymetini ifade ediyor. Nitekim Allah Resulü’nün (sas) yaşantısının her anını büyük bir dikkatle izleyen sahabe efendilerimiz, bu konuda bize pek çok bilgi aktarmış.
 
Mesela Recep ayıyla ilgili olarak İbn Abbas (ra) şunları anlatıyor: “Allah Resulü (sas) Recep ayında bazı yıllarda peş peşe öyle oruç tutardı ki biz, ‘Galiba hiç yemeyecek (bütün bir ayı oruçlu geçirecek)’ derdik. Bazı yıllarda da öyle oruç tutmazdı ki biz ‘Galiba hiç oruç tutmayacak’ derdik.”
 
Şaban ayı: Hayır
 
Üç ayların ikincisi Şaban ayı, ‘dağılan, saçılan’ manalarına geliyor. Bir rivayete göre Efendimiz (sas), Şaban ayında Ramazan için pek çok hayır dağıtıldığı için bu aya bu ismin verildiğini ifade ediyor. Hz. Aişe Validemiz (ra) Hz. Peygamber’in Şaban ayını oruçla değerlendirdiğini, “Ben, onun Ramazan dışında bir ayı tam olarak oruçlu geçirdiğini görmedim.
 
Herhangi bir ayda, Şaban ayında tuttuğundan daha fazla oruç tuttuğunu da görmedim.” şeklinde anlatıyor. Yine mü’minlerin annelerinden Ümmü Seleme (r.anha) de, “Ben, Rasulullah’ın (sas) Şaban ve Ramazan dışında iki ayı peş peşe tam olarak oruçla geçirdiğini görmedim.” diye aktarıyor. Şaban ayı içerisinde de yapılan duaların geri çevrilmeyeceği müjdesinin verildiği mübarek Berat Kandili bulunuyor.
 
Ramazan ayı: Bereket
 
Üç ayların sonuncusu olan Ramazan, on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisi. Zira bu aylarda Kur’an nazil olmaya başlamış ve ay boyunca oruç tutmak farz kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan ‘Kadir Gecesi’ de Ramazan ayı içinde yer alıyor.
 
Yenilenme için neler yapabiliriz?
 
Üç aylar, her şeyden önce bir nefis muhasebesi yapabileceğimiz aylar. Bu faziletli vakitleri kendimizi yenileme için bir fırsata dönüştürebiliriz.
 
Recep ayına girmeden basit bir çizelge oluşturulabilir, her gün bir hadis ve dua ezberlenebilir. Hatta her ay olumsuz davranışların değiştirilmesi hedeflenebilir.
 
Manevi hayatın yenilenmesi için dini içerikli okumalar yapılabilir.
 
Peygamber Efendimiz (sas) “Bütün vakitlerde hayrın peşinde olun. Rabb’inizin rahmet rüzgarlarına isabet etmeye (yakalamaya) çalışın; çünkü Allah’ın rahmet rüzgarları eser. İsteyen kullar ona isabet eder. Allah’tan ayıplarınızı örtmesini ve korkularınızdan emin kılmasını isteyin.” tavsiyesinde bulunuyor. Bu tavsiyeden yola çıkarak  bol bol lafzen ve hayalen tevbe istiğfar ederek beğenmediğimiz yönlerimizi böylesine güzel bir atmosferde törpüleyebiliriz.
Peygamber Efendimiz’in okuduğu sabah-akşam duaları, hacet duası ve Cevşen okunabilir.
 
Pazartesi ve perşembe oruçlarıyla Ramazan ayına hazırlık yapılabilir.
 
Orucun yanı sıra namaza, namazı cemaatle eda etmeye, özellikle sabah ve yatsı namazları camide kılınmaya çalışılabilir.
 
Kur’an-ı Kerim öğrenilebilir, bilenler tecvit ve meal üzerinde tefekkür edebilir. Kur’an okumanın yanı sıra mutlaka tesbihata, zikrullaha, içli yakarışlara yönelebilir.
 
İş arkadaşları, komşular ve akrabalar arasında mukabele grupları oluşturularak Kur’an-ı Kerim hatmi yapılabilir.
 
Kaza namazları, teheccüt, evvabin, kuşluk ve hacet gibi nafile namazlar kılınabilir. Bunlar alışkanlık haline getirilebilir.
Zekat ve sadaka gibi ibadetlerin özellikle bu aylarda yerine getirilmesiyle bu kutlu zaman dilimleri daha da bereketlendirilebilir.
 
Zekat ve fıtır sadakasının senede bir kez, sadaka kapısının her an açık olduğunu da unutmadan her gün bir sadaka verilebilir. Efendimiz’i (sas) “Mü’min kardeşine tebessüm etmen sadakadır.” buyuruyor.
 
Yakın çevre, akraba ve arkadaşlar arasındaki küslükler ortadan kaldırılarak bu ilişkiler yeniden gözden geçirilebilir.
Hayır kuruluşlarına yardım yapılabilir. Yakınımızdaki yardıma muhtaç komşularımıza, öğrencilere yardım edilebilir. Çok yardım edemiyorsak bile evimizde pişen yemekten birazı ikram edilebilir.
 
Peygamber Efendimiz (sas), “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.” hadis-i şerifiyle üç ayların faziletini ve önemini hatırlatıyor. Efendimiz, “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını hakkımızda bereketli kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” duasıyla üç aylara girermiş. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan bu mübarek vakitleri biz ne kadar biliyoruz?
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer DİNİ HABER Haberleri

Başlık Tarih
 
Başkan Cengiz Ergün´den Kandil Mesajı06 Mart 2019
Kandil Mesajları19 Kasım 2018
Fendoğlu'nun Mevlid Kandili Mesajı18 Kasım 2018
KADİR GECESİ MESAJLARI10 Haziran 2018
Bugün Kadir Gecesi10 Haziran 2018
RAMAZAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA AYIDIR..16 Mayıs 2018
TAŞDOĞAN’DAN RAMAZAN MESAJI15 Mayıs 2018
Berat Kandiliniz Mübarek olsun30 Nisan 2018
Berat Kandili Mesajı29 Nisan 2018
Bugün Miraç Kandili 13 Nisan 2018
Avşar'ın Miraç Kandili Kutlaması12 Nisan 2018
Bahçeli'den Regaib Kandili Mesajı22 Mart 2018
Başkan Avşar'ın Regaip Kandili Mesajı22 Mart 2018
Diyanet'ten Kara Cuma Hutbesi01 Aralık 2017
Doğumuyla dünya şereflendi30 Kasım 2017
BAŞKAN RAMAZAN KAŞLI’DAN KANDİL MESAJI29 Kasım 2017
BAŞKAN DEMİR’DEN MEVLİD KANDİLİ MESAJI29 Kasım 2017
Başkan Avşar'dan Mevlid Kandili Mesajı28 Kasım 2017
'O İNSANLIĞIN EFENDİSİ, İKİ CİHANIN GÜNEŞİDİR'28 Kasım 2017
MHP'li Usta, İlahiyatçıların sorunlarını dile getirdi22 Kasım 2017
İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ, UFA'DA ÜNİVERSİTE YAPTIRIYOR28 Ekim 2017
Olgun;Hem Hizmet Ediyor,Hem Mücadele ediyoruz.21 Ekim 2017
MHP’DEN GEÇİCİ İMAMLAR İÇİN SORU ÖNERGESİ11 Ekim 2017
İlk Hacı Kafilesi Yola Çıktı.30 Temmuz 2017
Hacı adayları Türk zeytin ve zeytinyağı yiyecek21 Temmuz 2017
Kadir Gecesi'ne Doğru20 Haziran 2017
HUZUR VE BEREKET DİLİYORUZ26 Mayıs 2017
PARSAK: EN KUTSAL YOLCULUK22 Nisan 2017
Taşdoğan’dan Kandil Mesajı30 Mart 2017
RAHMET SAĞANAĞI YAŞAYACAĞIZ29 Mart 2017
"EZAN-I MUHAMMEDİ'Yİ YASAKLAMAYA HİÇBİR KUVVETİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR"23 Şubat 2017
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN11 Aralık 2016
Hakaret Ederek Namaz Sevdirilmez Prof Emmi17 Haziran 2016
Nefis muhasebesi yapmanın şimdi tam zamanı”05 Haziran 2016
İmamların TORPİL İsyanı26 Nisan 2016
İslam alemi, rehberini unuttu çaresizliğe düştü19 Nisan 2016
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimiz, birçok mucizelerle dünyaya gelmiştir...14 Nisan 2016
Rahmet sağanağı yaşayacağız08 Nisan 2016
REGAİP KANDİLİNİZİ KUTLARIZ07 Nisan 2016
Diyanet'ten tepki çeken soru ve cevap sonrası açıklama09 Ocak 2016
Beytülmal’a el uzatmayın23 Aralık 2015
Önderimiz, ışığımız, yol göstericimiz22 Aralık 2015
Karanlıkları yırtıp atalım21 Aralık 2015
Turgutlu’da Şehitler için eller semaya açıldı.13 Aralık 2015
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN 13 Temmuz 2015
Bin aydan daha hayırlı13 Temmuz 2015
BUGÜN BERAT KANDİLİ…01 Haziran 2015
Şefkat Çetin'den "Kutlu Doğum" Kutlaması14 Nisan 2015
KEMALETTİN YILMAZ’IN KUTLU DOĞUM MESAJI13 Nisan 2015
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN02 Ocak 2015
Sıradışı Müftü: "Hindi Yiyin Kul Hakkı Yemeyin"27 Aralık 2014
İSLAMA GÖRE MİLLET VE MİLLİYETÇİLİK22 Aralık 2014
İsa Günyeli'den Tezkere ve Kurban Bayram Açıklamaları...03 Ekim 2014
RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.27 Temmuz 2014
Efkan Ala'nın sözleri ile ilgili Diyanet fetvayı verdi19 Temmuz 2014
Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan...27 Haziran 2014
RAMAZAN AYI TÜM TÜRK-İSLAM ÂLEMİ İÇİN HAYIRLI OLSUN26 Haziran 2014
YILMAZ’IN BERAT KANDİLİ MESAJI12 Haziran 2014
Mustafa Kalaycı Başbakan'a sordu: Ayasofya'yı cami olarak ibadete neden açmıyorsunuz?29 Mayıs 2014
MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN25 Mayıs 2014
"Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun"25 Mayıs 2014
Kemalettin Yılmaz: Türk-İslam Âleminin Miraç Kandili Mübarek Olsun23 Mayıs 2014
Soma faciasını konu alan Cuma hutbesi15 Mayıs 2014
İsa Günyeli'nin Ragaib Kandili Mesajı!01 Mayıs 2014
Elazığlı İmamın Ezber Bozan Cuma Vaazı...01 Mayıs 2014
Tüm Türk-İslam Âleminin Regaip Kandili Mübarek Olsun30 Nisan 2014
Bahçelievler Ülkü Ocaklarından Kutlu Doğum Etkinliği19 Nisan 2014
KUTLU DOĞUM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI19 Nisan 2014
KÂBE KEVSERİNİN EFENDİSİ: HZ. MUHAMMED(1)18 Nisan 2014
Tanrıkulu: Karabağ'da Kırım senaryosu gerçekleşmeyecek17 Nisan 2014
KUTLU DOĞUM HAFTASI BASIN AÇIKLAMASI16 Nisan 2014
Erbeyin: Peygamber Efendimiz'in Verdiği Ders Tam Anlaşılamadı16 Nisan 2014
Camiinin Kubbesine Türk Bayrağı Dikildi08 Şubat 2011
"Yüz yüze vaaz" sakat bir projedir22 Ocak 2014
BOLVADİN’DE MEVLİT KANDİLİ ETKİNLİKLERİ13 Ocak 2014
BAHÇELI'DEN MEVLID KANDILI KUTLAMASI12 Ocak 2014
Türk-İslam Âleminin Mevlid Kandili Mübarek Olsun12 Ocak 2014
Dinar Belediye Başkanı Acar’ın Mevlid Kandili Mesajı12 Ocak 2014
Mevlit Kandiliniz Mübarek olsun12 Ocak 2014
YARIN MEVLID KANDILI11 Ocak 2014
“HZ. Mevlana'yı rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum”17 Aralık 2013
Atila Kaya Diyanet İşleri Başkanı’nı uyardı13 Aralık 2013
YILMAZ’IN KURBAN BAYRAMI MESAJI13 Ekim 2013
Dilşikar Camii’nin Çevre Düzenlemesi Tamamlandı04 Ekim 2013
Akhisar MHP’den, Müftülüğe Ziyaret04 Ekim 2013
Sıradışı Müftüyü Diyanet Trakya'ya sürdü30 Eylül 2013
Adnan Zeki Bıyık 30 Ağustos Zafer Bayramını kendi gözüyle yorumladı. 03 Eylül 2013
İSMAİLAĞA CEMAATİ LİDERİ 'MAHMUT EFENDİ' HASTANEDE27 Ağustos 2013
Acar ve Elibol İslam Âleminin Beraat Kandilini Kutladı23 Haziran 2013
BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN23 Haziran 2013
BAŞKAN ACAR DİNARLI VATANDAŞLARIN VE TÜM İSLAM ALEMİNİN MİRAÇ KADİLİNİ KUTLADI05 Haziran 2013
BUGÜN MİRAC KANDİLİ05 Haziran 2013
MHP'li Aksoy: "“Türkiye İçin Dua Edelim”05 Haziran 2013
"Miraç Kandili Kutlu Olsun!"05 Haziran 2013
Regaip Gecesi Nedeniyle Acar Bir Mesaj Yayınladı16 Mayıs 2013
Devlet Bahçeli´den Regaip Kandili mesajı16 Mayıs 2013
KEMALETTİN YILMAZ’IN REGAİP KANDİLİ MESAJI15 Mayıs 2013
ÜÇ AYLAR TÜRK İSLAM ALEMİ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLSUN11 Mayıs 2013
MÜBAREK 3 AYLAR BAŞLIYOR11 Mayıs 2013
MHP'den Kutlu Doğum Haftası Programı22 Nisan 2013
Kocaöz Kasabasında Kutlu Doğum Haftası21 Nisan 2013
Hz. Muhammed (S.A.V) insanlık için en güzel rehberdir14 Nisan 2013
SIRADIŞI MÜFTÜDEN "ÇANAKKALE GEÇİLDİ" YAZISI20 Mart 2013
Vatikan'a Türkiye'den sürpriz ziyaretçi!19 Mart 2013
GÖRMEZ: O METİNLERİ DOĞRU ANLAMAK LAZIM09 Mart 2013
THY’de dua dönemi24 Şubat 2013
KUMAR VE ŞANS OYUNLARI23 Şubat 2013
Said Nursi'nin mezarı Isparta Şehir Mezarlığı'nda21 Şubat 2013
Atanamayan Hafızlar Grubu’ndan Basın Açıklaması17 Şubat 2013
Kur'an-ı Kerim'i en güzel okuyan kişi16 Şubat 2013
Ayasofya İbadete Açılıyor14 Şubat 2013
Cübbeli'den sevgililere sevgililer günü mesajı!14 Şubat 2013
Camilere 4 yıllık fakülte mezunu imam12 Şubat 2013
Din, ayrıştıran değil bütünleştirendir;12 Şubat 2013
Hanefi-Maturidi Anlayışı09 Şubat 2013
Dini yaşamak gerçekten zor mu?08 Şubat 2013
Allah Sevgisi27 Ocak 2013
Zulümlerin Sebebi İlimsizlik24 Ocak 2013
Diyanet'ten 7, 40 ve 52 açıklaması23 Ocak 2013
'Bu isimleri çocuğunuza vermeyin'23 Ocak 2013
Diyanet: Kıyamete daha var23 Ocak 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH