Elektrik abonelerinden TRT payı kaldırılmalı

16 Haziran 2017
737 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Konya milletvekili Mustafa Kalaycı, "MHP olarak elektrik abonelerinden TRT payı alınması uygulamasının tümüyle kaldırılmasını öneriyoruz. Eğer elektrik maliyetini düşüreceksek, gelin elektrik bedelinden alınan TRT payını, fon payını, kaçak elektrik bedeli ve sayaç okuma parasını toptan kaldıralım. Vatandaş haraca bağlanmış gibi elektrik tüketimi üzerinden bir sürü fon, pay, vergi, hatta verginin vergisi alınmaktadır. Gelin önce bunları temizleyelim. İndirim yapılacaksa böyle yapılır" dedi.

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya milletvekili Mustafa Kalaycı, "TRT tarafsızlık ilkesini kaybetmiş, AKP'nin yayın organı haline gelmiştir. Elektrik abonelerinden TRT payı alınmasının hiçbir haklı gerekçesi yoktur. TRT, tarafsızlık ilkesine bağlı ve objektif bir yayın organı niteliğini kaybetmiş, AKP'nin resmi yayın organı haline gelmiştir. O nedenle eğer TRT payı alınacaksa, bunun AKP'nin gelirlerinden kesilmesi en doğrusu olacaktır" dedi.

 

MHP OLARAK; ELEKTRİK ABONELERİNDEN ALINAN TRT PAYININ KALDIRILMASINI İSTİYORUZ 

 

Kalaycı, TBMM Genel Kurulunda Görüşülen 485 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanun Tasarısının 25 inci maddesi üzerine yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

 "MHP olarak elektrik abonelerinden TRT payı alınması uygulamasının tümüyle kaldırılmasını öneriyoruz. Elektrik faturaları sanayicinin, çiftçinin ve esnafın en büyük maliyet unsuru olmuş, aile bütçesinde önemli bir harcama kalemi haline gelmiştir.

 

Eğer elektrik maliyetini düşüreceksek, gelin elektrik bedelinden alınan TRT payını, fon payını, kaçak elektrik bedeli ve sayaç okuma parasını toptan kaldıralım. Vatandaş haraca bağlanmış gibi elektrik tüketimi üzerinden bir sürü fon, pay, vergi, hatta verginin vergisi alınmaktadır. Gelin önce bunları temizleyelim. İndirim yapılacaksa böyle yapılır.

 

SANAYİCİ ÜRETİYOR DA ÇİFTÇİ ÜRETMİYOR MU?

 

Tasarıda, sanayiciden TRT payı alınmaması öngörülmektedir. Olumlu bir düzenleme ama sizlere soruyorum: Sanayici üretiyor da çiftçi üretmiyor mu? Sanayicinin maliyeti var da çiftçinin maliyeti yok mu? Zor şartlarda üretim yapan, istihdam sağlayan, ihracata katkı veren Türk çiftçisi neden üvey evlat muamelesi görüyor? 

 

UYGULANAN YANLIŞ POLİTİKALAR, ÇİFTÇİLERİMİZİ BANKALARIN KÖLESİ KONUMUNA GETİRDİ

 

Çiftçi reel sektörün temelidir ama Hükžmet bunu h‰l‰ bilmemekte, h‰l‰ idrak edememektedir. Uygulanan yanlış politikalar, milletin efendisi çiftçilerimizi bankaların kölesi konumuna getirmiştir. Çiftçimiz on beş yılda 150 kat borca sokulmuştur. Borç tuzağına düşen ve borçlarını ödeyemez h‰le gelen, artık sadece ihtiyaçlarını karşılamak için banka kredi kuyruklarında bekleyen çiftçilerimiz, alın teriyle ekmeklerini kazandıkları arazilerini haraç mezat satmak zorunda kalmaktadır. 

 

TARIM SEKTÖRÜNÜ AYAĞA KALDIRACAK TEDBİRLER İVEDİLİKLE GÜNDEME ALINMALI

 

Tarım ve hayvancılık alanında ivedilikle yapısal reform gerçekleştirilmelidir. Tarım sektörünün yapısal sorunlarını çözecek, tarımsal girdi yükünü azaltacak ve tarım sektörünü yeniden ayağa kaldıracak tedbirler mutlaka ve ivedilikle alınmalıdır. Tarımdaki gelir seviyesi, mutlaka ama mutlaka ülke ortalamasına çıkarılmalıdır. Her şeyin ötesinde çiftçimize daha fazla destek verilmelidir. Çiftçimize verilen her kuruşun fazlasıyla ülke ekonomisine geri döndüğü unutulmamalıdır. 

 

KONYALI ÇİFTÇİMİZ KADERİNE TERK EDİLMEMELİ

 

Konya Ovası'nda geçtiğimiz günlerde etkili olan dolu yağışı birçok çiftçimizi çok zor duruma düşürmüştür. Çiftçimizin bin bir emekle zor şartlar içinde gece gündüz çalışarak yetiştirdiği mahsuller yağan dolunun etkisiyle tamamen mahvolmuştur. 

 

Doğal afetten dolayı elde avuçta bir şeyi kalmayan çiftçilerimiz geçimini nasıl sağlayabilecek? Elektrik borçlarını, prim borçlarını, vergi borçlarını, kredi borçlarını nasıl ödeyebilecektir? Bakın, bir çiftçimiz " Her şeyimiz bitti, biz bu ektiklerimizle geçimimizi sağlıyoruz. Başka geçim kaynağımız yok. Büyüklerimiz bize yardım etsin. 400 bin lira borcum var. Ben nasıl ödeyeceğim? Araziyi satsam yine ödeyemem ve satsam da çocuklarım aç kalır. Bir tane ineğim vardı, sattım, çapa yaptırdım. Ben ne yapayım? Ben bittim. Akşam eve pide götürecek param kalmadı. " diyor. Hükžmet çiftçimizin içler acısı durumuna duyarsız kalmamalıdır. 

 

Mağdur üreticilerimize muhakkak yardım eli uzatarak şefkat ve iyi niyet göstermelidir. Konyalı çiftçilerimiz kaderine terk edilmemeli, tarım sigortası yaptırmadı diye çiftçilerimizin hasarı göz ardı edilmemelidir. Çiftçimizin borçları faizsiz ertelenmelidir." 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber