Ana Sayfa > EKONOMİ

Ekonomiye güven kalmadı
11 Nisan 2015
Bu haber 991 kez okundu
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, ORTADOĞU'ya, Türkiye'nin ekonomik durumuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Ayhan ''Türkiye ekonomisi maalesef bir kâbusa doğru sürüklenmektedir. Ekonomiye güven kaybolmuş, büyüme ve yatırımlar durmuş, ihracat düşüşe geçmiştir'' dedi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

AKP ekonomisinin 13 yılını bütün yönleri ile ortaya koyan Ayhan,''Bakanların iddia ettiği gibi, 2015'in 2014'ten daha iyi olması ihtimali artık ortadan kalkmıştır. 2015, 2014'ten daha kötü olacaktır'' açıklaması yaptı. Ayhan ''AKP 13 yıldır sanayiyi ve sanayicimizi düşürdüğü durumdan seçim öncesi  rüşveti olarak hazırladığı 7,5 milyar TL'lik teşvik paketi ile sıyrılmak istiyor'' dedi ve  teşvik sisteminin tek başına yatırımları arttırmaya yetmeyeceğini vurguladı.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı  ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, gazeteniz  ORTADOĞU'ya, Türkiye'nin ekonomik durumuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Ayhan, Türk ekonomisinin  kâbusa doğru sürüklendiğini vurguladı.

 

İşte sorular, işte cevaplar

*Ekonominin gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

*13 yıldır iktidarda olan AKP hükümetleri yüksek faiz- düşük kur politikasıyla Türkiye'de kaynak dağılımını bozdu. İhracata yönelik mal üretimi yerine lüks AVM, lüks konut, lüks lokanta, lüks otomobil ve popülist kamu yatırımlarına bu ülkenin kaynaklarını aktardı. GAP ve Konya Ovası sulaması gibi Anadolu sermayesine güç katacak yatırımlar durduruldu. Böylece Anadolu sermayesinin ihracata dönük imalat sanayii kapasitesini kullanamaz hâle geldi. Ve son dönemde görüldüğü gibi büyüme durdu,  ihracat azalmaya başladı. 

 

Türkiye ekonomisi maalesef bir kâbusa doğru sürüklenmektedir.Ekonomiye güven kaybolmuş, büyüme ve yatırımlar durmuş, ihracat  düşüşe geçmiştir.

 

''KİŞİ BAŞINA MİLLİ GELİR AZALMIŞ  ORTA GELİR TUZAĞI DERİNLEŞMİŞTİR''

Bakınız Türkiye 2014'te ancak yüzde 2,9 büyüyebildi.  Büyüme oranı 2013 yılında yüzde 4, , 2012'de ise  yüzde 2,2 oldu. Yani 2011  yılında işbaşına gelen AKP hükümetleri  ekonomik büyümeyi sıfırladı. Yatırımlar %17 azaldı. Sabit sermaye yatırımlarında önemli ölçüde azalma var. 

Başbakan'ın büyüme rakamlarını açıklarken dolar yerine Türk lirası kullanıyor.  Çünkü Dolar bazında milli gelir 2011 yılından buyana azalıyor.  2014 yılının üç çeyreğinde de azalmış  2014 yılında %-2,8 gerilemiştir.

 

Neticede kişi başına milli gelir azalmış  orta gelir tuzağı derinleşmiştir. TÜİK verilerine göre, kişi başı GSYH değeri 2014 yılında 10 bin 404 dolar oldu. 2013 yılında ise 10 bin 822 dolar seviyesindeydi. 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen TürkiyeDünya Ekonomi Liginde   2014'te iki basamak birden düşerek, 19'uncu sıraya gerilemiştir. 

Bu rakamlarla Başbakan Davutoğlu'nın açıkladığı "2023 için kişi başı 25 bin dolar gelir" hedefinin hayal olduğu bir kez daha ortaya koymuştur.  AKP'nin 2023 hedefleri masala dönmüştür. Hala bu masallarla milleti aldatmaya çalışıyorlar. 

 

2014 yılının son çeyreğinde inşaat sektöründe -2,2, gerileme olurken, enerjide yüzde 0,3, ulaştırma sektöründe büyüme yüzde 0,6 ya geriledi.2014 yılında en fazla gerileyen sektör tarım sektörü oldu. AKP hükümeti ne yaptı? Yandaş firmalar elektrik faturalarını, köylünün tarım teşviklerinden kesti. 

 

Köylünün arkasında durmayan, tarımdaki gerilemeyi sorunları görmezden gelen Sayın Cumhurbaşkanı,  inşaat ve enerji sektöründeki yandaş firmaları korumak için son dönemde faiz indirimini diline doladı sonra da tatlıya bağladı.   Bu ısrarı Türkiye ekonomisine çok pahalıya maloldu.  Bedelini çiftçimiz yüksek döviz, zamlı mazot, zamlı ile  gübre  ile ödedi ödüyor.

Ekonomide öncü göstergeler, 2014 yılının son 3 aylık döneminde ekonomide ortaya çıkan yavaşlamanın 2015 yılının ilk 3 ayında da devam ettiğini ortaya koymaktadır. 2015 yılının ilk 3 ayı için büyüme tahmini yüzde 0.2 oranındadır.

Bakanların iddia ettiği gibi, 2015'in 2014'ten daha iyi olması ihtimali artık ortadan kalkmıştır. 2015, 2014'ten daha kötü olacaktır.

 

Ekonomideki yavaşlamanın arkasında üretimdeki yavaşlama vardır. Üretimdeki yavaşlamanın arkasında iç ve dış talepteki daralma vardır.   

Nitekim, son iki yıldır irtifa kaybeden ihracat da, sonunda serbest düşüşe geçmiştir. Paraşüt açan olmazsa ekonomi yere çakılacaktır.Dış talep daralmakta daha önce de defaatle dikkat çektiğimiz çapraz kur baskısı ve ihracatın ithalata bağımlı olması nedeniyle ihracatımız dolardaki yükselişten olumsuz etkilenmektedir.  

2015 yılının ilk üç ayında yüzde TIM rakamlarına göre Ocakta 13, Şubatta yüzde 9,8, Martta 13,4 azalmıştır. Almanya(%-18), Irak(%-27),Rusya(%-32),İtalya(-%21), Fransa(%-15) en önemli ihracat pazarlarımızda çok vahim düşüşler mevcuttur.

Mart ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,45 azaldı dış ticaret açığı ise yüzde 14,7 arttı.  İhracatın ithalatı karşılama oranı da geçen yılın mart ayında yüzde 72,7 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 66,8'e düştü.2023 hedeflerini yakalamak için ihracatın yıllık bazda yüzde 14 büyümesi gerekiyor ancak  bu yıl için ihracatta   büyüme beklemek bile hayaldir.  2023 İhracatın 500 milyar olması için yıllık %12,5 büyümesi gerekiyordu.   

Enflasyon yükselmeye devam ediyor. . OVPdeki bir yıllık enflasyon  hedefi neredeyse ilk  üç ayda aşıldı. Yıl sonu enflasyonunun %8'in altına inmeyeceği konuşuluyor. MB'nin 2015 enflasyon hedefi maalesef yine tutmayacak. Faizler yükselmeye devam edecek. 

Merkez Bankasının yaptığı beyanatlarla hükümete yaranmaya çalışıyor. Ancak kendi  kredibilitesini zayıflatıyor.Merkez Bankası "Temel mal grubuna bağlı çekirdek enflasyon artış oranı geriledi. Gıda ve yemek hizmetleri hariç enflasyon %4.82 oranına geriledi" diye beyanat veriyor.  Yani vatandaş aç kalırsa enflasyondan etkilenmez demeye getiriliyor. Milleti kandırmak için olmadık  şeyler söylemek AKP'nin fıtratında vardı. Ancak artık bu husus maalesef bu maharet sayılıyor.   Ciddi kurumların bunu yapması kredibilitelerini zayıflatıyor.

 

Türkiye işsiz cenneti olma yolunda.  işsiz sayısı 3 milyon 145 bin kişi oldu. Geniş tanımlı işsizlik 5 milyon 700 bin kişiye ulaşmış. Her iş arayan 5 gençten 1'i işsiz. İş aramayanlar hesaba bile katılmıyor. İşsizlik sigortasından yararlananlar şubat ayında yüzde 25 artarak 324 bine dayanmış. 

Dolardaki bir buçuk aylık fırtınalı dalgalanmadan sonra Orta Vadeli Program ve 2015 Bütçe hedefleri henüz Mart ayı dolmadan çökmüştür.Şimdi bu ekonominin iyi yönetildiğini söylemek mümkün mü?

 

Ekonomik güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 15.4 gibi çok yüksek oranda düşerek 74.85 değerine gerilemiştir.  Hane halkının maddi durum beklentisi, işsiz kalma beklentisi, tasarruf etme ihtimali, genel ekonomik durum beklentisinde dramatik aşınmalar gözlenmektedir.

Yabancı yatırımları yönlendiren kuruluşların, Türkiye ekonomisi üzerinde yaptığı tahminler  aşağı yönde revize edilmektedir. Son olarak Fitch ve Golden &Sacch 2015 büyüme beklentilerini %4'den, %2,8'e düşürmüştür. Enflasyon beklentisi yüzde 6,9,  faiz beklentisi ise %8-10'lara yükseltmiştir.  

13 yıl boyunca AKP ye destek olan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları son dönemde Türkiye ekonomisindeki risklere   dikkat çekmekte, sıcak paranın yakın zamanda ülkemizi ve AKP yönetimini  terk edeceği sinyallerini vermektedir. 

 

*AKP'nin ekonomi yönetimini  nasıl değerlendirirsiniz, şeçim ekonomisi uygulanıyor mu?

  *Bu gidişata önlem alması geren ekonomi yönetimi ise üçe bölünmüştür. Bir kısmı bakanı olan bitene seyirci kalmakta saraya yaranma gayreti içindedir. Bir kısmı ekonomik istikrarın ancak seçimden sonra geleceğini söylemekte, bir kısmı da saray içinde danışman kapılarında bekletilmektedir.  

 

Orta Vadeli Program hazırlanırken, 2015 yılı için ortalama dolar kuru 2,29 lira olarak belirlenmiş, hesap ve hedefler buna göre tayin edilmiştir.Şimid bunların hepsi kadük olmuştur. Ekonomi yönetiminin ülkenin önüne gerçekçi bir yol haritası ve makro ekonomik hedefleri koyması gerekmektedir. Ancak seçime kadar böyle bir ihtimal yoktur.

Başbakan "biz sorumluluk sahibiyiz.  seçim ekonomisi uygulamayız" diyor.

Oysa ki seçim öncesi kesenin ağzı açıldı,  seçim rüşvetleri devreye girdi. Teşvik paketleri ve Torba kanunlar aceleyle meclisten geçirildi. Torba yasa, sanayiiye seçim öncesi vaad edilen teşvik paketi. İstihdam ve diğer hayali paketler seçim rüşveti değil de nedir?

 

Başbakan ya açıkladığı  paketlerin, Torba Kanunların  ne olduğunu bilmiyor, anlamıyor, ya da bu milletle dalga geçiyor.

 

Son açıklanan teşvik paketinin maliyeti 7,5 milyar TL olacağı söyleniyor.Sanayiiyi üretimi, yatırımı unutan, sanayiciyi kar edemez hale getiren AKP seçim öncesi rüşvet dağıtmaya başlıyor. 

 

*Başbakan'ın açıkladığı teşvik paketini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

 

* AKP 13 yıldır sanayiyi ve sanayicimizi düşürdüğü durumdan seçim öncesi  rüşveti olarak hazırladığı 7,5 milyar TL'lik teşvik paketi ile sıyrılmak istiyor. 

Paket gerçekten yeni mi ? AKP nelerden çark etti? Peki bu işe yarar mı?  

Bildiğiniz gibi Ekonomik krizin ertesinde ve 2012 yılında çıkartılan büyük gürültü ile reklamı yapılanteşvik  paketleri İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Denizli gibi gelişmiş bölgelerde (1. ve 2. Bölge) yatırımlara ve istihdama teşvik vermiyor, buna karşılık Doğu ve Güneydoğu'daki az gelişmiş bölgelere (5. ve 6. bölgeler) önemli ölçüde vergi indirimi ve sosyal sigorta primi teşviki sağlıyordu. Ancak son iki yılda ülke genelinde yatırımlar durunca AKP çark etti bölgesel teşvikten vaz geçti.  

 

Geçen hafta açıklanan Yeni teşvik paketi kendi politikalarının başarısızlığının ilanıdır.    'yatırım yap da nerede nasıl yaparsan yap' görüşü benimsenmiştir.  Buna göre 1.  bölge de vergi indiriminden yatırımın tutarına bağlı olarak yüzde 50 oranında yararlanacak. Bu oran 2. bölgelerde yüzde 10'dan yüzde 55'e çıkıyor ve artarak devam ediyor. Ayrıca ithal yatırım ve ara malları vadeli ithalatta KKDF  sıfırlanarak ucuzlatılıyor. Bir anlamda ithal girdi kullanımı cazip hale getiriliyor. Bu perhiz bu ne lahana turşusu?

 

 ''TEŞVİKLER YABANCI YATIRIMCILARI DA HEYECANLANDIRAMAMIŞTIR''

 

Pakette   Eğitim Programı'nda çalışacak kursiyerlere İşkur 6 ay boyunca asgari ücret ödemesi yapılacak.   6 ayın sonunda kursiyer işe alındığı takdirde imalat sanayiinde 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay süreyle işveren sigorta prim payı İşkur tarafından ödenecek. Teşvik paketindeki önlemlerin ödemelerin İşsizlik Fonu'ndan yapılacak olması  da ayrı bir garabettir.

 

Bakanlık tarafından açıklanan 2014 yatırım teşvik istatistikleri AKP'nin daha önce büyük umutlarla açıkladığı Teşvik sisteminin hem bölgesel hemde büyük ve stratejik yatırımlar bakımından başarısızlığının ispatıdır. Buna göre 2014 yılında verilen teşvik belgeleri kapsamındaki yatırım tutarı 61,8 milyar TL bunlardan sadece %1'i stratejik yatırım, %8'ide  büyük ölçekli yatırım teşviki sistemi ile desteklendi.  Burada birinci ve ikinci bölge yatırımları yine ilk sırayı aldı. 6.ve 5. Bölgede yatırım yaptırılamadı.

Yapılan yatırımın  50 Milyar TL'si yerli yatırım, sadece 10 Milyar TL'si yabancı yatırım projeleridir. Yani Teşvikler yabancı yatırımcıları da heyecanlandıramamıştır. 

Esasen sanayicinin yatırım yapılması ardında yatan neden ekonomiye duyulan güvensizlik ve AKP tarafından uygulanan yanlış politikalardır.  Teşvik sistemi tek başına yatırımları arttırmaya yetmez. Bugüne kadar AKP'nin uyguladığı hangi teşvik paketi sanayicinin derdine çare olmuştur? Yatırımların sanayicinin durumu ortada.

 

*Denizli Milletvekili olarak Denizli' de ekonomiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

*Türkiye'nin en önemli sanayi şehirlerinden biri ve sekizinci büyük ihracatçısı olan Denizli ekonomideki  bu olumsuz tablodan  ziyadesi ile etkilenmektedir. Denizli Sanayi Odasının yaptığı anket sonuçları Türkiye'de sanayinin ve sanayicinin durumunu açıkça ortaya koyuyor.

2014 yılında sanayicinin %45'i üretimini arttırmış, %55'i inin üretimi ya aynı kalmışyada azalmıştır.  2015 yılında ise sanayicilerin sadece %32'si üretim artışı beklemekte, %68'si üretimin ya azalacağını ya da aynı kalacağını beklemektedir.

2014 yılında sanayicinin %41'nin iç satışı artmış, %59' inin  iç satışları ya aynı kalmış yada azalmıştır.  2015 yılında ise sanayicilerin sadece %30,u iç satışlarda artış beklemekte, %70'i iç satışların ya azalacağını yada aynı kalacağını beklemektedir.

2013 yılında Denizli Sanayicisinin  %62,5si ihracatını arttırırken 2014de bu oran %29'a gerilemiştir. 2015 yılında İhracatının artacağını söyleyen sanayicilerin oranı sadece %27dir. 

Sanayicilerin 2014 yılında sadece %35i istihdam arttırabilmiştir. 2015 yılında ise bu oran %25'e yani 1/4e düşmüştür. Yani her dört sanayiciden 3ü istihdamı azaltmıştır.  

Sanayicinin %85'inin enerji maliyetleri artmış, %74'ünün istihdam maliyeti, %73'ünün hammadde aramalı ve yatırım malı  maliyeti artmıştır.

Bunun neticesinde 2014 yılından buyana sanayicini % 74ünün kar marjları azalmakta sadece %21'inin karlılığı artmaktadır.Finansman sorunu yaşayanların oranı %43'e yani küresel kriz seviyelerine yükselmiştir. 

Dolar/TL kurundaki yükseliş ve Euronun ABD doları karşısında değer kaybı   Denizli sanayicisini vurmuştur.   Zayıflayan Euro,  tüm ihracatçıları olduğu gibi Denizli  ihracatçısını da  sıkıntıya sokmuştur.  Hükümetten tık çıkmamıştır. Üstelik Ekonomi Bakanı da Denizli'lidir. Tüm girdilerini,hammaddelerini Dolarla alan, buna karşılık Euroyla satan ihracatçıya, Hükümetin Suriye ve Irak politikaları dolayısıyla en çok ihracat yaptığı   Irak ve Suriye'deki kapılar  da kapanmıştır. 

Türkiye sanayicisi gibi  Denizli sanayicisi  bu kaosun içinde yaşamaya,  mahkûm edilmiştir.   Hiçbir sanayicimiz de bunu hazmedecek durumda değildir. Bunun devam etmesi halinde,   sanayimiz için altından kalkılamayacak bir problem yaratacaktır.    

*Sonuç olarak ne dersiniz?

*Neticede gelinen nokta şudur. Sanayinin genel GSMH'de payı yüzde 15'e düşmüştür.  Türk sanayicisi gibi Denizli sanayicisi de yatırımdan uzaklaşmıştır.  Denizli'de de özellikle son 8-10 seneden beri yeni bir fabrikanın temeli atılmamıştır.    Buna karşılık sanayici varlıklarını koruyabilmek için  arsa spekülasyonları  ve büyük bina rantları peşine düşmek zorunda bırakılmıştır.    Sanayici varlığını, parasını arsaya ve arsa üzerindeki büyük bina yatırımlarına yönlendirmeye başlamıştır.  Sanayi Odası Başkanı'nın bizzat kendi değerlendirmeleri de böyledir.  

AKP hükümetlerinin ekonomimizi ve sanayimizi düşürdüğü bu durumdan 7,5 milyar TL'lik  teşvik paketi  ile kurtaracağını sanmak vesayet altındaki Başbakanın ham  hayalidir. Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer EKONOMİ Haberleri

Başlık Tarih
 
Taşdoğan, Adıyaman'ın sorununu meclise taşıdı.09 Şubat 2019
Taşdoğan'dan Bakan Pakdemirli'ye Soru Önergesi08 Şubat 2019
Afyon’da Hayvancılık Kontrol Noktası kurulsun17 Ocak 2019
Asgari Ücretlilere Ulaşım Desteği Talebi11 Ocak 2019
Vergi Ödemenin Kul Hakkı ve Milli Ödev 28 Aralık 2018
ÇİFTÇİSİNİN SIKINTISI MECLİS'TE27 Aralık 2018
Karayolu Taşımacılığı İçin Gerekli Belge Fiyatları Çok Yüksek 24 Aralık 2018
MHP’den asgari ücret açıklaması!21 Aralık 2018
“AYRIM SON BULMALI”19 Aralık 2018
“MHP’nin Sözü Senettir”11 Aralık 2018
Bütçe Millet Malıdır, Beytülmaldır .11 Aralık 2018
İP, EYT SORUNUNU TIKIYOR05 Aralık 2018
Mücadele sahtekarları03 Aralık 2018
MEZUN ÇOK, İSTİHDAM YOK!29 Kasım 2018
Taytak, Pancar Üreticisinin sorunlarını bakana sordu27 Kasım 2018
Yerli ve milli üretimimiz yok olmaktadır. 20 Kasım 2018
SURİYELİLERİN ODA VE BORSA YÖNETİCİLİĞİNİN ÖNÜNÜ KESEN YASA TEKLİFİ19 Kasım 2018
Kadro alamayan taşeron işçiler Gündeme Alınmalı 14 Kasım 2018
ŞEHİT, GAZİ VE YAKINLARINA . . . 12 Kasım 2018
MHP'li Durmaz: "Güvenli Bir Gelecek İnşası En Büyük Hedefimizdir"08 Kasım 2018
MHP'den Mevduat Önerisi08 Kasım 2018
MHP’Lİ AKÇAY ZEYTİN ÜRETİCİLERİNE DESTEK İSTEDİ07 Kasım 2018
Karataş'dan, Aydın'a Destek07 Kasım 2018
"Kayseri Milli Savunma Üretimi Konusunda Sembol Olmaya Aday Bir Şehrimizdir"02 Kasım 2018
MHP’den EYT açıklaması29 Ekim 2018
Fendoğlu'ndan Eyt Değerlendirmesi28 Ekim 2018
"ASKIDA EKMEK PROJESİ"26 Temmuz 2018
BATAKLIĞI BIRAKIP SİVRİSİNEKLERLE UĞRAŞMAK05 Temmuz 2018
Reformlar ittifak ruhu içerisinde devam edecek01 Temmuz 2018
"ÜRETEN BİR TÜRKİYE OLMALI" 21 Haziran 2018
"Bizim 24 Haziran'dan Sonra Önceliğimiz Ekonomi"10 Haziran 2018
"Enflasyon Merkez Bankasının yalnız başına çözeceği bir mesele değil"05 Haziran 2018
"Kadro Alamayan Taşeron İşçilerin Feryadı Duyulmalı"14 Mayıs 2018
GEÇİMLE İLGİLİ SIKINTILAR VAR 10 Mayıs 2018
“EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ”06 Mayıs 2018
“İmar Ve Mülkiyet Sorunlarının Çözülebilmesi İçin” Kanun Teklifi 05 Nisan 2018
PROJELERİN BİR AN ÖNCE BİTİRİLMELERİ GEREKİYOR28 Mart 2018
"Çiftlik Bank" Araştırma Önergesi 27 Mart 2018
Kanun tasarısı KDV sistemindeki çarpıklığı düzeltmiyor23 Mart 2018
'TÜRKİYE'DE ŞEKER ÜRETİMİ MUTLAKA OLMALI'11 Mart 2018
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde acele edilmemeli09 Mart 2018
MHP'Lİ KARAKAYA, SULAMA BİRLİKLERİNE TERCÜMAN OLDU07 Mart 2018
"2023’e Doğru Türkiye’nin Kalkınma Perspektifi”06 Mart 2018
Afyonkarahisar MHP'den İmza Kampanyasına Destek01 Mart 2018
KÖYLÜLER, ÜRETKEN, ÇALIŞKAN VE KAHRAMANDIR25 Şubat 2018
MHP Yozgat Şeker Fabrikası Satışını TBMM Gündemine Taşıdı.24 Şubat 2018
Türk Şekeri Tehdit Ediliyor22 Şubat 2018
Çorum ortalamanın çok altında kaldı22 Şubat 2018
KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜME KURBAN EDİLEREK VATANDAŞLARIMIZ MAĞDUR EDİLMEMELİDİR! 21 Şubat 2018
'VATANDAŞIN YAŞAYACAĞI KARGAŞANIN ÖNÜNE GEÇİN'20 Şubat 2018
Taksici Esnafımızın Helal Lokmasıyla Oynayan UBER Ülkemizde de Yasaklanacak mı?13 Şubat 2018
ÜLKEMİZİN FOTOĞRAFI BUDUR 26 Aralık 2017
MHP'den Gemlik Belediyesi'ne Tepki 21 Aralık 2017
TÜRK FINDIĞI YABANCI TEKELLERE TESLİM EDİLDİ 21 Aralık 2017
MHP’den Ak Belde AŞ.vergi borcu nedeniyle ihalelere giremiyor !20 Aralık 2017
TARIM, MİLLİ GÜVENLİK SEKTÖRÜDÜR 19 Aralık 2017
MHP'den 'Bütçe' Eleştirisi19 Aralık 2017
YERLİ MALI DEMEK, MİLLİ ÜRÜN DEMEKTİR.18 Aralık 2017
ÇALIŞANLARIN TAMAMI MUTSUZ18 Aralık 2017
Taşeronlar...17 Aralık 2017
TÜRK METAL SENDİKASI İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ15 Aralık 2017
MHP'den 'büyüme' eleştirisi15 Aralık 2017
Devletimiz Büyüktür. Devlete Düşen Hak Ve Hakkaniyettir, Adalettir13 Aralık 2017
"Kurumlar lego değildir"11 Aralık 2017
'TÜRK MİLLETİ HAFIZASI OLAN BİR MİLLETTİR'11 Aralık 2017
MEVSİMLİK İŞÇİLER DE KADROYU HAK EDİYOR 09 Aralık 2017
'Çiftçi ve köylü çok zor durumdadır'07 Aralık 2017
"2017 Yılında Asgari Ücret Enflasyona Yenilmiştir." 06 Aralık 2017
MHP'DEN MECLİSE TEKLİF06 Aralık 2017
'Büyüme Kortizonlu'05 Aralık 2017
Hayvancılık, Tarımsal Üretimin Amiral Gemisidir01 Aralık 2017
“YETMEZ AMA EVET” KABİLİNDEN… 30 Kasım 2017
MHP'li Karakaya: Kooperatifçilik sahipsiz22 Kasım 2017
TARSİM'in Dolandırıldığı Doğru mu?17 Kasım 2017
'HÜKÜMET TARAFINDAN TAŞERON İŞÇİLERE VERİLEN SÖZ YERİNE GETİRİLMELİDİR'16 Kasım 2017
'TÜTÜN İTHALATI OLMASIN, ÜRETİME DESTEK VERİLSİN'16 Kasım 2017
Afetten sonra vatandaşlarımızın yanında olamayacaksak ...16 Kasım 2017
"4 bin 995 geçici cami görevlisinın durumu ne olacak"16 Kasım 2017
Ekmek fiyatları açıklandı16 Kasım 2017
MHP Antalya Afet Bölgesinde15 Kasım 2017
'MADEN RUHSATI ÇOK, SAHADA ÜRETİM YOK'15 Kasım 2017
ASGARİ ÜCRETLİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA14 Kasım 2017
'İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ŞARTLARI İNSANLIK DIŞIDIR'14 Kasım 2017
MHP'li Karakaya’dan Adana çağrısı12 Kasım 2017
Ekonomi büyüdükçe işsizlik artıyor12 Kasım 2017
Buğday üreticisi 20 milyar kaybetti11 Kasım 2017
“GEREKÇE BAŞTAN SAVMA YAZILMIŞ”10 Kasım 2017
'ASGARİ ÜCRETLİNİN ÜCRETİNİN TELAFİ EDİLMESİ DOĞRU BİR YAKLAŞIMDIR AMA YETERLİ DEĞİLDİR'09 Kasım 2017
MHP’Lİ AKÇAY’DAN ÜZÜM ÜRETİCİLERİNE MÜJDE09 Kasım 2017
MHP’Lİ AKÇAY’DAN AKARYAKIT ZAMLARI DEĞERLENDİRMESİ09 Kasım 2017
'ÜZÜM ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARIYLA İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALIDIR'06 Kasım 2017
MHP'den emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun teklifi06 Kasım 2017
MHP'li Usta: Sonuç tam bir fiyasko05 Kasım 2017
Hükümetin, çalışanlara ve emeklilere de kesenin ağzını açmalı03 Kasım 2017
"Durumumuz 2002 yılından bile daha kötü"03 Kasım 2017
Tarladaki traktörden, neden vergi alınıyor?02 Kasım 2017
Kamu Kendine Çeki Düzen Vermelidir 27 Ekim 2017
“Afetzede üreticilerin Borçlarını yapılandırın”26 Ekim 2017
ÖZEL STATÜ TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNUNU ÇÖZMEZ25 Ekim 2017
'MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL’IN BEYANI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR'20 Ekim 2017
HÜKÜMETİN TASARRUFA GİTMESİ GEREKLİ..19 Ekim 2017
Hükümete Adana Çağrısı09 Ekim 2017
FINDIĞI KONUŞMAK İÇİN HEP GEÇ KALINIYOR 08 Ekim 2017
Taşerona Kadro Konusu Acilen Düzenlenmeli; 06 Ekim 2017
"Rekabet gücümüz yok"01 Ekim 2017
Ekonomi Yönetimindeki, Algı Yanılması mı, İllüzyon mu, Halüsinasyon mu ?07 Ağustos 2017
MİLLİ GELİRİN ADİL ŞARTLARDA, HAKKA VE HUKUKA UYGUN PAYLAŞILMALIDIR 01 Ağustos 2017
Hükümet Yanlış Bir Yoldadır.31 Temmuz 2017
FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR EDİLMESİN!26 Temmuz 2017
Gelin Görün Yaşayın! Muğla Çok Güzel25 Temmuz 2017
MHP GENEL SEKRETERİ İSMET BÜYÜKATAMAN'DAN AÇIKLAMA24 Temmuz 2017
TÜRK TELEKOM’DA BÜYÜK ZARAR KAPIDA17 Temmuz 2017
Karakaya: “Adana afet bölgesi ilan edilsin”11 Temmuz 2017
"Dünyada Suç, Bizde Serbest03 Temmuz 2017
"Maalesef Hükümet, Dimyat'a Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olacağının Farkında Değil."30 Haziran 2017
YENİ BİR RANT MI?18 Haziran 2017
Elektrik abonelerinden TRT payı kaldırılmalı16 Haziran 2017
HASAT BAŞLADI FİYAT HÂLÂ YOK14 Haziran 2017
AKP Tarımı Bitirdi12 Haziran 2017
Tasarı geçerse kırmızı et gibi zeytin ithal ederiz 08 Haziran 2017
Sanayi ve Üretime Destek Tasarısı Genel Kurul'da07 Haziran 2017
MHP’li Karakaya, üreticinin sesi oldu 05 Haziran 2017
Tıbbi Atıkların Bertarafı Çok Önemli 02 Haziran 2017
MHP’li Usta, Meclis’te ‘Çay’a Değindi31 Mayıs 2017
Elektrikte Kayıp Kaçak Tepkisi31 Mayıs 2017
MHP'li Tanrıkulu'ndan, 'Zeytincilik Yasası' tepkisi 31 Mayıs 2017
İNŞAATLAR DURMA TEHLİKESİNDE 30 Mayıs 2017
"Fiyatı Erken Açıklayın, İthalat Yapmayın"29 Mayıs 2017
Çiftçilerin feryadına kayıtsız kalınmamalı14 Mayıs 2017
Türkiye'de 2 milyon 700 bin hane yardımla yaşıyor04 Mayıs 2017
Enflasyon canavarı zammı 4 ayda yuttu 04 Mayıs 2017
Pozitif Gündemle Bir Yol Haritası Hazırlanmalı 21 Nisan 2017
Enflasyon canavarı vatandaşın paçasını yakalamış durumda03 Nisan 2017
MHP’Lİ ÖZTÜRK TAŞERONA KADROYU SORDU28 Mart 2017
Turizmde borç yapılandırması ve akıllı teşviklere ihtiyacımız var 28 Mart 2017
Türkiye kaybederse Avrupa kaosa gider22 Mart 2017
HaremGebze hattı minibüs esnafının sorunları bir an önce çözülmeli'.,21 Mart 2017
Türkiye yüksek enflasyona yenik düştü04 Mart 2017
Çiftçimiz borç ekip faiz biçmekte22 Şubat 2017
MHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ YÖNTER'İN BASIN TOPLANTISI...15 Şubat 2017
Varlık Fonu çare değil08 Şubat 2017
“Elektrik ve su faturalarındaki soygun da önlensin!”06 Şubat 2017
MHP'Lİ TANRIKULU'DAN EKONOMİK UYARI01 Şubat 2017
İŞSİZLİK SON 7 YILIN ZİRVESİNDE17 Ocak 2017
ENFLASYONDA HEDEFLER 9'UNCU KEZ BİR BAŞKA BAHARA KALDI04 Ocak 2017
ACİL EYLEM PLANINA İHTİYAÇ VAR29 Aralık 2016
YOKSULUN MİLLİ GELİRDEKİ PAYI DÜŞTÜ29 Aralık 2016
Koncuk: İnanmış İnsanın Gücü, En Büyük Güçtür28 Aralık 2016
Türk İşçisine Hak Vereceksiniz27 Aralık 2016
Tanrıkulu: Gemi Üfleyerek Yol Almıyor23 Aralık 2016
Benzinin fiyatı arttı22 Aralık 2016
Ilgaz Tüneli 26 Aralık'ta hizmete giriyor22 Aralık 2016
İKTİDARIN ATACAĞI ADIMLARA EKONOMİMİZİN İSTİKRARI İÇİN KATKI SUNMAYA HAZIRIZ12 Aralık 2016
MHP’den “İki katına çıkaralım” çağrısı!09 Aralık 2016
Asgari Ücrette Ayak Oyunu Yapıldı08 Aralık 2016
TL DOĞRU, ALTIN YANLIŞ08 Aralık 2016
Asgari ücret açlık sınırının üzerine çıkarılsın25 Kasım 2016
MHP'li Tanrıkulu: 2016 kayıp bir yıl oldu11 Kasım 2016
Biz terörizm ve teröristlerle mücadelede .....20 Ekim 2016
MHP’li Mevlüt Karakaya’dan kanatlı sektör uyarısı19 Ekim 2016
MHP'li Tanrıkulu: "İşsizlik patlamış" 18 Ekim 2016
Yardıma Muhtaç Vatandaşlarımızın Sayısı Giderek Artıyor18 Ekim 2016
MHP'Lİ TANRIKULU: 2016 KAYIP YILI 2017 İSE MEÇHUL13 Ekim 2016
ÜLKÜCÜ İŞÇİLER İŞSİZLİK RAKAMLARINA DİKKAT ÇEKTİ10 Ekim 2016
Tanrıkulu'dan Kredi Kartı Borcu Uyarısı29 Eylül 2016
Yokuş; Memurlar Hak Arama Kuyruklarına Mahkum Edildi22 Eylül 2016
MHP'Lİ TANRIKULU'NDAN TAKSİT ELEŞTİRİSİ22 Eylül 2016
YÜKSEK İŞSİZLİK NEDENİYLE SOSYAL PATLAMA RİSKİ ARTIYOR21 Eylül 2016
MHP’li Parsak, Erdoğan ile Putin görüşmesini değerlendirdi10 Ağustos 2016
Vergi affı getiriliyor ama ya düzenli ödeyenler…!05 Ağustos 2016
Esnaf ve Çiftçinin Vergi ve Prim Yükü Hafifletilmeli04 Ağustos 2016
MHP'li Parsak Patates üreticilerinin sorunlarını meclise taşıdı04 Ağustos 2016
Hiçbir Yargı, Hiçbir Vicdan, Çalanla Çalışanı Aynı Kefeye Koyamaz.03 Ağustos 2016
Vergi affı kötü bir şey31 Temmuz 2016
AKP, kara para ekonomisini düzlüğe çıkarmak istiyor15 Temmuz 2016
MHP'Lİ TANRIKULU: ULUSLARARASI GÖSTERGELERDE TÜRKİYE...14 Temmuz 2016
OLUMSUZ ŞARTLAR ÜRETİMİ ZAYIFLATIYOR14 Temmuz 2016
Rüşvet vermeden iş yapamıyorlar26 Haziran 2016
MHP'Lİ MEVLÜT KARAKAYA'DAN ADANA ÇAĞRISI!24 Haziran 2016
Üretici küstü 9 milyar uçtu!21 Haziran 2016
MHP KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ TOR'UN BASIN TOPLANTISI...16 Haziran 2016
YATIRIMCININ DERDİ AYAĞINA SERİLECEK HALININ RENGİ DEĞİL16 Haziran 2016
Acil Önlem Çağrısı06 Haziran 2016
Kapanan Kepenkler TBMM'de05 Haziran 2016
MHP'Lİ MEVLÜT KARAKAYA'DAN 'İLAÇ GİBİ' ÖNERGE29 Mayıs 2016
Elektrikteki Kesintilere Karşı Denetim Çağrısı05 Mayıs 2016
“ Taşeron işçilere "3 yıllık sözleşme" değil "kadro" sözü verdiniz. „02 Mayıs 2016
İşsizlik Maaşı Başvuruları Yüzde 42 Arttı02 Mayıs 2016
1 Mayıs'ı bayram tadında kutlamamızın imkanı yok01 Mayıs 2016
"Çiftçinin sesine kulak verin"28 Nisan 2016
Tüsiad Heyetinden MHP'ye Ziyaret25 Nisan 2016
Ekonomik Ve Sosyal Göstergeler Alarm Veriyor24 Nisan 2016
MHP'NİN OSMANLI HANEDANLARINA MAAŞ TEKLİFİ21 Nisan 2016
NAKİT KREDİ KULLANIMI YÜZDE 20 ARTTI19 Nisan 2016
Yoksul Çalıştıranlara Destek Verilecek13 Nisan 2016
SENDİKALI İŞÇİLERE ÜLKÜCÜ İŞÇİLER DERNEĞİ SAHİP ÇIKTI11 Nisan 2016
Grevdeki Maden İşçilerine Destek10 Nisan 2016
Trafik Sigortasından Herkes Dert Yanıyor10 Nisan 2016
Bazı okul arsaları, imara açılıp birilerine rant sağlayacak bir oluşum mu hazırlanıyor?08 Nisan 2016
AKP hükümeti on binlerce engellinin aylığını kesti08 Nisan 2016
Ekonomide İşler İyi Değil02 Nisan 2016
Devlet Bahçeli Köprüsü’nde hummalı çalışma01 Nisan 2016
Taşeron İle Geçici İşçilere "Uyduruk" Değil, "Tapu" Gibi Kadro Verelim Hodri Meydan31 Mart 2016
Çiftçi dostu31 Mart 2016
Darısı Kadro Dışı Çalıştırılan Tüm Sözleşmelilere23 Mart 2016
Kamu-Özel İşbirliğinde İflas Tehlikesi10 Mart 2016
Türkiye ekonomisi tıkandı09 Mart 2016
EKONOMİYE GÜVEN DE YERLERDE SÜRÜNMEKTEDİR08 Mart 2016
SÜT SANAYİCİLERİ ÜRETİCİLERİ FERYAT ETTİREREK BAKAN ÇELİK’TEN İHRACAT PRİMİ-PASTASINI KOPARTTILAR06 Mart 2016
Memurun kaybı büyük 02 Mart 2016
RİZE ÇAYINA VE ÇAYKUR'A UZANAN ELLERİ MHP KIRAR 01 Mart 2016
"Adana'nın rekoru" Meclis gündeminde 28 Şubat 2016
HÜKÜMET VERGİYLE VURUYOR 24 Şubat 2016
Ülkedeki siyasi, sosyal kaos ve kargaşa AKP'nin eseridir 24 Şubat 2016
TURİZM YERLİ SEKTÖRDÜR, SORUNLARI ÇÖZELİM!21 Şubat 2016
MHP'den 'Ucuz ekmek' önergesi 21 Şubat 2016
TARIM VE HAYVANCILIĞIN SORUNLARI ÇÖZÜLSÜN!19 Şubat 2016
Kalkınma Planı Mevta Oldu16 Şubat 2016
Altın sert düştü, işte çeyrekte son durum15 Şubat 2016
DİSK-AR: Gerçek işsizlik yüzde 17, işsiz sayısı 5.4 milyon15 Şubat 2016
KARAKAYA, ET FİYATLARINDAKİ SKANDALI AÇIKLADI14 Şubat 2016
Doğalgaz Fiyatlarındaki Artışı Meclis Gündemine Taşıdı12 Şubat 2016
ENERJİDE YERLİ KAYNAKLARA VE AR-GE’YE ÖNCELİK VERİLMELİ!11 Şubat 2016
MHP'Lİ AYHAN: AKP'NİN ZİKZAKLARININ TÜRKİYE'YE FATURASI GİDEREK AĞIRLAŞMAKTADIR11 Şubat 2016
'BÖYLE PARLAYAN YILDIZ MI OLUR?'08 Şubat 2016
'MERKEZ BANKASI İNANDIRICILIĞINI KAYBEDİYOR'05 Şubat 2016
Türkiye’nin Toplam Borcu Belli Oldu04 Şubat 2016
Tarım Sektöründe Verimlilik Çok Düşük03 Şubat 2016
Enflasyon hesabı tutmayacak, zararlar telafi edilsin 03 Şubat 2016
Kuşadası'nda üç sitede yaşanan soruna çözüm bekliyoruz28 Ocak 2016
MHP’den ‘zorunlu trafik sigortası’ için kanun teklifi21 Ocak 2016
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARA MHP'DEN MÜJDE15 Ocak 2016
Suriyeli istihdamı işsizliği artırır14 Ocak 2016
Sebze meyveye emeği üretici veriyor, parayı market kazanıyor13 Ocak 2016
Altın fiyatları düşüyor! 13 Ocak 201613 Ocak 2016
Niyetimiz Üzüm Yemek, Bağcıyı Dövmek Değil01 Ocak 2016
MİNİ HARCAMA PAKETLERİ REFORM OLARAK MİLLETE YUTTURMAYA ÇALIŞILIYOR30 Aralık 2015
Karakaya, ‘kaçak geçişlere’ kesilen yüksek ceza makbuzlarını sordu29 Aralık 2015
MHP'den mevsimlik tarım işçilerine destek 24 Aralık 2015
Çeyrek altın ne kadar? Altın piyasasındaki son durum ne? 24 Aralık 2015 Perşembe24 Aralık 2015
MHP'den Narenciye Üreticilerine Destek 20 Aralık 2015
Karşılıksız çekler yüzde 19 arttı15 Aralık 2015
Bütçe 5,4 milyar lira açık verdi15 Aralık 2015
Avrupa otomobil pazarı yüzde 8,6 büyüdü15 Aralık 2015
Yapısal reformlar yine lafta kalmasın! 11 Aralık 2015
SİZCE ASGARİ GEÇİM TUTARI NE KADAR OLMALI?09 Aralık 2015
MHP'DEN MAZOT 1,75 TL OLSUN TEKLİFİ04 Aralık 2015
ÜLKÜCÜ İŞÇİLER DERNEĞİ AKP'NİN YALANLARINI İFŞA ETTİ !02 Aralık 2015
Devlet memuru iş güvencesine sahip olmalı15 Kasım 2015
Türkiye Gelir Adaletsizliğinde Avrupa Birincisi25 Ekim 2015

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH