ENGELLİLERİN EĞİTİM İŞGÜCÜ GİBİ SORUNLARI GİDERİLMELİ

09 Mayıs 2013
1359 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, her yıl 10–16 Mayıs tarihleri arasında kutlanılan “Engelliler Haftası” Münasebetiyle Basın Bildirisi Yayınladı

Engelilerin haklarına saygı göstermek ve engellilerin içinde bulundukları sıkıntılara dikkat çekmek için her yıl tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 10–16 Mayıs tarihleri arası “Engelliler Haftası” olarak kutlanmaktayız.

Milletvekili Yılmaz, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de engelli bireyler toplumun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan son rakam¬lar, ülkemizde 8,5 milyona yakın engelli vatandaşımız olduğu¬nu göstermektedir. Bu da demek oluyor ki; Türkiye’de yaklaşık her 9 kişiden birinin engelli birey olduğunu ortaya koymaktadır.

Toplumun, böylesi yüksek bir oranda içinde barındırdığı engelli bireylerimiz de, elbet¬te, tüm diğer bireyler gibi eşit haklara sahip olmalıdırlar. Engellilik insanların istemleri dışında gelişen bir durum olmakla birlikte doğuştan veya yaşanan bazı sıkıntılara bağlı olarak meydana gelen ve gelişen bir durumdur. İşte bu yüzden her insanın birer engelli adayı olduğunu unutmamalıyız.

Engelli insanlarımızın sıkıntılarını iyi bilmeli, onlara saygı göstermeli ve elimizden gelen yardım ve desteği esirgememeliyiz. Bunu yaparken de sadece bir birey olarak değil toplum olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için çaba göstermemiz gerektiğinin de bilincinde olmalıyız.

Ama ne yazık ki bugünkü şartlarda, engelli vatandaşlarımıza gösterilen ilgi ve itina çok yetersiz kalmakta ve bu konuda çözümlenmesi gereken çok fazla sorun ortaya çıkmaktadır. Onların psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve sosyal ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.

Engellilerin de, hayatlarını sürdürebilmeleri için, çalışmaları ve gelir sağlamaları gerektiğini unutmamalıyız. Engellilere acıyarak, ya da onlara bakıp duygulanarak sorunlarını çözemeyiz. Onların da yapabileceği iş olanakları elbette vardır. Engellilerin iş sahibi olmalarına yardımcı olmak zorundayız.

Bu duygu ve düşüncelerle, 10-16 Mayıs “Engelliler Haftası’nın” engelli bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek adına eğitim, işgücü ve sağlık gibi bir¬çok konudaki olumsuzlukların giderilmesi ve kendilerine gerekli olan hak ve imkânların tanınması için vesile olmasını diliyor, tüm engelli vatandaşlarımızın sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat geçirmelerini temenni ediyorum.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber