EKONOMİYE GÜVEN DE YERLERDE SÜRÜNMEKTEDİR

08 Mart 2016
776 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; 7 Mart 2016, Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu’nda 2016 Yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nun 6’ncı maddesi üzerine bir konuşma yaptı.

Konuşmasına şöyle başlayan Tanrıkulu; “Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nun 6’ncı maddesi ile Maliye Bakanı’na kurum içi aktarmalar, yedek ödenek aktarma yetkisi ve diğer kurumlardaki bu alandaki ilkeler belirlenmektedir.
Ancak Maliye Bakanlığı’nın geçmiş yıllarda hem ödenek aktarma yetkisinde, hem de ödenek üstü harcamalarda yetki aşımı yaptığını Sayıştay’ın 2012, 2013 ve 2014 yılları Merkezi Yönetim Bütçesi Genel Uygunluk Bildirimlerinde görülmektedir.

Maliye Bakanlığı; gerek Anayasa’nın 161’inci maddesini, gerekse ilgili diğer kanun hükümlerini hiçe sayarak milletimizin ‘Bütçe Hakkını’ çiğnenmekte adeta gasp etmektedir.

Kimse bizden milletimizin vergilerinden oluşan bütçede,kanun tanımaz keyfi harcamaları onaylamamızı beklemesin.

Geçmiş tüm bu yetki aşımları ortadayken; şimdi 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun tasarısıyla yine Maliye Bakanlığı’na, hiçbir sınırlamaya bağlı olmaksızın, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’ni neredeyse bütünüyle ve her yönüyle ortadan kaldırıp, istediği şekilde kullanma yetkisi verilmek istenmektedir.” diyerek; büyük kısmı milletimizin vergileriyle oluşan, bütçede yapılacak kanun tanımaz keyfi harcamaları onaylamalarının mümkün olmadığını ifade etti.

6 yıl geçti hâlâ devlet destekleri denetlenmiyor, takip edilmiyor bu alandaki keyfiyet devam ederken, ilgili yönetmelik çıkarılmıyor.

13 yıldır çeşitli düzenlemelerle yapılan uygunsuzluğa yasal zırh oluşturma çabasını bir başka alanda daha görülmekte olduğunu belirten Tanrıkulu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Altı yıl önce; devlet yardımlarının AB mevzuatına uygun olarak verilmesi ve denetlenmesinin yasal çerçevesini oluşturan “6015 sayılı Devlet Desteklerinin İzlenmesi ve Denetlenmesi Hakkında Kanun" yasalaşmıştı.
Bu yasaya göre yönetmelik çıkarılarak Devlet Desteklerini İzleme ve Denetleme Kurulu'nun, devletin vatandaşlara ve şirketlere aktardığı tüm ekonomik desteklerin denetlenip, kamuoyuna duyurulması gerekiyordu. Ayrıca şüpheli destekler durdurulabilecek ve hak etmeyen kişi veya şirketlere verilmiş destekler iptal edilebilecekti.

Önceki dönemlerden bu yana TBMM’de yazılı soru önergeleri vererek takip ettiğimiz yönetmelik bir kez daha Bakanlar Kurulu kararıyla 31 Aralık 2016’ya uzatılmıştır.” dedi.

Bu yönetmelik çıkmadığı için devlet yardımlarının denetimi halen yapılmamakta, yeterli şeffaflık sağlanamamaktadır. Yasayla 2010 yılında kurulan Devlet Destekleri Genel Müdürlüğü halen konuyla ilgili ne bir raporu, ne de devlet desteği envanteri bulunmaktadır.
Bu yüzden milletimizin parasından oluşan devlet desteklerinin nereye harcandığı, kamu bankalarının batık kredilerinin ne kadar olduğu,uygulamanın neden sürekli ertelendiği ve nasıl izlenip denetlendiği halen tam bir muammadır” diyerek “Ülkemizde, her alanda şeffaflıktan uzaklaşılmaktadır.
Bu tip uygulamalar yüzünden Uluslararası Şeffaflık Endeksi’nde 2014 yılında yaşadığı dramatik düşüşle son 6 yıldaki ilerlemesini sıfırlayan Türkiye, 2015 Raporu’nda 168 ülke arasında 66’ncı sıraya gerilemiştir.” dedi.

Türkiye şeffaflıktan, hesap verebilirlikten uzaklaştıkça, ekonomiye güven de yerlerde sürünüyor.

Şeffaflık olmadığı için yolsuzlukların arttığını da belirten Tanrıkulu; Türkiye’nin 2015 yılında ‘Dünya Yolsuzluk Algı Endeksi’nde de 168 ülke içinde 66’ıncı sıraya düşürüldüğünü belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hâl böyle olunca ekonomimizdeki belirsizlikler ve güvensizlikler giderek artmaktadır.
Şubat ayında son açıklanan Ekonomik Güven Endeksi’nde yaşanan %14,8’lik dramatik düşüşün temelinde; yine Şubat ayında Tüketici Güven Endeksi’ndeki %7’lik azalış ve Sektörel Güven Endekslerindeki düşüşler bulunmaktadır.
Bu yetersiz rakamlar bizlere; hem bugün, hem de gelecekte insanlarımızın ekonomiye güveninin giderek azaldığını göstermektedir.” diyerek, 13 yıldır ekonomimiz ve bütçemiz için şeffaflık öngöremeyenlerin yaratmış olduğu hazin tabloyu Türkiye’nin hak etmemekte olduğunu dile getirdi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber