EĞİTİMDE DERİN OYUN

12 Eylül 2013
1215 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Genel başkan Yardımcısı Zuhal Topçu, AKP iktidarı Milli Eğitim'i kördüğüme çevirmiştir. AKP, bu kördüğümle uğraşmaktan "illallah" eden milyonları özel okullara ve dershanelere kaydırmıştır ve AKP iktidara geldiğinde 7 yaşında olan bir çocuk bugün 18 yaşındadır. Hala mağdur edebiyatı üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışan AKP iktidarını kamuoyuyla gerçekleri paylaşmaya davet ediyoruz " dedi

MHP Genel Başkan Yardımcısı - Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zühal Topcu, " Milli Eğitim Bakanlığı'nın son zamanlardaki çelişkilerle dolu, tutarsız uygulamaları dün olduğu gibi bugün de kamuoyunu ciddi anlamda meşgul etmektedir " dedi. "Milli Eğitim Sisteminde son dönemde yaşanan sorunlar hakkında yazılı basın açıklaması yapan Topcu şunları kaydetti:

 

"Milli Eğitim tarihinin en büyük skandallarının başında 4+4+4 eğitim sistemi gelmektedir. 4+4+4 eğitim sistemiyle 60-66 aylık çocuklar okul öncesi eğitim almadan, gerekli alt yapı hazırlanmadan tehditle okullara kaydedilmiştir.
 

Uzmanların görüşleri alınmadan, pilot uygulama yapılmadan, " Ben yaptım, oldu. " anlayışıyla yangından mal kaçırır gibi uygulamaya konan bu sistemin geçersizliğini biz MHP olarak ilk günden beri dile getirmekteyiz. Çocukların gelecekleri üzerinde olumsuz etki yapacağına dair öğretmen, veli ve akademisyenlerin görüşlerini dikkate almadan, okul öncesi eğitime gitmesi gereken çocuklar 1. Sınıfa başlatılmış ve bu uygulamayla birlikte okullarda pek çok sorun yaşanmıştır. Yaşanan sorunlarla ilgili kamuoyuyla hiçbir şey paylaşılmamış sorunlar katlanarak kocaman yumak haline dönüşmüştür.   


BAŞBAKAN VELİLERDEN ÖZÜR DİLEMELİ Başbakanın 2012 yılında medyada yer alan konuşmasında "... Bu işe karşı bir kampanya var. 66 ay meselesinde rapor alanları ben evlatlarına ihanet etmekle tanımlıyorum. Bu iki ay mı senin evladını iyi noktaya getirecek? Ben de babayım. Bizim çocuklarımızı erken başlattık. Bırakalım çocuklarımız okullarına başlasın. Bunu rastgele belirlemedik. Dünyadaki uygulamalar ortada... " cümleleriyle hedef aldığı ailelerden başbakan özür dileyecek mi? Bu ülkenin evlatlarına ihanet edenler özür dileyebilecek mi? AKP iktidarı bu mağdur edilen çocukların yaşadığı travmaları ve sorunları nasıl telafi edecektir?


 

ÖZEL OKULLARA YÖNLENDİRME 2012-2013 eğitim-öğretim yılında 9. sınıfa başlaması gereken öğrenci sayısı yaklaşık olarak 1.200.000 dir. Bunun yaklaşık 600.000'i SBS sınavı ile herhangi bir okula yerleştirilmiştir. Bakanlığın geriye kalan 600.000 civarındaki öğrencimizi yukarıda saydığımız 5 okul türüne yerleştirmesi imk‰nsızdır. Çünkü bu okulların bu sayıdaki öğrenciyi kaldıracak kapasiteleri yoktur. Bu uygulamalarla maddi imk‰nı olmayan aileler bile özel okulların kapılarını aşındırmak zorunda bırakılmıştır. Bakanlık büyük bir acziyet içinde 600.000 çocuğumuzun hangi okula gideceğini planlayamayıp işi çıkmaza sokmuştur. Bu nasıl bir beceriksizliktir? Bu nasıl plansızlıktır?

 

BAKAN GÜNÜ BİLE KURTARAMIYOR Ülkenin geleceğini yetiştirmekle sorumlu olan Milli Eğitim Bakanlığı bırakın vizyon oluşturmayı, günü bile kurtaramamaktadır. Bakanlığın plansızlığına dair bir başka örnek ise sağlık meslek liselerinin bugünkü durumudur. Son bir yılda sağlık meslek lisesi sayısı inanılmaz bir şekilde artmıştır. Bu da yeni diplomalı işsizler ordusu yaratırken, birçok gencin umutlarının da yok olmasına sebep olacak ve ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının son yaptığı yönetmenlik değişikliği ile bu alana yatırım yapan pek çok yatırımcı da zor duruma düşecektir. Son günlerde Milli Eğitim Bakanı Avcı'nın kamuoyuyla paylaşmaya çalıştığı ama kendisinin de tam olarak bilmediğini düşündüğümüz yeni sistem öğrencilerin, ailelerinin ve eğitimcilerin k‰busu haline dönüşmüştür.  BU SİSTEMİN ELLE TUTULUR BİR TARAFI YOK Bakanlık bir taraftan öğrencileri sınavdan kurtarma müjdesi verirken diğer taraftan bakanın açıklamalarına göre, bir öğrenci bir yılda en az 12 kez olmak üzere ortaokul boyunca 48 kez sınava katılacaktır. Bu sistemin elle tutulur, uygulanabilir hiçbir tarafı yok. AKP iktidarı bunun gerçekten uygulanabilir bir sistem olduğuna inanıyor mu? Her zaman olduğu gibi biz şimdiden bu sistemin başarısız olacağına ve fırsat eşitsizliğine neden olacağına yönelik AKP iktidarını uyarıyoruz.

AKP iktidarı tarafından " günah keçisi " olarak ilan edilen dershaneler bu iktidarın başını uzun süre ağrıtacaktır. Çünkü AKP iktidarının bir sınav yerine 48 sınav uygulayacak olması ve ülkenin ihtiyacını çözmeye yönelik projeler üretememesi, dershanelere yönelik ihtiyacı daha çok artıracaktır. Bu nedenlerle dershaneleri kapatmaya yönelik teşebbüslerin de karşılıksız kalacağı bilinmelidir.   GERÇEKLERİ AÇIKLAYIN Eğitim sisteminde mağdur duruma düşürülen yöneticilerin durumları da içler acısıdır. Bir türlü gerçekleştirilemeyen yönetici atamalarındaki belirsizlik yöneticileri canından bezdirmiştir. Bu ülkenin gençliğinin hayalleri ve gelecekleri deneme yanılma yöntemiyle belirlenemez.

AKP iktidarı Milli Eğitim'i kördüğüme çevirmiştir. AKP, bu kördüğümle uğraşmaktan " illallah " eden milyonları özel okullara ve dershanelere kaydırmıştır ve AKP iktidara geldiğinde 7 yaşında olan bir çocuk bugün 18 yaşındadır. Hala mağdur edebiyatı üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışanAKP iktidarını kamuoyuyla gerçekleri paylaşmaya davet ediyoruz.

Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak çocuklarımız ve gençlerimiz adına eğitimde ve diğer alanlarda oynanan derin oyunların farkındayız ve takipçisiyiz."

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber