EĞİTİM SİSTEMİ 'PARAN VARSA OKU' HALİNE GELDİ

16 Kasım 2015
771 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim politikalarını protesto eden sendikacılar okulun giriş kapısına asma kilit taktı. Türk Eğitim-Sen üyeleri eğitim sisteminin 'paran varsa oku' halini aldığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim politikalarını protesto eden sendikacılar okulun giriş kapısına asma kilit taktı. Türk Eğitim-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Y. Selçuk Türkoğlu, bakanlığın politikaları ile Bursa’da Anadolu Liselerinin kapanma noktasına geldiğini ifade etti.
 
Türk Eğitim-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı Y. Selçuk Türkoğlu, Anadolu liseleri 11. ve 12. sınıflarının boşalması ile ilgili yaptığı basın açıklamasında Bursa Anadolu Lisesi kapısına kocaman bir kilit astı.
 
 
Bursa Anadolu Lisesi önünde ‘Anadolu liseleri boşalıyor, kapısına asma kilit’ konulu basın açıklamasında açıklamalarda bulunan Türkoğlu, “Anadolu Liseleri Türk Milli Eğitim sisteminde en önemli yere sahip olan yüksek öğretime geçişin en yoğun olduğu, bir nevi yüksek öğretimin temelini oluşturan en önemli orta öğretim. Son 10 yıllık eğitim politikaları farklı öncelikler ve tercihler ortaya koymuş, kapanan genel liselerden sonra Anadolu Liseleri de bir nevi kapatılmaya doğru sürüklenmeye başlamıştır.” dedi. 
 
İzlenen yanlış politikalardan sonra Anadolu Liselerinin kapanma noktasına geldiğinin altını çizen Selçuk Türkoğlu, “Gerek eğitim politika tercihleri ve gerekse de kamuoyunda ‘dershane yasası’ diye bilinen yasa değişikliği ile başlayan Anadolu Liselerinden kaçış hükümetin özel okullara öğrenci destek teşviki ile tavan yapmıştır. Bugün itibariyle özellikle Bursa merkezdeki Anadolu Liselerimizin son sınıflarının yüzde 65’i Anadolu Lisesinden kaçmıştır. Örneğin; Bursa Anadolu Lisesi son sınıfta 272 öğrenci olması gerekirken bu sayı 100’e düşmüştür. Ahmet Erdem A. Lisesi son sınıfta 272 öğrenci olması gerekirken bu sayı 68’e düşmüştür.” şeklinde konuştu.
 
Yanlış sistemin ‘paran varsa oku’ halini aldığını belirten Türkoğlu, kamuoyuna yapılan açıklamalarda dershane yasasının ‘okulun önemi ve itibarını artacağı ve eğitimde fırsat eşitliği sunacağının anlatılmasına rağmen bunun tam tersi bir görünüm aldığını söyledi.
 
Bu haliyle parasal imkanı olan velilerin 11 ve 12. sınıflarda öğrencilerini özle okula gönderdiklerini anlatan Türkoğlu, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu gidişle Anadolu liselerinin kapısına kilit asılır. Süreç gösteriyor ki, Türk Milli Eğitiminin göz bebeği Anadolu Liseleri bu gidişle içi boşalacak ve kapısına kilit asılacaktır. Zaten Bursa’da sayıları az olan Anadolu Liselerinin içinin boşaltılması önlenmeli, sayılar arttırılmalı ve devlet teşvikini özel okullara değil, öncelikle devlet okullarına yapmalıdır.” Selçuk Türkoğlu, Anadolu lisesi öğretmenlerinin norm fazlası durumuna düştüğünü sözlerine ekledi. 
 
Selçuk Türkoğlu, ve beraberindekiler getirdikleri kocaman bir kilidi Bursa Anadolu Lisesi kapısına astı. İlginç görüntülerin yaşandığı eylem sırasında öğrencilerde olup biteni şaşkın gözlerle seyretti.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber