Durmuş Yılmaz: MHP, 71,9’luk bütçeyi tasarruftan sağlayacak

05 Mayıs 2015
994 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Merkez Bankası eski başkanı ve MHP Uşak milletvekili adayı Durmuş Yılmaz, Kocaeli’ye gelerek MHP il binasında asgari ücretin 1.500 lira olmasını ve memurlara yapılacak olan zammın kaynağını açıkladı.

Merkez Bankası eski başkanı ve MHP Uşak milletvekili adayı Durmuş Yılmaz, Kocaeli’ye gelerek MHP il binasında asgari ücretin 1.500 lira olmasını ve memurlara yapılacak olan zammın kaynağını açıkladı. MHP’nin tek başına iktidara geldikten sonra yapacağı yapılacak olan 4 faaliyetle kaynak yok diyen AKP’ye karşı kaynağın var olduğunu ve 71 milyar lira kaynağın sağlanacağını söyledi. Yılmaz’ın yapmış olduğu açıklamada MYK üyesi ve Kocaeli milletvekili adayı Saffet Sancaklı, MHP il başkan vekili Hüseyin Çakıroğlu ve Körfez ilçe başkanı Zekir Gürsu hazır bulundu.

SEÇİMLER KAVGA ORTAMI DEĞİLDİR

Seçimlerin kavga ortamı olmaması gerketiğini belirten Yılmaz, “Seçimler daha önceki yönetimin yaptıklarının sorgulanması hesap vermesi demektir. Aynı zamanda şuanda iktidar olmayan, iktidar olmak isteyen siyasi partilerin ne yapacaklarını görmek için seçimler vardır. Seçimler önemli, iktidarda önemli fakat seçim ortamı kavga arenası değildir. Seçimler demokrasiye uygun şekilde yapılmalı. Sonuçta seçimlerden sonrada hep beraber aynı şehirde, köyde, mahallede oturacağız. Seçimlerden hepimiz kardeşlik içinde çıkmamız gerekir. Kavgalar yerine proje sisteminde geçecek bir seçim olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

VERGİ TOPLANMASI ETKİNLEŞTİRİLECEK

Seçim bildirgesi çalışmasında yer almadığını fakat seçim bildirgesinde 2 adet rapor sunduğunu belirten Yılmaz, “Çok uzun bir bildirge fakat her satırı dolu dolu olan bir seçim bildirgesi. İşçiler, çiftçiler, askerler, polisler hepsinin sıkıntıları var. Bildirgenin içeriği baştan sona toplumda bire bir karşı karşıya kaldığımız durumlara çözümler sunuyor. Bütün siyasi partilerde vaatler veriyor. Vatandaşda haklı olarak soruyor acaba bu vaatler yerine gelecek mi ? MHP’nin sunduğu seçim bildirgesindeki vaatler olarak ön gördüğümüz finansman şekli şudur; vergi toplamayı etkinlikleştirmek. Eğer vergi dairesi etkinleştirilir, bunun üzerine gidilirse buradan 12-13 milyar liralık ek bir kaynak gelecek” ifadelerinde bulundu.

KAÇAKÇILIK BİTECEK

Kaçakcılığın ülke ekonomisine zarar verdiğini belirten Yılmaz, “İkincisi ise akaryakıt, alkol ve tütünde önemli derecede kaçakçılık mevcut. Ülkemizde yaşanan bu kaçakcılık oranı ülke ekonimisini fazlasıyla etkiliyor. Bu nedenle vatandaşı mağdur etmeden, kaçacakçılık yapanların üzerine giderek oradan elde edilecek ciddi bir gelir mevcuttur” dedi.

RANTLAŞMADAN VERGİ ALINACAK

Rantlaşmadan vergi alınacağını belirten Yılmaz, “Bugün özellikle gelir dağılımını adaletsiz bir şekilde etkileyen eylemler imar ve şehircilik planıyla yapılan yatırımlardan ciddi bir rant sağlanıyor. Boş bir alana yapılan örnek otoban ile çevre değer kazanıyor ve orada büyük bir rant sağlanıyor. Bundan devlet hiçbir şey kazanmıyor. MHP olarak bu rantlaşmadan vergi alınmasını ve hazineye gelir sağlamak üzere bir öngörümüz var” ifadelerini kullandı.

PİYASAYA HAREKETLENECEK

Konuşmalarına devam eden Yılmaz, “Eğer asgari ücrete 1.500 liraya çıkarsa, vatandaş bunu yastık altına koymayacak. Evine gıda alcak. İhtiyaçlarını karşılayacak bu parayı piyasaya sokacak. Bu nedenle piyasa hareketlenip, esnafta nefes alacak ülke ekonomisinede katkıda bulunulacak. Bu yapılacak faaliyetlerle beraber 71 milyar lira devletin hazinesine girerek finansman sağlanmış olacak. Bu söylediklerimizi yapabilmek için tek başına iktidara gelmek zorundayız. Eğer tek başına iktidar olamassak koalisyon olursa hangi partiyle ittifak yapılırsa onlarla konuşup anlaşırsak asgari ücreti 1.500 lira yapabileceğiz” şeklinde konuştu.


Ahmet Hazer - Kocaeli

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber