Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

23 Nisan 2016
828 Haber Okunma   0 Haber Yorum

23 Nisan 1920'de Türkiye'nin kalbi Ankara'da açılan meclis, Türk millî egemenliğinin, Türk millî iradesinin temsil yeri olmuştur. Bunun için bayram olarak kutlanmaktadır.

Türk Ocakları Ankara Şube Başkanı Türkan Hacaloğlu ve beraberindeki topluluk, 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamalarına ilişkin olarak bazı etkinlikleri gerçekleştirdiler..

Hacaloğlu ve katılımcı heyet; ilk önce Ulus Meydanındaki Atatürk Anıtında saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşımızı okudular. Daha sonra İlk meclis binasına gelerek burada müzeyi gezdiler. Gezinin ardından da, gündeme ilişkin bir basın açıklaması yapıldı..

Türk Ocakları Ankara Şube Başkanı Türkan Hacaloğlu'nun yaptığı basın açıklaması şöyledir:

Büyük Türk Milleti,

Bu gün 23 Nisan, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği gündür. Kutlu olsun.

Büyük güçler, yüzyıllardır, Türk milletini bu kutsal vatanımızdan koparmak emelini beslemişlerdir. Birinci Cihan Savaşı’nda Osmanlı Devleti yenilince bu emellerine ulaşacağını vehmettiler. Ancak Türk milleti,var olmak ve yok olmak çizgisinde olduğunu biliyordu.

Devletin başkenti başta olmak üzere, ülkenin dört bir tarafı işgal edilmişti. İşgalleri tanımayan Türk milleti, yer yer teşkilâtlanıp direnişe geçmişti. Direnişi hayata geçiren güçleri toparlayacak bir lidere ihtiyaç vardı.

Bu lider 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk’tü. Atatürk, Millî Mücadele hareketini “Ya istiklâl ya ölüm” parolası ile başlatmıştı. Amasya’da yayınladığı genelge ile istiklâlin hangi yöntemle kazanılacağını da belirtmişti. Milletin kaderi gene milletin “azim ve kararı ile” belirlenecekti.


Erzurum ve Sivas’ta toplanan kongrelerde, verilen karar gereğince, Ankara’da bir meclis toplanacaktı. Çünkü vatanın parçalanmayacağını belirten “Millî Yemin”i kabul eden son Osmanlı Meclisi, müstevliler tarafından dağıtılmıştı.

23 Nisan 1920’de, Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk’ün önderliğinde toplandı. Böylece Türk milleti, Millî Mücadele’yi hukuken ve fiilen başlatmış oldu. Meclisin açılışı ile Türk millî devletinin temelleri de atılmış oldu.

23 Nisan’da açılan meclis, Türk millî egemenliğinin, Türk millî iradesinin temsil yeri olmuştur. Bunun için bayram olarak kutlanmaktadır. İlk Meclisin yüklendiği sorumluluğu bugünkü temsilcilerimizin de aynı ciddiyetle yerine getirmesini beklemek biz vatandaşların hakkıdır.

Millî Mücadele’nin önderi ve lideri Atatürk, bu günün sadece Millî Egemenlik Bayramı olarak değil, aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke de Türkiye’dir. Çünkü büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Geleceğimiz olan Çocuklarımızı her türlü tehlikeden korumak, devlet olarak millet olarak borcumuzdur. Özellikle ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine, birliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz bir gerçektir.

Büyük Türk Milleti,

Türk Ocakları olarak burada bulunmamızın sebeplerinden biri “23 Nisan Çocuk Bayramı” Mustafa Kemal Paşa ve hükümetin de desteği ile 1929 yılında “Çocuk Haftası” adıyla yedi güne çıkarılmış ve kutlamalarda aktif rol Türk Ocaklarına verilmiş.. Ankara ve İstanbul’un yanı sıra memleketin her tarafında özel merasimlerle kutlanmaya başlanmıştır. Onun içindir ki Türk Ocakları Ankara Şubesi olarak Atamızın hatırasına sahip çıktığımızın bir nişanesi olarak buradayız.

Millî benliğimize ve millî devletimize sahip çıktığımız sürece millî bayram günlerimizi gururla anacağız.

Bu Büyük Bayramınız Kutlu Olsun.

Bu vesile ile Atatürk’ü, Millî Mücadele kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onların kanları ve canları ile kurdukları Türk devletini ebediyete kadar koruyacağımıza söz veriyoruz.“Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.” 23 Nisan 2016

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!

Türkân HACALOĞLU
Türk Ocakları Ankara Şubesi BAŞKANI

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber