Dünya bu soykırımı görmüyor

25 Şubat 2016
567 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Bundan tam 24 yıl önce Azerbaycan'nın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Rus destekli Ermeni işgalciler, 63'ü çocuk, 106'sı kadın ve 70'i yaşlı 613 kişiyi katlettiler

YAŞANAN sadece insanların katledilmesi değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edildi. Hamile kadınlar ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlendi. Katliamın üzerinden  24  geçti.  Ancak dünya bu soykırımı ve çığlıkları duymuyor.  Alınan kararlara rağmen soykırımcı Ermenistan'a hiçbir yaptırım uygulanmadı.  Azerbaycan toprakları ise hala işgal altında!

 

 

Bundan tam 24 yıl önce Azerbaycan'nın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetleri  yüzlerce Türk'ü katletti. 336. Sovyet Mekanize Alayı'nın da desteği ile Hocalı kasabasına giren Ermeniler, kadın, çocuk, erkek ayrımı yapmadan eşine az rastlanır bir katliam gerçekleştirdiler. 

 

Rus destekli Ermeni işgalciler, "Türk topraklarında Türk'süz Ermenistan  oluşturmak amacıyla 1992 yılının 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gece Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı'ya bir gece yarısı  tanklarıyla, toplarıyla geldiler. Küçücük bir kasabanın kendi halindeki silahsız, sivil halkına soykırımı uyguladılar...

 

HAMİLE KADINLAR BİLE   VAHŞETE MARUZ KALDI

 

Sonuç: 63'ü çocuk, 106'sı kadın ve 70'i yaşlı  613 ölü, 1275 rehin, 487 sakat... Ermeniler'in Hocalı'da yaptığı Türk soykırımının 24. yılında, 68'i kadın, 28'i çocuk 150 kişiden ise hala haber alınamıyor..

 

 Yaşanan sadece insanların katledilmesi değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edildi. Hamile kadınlar ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlendi.

 

 

 

KARAR VAR UYGULAMA YOK

Hocalı'da yaşanan bu katliama Birleşmiş Milletler ve Batılı devletler ciddi bir tepki göstermediler. Batılı ülkelerin bu tutumu ve Rus desteğiyle Ermeni kuvvetleri kısa bir süre içerisinde Dağlık Karabağ bölgesini ve bir kısım Azerbaycan topraklarını işgal etti. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki bu savaş 1994 yılına kadar devam etti. 1994 yılında iki taraf arasında ateşkes sağlandı. Ancak ateşkesin ardından başlayan barış görüşmelerinde herhangi bir sonuca ulaşılamadı.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi " Azerbaycan topraklarının Ermeniler tarafından işgal edildiğini " kabul etti. İnsan Hakları İzleme Örgütü de  Hocalı katlimını dağlık Karabağ savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak niteledi. Azerbaycan Parlamentosu katliamın " soykırım " olduğunu ilan etti.

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü, sivil ölümlerden Karabağ Ermeni güçlerinin doğrudan sorumlu olduğunu belirtti. 

Ancak bütün bu kararlara rağmen soykırımcı Ermenistan'a hiçbir yaptırım uygulanmadı. 24 yıldır Karabağ'daki " fiili durum " değişmedi. Azerbaycan toprakları hala işgal altında.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber