Ana Sayfa > DİNİ HABER

Dini yaşamak gerçekten zor mu?
08 Şubat 2013
Bu haber 1441 kez okundu
Dinde öyle bir yaşanılırlık vardır ki, insan onun emirlerini yerine getirirken büyük bir rahatlık hisseder.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Dinin ortaya koyduğu bir kısım mükellefiyetler aslında meşakkat sebebi değildir; onlar uzun bir yolculuğa çıkmış bulunan insanın hedefine sağ salim varabilmesi için korunma vesilelerinden ibarettir.
 
Dinin tarifinden de anlaşılacağı gibi o, insanları kendi hür iradeleriyle doğru ve güzel olan şeylere sevk eden İlahî emirler bütünüdür. Dolayısıyla, dinin kabul edilmesinde esas olan iradedir, insanın bilerek ve severek ona yönelmesidir.
 
Dinde öyle bir yaşanılırlık vardır ki, insan onun emirlerini yerine getirirken büyük bir rahatlık hisseder. Dinin ortaya koyduğu bir kısım mükellefiyetler aslında meşakkat sebebi değildir; onlar uzun bir yolculuğa çıkmış bulunan insanın hedefine sağ salim varabilmesi için korunma vesilelerinden ibarettir. Dolayısıyla insanların dünyevî ve uhrevî saadeti için ortaya konulan bu mükellefiyetler birer külfet olarak görülemez. Abdest, namaz, oruç, zekat ve hac gibi ibadetler zahirî bir külfete bedel binlerce sevap ve mükafat getirirler.
 
Dini herkes yaşayabilir
 
Dinin özünde sevgi, muhabbet ve insanların her türlü faydası vardır. Peygamber Efendimizin getirdiği din, herkesin rahatlıkla yaşayıp, kolayca tatbik edebileceği bir sistemdir ve objektif prensipleriyle tam bir denge unsurudur. İslam, sadece belli bir grup için değildir; onun mesajı herkesedir. İslâm'da insanlara güç yetiremeyeceği sorumlulukları yükleme söz konusu değildir; o herkesin biraz gayret ederek altından kalkabileceği emirlerle gelmiş olan ve ruhunda müsamaha bulunan bir nizamdır.
 
Din kolaylık üzerine bina edilmiştir. İbadet kastıyla da olsa ilave zorluklar çıkarmaya ve dinin kolaylaştırdığını zorlaştırmaya hiç kimsenin yetkisi yoktur. Onu şiddetlendiren ve altından kalkılmaz hale getiren yenik düşer. Nitekim Allah Resûlü (s.a.s.), "Bu din kolaylıktır. Hiç kimse kaldıramayacağı mükellefiyetlerin altına girerek dini geçmeye çalışmasın; (insanın mutlaka bir kısım eksik ve kusurları olur ve) galibiyet dinde kalır" buyurmuş ve ümmetine bir tavsiyede bulunurken iki şeyden birini tercih edecekse daima kolay olanı tercih etmiştir.
 
Dinde ruhbanlık yoktur
 
Mesela Hazreti Ali ve Osman bin Maz'un gibi bazı sahabe efendilerimiz, dünyevî duygulardan bütünüyle sıyrılmak, kendilerini tamamen ibadete vermek ve vakitlerinin hepsini Allah'a kullukta geçirebilme gayesiyle bazı meşru ihtiyaçlardan uzaklaşmak isteyince, Peygamber Efendimiz, "Allah'ı en iyi bileniniz ve O'ndan en çok korkanınız benim. Bununla beraber, ben ibadet ediyorum; ama hanımlarımın hakkını da gözetiyorum. Gece ibadetimi yapıyorum fakat istirahat de ediyorum. Bazı günler oruç tutuyor, diğer günleri ise oruçsuz geçiriyorum. Bu, benim yolumdur. Kim benim yolumdan yüz çevirirse, o benden değildir" (Buhârî, Nikâh, 1) demiş ve getirdiği dinde ruhbanlık olmadığını beyan buyurmuştur.
 
İnsanlığın İftihar Tablosu, bu hâdise münasebetiyle bir kere daha dinin herkes tarafından uygulanabilecek yanına işarette bulunmuş, beşer fıtratını ve hayatın gerçeklerini nazara alarak bir hüküm vermiş ve kıyamete kadar O'na ümmet olmakla şereflenen bütün insanlar tarafından tatbik edilebilecek bir kural koymuştur.
 
SÖZÜN ÖZÜ
 
1. Dinin kabul edilmesinde esas olan insanın bilerek ve severek ona yönelmesidir.
2. Kulluk ödevleri, ebedî saadete layık olabilmek için yerine getirilmesi gereken sorumluluklardır.
3. Din kolaylık üzerine bina edilmiştir. İbadet kastıyla da olsa zorluk çıkarmaya kimsenin yetkisi yoktur.
 
BİR SORU-BİR CEVAP
 
Müzik sesi gelen yerde namaz kılınmaz mı?
 
Esas itibariyle namaz kılarken kulağa gelen mü­zik sesinin na­mazın sıhhatine bir zararı yok­tur, fakat sevabını gidermeye se­bep olabilir. Bu­nun için her şeyden önce namazdaki huzuru ve huşûu bozacak, onun lezzetini ve hazzını kaçıracak mekân ve yerlerden uzak durma yollarını aramalıyız.
 
Namazda aranan en büyük hallerden birisi de "huşû" denilen namazı tam bir kalp ve ruh sakinliği içinde kılmaktır. Bunun için de camide kılmak mümkün değilse, namaza durmadan önce sâkin ve sessiz bir mekân seçmek gerekir.
 
Namaz geciktirilmemeli
 
Fakat müzik ve benzeri gürültülerin geldiği yerlerden başka namaz kılacak bir yer yoksa elbette namaz geciktirilmemeli, böylesi bir durumda da eda edilmeli. Namaz vakti girdiğinde, uygun zaman ve zemin yok türünden bahanelerin ardına sığınılmamalı.
 
Ayrıca namaz, imandan sonra en önemli ibadettir. İmandan sonra en büyük hakikat, namazdır. Çünkü namaz insanın Rabbiyle buluşma anıdır. Bizi yaratanla buluşmaya hiçbir şey engel olamaz, olmamalıdır da.
 
TEFEKKÜR ATLASI
 
Parasız hiçbir şey olmuyor mu?
 
"Parasız hiçbir şey olmuyor" diyorlar. Bu sözün bir dereceye kadar doğruluk payı elbette vardır. Fakat parayla da her şey olmuyor. Para kıymetli olabilir ama paradan daha çok kıymetli olan şeyler de yok değil. Dahası kıymetli olan şeyler çoğu zaman parayla alınamayan şeylerdir. Birkaç misal verecek olursak:
 
Para, ilaç alabilir ama sağlık alamaz. Para, yiyecek alır ama iştah alamaz. Para, eğlence alabilir ama mutluluk alamaz. Para, ev alır ama yuva alamaz. Para, yatak alabilir ama uyku alamaz. Para, lüks şeyler alabilir ama kültür alamaz. İnsan parasını kasaya, masaya, cebine koymalı ama hiçbir zaman kalbine koymamalıdır. Para insanın emrine girerse güzeldir yoksa felaket olur.
 
BU HAFTA NE OKUYALIM?
 
Kur'an orijinalliğini koruyarak günümüze kadar nasıl geldi?
 
Rabbimiz her devirde insanları muhatap almış ve peygamberleri vasıtasıyla ilettiği vahiylerle adeta insanlarla konuşmuştur. Yeryüzüne gönderilen semavi mesajlar, belirli bir dönem yürürlüklerini icra ettikten sonra en son Efendimize (s.a.s.) emanet edilen Kur'an-ı Kerim'de cem olmuştur.
 
Kur'an-ı Kerim'i diğer ilâhi kitaplardan ayıran en önemli özelliği ise onun indirildiği şekliyle asliyetinin korunmuş olmasıdır. Kur'an-ı Kerim'in ilelebet korunacağı garantisini Allah Teâlâ bildirmektedir ve bunu kendi uhdesine almıştır.
 
Işık Yayınları'ndan çıkan, Doç. Dr. Muhittin Akgül tarafından kaleme alınan makalelerin derlemesinden oluşan "Kur'an Nasıl Korundu?" isimli eser, yazarın akademik bir konuyu farklı bakış açılarıyla ve herkesin anlayabileceği sadelikte ele aldığı bir başvuru kaynağı.
 
Kitapta işlenen konular 
 
Toplam altı makaleden oluşan eserin birinci makalesinde Kur'an vahyinin indirildiği andan itibaren tespiti ve günümüze sağlam bir şekilde nakledilmesi ele alınıyor. İkinci makalede ise Kur'an'ın ilk muhafızları olan vahiy kâtipleri hem genel olarak hem de bazı isimler özelinde inceleniyor. Üçüncü makalede ise vahiy kâtiplerinin en önde gelenlerinden biri olan ve âdeta hayatını Kur'an'a adayan Zeyd bin Sabit daha yakın bir perspektiften ele alınıyor.
 
Eserin dördüncü makalesinde Kur'an'ın insanlar tarafından ne denli okunduğu, ezberlendiği ve içselleştirildiğinin bir göstergesi olan Kur'an'la konuşan insanlardan örnekler verilmiş. Beşinci makalede Muhammed Zâhid el-Kevserî'nin Makâlât adlı eserinin konuyla ilgili sayfalarının tercümesi "Başka Ülkelere Gönderilen Mushaflar ve Müslümanların Kur'an'a Verdikleri Önem" orijinal başlığıyla verilmiş. Altıncı makalede ise Kur'an'ın korunmasında müfessirlerin öneminin anlatılması açısından yakın zaman müfessirlerinden Elmalılı Hamdi Yazır'ın Kur'an'a yaklaşımı değerlendirilmiş.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer DİNİ HABER Haberleri

Başlık Tarih
 
Başkan Cengiz Ergün´den Kandil Mesajı06 Mart 2019
Kandil Mesajları19 Kasım 2018
Fendoğlu'nun Mevlid Kandili Mesajı18 Kasım 2018
KADİR GECESİ MESAJLARI10 Haziran 2018
Bugün Kadir Gecesi10 Haziran 2018
RAMAZAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA AYIDIR..16 Mayıs 2018
TAŞDOĞAN’DAN RAMAZAN MESAJI15 Mayıs 2018
Berat Kandiliniz Mübarek olsun30 Nisan 2018
Berat Kandili Mesajı29 Nisan 2018
Bugün Miraç Kandili 13 Nisan 2018
Avşar'ın Miraç Kandili Kutlaması12 Nisan 2018
Bahçeli'den Regaib Kandili Mesajı22 Mart 2018
Başkan Avşar'ın Regaip Kandili Mesajı22 Mart 2018
Diyanet'ten Kara Cuma Hutbesi01 Aralık 2017
Doğumuyla dünya şereflendi30 Kasım 2017
BAŞKAN RAMAZAN KAŞLI’DAN KANDİL MESAJI29 Kasım 2017
BAŞKAN DEMİR’DEN MEVLİD KANDİLİ MESAJI29 Kasım 2017
Başkan Avşar'dan Mevlid Kandili Mesajı28 Kasım 2017
'O İNSANLIĞIN EFENDİSİ, İKİ CİHANIN GÜNEŞİDİR'28 Kasım 2017
MHP'li Usta, İlahiyatçıların sorunlarını dile getirdi22 Kasım 2017
İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ, UFA'DA ÜNİVERSİTE YAPTIRIYOR28 Ekim 2017
Olgun;Hem Hizmet Ediyor,Hem Mücadele ediyoruz.21 Ekim 2017
MHP’DEN GEÇİCİ İMAMLAR İÇİN SORU ÖNERGESİ11 Ekim 2017
İlk Hacı Kafilesi Yola Çıktı.30 Temmuz 2017
Hacı adayları Türk zeytin ve zeytinyağı yiyecek21 Temmuz 2017
Kadir Gecesi'ne Doğru20 Haziran 2017
HUZUR VE BEREKET DİLİYORUZ26 Mayıs 2017
PARSAK: EN KUTSAL YOLCULUK22 Nisan 2017
Taşdoğan’dan Kandil Mesajı30 Mart 2017
RAHMET SAĞANAĞI YAŞAYACAĞIZ29 Mart 2017
"EZAN-I MUHAMMEDİ'Yİ YASAKLAMAYA HİÇBİR KUVVETİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR"23 Şubat 2017
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN11 Aralık 2016
Hakaret Ederek Namaz Sevdirilmez Prof Emmi17 Haziran 2016
Nefis muhasebesi yapmanın şimdi tam zamanı”05 Haziran 2016
İmamların TORPİL İsyanı26 Nisan 2016
İslam alemi, rehberini unuttu çaresizliğe düştü19 Nisan 2016
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimiz, birçok mucizelerle dünyaya gelmiştir...14 Nisan 2016
Rahmet sağanağı yaşayacağız08 Nisan 2016
REGAİP KANDİLİNİZİ KUTLARIZ07 Nisan 2016
Diyanet'ten tepki çeken soru ve cevap sonrası açıklama09 Ocak 2016
Beytülmal’a el uzatmayın23 Aralık 2015
Önderimiz, ışığımız, yol göstericimiz22 Aralık 2015
Karanlıkları yırtıp atalım21 Aralık 2015
Turgutlu’da Şehitler için eller semaya açıldı.13 Aralık 2015
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN 13 Temmuz 2015
Bin aydan daha hayırlı13 Temmuz 2015
BUGÜN BERAT KANDİLİ…01 Haziran 2015
Şefkat Çetin'den "Kutlu Doğum" Kutlaması14 Nisan 2015
KEMALETTİN YILMAZ’IN KUTLU DOĞUM MESAJI13 Nisan 2015
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN02 Ocak 2015
Sıradışı Müftü: "Hindi Yiyin Kul Hakkı Yemeyin"27 Aralık 2014
İSLAMA GÖRE MİLLET VE MİLLİYETÇİLİK22 Aralık 2014
İsa Günyeli'den Tezkere ve Kurban Bayram Açıklamaları...03 Ekim 2014
RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.27 Temmuz 2014
Efkan Ala'nın sözleri ile ilgili Diyanet fetvayı verdi19 Temmuz 2014
Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan...27 Haziran 2014
RAMAZAN AYI TÜM TÜRK-İSLAM ÂLEMİ İÇİN HAYIRLI OLSUN26 Haziran 2014
YILMAZ’IN BERAT KANDİLİ MESAJI12 Haziran 2014
Mustafa Kalaycı Başbakan'a sordu: Ayasofya'yı cami olarak ibadete neden açmıyorsunuz?29 Mayıs 2014
MİRAÇ KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN25 Mayıs 2014
"Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun"25 Mayıs 2014
Kemalettin Yılmaz: Türk-İslam Âleminin Miraç Kandili Mübarek Olsun23 Mayıs 2014
Soma faciasını konu alan Cuma hutbesi15 Mayıs 2014
İsa Günyeli'nin Ragaib Kandili Mesajı!01 Mayıs 2014
Gökten Hoş Bir Sada Geldi. Üç Aylar...01 Mayıs 2014
Elazığlı İmamın Ezber Bozan Cuma Vaazı...01 Mayıs 2014
Tüm Türk-İslam Âleminin Regaip Kandili Mübarek Olsun30 Nisan 2014
Bahçelievler Ülkü Ocaklarından Kutlu Doğum Etkinliği19 Nisan 2014
KUTLU DOĞUM HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI19 Nisan 2014
KÂBE KEVSERİNİN EFENDİSİ: HZ. MUHAMMED(1)18 Nisan 2014
Tanrıkulu: Karabağ'da Kırım senaryosu gerçekleşmeyecek17 Nisan 2014
KUTLU DOĞUM HAFTASI BASIN AÇIKLAMASI16 Nisan 2014
Erbeyin: Peygamber Efendimiz'in Verdiği Ders Tam Anlaşılamadı16 Nisan 2014
Camiinin Kubbesine Türk Bayrağı Dikildi08 Şubat 2011
"Yüz yüze vaaz" sakat bir projedir22 Ocak 2014
BOLVADİN’DE MEVLİT KANDİLİ ETKİNLİKLERİ13 Ocak 2014
BAHÇELI'DEN MEVLID KANDILI KUTLAMASI12 Ocak 2014
Türk-İslam Âleminin Mevlid Kandili Mübarek Olsun12 Ocak 2014
Dinar Belediye Başkanı Acar’ın Mevlid Kandili Mesajı12 Ocak 2014
Mevlit Kandiliniz Mübarek olsun12 Ocak 2014
YARIN MEVLID KANDILI11 Ocak 2014
“HZ. Mevlana'yı rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum”17 Aralık 2013
Atila Kaya Diyanet İşleri Başkanı’nı uyardı13 Aralık 2013
YILMAZ’IN KURBAN BAYRAMI MESAJI13 Ekim 2013
Dilşikar Camii’nin Çevre Düzenlemesi Tamamlandı04 Ekim 2013
Akhisar MHP’den, Müftülüğe Ziyaret04 Ekim 2013
Sıradışı Müftüyü Diyanet Trakya'ya sürdü30 Eylül 2013
Adnan Zeki Bıyık 30 Ağustos Zafer Bayramını kendi gözüyle yorumladı. 03 Eylül 2013
İSMAİLAĞA CEMAATİ LİDERİ 'MAHMUT EFENDİ' HASTANEDE27 Ağustos 2013
Acar ve Elibol İslam Âleminin Beraat Kandilini Kutladı23 Haziran 2013
BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN23 Haziran 2013
BAŞKAN ACAR DİNARLI VATANDAŞLARIN VE TÜM İSLAM ALEMİNİN MİRAÇ KADİLİNİ KUTLADI05 Haziran 2013
BUGÜN MİRAC KANDİLİ05 Haziran 2013
MHP'li Aksoy: "“Türkiye İçin Dua Edelim”05 Haziran 2013
"Miraç Kandili Kutlu Olsun!"05 Haziran 2013
Regaip Gecesi Nedeniyle Acar Bir Mesaj Yayınladı16 Mayıs 2013
Devlet Bahçeli´den Regaip Kandili mesajı16 Mayıs 2013
KEMALETTİN YILMAZ’IN REGAİP KANDİLİ MESAJI15 Mayıs 2013
ÜÇ AYLAR TÜRK İSLAM ALEMİ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLSUN11 Mayıs 2013
MÜBAREK 3 AYLAR BAŞLIYOR11 Mayıs 2013
MHP'den Kutlu Doğum Haftası Programı22 Nisan 2013
Kocaöz Kasabasında Kutlu Doğum Haftası21 Nisan 2013
Hz. Muhammed (S.A.V) insanlık için en güzel rehberdir14 Nisan 2013
SIRADIŞI MÜFTÜDEN "ÇANAKKALE GEÇİLDİ" YAZISI20 Mart 2013
Vatikan'a Türkiye'den sürpriz ziyaretçi!19 Mart 2013
GÖRMEZ: O METİNLERİ DOĞRU ANLAMAK LAZIM09 Mart 2013
THY’de dua dönemi24 Şubat 2013
KUMAR VE ŞANS OYUNLARI23 Şubat 2013
Said Nursi'nin mezarı Isparta Şehir Mezarlığı'nda21 Şubat 2013
Atanamayan Hafızlar Grubu’ndan Basın Açıklaması17 Şubat 2013
Kur'an-ı Kerim'i en güzel okuyan kişi16 Şubat 2013
Ayasofya İbadete Açılıyor14 Şubat 2013
Cübbeli'den sevgililere sevgililer günü mesajı!14 Şubat 2013
Camilere 4 yıllık fakülte mezunu imam12 Şubat 2013
Din, ayrıştıran değil bütünleştirendir;12 Şubat 2013
Hanefi-Maturidi Anlayışı09 Şubat 2013
Allah Sevgisi27 Ocak 2013
Zulümlerin Sebebi İlimsizlik24 Ocak 2013
Diyanet'ten 7, 40 ve 52 açıklaması23 Ocak 2013
'Bu isimleri çocuğunuza vermeyin'23 Ocak 2013
Diyanet: Kıyamete daha var23 Ocak 2013

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI
EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI
CH