DOĞU TÜRKİSTAN’DA BASKI İÇİN MÜSLÜMAN OLMAK YETERLİ !

01 Mayıs 2018
826 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Doğu Türkistan’da 1 milyona yakın insanın yargı önüne çıkarılmadan toplama kamplarında zorla tutulduğu belirtildi. Doğu Türkistan’da, toplama kamplarında haksız bir şekilde tutulan Uygurlar için, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile işbirliği yapanlar dahi isyan etti.

Doğu Türkistan’da, Kaşgar’ın Yarbağ semti Çin Komünist Partisi (ÇKP) sekreteri olan Pezilet Bekri’nin toplama kampında tutulan insanlara sempati gösterdiği gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi. Bekri önceden de Kaşgar Şehir Bürosu Dini İşler Komitesi’nde görev yürüttüğü öğrenildi. Başarılı kariyerine rağmen toplama kampları hakkındaki görüşleri nedeniyle Çinli meslektaşları tarafından üst makamlara ihbar edildiği aktarıldı. Bekri daha sonra tutuklanarak toplama kamplarından birine yollandığı ifade edildi.

17 Ocak’tan beri haber alınamıyor

Kaşgar Ticaret Odası’ndan emekli ve eski bir güvenlik servisi gönüllüsü olan Tursun Memet’in Özgür Asya Radyosu’na (RFA) verdiği bilgilere göre kendisi daha önce Pezilet Bekri ile iyi ilişkilere sahip olmasına rağmen 17 Ocak’tan beri haber alamadığını belirtti.

Kazak ve Uygur yöneticileri bize bildirin

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Hong Kong merkezli araştırmacısı Maya Wang’ın yayınladığı raporuna göre Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında yaklaşık 800 bin insan tutulmaya devam ediyor. Daha önce Kırım haber ajansının bir haberine göre Çin hükümetinin, “İki yüzlü Uygur ve Kazak yöneticileri ve memurları bize bildirin” şeklinde uyaran afişler astığı bildirilmişti.

Doğu Türkistan’da devlet ile iyi ilişkileri olan birçok sanatçı ve yazar da gözaltında. Son olarak Türkiye’de de ünlü olan Abdurehim Heyit’in Doğu Türkistan’da tutuklandığı öğrenilmişti. 2016 Ağustos’unda Doğu Türkistan’a sömürge valisi olarak atanan Chen Quanguo’nun göreve başladığı günden beri baskılar artarak devam ediyor.

ÇİN NAZİ KAMPI’NDAN KURTULAN KAZAK TÜRKÜ ;
ÇİN BİZİ İSLAMDAN ÇIKMAYA ZORLUYORDU !

Kazakistan Vatandaşı iken,geçtiğimiz yıl akrabalarını ziyaret için Doğu Türkistan’a giden ve Çin işgal makamlarınca tutuklanarak Çin Nazi Kamplarına kapatılan ve daha sonra Kazakistan hükümetinin girişimi ile kurtarılan   Kazak Türkü Semerkan  kendisinin Çin nazi Kamplarınıda kaldığı süreçte Çin yönetiminin Müslümanları dini inançlarından gaz geçirmek için çok baskı yaptıklarını belirterek “ Biz Müslüman Türklere en çok dayattığı konu İslam dinimizi terk etmemiz ve Müslüman olmamamızı istemekti ve eğitim sürecinde hep bunları öğretmeye çalıştılar. ” Açıklamasında bulundu.
Özgür Asya radyosunun Azatlık radyosunun 26 Nisan 2018 tarihli yayınını kaynak göstererek verdiği haberde,  Kayrat Samarkan’ın medya’ya yaptığı açıklama’da şunları söylediğini bildirdi ;

Haksuz ve Hukuksuz Olarak Tutuklandım
Geçtiğimiz yılın sonunda Tarbağatay Vilayetinin Börültokay ilçesindeki yakınlarımı ziyaret için gitmiştim.Benim geldiğimi haber alan işgal yönetimi beni derhal tutuklayarak bu ilçedeki Çin Nazi Kampına hapsetti. Benim hapsedildiğim Çin Nazi Kampında toplam 5 bin 700 tutuklu vardı. Bunların 3 bin’i Kazak,2 bin kadarı Uygur 200 kadar Hui(Müslüman Çinli) diğerleri de diğer azınlık halklardandı.

kaldığım Çin Nazi Kampında tutulanların 3 guruba ayrılmıştı ;
1. Dini duygu ve Düşüncelerinden dolayı tutuklananlar
2. Dış ülkelere seyahat edenler
3. Toplumun sosyal düzenine aykırı   hareket ederler.

Bize Verilen Eğitimde Dini İnancımızdan vaz geçmemiz İstendi
Çin Nazi Kamplarıında her gün saatlerce siyasi eğitime tabi tutuluyorduk. Bize verilen sözde siyasi eğitim şu konular üzerinde idi;
1. Çin devletinin iç güvenliği ile devlet sırlarının korunması
2. Çin vatandaşlarını etnik kimlik ve kişiliklerine göre ayırmama
3. Müslüman Türklerin İslam dininden vaz geçmemiz ve Müslümanlığı bir an önce terk etmemiz yolunda sürekli beyin yıkama işlemi uygulanıyordu.
Verilen Yemekler Paralı İdi
Çin Nazi Kamplarında tutulan bizlere günde 2 öğün yemek veriliyordu. Tutuklular her gün çıkan yemeklerin türü ve kalitesine göre kendimiz parasını ödeyerek  satın alıyor ve besleniyorduk.Yemekler genellikle 2 parça ekmek ve bir tabak Şifen(Haşlanamış Kuru Pirinç)’ten ibaretti ve bu yemek için de en az 20 Yuan  (yaklaşık 3 $) ödüyorduk.
Kayrat samankan kendisinin Kazakistan yönetiminin etkin girişimi sonucunda 15 Şubat tarihinde serbest bırakıldığı ve Kazakistan’da bulunan ailesinin yanına döndüğününü de bildirdi.

ÇİN NAZİ KAMPI’NDAN KURTULAN KAZAK TÜRKÜ ; ÇİN BİZİ İSLAMDAN ÇIKMAYA ZORLUYORDU !
Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber