Çiftçilerin feryadına kayıtsız kalınmamalı

14 Mayıs 2017
512 Haber Okunma   0 Haber Yorum

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, "Çiftçilerin sesine, feryadına kayıtsız kalınmamalı. Türk çiftçisinin içeride mutlu, dışarıda güçlü olmasının şartları sağlanmalıdır" dedi. Kadaraka, Ziraat Bankası kuruluş amacına geri dönmeli, borç batağına saplanan üreticiler özel bankaların baskısından kurtarılmalıdır" çağrısı yaptı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, "Çiftçilerin sesine, feryadına kayıtsız kalınmamalıdır. Türk çiftçisinin içeride mutlu, dışarıda güçlü olmasının şartları sağlanmalıdır" dedi.

 

TARIM, EKONOMİNİN BEL KEMİĞİ

Karakaya, Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajda; tarım sektörünün Türkiye ekonomisi için hâlâ stratejik ve vazgeçilmez öneme sahip olduğunu belirtti. Karakaya, gerek üretim potansiyeli, gerek sağladığı katma değer ve gerekse tüm istihdamın yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan, 5 milyon çalışan sayısı ile ülke ekonomisinin bel kemiği olarak görülen tarım sektörüne ivme kazandırmak gerektiğini vurguladı.

 

POTANSİYEL HAREKETE GEÇİRİLMELİ

Karakaya, devamla "Türkiye, muhakkak surette tarımın yükselen bir değer ve vazgeçilmez bir alan olduğunu fark etmek zorunda. Verimli, geniş, ekilebilir toprağı; dört mevsim iklimi ve çalışkan genç insan potansiyeliyle Türkiye, Dünyada tarım sektöründe hak ettiği yeri alabilecek imkân ve kabiliyete sahiptir. Önemli olan bu potansiyeli harekete geçirebilmektir. Biz bunun mümkün olduğunu görüyoruz. Azmin, inancın ve kararlılığın önünde engel bulunmadığına inanıyoruz." ifadesini kullandı.

 

TÜRKİYE NEDEN BU DURUMA DÜŞTÜ?

Karakaya, şöyle devam etti:

"Bazı ürünlerde üretimin, çiftçilere verilen destek çeşidinin ve destek miktarın arttığı yönündeki ifadeleri elbette yok sayamayız. Ama aynı zamanda ve haklı olarak 'Türkiye neden buğday ithal eder konuma düştü? Neden et ithal etmeye mecbur kaldık? Elin samanına bile muhtaç hale gelmemizin sebebi nedir? Üreticilerin alım gücü neden geriledi?' şeklindeki soruların da cevabını bulmamız gerekiyor. Ve uzun yıllar sonra ilk kez Türk çiftçisinin neden Ankara'da toplanma zorunluluğu duyduğunu ve neden sesini yükseltme noktasına geldiğini sorgulamamız lazım."

 

ÇİFTÇİLERİN SESİNE KAYITSIZ KALINMAMALI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya,

 

"Tarımsal üretimin önünde engel kalmamalıdır. MHP'nin projesi olan esnafın ticari araç alımlarında ÖTV'yi, gübrede KDV'yi kaldıran siyasi iktidar, yine MHP'nin projesi olan çiftçinin kullandığı akaryakıtta da ÖTV ve KDV'yi kaldırmalıdır. Ziraat Bankası kuruluş amacına geri dönmeli, borç batağına saplanan üreticiler özel bankaların baskısından kurtarılmalıdır.

Bu vesileyle ifade etmek gerekirse; çiftçilerin sesine, feryadına kayıtsız kalınmamalıdır. Türk çiftçisinin içeride mutlu, dışarıda güçlü olmasının şartları mutlaka sağlanmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm üreticilerimizin Dünya Çiftçiler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor; daha çok eken, daha çok biçen, karnı tok, sırtı pek bir Türkiye hedefinin gerçekleşmesini diliyorum." dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber