Camilere 4 yıllık fakülte mezunu imam

12 Şubat 2013
1239 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Artık her mihrapta görev yapan arkadaşımız, 4 yıllık fakülte mezunu olsun istiyoruz" dedi.

Görmez, "İl Müftüleri İstişare Toplantısı" için geldiği Afyonkarahisar'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Sandıklı'da düzenlenen toplantıda iki önemli konu üzerinde durduklarını kaydetti.

Yeni müftülük modeli üzerinde çalıştıklarını ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

"İstiyoruz ki; müftülüklerimiz sadece imamların yönetimini yerine getiren bir bürokratik mekanizma değil, şehirlerin ruhuna hizmet eden, şehirlerin manevi hayatına, şehirlerin dini hayatına, şehirlerdeki o birlik, beraberlik, ahengin oluşmasına katkıda bulunan, birer yönetici olsunlar. Onun için 81 ilimizin her birisinin en önemli manevi sorunlarını ele aldık, almaya devam ediyoruz. Cami meselesi de üzerinde duracağımız konular arasında. Biz istiyoruz ki; camiler sadece namaz vakitlerinde açılıp kapanan ve sadece içinde namaz kılınan bir mekan olmaktan çıkarılıp, namaz kılsın ya da kılmasın bütün insanların hayatına bir güzellik katan birer mabede dönüşsünler istiyoruz. Çalışmalarımız hep bu yönde."

Bir gazetecinin camilerdeki güvenlik kameralarıyla ilgili sorusuna Görmez, "Gönül ister, Türkiye'nin her tarafı o kadar güvenlikli olsun ki hiçbir güvenlik kamerasına ihtiyaç olmasın. Biz Müslümanlar, sağımızda ve solumuzda daima bir güvenlik kamerasının olduğuna inanırız hem de her biri bir melek tarafından kaydedilir ve daha sonra da ebedi hayata göçtüğümüzde de hayatımızda söylediğimiz, yapıp ettiğimiz her şeyi bize göstereceklerdir" diye yanıtladı.

-Camilere 4 yıllık fakülte mezunu-

Atama bekleyen hafızlarla ilgili çıkan haberleri takip ettiğini anlatan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev almak için hafızlığın tek başına yeterli olmadığını, onunla birlikte İmam Hatip Lisesi'ni bitirmeleri gerektiğini bildirdi.

Görmez, şöyle devam etti:

"Artık her mihrapta görev yapan arkadaşımız, 4 yıllık fakülte mezunu olsun istiyoruz. Ulu camilerde, selatin camilerde görev yapan arkadaşlarımız da en az mastır, doktora yapan, bir veya iki yabancı dil bilen arkadaşlarımız olsun istiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı, açık bir üniversite gibi çalışıyor. Bütün personelin eğitim seviyesini yükseltmek için büyük bir çaba içindeyiz. İnsanımız değişiyor, çağımız değişiyor, ülkemiz değişiyor, gençlerin bilgi ve bilinç düzeyi değişiyor, camiye gelen cemaatin bilgi seviyesi değişiyor. Mihrapta, kürsüde, minberde görev yapan arkadaşımızın da bilgi ve bilinç seviyesini yükseltmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz."

Görmez, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı da makamında ziyaret etti.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber