Camiinin Kubbesine Türk Bayrağı Dikildi

08 Şubat 2011
1298 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Konya'nın Ereğli ilçesinde Yunus Emre Yusuf Ziya Uğurlu Camiinin inşaatının tamamlanmasıyla birlikte kurban kesilerek camii kubbesine dualarla Türk Bayrağı dikildi.

700 m2 inşaat alanına sahip olan camide 1700 kişi aynı anda ibadet edebilecek. Camii kubbesinin yerden yüksekliği 22 metre, 50 metre’lik 3 şerefeli 2 adet minaresi olan Camii inşaatının söz verildiği gibi 4 aylık süre içerisinde tamamlandığı belirtildi. Yunus Emre Yusuf Ziya Uğurlu Cami Osmanlı mimarisine uygun şekilde yapılmış olup, bölgenin en büyük camisi olduğu da ifade edildi.
 
Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu “Yunus Emre meydanında bulunan camimizin çukur ifadesiyle anılmasını kabul etmemiz mümkün değildi. Çukur camiyi çukurluktan kurtarmaya kararlıydık. Cami alanında yaptığımız kamulaştırmalarla birlikte hemşehrilerimin de dualarından destek alarak Besmele ile temelini attığımız Yunus Emre Yusuf Ziya Uğurlu Camimizin bugün gelinen noktada söz verdiğimiz gibi inşaatının tamamlanmasıyla birlikte yine dualarla camimizin kubbesine Türk Bayrağımızı diktik. Ereğli’ye muhteşem bir cami kazandırırken, çukur camiyi de çukurluktan kurtardık. Anadolu’da bin yıllık varlığımızın delaleti camilerimiz gelecek bin yıllar için de Anadolu’da Türk varlığının mührüdür. Dolayısıyla camimize çukur ifadesi beni ve yol arkadaşlarımı son derece rahatsız etmekteydi. Ayrıca ihtiyaca da cevap vermediği göz önüne alındığında bugün Ereğli’mize böylesi muhteşem bir camiyi kazandırmış olmakla çok da güzel bir hizmet yaptığımızı söylemeliyim. Bu camimizin yapımında başta Yunus Emre Yusuf Ziya Uğurlu Cami yaptırma ve yaşatma derneği başkanı Mehmet Koç olmak üzere Ereğli’deki bütün hayırseverlerimize de şükranlarımı sunuyorum. Biz bu camiyi Ereğlili hemşehrilerimizle el ele gönül gönüle vererek yaptık. Rabbül Alemin tüm hayırsever hemşehrilerimin hayır hasenatlarını kabul etsin. Verdiğimiz sözleri nasıl tutuyoruz,Ereğli’ye adam gibi hizmeti nasıl yapıyoruz,tüm hemşehrilerim gördü.Ereğli’nin geleceği için yine Ereğlili hemşehrilerimle yol yürümeye devam edeceğiz ve muhteşem geleceği halkımızla birlikte dokuyacağız” dedi.
 
Yunus Emre Yusuf Ziya Uğurlu Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Koç, “Söz verdik ve camimizi planlanan sürede tamamladık ve dediğimiz tarihte Türk Bayrağımızı diktik. Hayırsever tüm hemşehrilerimizden ve bu muhteşem camiinin yapımı için bizlere öncülük eden Belediye Başkanımız Hüseyin Oprukçu’dan Allah razı olsun” dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber