CHP ve HDP anayasal düzene ve Türk milletine hakarette birleşti

21 Temmuz 2017
302 Haber Okunma   0 Haber Yorum

TBMM İçtüzüğü değişikliği görüşmelerinde CHP ve HDP Anayasal düzene hakaret ve sövme ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı tanımlalar yapmayı geçici çıkarma ile cezalandıran hükmün çıkarılmasını istedi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “CHP ve HDP bir kez daha Anayasal düzene hakarette birleşti” dedi.

Anayasa Komisyonunda İçtüzük değişikliği teklifinin son gün görüşmelerinde “Türk Milletinin tarihine ve ortak geçmişine, Anayasanın ilk dört maddesinde çerçevesi çizilen Anayasal düzene hakaret etmek ve sövmek, Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasında Anayasada düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapmayı” meclisten geçici çıkarma cezası hükmüne bağlayan düzenlemeye CHP ve HDP karşı çıktı. 
 
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Türk milletinin birliğini, Türk vatanının bütünlüğünü, Türk devletinin dirliğini savunan hiç kimsenin bu düzenlemeye itiraz etmemesi gerektiğinin altını çizdi. 
 
“Bu düzenlemeyi eleştirenler etnik temelde siyaset yapanlardır” 
 
İçtüzüğe eklenen söz konusu hükme ilişkin itirazların demokrasiyle ve meclisin çalışma düzeniyle hiçbir ilgisinin olmadığını ifade eden Akçay “kullanılması cezai yaptırıma bağlanan ifadelerin siyasi, tarihî, coğrafi, kültürel ve hukuki bakımdan hiçbir geçerliliği ve meşru zemini bulunmayan bu ifadelerin hukuki açıdan da sorunlu olduğu ve suç teşkil ettiği açıktır. 
Unutulmasın ki, bu düzenleme Anayasanın ruhuna ve lafzına uygundur. 
 
Ülkemizin bir kısmının veya bazı kentlerinin farklı ibarelerle tanımlanması ayrımcılıktır, bölücülüktür. 
 
Bu düzenlemeye karşı çıkanlar etnik temelde bölücü siyaset yapanlardır” dedi. 
 
“CHP Türk düşmanlarının sözcüsü oldu” 
 
Anayasa Komisyonunda CHP ve HDP’nin verdikleri önergelerle bu hükmü kaldırmak istediklerini belirten Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “CHP ve HDP bu disiplin hükmünün İçtüzük teklifinden çıkarılmasını istedi. 
 
Böylece CHP ve HDP Türk Milletinin tarihine ve ortak geçmişine, Anayasanın ilk dört maddesinde çerçevesi çizilen Anayasal düzene hakaret ve sövmenin, Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasında Anayasada düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapmanın disiplin yaptırımı uygulanmamasını istedi. 
 
Bu isteğin nereden geldiği açıktır. 
Bu istek bölücülerin isteğidir. 
CHP ve HDP bölücülükte birbirleriyle yarışmaktadır. 
 
CHP muhalefet hakkını hakaret edilmesini serbest bırakmak istediği Türk milletinden mi almaktadır, yoksa bölücü terör örgütünden mi almaktadır? 
 
Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılayanlara verilen cezanın kaldırılmasını istemek hangi milli vicdana sığar? 
 
CHP kimin değirmenine su taşıdığına dikkat etsin.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber