“CHP Meclisin Çalışma Saatlerinin Uzatılmasından mı Rahatsız?”

11 Temmuz 2017
285 Haber Okunma   0 Haber Yorum

'MHP 24'ÜNCÜ DÖNEMDEKİ UZLAŞMAYA SADIK HAREKET EDİYOR' MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay 'İçtüzük değişikliği teklifine ilişkin partisine yönelik eleştiriler'le ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay İçtüzük değişikliği teklifine ilişkin partisine yönelik eleştirilere cevap verdi. Milliyetçi Hareket Partisi’nin muhalefetin sesini kıstığı iddialarını sert bir dille eleştiren Akçay “MHP İçtüzük çalışmalarında TBMM’nin etkinlik ve verimliliğini arttırma yönünde düzenlemelere imza attı. Muhalefetin sesi kısılmıyor. Aksine yasama ve denetim faaliyetleri çerçevesinde TBMM güçlendiriliyor.

İçtüzük değişikliği teklifi hazırlanırken 24 üncü dönemde İçtüzük uzlaşma komisyonunda bulunan ve bugün Meclis’de temsil edilen parti gruplarının üzerinde uzlaştığı hükümlere yer verildi. Bazı düzenlemelerde de 24 üncü dönem uzlaşmasından daha ileri ve demokratik düzenlemelere yer verildi. MHP 24 üncü dönemdeki imzasının arkasındadır. Bütün parti grupları İçtüzük değişikliği görüşmelerinde samimiyet ve güven testine tabi olacaktır” dedi.

Konuşma sürelerinin kısaltıldığına dair eleştirilere cevap veren MHP’li Akçay hiçbir söz hakkının kısılmadığını söyledi. Akçay, “Konuşma süreleri ya 24 üncü dönemdeki uzlaşma komisyonunda mutabık kalınan sürelere ya da mevcut meclis teamüllerine uygun hale getirilmektedir” dedi.

Açıklamasında İçtüzük değişikliğine ilişkin milletvekili yemini ve geçici çıkarma cezasına ilişkin düzenlemelere değinen Akçay “CHP İçtüzük değişikliğindeki hangi düzenlemeden rahatsız?

Yemin etmeyen milletvekilinin milletvekili hak ve yetkilerinden yararlanamayacak olmasından mı rahatsızlar?

Mecliste Türk Milletinin tarihi ve ortak geçmişine hakaret edilemeyeceğinden, Anayasa’nın ilk 4 maddesine aykırı beyanda bulunulamayacağından, Türkiye Cumhuriyetinin Anayasa ve kanunlarda düzenlenen idari yapısı ve yerleşim birimlerine ilişkin Anayasa ve kanunlara aykırı isim ve sıfatlar kullanılamayacağından mı rahatsızlar?
CHP kimlerle hareket ediyor, kimlere hizmet ediyorlar?” diye sordu.

“CHP Meclisin Çalışma Saatlerinin Uzatılmasından Mı Rahatsız?”

Meclisin çalışma saatlerine ve TBMM TV yayınlarına da değinen Akçay, “24 üncü dönemdeki uzlaşma komisyonunda Meclisin 20:00’ye kadar çalışması kabul edilmişti, ancak bu içtüzük değişikliğinde meclis çalışmalarının saat 21:00’e kadar uzatılması düzenlenmektedir. Aynı şekilde TBMM TV yayınları da İçtüzüğe girmektedir. CHP 24 üncü dönemdeki uzlaşından daha ileri olan bu düzenlemelerden mi rahatsız?” dedi.

Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “İçtüzük değişikliğine ilişkin şu anki tutumuyla CHP politikaları iflas etmiştir. Biz Milliyetçi Hareket Partisi’yiz. Mecliste muhalefet hakkımızı ve yetkimizi büyük Türk milletinden alırız. Bizim muhalefetimizin sınırları Türk milletinin birliği, Türk devletinin dirliği, Türk vatanının bütünlüğüdür.

Terör örgütleriyle kolkola yürüyenler, terör örgütlerinin sözcülüğünü yapanlar kim adına muhalefet yaptığını zannediyor? MHP milli muhalefetin ve milli mukavemetin adresidir. Muhalefet yapmayı her şeye karşı olarak düşmanlık yapmak zannediyorlar.

MHP’nin yapıcı ve yol gösterici muhalefet örneğini sergilemesinin kısır siyaset içindeki partiler tarafından eleştirilmesi ne kadar doğru bir politika izlediğimizin de açık bir göstergesidir. “

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber