Bir Oyun Varsa Bununda Kokusu Çıkacaktır

26 Ekim 2017
351 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda Kerkük politikası hakkınyaptığı konuşmada; Irak'ın bağımsızlığı ve üniter yapısının hiçbir şekilde bozulmaması bizim üzerinde durduğumuz en önemli bir hususiyettir” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda Kerkük politikası üzerinde konuştu konuştu.Dış politikada kararlılığın önemini vurgulayan Usta, “Dış politikada muhataplarınızın sizin kararlılığınızı görmesi lazımdır." diyerek, en önemli hususun bu olduğunu, Milliyetçi Hareket Partisi olarakta bu yönde gayret sarf ettiklerini belirtti.

"TÜRKMENLERİN VARLIK VE TARİHİ HAKLARINI HESABA KATMAK ZORUNDAYIZ"

Irak Merkezî Hükûmetinin öncülüğünde diyalog sürecinin başlatılması gerektiğinin altını çizen Erhan Usta; ”Genel Başkanımızın da dediği gibi; Barzani’nin çok kısa sürede, hiçbir karşı direniş göstermeden kaçıp gitmesi ister istemez şüphelere, soru işaretlerine neden olmuştur. Şayet, Kerkük özelinde yeni ve kabul edilemez siyasi bir tasarım ve planlama için düğmeye basılmışsa, buna da maşalık görevine talip peşmerge ön açmışsa pek yakında bunun kokusu elbette çıkacaktır.

Bilinsin ki, Kerkük’ün statüsü üzerinde kumar oynamak için masaya oturan güç ve çevreler mutlaka Türkmenlerin varlık ve tarihi haklarını da hesaba katmak, dikkate almak mecburiyetindedir. Bir defa, burada Irak Merkezî Hükûmetinin öncülüğünde diyalog süreci başlatılmalıdır. Bunu yaparken Irak'ın bağımsızlığı ve üniter yapısının hiçbir şekilde bozulmaması bizim üzerinde durduğumuz en önemli bir hususiyettir” diye kaydetti.

ZORLA SÜRGÜNE GÖNDERİLEN İNSANLARIN YURTLARINA KAVUŞMASI SAĞLANMALIDIR

Usta; diyalog sürecinde Türkmenlerin de mutlaka masada olması gerektiğine belirterek, Kerkük'ün siyasi ve idari nihai statüsünün belirlenmesinde, ilk atılması gereken adım, normalleşmenin sağlanması olduğunu söyledi.

Orada bozulan nüfus yapısının düzeltilmesi gerektiğine işaret eden Usta; "Özellikle, ABD işgalinin başladığı 2003 yılına geri gidilmeli; orada yurdundan zorla sürülen insanların yurtlarına kavuşması sağlanmalı, oraya göç ettirilenlerin de kendi memleketlerine, kendi evlerine dönmesi sağlanmalı. Bundan sonra yapılacak bir sayımdan sonra nüfus yapısı ortaya çıktıktan sonra da Kerkük'ün statüsünün belirlenmesi yoluna gidilmelidir. Bizim söylediğimiz budur” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber