Bazı okul arsaları, imara açılıp birilerine rant sağlayacak bir oluşum mu hazırlanıyor?

08 Nisan 2016
694 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Binalar yıkıldıktan sonra ortaya çıkacak arsa, imara açılıp birilerine rant sağlayacak bir oluşum mu hazırlanıyor?

MHP Afyonkarahisar İl Başkanı Raşit Demirel ve İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kocacan, bir basın toplantısı yaparak ilin çeşitli sorunlarını dile getirdiler..

Başkan Demirel şu açıklamalarda bulundu:

Değerli Basın Mensupları, kamuoyumuzu bilgilendirmek adına sizlere ilimizle ilgili bazı sorunları dile getirmek istiyorum.

MERKEZ TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

İlimizdeki Merkez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin Eğitim ve Öğretim faaliyetlerini yürüttüğü eğitim alanında bulunan binaların depreme dayanıksız olduğu için yıkılıp başka bir bölgede yapılacağı ile ilgili iddialar bulunmaktadır. Bu konu ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından aşağıda belirtilen hususların cevaplandırılmasını, Afyonkarahisar Kamuoyu ile de paylaşılmasını istiyoruz.

1.) Merkez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi eğitim ve atölye binaları için 2007 tarihli "Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmeliği"nin 7. bölümünde yer alan inceleme kriterlerine göre hazırlanmış bir rapor var mıdır?
2.) Eğer detaylı inceleme raporu varsa bu raporda binalar için deprem yükleri altında istenilen performans seviyelerinin gerçekleşip gerçekleşmediği belirtilmiş midir?
3.) Performans yetersizliği olan binalar için güçlendirme yapılma imkanı var mıdır? Güçlendirme maliyetlerinin binanın yeniden inşa edilme maliyetine göre oranı nedir? Güçlendirme ekonomik midir?
4.) Yaklaşık 70 yıllık geçmişe sahip olan okul binasının yıkılması durumunda yeni inşa edilecek binalar neden yerinde değil de başka bir alanda yapılması düşünülüyor?
5.) Teknik detaylı bir rapor yoksa bu binaların yıkılmasına nasıl karar verildi?
6.) Binalar yıkıldıktan sonra ortaya çıkacak arsa, imara açılıp birilerine rant sağlayacak bir oluşum mu hazırlanıyor?
Merkez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi eğitim ve atölye binaları yıkılıp ortaya çıkacak arsanın imara açılması, zaten beton yığınına dönüşmüş olan bölgenin müzenin bulunduğu yerde yapılacak yüksek katlı yapı izinleri ile birlikte Kurtuluş Caddesi ve etrafı yaşanamaz hale gelecek ve mevcut olan trafik sorunu daha da çekilmez hale gelecektir.

Buradan Afyonkarahisar kamuoyuna ve İlgili Yetkililere sesleniyorum; Öğrencilerimizin depreme dayanıklı binalarda eğitim görmesinin vazgeçilmez bir güvenlik önlemi olduğunu, bundan hiçbir şekilde taviz verilemeyeceğini ama yapı güvenliğinin mevcut binaların ya güçlendirilmesi ya da yıkılıp yerinde yeniden inşa edilmesi gerektiğini duyururuz.

Depreme dayanıksızlığını bahane edip, okulun bulunduğu arsanın imara açılıp arsa rantı içerisinde peşkeş çekecek bir anlayışa şiddetle karşı olduğumuzu belirterek, gerekli demokratik tepkileri göstereceğimizi Afyonkarahisar Halkı özellikle de okul öğrencileri ve mezunlarının adına konunun takipçisi olacağımızı sizlerin aracılığıyla duyurmak istiyoruz.

  KAMİL MİRAS ANADOLU LİSESİNİN DURUMU

Kamil Miras Anadolu Lisesinin durumunu üçüncü kez sizlerle paylaşmak istiyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasının bu alana yapılacağı duyumunu alınca bu konuya değinerek bu okulumuzdan mezun olanların hayaline kazma vurmayın demiştik. İl Genel Meclisi Başkanı sayın Salih Sel, basına yaptığı bir açıklamada, hiç bir ağacın kesilmeyeceğini ve oraya güzel bir bina yapılacağını söylemiştir. Biz tekraren bu konuyu kamuoyunun önüne getirerek tartışmaya açmak istiyoruz. Binanın Kamil Miras Anadolu lisesi bahçesine yapmayı planlayanların sabah 07.30 ile 09.30, akşam 16.30 ile 19.00 arası bu yolda oluşan trafik sıkışıklığını bir defa olsun görmelerini tavsiye ederiz. Üç yeşil ışık yanmasına rağmen yoluna devam edemeyen araçları takip ederek bu yoldan işine gelip giden vatandaşlarımızın trafikte ne çektiklerini görmeleri konu hakkında fayda sağlayacaktır. Daha önce Milli Eğitim ve Gazi Endüstri Meslek lisesi lojmanlarında oturanların müşterek kullandıkları bahçe önündeki ağaçları keserek, Halk Eğitim Merkezi Binası yapılması nasıl hataysa, şimdi yapılması düşünülen binada bir o kadar hatadır. Şehrin nefes alması sağlanması yerine beton yığınına çevrilerek yaşanmaz hale getirilmek isteniyor. Afyon'da buradan başka arsa mı kalmadı? İl Milli Eğitim Müdürü oturacağı binanın yerine, öğretmenlerin sıkıntılarıyla, eğitim kalitesinin yükseltilmesiyle uğraşsa da  başarı sıralamasında alt sıralarda olan Afyonu üst sıralara çekse daha iyi olur.

  UTKU ANITI 
Valilik binasının hemen karşısında oksitlenip yeşil yosun tutan Utku anıtını bundan önceki basın toplantımızda dile getirmiştik. Yetkililer ya sesimizi duymadı ya da Utku anıtı için kafalarda değişik düşünceler var. İyi niyetimizi bırakmayarak sesimizin duyulmadığını var sayarak konuyu tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Afyonumuzun tarihi yüzü olan Utku anıtı bir an önce oksitlenmiş kirlilikten kurtarılmalıdır. Rize Cumhuriyet meydanında Atatürk anıtının yerine çay bardağı figürü dikilmesi planının bir benzerini Afyonda yaşamak istemiyoruz.

  TRT'DE AKP YANDAŞLIĞI
Bir diğer konu ise devlet kanalı olarak yayın yapan ve halkın televizyonu olan TRT’nin AKP yandaşlığı ve AKP yayın organı gibi faaliyetlerini fütursuzca sürdürmektedir. TRT, Türk Milletinden toplanan vergilerle yayın yapmaktadır. AKP’nin yayın organı değildir.  Hafta sonu  TRT'de yayınlanan Türk Sineması "Kod Adı K.O.Z" adlı film ile alenen AKP propagandası yapılmış ve AKP'yi eleştiren tüm muhalifler vatan hainliği ile suçlanmıştır.

Dünyaca ünlü sinema listesinde en kötü filmler arasında yer alan, yoğun bir şekilde AKP propagandası yapılan, sinema ve oyunculuk adına ortaya hiç bir şey koymayan ısmarlama hazırlanmış olan bu filmin, halkın vergileri ile yayın hayatını sürdüren TRT de yayınlanmasını kınıyor, Hükümet başta olmak üzere TRT yetkililerini Türk Milletinin vicdanlarına bırakıyorum.

İl Başkanından sonra söz alan Başkan Yardımcısı Mehmet Kocacan ise şunları söylemiştir..

AfyonBelediyesi Şehirleşmede Nerede?

ŞehrimizAfyonkarahisar'ın gelişmesi konusunda bu güne dek yapılmış olan 50 yıllıkşehircilik planlamalarına uyulmadığı hatta mevcut yapıların yanlış kullanılarakçarpık ve çirkin görüntülere sebebiyet verdiğini görmekteyiz.Örneğin şehirmerkezinin en uğrak yeri olan Yeşilyol Caddesi, Kampüse yakın olan Erenler gibibir çok yerde işletmelerin kafelerin kaldırımları işgal edilerek fazla alankullanılması,şehrimizin son yılın en kirli havası seçilmesi denebilir.

Rant amaçlıolarak kaldırımların parka açık hale gelmesi,yayaların zor durumdakalması,duble yollara açık olan AKP hükümetinin belediyelerde neden Dublekaldırıma açık olmadığı sorusunu aklımıza getiriyor.

Okulservislerinin Sabah -Öğle ve Akşam saatlerinde trafiği alt üst etmesine nedenizin veriliyor?

Neden başkakentlerden gelen vatandaşlar Şehrimizin gelişmişliği konusunda bizlere olumsuzcevaplar veriyor?

Belediyeciliktemaşa sanatı gibidir. Güzel olan güzel görünen insanları alabildiğinerahatlatan şeyler Afyon halkının özlemle beklediği hizmetlerdir.

MHP İL TEŞKİLATI'nın  rant sağlamak içinyapılan otoparkçılık aktivitesi yerine Şehrin gelişimi açısından daha farklıuygulamalarını görmek istemesi yalnızca halkımızın haklarının korunması adınadır.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber