Bahçeli'den "elleri öpülesi Çılgın Türk"e taziye

28 Eylül 2013
1167 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Bahçeli: "Çılgın Türkler’in müellifi, tarihin her devrindeki elleri öpülesi Çılgın Türkler’in hayranı Merhum Turgut Özakman’a Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün kaybettiğimiz senarist, yazar Türgut Özakman'ın ardından duygu yüklü bir taziye mesajı yayınladı. Bahçeli'nin mesajı şu şekilde:

" Türk edebiyatının usta ismi, oyun yazarı, senarist ve hukukçu Sayın Turgut Özakman’ın vefatından çok büyük bir üzüntü duydum.
 
Merhum Özakman heyecanla kaleme aldığı eserleriyle milletimizin sevgi ve takdirini üst düzeyde kazanmış, geçmişimizin muhterem dönemlerini anlatma, tanıtma ve aydınlatma konusunda örnek olacak çalışmalara imza atmıştır.
 
Bilhassa romanlarındaki duru Türkçesi, herkese hitap eden akıcı üslubu ve geçmişimizin öğrenilmesi hususundaki sorumlu ve şuurlu tavrı asla unutulmayacaktır.
 
Merhum Özakman’ın hemen hemen tüm eserleri Türk klasikleri arasına girmeye namzet olduğundan şüphem yoktur.
 
Bu düşüncelerle Çılgın Türkler’in müellifi, tarihin her devrindeki elleri öpülesi Çılgın Türkler’in hayranı Merhum Turgut Özakman’a Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.
 
Ailesine, sevenlerine ve Türk milletine başsağlığı temennilerimi iletiyorum."


"ŞU Çılgın Türkler" kitabının yazarı Turgut Özakman, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Özakman'ın saat 11.40'ta koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi. 1930 doğumlu olan tiyatro yazarı Özakman 83 yaşındaydı.

 

"Şu Çılgın Türkler" kitabının da yazarı olan Turgut Özakman, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

 

Güven Hastanesinden yapılan açıklamada, 14 Eylül tarihinden itibaren tedavi gören Özakman'ın koroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği sebebiyle  saat 11.40'ta vefat ettiği bildirildi. 

1 Eylül 1930 tarihinde Ankara'da dünyaya gelen Özakman'ın Kurtuluş Savaşı'nın anlattığı "Şu Çılgın Türkler" adlı belgesel-romanı haftalarca en çok satanlar listelerinin ilk sırasında yer almıştı.

 

ÖZAKMAN KİMDİR

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yapan Özakman, Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam etti. Daha sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de MerkezProgram Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983-1987 yıllarında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulunda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih CoğrafyaFakültesi Tiyatro Bölümü'nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve dramatik yazarlık dersleri verdi. 

Üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesince, 2006 yılında Ege Üniversitesince ve 2007 yılında Ankara Üniversitesince 'fahri doktor'unvanı verildi. Evli olan Özakman üç çocuk babasıydı. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber