Ana Sayfa > MHP HABER

BEKA SORUNUNDA PAZARLIK OLMAZ
Flaş Haber
20 Ekim 2017
Bu haber 286 kez okundu
MHP lideri Bahçeli, "Kürtçülüğü izah etmek için Türkçülüğü örnek göstermek doğru değildir" dedi. Bahçeli, "Cumhurbaşkanı'nın özellikle terörle mücadelede ortaya koyduğu tavır tutarlıdır, ülke için yararlıdır ve kararlıdır. O bakımdan MHP olarak desteğimiz tamdır ve devam edecektir" diye konuştu.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

TÜRK VE TÜRKÇÜLÜK TARİHSEL KAVRAMLARDIR
MHP'yi takip eden gazetecilerle bir akşam yemeğinde buluşan Bahçeli, "Cumhurbaşkanı daha önce de Misak-ı Milli'den söz etmiş ve 'Kerkük Türktür' demişti. Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye'deki Kürtçülük hareketini daha iyi anlaşılması açısından bir ifade kullanıyor. Sadece Kürtçülükten bahsettiği takdirde birçok çevreden de eleştiri alacağını düşünüyor. Ama Türk ve Türkçülük çok tarihsel kavramlardır. Bu milletin özellikle son 100-150 yılına varlığını koymuş olduğu kavramlardır. Kürtçülüğü izah etmek için Türkçülüğü örnek göstermek doğru değildir." dedi.  
 
TUTARLI TAVRI DESTEKLİYORUZ
BAHÇELİ, "Biz, Davutoğlu'nun sözlerini değil, Cumhurbaşkanı'nın ifadelerini dikkate alırız. Devletin politikasını belirleyen o cümlelerdir diye anlarız. Fakat korsan bir referandumun tartışıldığı bir ortamda 10 maddelik, çok bilgiçliğe dayalı, sanki özel çözüm üreten veya referandumu izah edebilecek cümleleri Davutoğlu'nun kullanmaması lazımdır. Doğrusu da budur. Cumhurbaşkanı'nın özellikle terörle mücadelede ortaya koyduğu tavır tutarlıdır, ülke için yararlıdır ve kararlıdır. O bakımdan MHP olarak desteğimiz tamdır ve devam edecektir."diye konuştu.
 
MÜFTÜLÜK MÜESSESESİ ÖNEMLİDİR
MÜFTÜLERİN nikah kıymasının hiçbir sakıncası olmayacağını kaydeden Bahçeli, "Her tarafta imam nikahlarının kıyıldığı bir ortamda kimsenin laiklik aklına gelmiyor, ama bu nikah müessesini belli bir kayıt altına alma faaliyetini yerden yere çalıyorlar. Eleştiriler de tutarlı olması lazım. Gemiye binsin, Yunanistan'a giderken kaptan kıysın. Paris'e giderken, pilot kıysın. Ama Türkiye'de kalıyorsa da bırakın müftü kıysın. Müftülük müessesesi önemlidir." açıklaması yaptı.
 
CUMHURBAŞKANI'NI MHP YALNIZ BIRAKMAZ
BAHÇELİ, "Beka sorununda Cumhurbaşkanı'nı kararlı görüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'nı MHP yalnız bırakmaz. Cumhurbaşkanının kararlılığı devam ederse, bunun altından Türkiye Cumhuriyeti kalkar. Bu konuda, Kemal Kılıçdaroğlu Bey'in de dahil olmasında, kanaat belirtmesinde, tutarlılık içinde bugünkü politikaları desteklemesini de yararlı görüyorum. Desteğimiz terörün ortadan kaldırılması, uluslararası sorunlarımızın çözülmesi normalleşme süreci gelinceye kadar devam eder. Ondan sonrası Allah kerim. Bizim kimseyle pazarlığımız yok." diye konuştu.
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türk ve Türkçülük bu milletin son 100-150 yılına varlığını koymuş olduğu kavramlardır. Kürtçülüğü izah etmek için Türkçülüğü örnek göstermek doğru değildir." Dedi. Bahçeli, Cumhurbaşkanı'nın özellikle terörle mücadelede ortaya koyduğu tavır tutarlıdır, ülke için yararlıdır ve kararlıdır. O bakımdan MHP olarak desteğimiz tamdır ve devam edecektir." diye konuştu.
MHP'yi takip eden gazetecilerle bir akşam yemeğinde buluşan MHP lideri Bahçeli'nin kendisine yöneltilen sorular ve verdiği cevaplar şöyle:
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Türkçülük bölücülüktür' sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Cumhurbaşkanı daha önce de Misak-ı Milli'den söz etmiş ve 'Kerkük Türktür' demişti aslında.
Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye'deki Kürtçülük hareketinin daha iyi anlaşılması açısından ve ona karşı bir tavır koyması açısından bir ifade kullanıyor. Sadece Kürtçülükten bahsettiği takdirde birçok çevreden de eleştiri alacağını düşünüyor. Ama Türk, Türkçülük çok tarihsel kavramlardır. Bu milletin özellikle son 100-150 yılına varlığını koymuş olduğu kavramlardır. Kürtçülüğü izah etmek için Türkçülüğü örnek göstermek doğru değildir. Siyasi olayların içerisinde, dış çevreler ve uluslararası ilişkileri de yakından takip ediyor, bazı kavramları, bazı değişimleri fark ediyor ve onlara cevaben, onları değerlendirmek için de bazı kavramları kullanma ihtiyacı hissedebilir.
 
'CUMHURBAŞKANI'NI DİKKATE ALIRIZ' 
Davutoğlu ile aranızda bir polemik başladı. Semih Yalçın da bir açıklama yaptı. Çok sert bir noktaya doğru gidiyor. Siz Suriye politikasının özellikle Davutoğlu tarafından mı Erdoğan'a empoze edildiğini düşünüyorsunuz? 
 
Zannetmiyorum, çünkü şu an Türkiye'de siyaseti belirleyici unsur Cumhurbaşkanlığı makamı olmuştur. Devletin tüm unsurlarıyla birlikte değerlendirmelerde bulunmaktadırlar ve bazı tutarlı, ilkeli kararlar alınmıştır. O kararların da uygulama aşamasına geçilmiştir. Böyle bir durum karşısında biz, Sayın Davutoğlu'nun sözlerini değil, Cumhurbaşkanı'nın ifadelerini dikkate alırız. Devletin politikasını belirleyen o cümlelerdir diye anlarız. Fakat öyle sözde bir referandum, korsan bir referandumun tartışıldığı bir ortamda 10 maddelik, çok bilgiçliğe dayalı, sanki özel çözüm üreten veya da referandumu izah edebilecek cümleleri Sayın Ahmet Davutoğlu'nun kullanmaması lazımdır. Eğer ben MHP olarak gelişmeleri yakından takip eder ve Türkiye'nin politikası üzerinde bazı görüşler ifade ederken, AKP'nin hangi kademesinde olursa olsun, o insanların ifadesinden ziyade, Cumhurbaşkanı'nın ifadesini esas alırım. Doğrusu da budur. Çünkü 24 saat olayların içerisinde olan Sayın Cumhurbaşkanı'dır. Devletin bütün unsurlarıyla beraber düşünen, tartışan bir konumdadır. Bunu böyle kabul etmek lazımdır ve şu ana kadar da Cumhurbaşkanı'nın özellikle Irak, Suriye ve terörle mücadelede ortaya koymuş olduğu tavır tutarlıdır ve ülke için yararlıdır ve Sayın Cumhurbaşkanı da bu konuda kararlıdır. O bakımdan MHP olarak desteğimiz tamdır ve devam edecektir.
 
'O İFADELER TANIDIĞIM ECEVİT İLE BAĞDAŞMAZ' 
Cumhurbaşkanı'nın eski Başbakan Ecevit ile ilgili sözleri de dikkat çekti. Eski ABD Başkanı önünde el pençe divan durduğunu söyledi. Ecevit ile ilgili sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Rahmetlik Bülent Ecevit, başbakan olarak 57. Hükümeti kurduğu zaman, onunla beraber 3,5 yıl çalışmış olan bir kişiyim. Cumhurbaşkanı'nın ifadeleri benim tanıdığım Ecevit ile bağdaşmaz. Ecevit'i eskiden sol-sağ kavramı içerisinde çok farklı değerlendirenler olmuştur, bu değerlendirmelerden bir tanesi de biziz. Ama 57. Hükümet döneminde başbakan olarak milli konulardaki hassasiyetlerini gördükten sonra o da kendine has bir anlayışla, hattı zatında dik duruşu seven bir şahsiyettir, bu bakımdan ABD'linin karşısında el pençe divan durması anlamında bir duruş değildir o. Nezaketsizlik öbüründedir. Koltuğun üzerine oturup da bir değerlendirme yapması doğru değildir. Sayın rahmetli Ecevit, çok nazik bir insandır. "Oturuşunu düzelt" diyeceği yerde sessiz kalmıştır. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını gerçekleştirmiş bir liderle ilgili söylenmiş bir söz.
        Bu konu biraz iç içe. Yani, CHP, Sayın Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, 8-9 tane milletvekili, grup başkanvekilleri, sözcüleri çok ağır eleştiriler içerisinde bulunuyorlar ve bu eleştirilere karşı da Cumhurbaşkanı cevap verme ihtiyacı hissediyor. Bu gerilim tabii, siyasetin üslubunu da tahrip ediyor. Onu o şekliyle düşünmek lazım. CHP'nin 8 tane konuşmacısı var. Bunlar adliyenin önündedir, karakolun önündedir, birçok yerlerdedir. Partinin içinde ne kadar bulunuyorlar, onu bilemiyorum. Bir de Meclis'tedirler. O sebepten dolayı, 3 gazeteciyi de gördüler mi yanlarından ayrılmıyorlar. Televizyonlarda seyrediyor musunuz onları? Gazeteci sağa dönüyorsa, o sağa dönüyor. Gazeteci sırtını dönmüşse bu arkasına geçiyor. Böyle bir manzara. 
 
'LAİKLİK AÇISINDAN SIKINTI OLMAZ'
Müftülere nikah yetkisi veren tasarıya yapılan tepkileri nasıl değerlendiriyorsunuz? Laiklik açısından bir sıkıntı yaratır mı? 
 
Hiçbir sakıncası olmaz, sıkıntı da yaratmaz. Toplum gerçeğini dikkate alarak, hareket etmek gerekir. Her tarafta imam nikahlarının kıyıldığı bir ortamda kimsenin laiklik aklına gelmiyor, ama bu nikah müessesini belli bir kayıt altına alma faaliyetini, demin söylediğim o 8 tane değerli kardeşimiz, yerden yere çalıyor. Müftü nikahı kıyarsa, çok küçük yaşlara kadar devam edermiş. Öyle şey olur mu? Eleştirileri de tutarlı olması lazımdır diye söylüyorum. Türkiye'nin bu sorunu çözmesi lazımdı. 
 
İhtiyaç var mı? 
 
Var, olmaz olur mu? Yani kalkıp da her tarafta değişik değişik uygulamalar oluyor. Ben hatırlıyorum, 7 Ocak 2012 tarihinde, Osmaniye'de 500 küsuru aşkın toplu nikah kıyıldı. Gerekçesi nedir? İmam nikahlı olmaları. Çocuklar var, kaydı yok. Çocuklar var, askere gidecek, gidecek hal yok. Bu yapılanmaya bir dur demek lazım. Evlilik müessesesinin bir kanadını oluşturan hanımefendiler oldukça rahatsız ve şikayetçiler. İmam nikahını kaldıramadığınıza göre onu daha sağlıklı bir hale getirebilmek açısından ne yapmanız lazım? Müftü beylere aynen diğerleri gibi görevlendirme yaptırdığınız takdirde nikahını yaptırsın. Gemiye binsin, Yunanistan'a giderken kaptan kıysın. Paris'e giderken, pilot kıysın. (Gülüyor) Ama Türkiye'de kalıyorsa da bırakın müftü kıysın. Müftülük müessesesi önemlidir. Bir aileyi düşünün, sizin nikahınızı kim kıydı. Müftü efendi geldi, kıydı. Ya da bir başkası… Biz şimdi, Oran şehrinin arkasında, Japon Vakfı var. Gidiyorsunuz, orada ben daha belediye başkanının gelip, nikah kıydığını görmedim. 5, 6 tanesine de ben katıldım, arkadaşlarımızdı. Dediler ki "Efendim, şahidimiz olur musunuz" dediler. "Tabii memnuniyetle" dedik. Gittik. Çok muhterem bir insan Alper Taşdelen. Ama bir gün gelip, orada, sade bir vatandaşın nikahına kıydığına şahit olmadım. Ama lüks bir otelde, siyasilerin 7, 8, 10 tane olduğu yerde nikahı belediye başkanı kıyıyor. Başka ortamlarda görevlendirdiği bir memur hanımefendi nikahı kıyıyor ve aile buna rıza gösteriyor. Çankaya Belediyesi nikahımızı kıyacak diyor, oraya varıyor, belediye başkanı yok. Ona rıza gösterenler, başka şeyleri başka şeylerle kıyaslayarak, farklı şeyler göstermeye kalkmaması lazım. O sebepten dolayı MHP olarak biz, Meclis'e gelmiş olan bu konudaki yasa maddesini destekliyoruz. Bizce mahsurlu bir tarafı yoktur. Belki ileriki günlerde çok daha hayırlı sonuçlar elde edebilir. İsteyen istediği yerde nikahını kıyabilir, bazı insanlarımız da nikahın başka yerde kıyılmasına rıza göstermiyor, aile baskısı bir de imam nikahı kıyılsın diyor. Bu tür toplumsal çelişkilerin olduğu yerde artık modernleşen, gelişen toplumlarda bazı kurumlar yerli yerine oturmalıdır. Her şeye itiraz etmek sonuç getirmiyor. Uygulamaya geçsin bakalım. Eğer müftü efendi nikahı kıyarken, yanlış cümleler ifade ediyorsa, nikaha şahit olarak gelenler ne yapıyorsun desin. 
 
'VEKİLİN KENDİ GÖRÜŞÜ, EN DEMOKRATİK PARTİ MHP'
Komisyondayken, MHP'li üye Mehmet Erdoğan farklı bir muhalefet şerhi yazmıştı. Daha sonra grup başkanvekilleri bir açıklama yaparak, "Mehmet Bey'in görüşü" dediler. Mehmet Bey'in çekincelerini nasıl değerlendiriyorsunuz, kendisiyle görüşebildiniz mi? 
 
 Mehmet Bey, komisyon üyesi olarak bana uğradılar. Komisyona gelmiş olan bir yasa taslağı üzerinde çalışırken, iki tane konunun dikkatini çektiğini, bunlar üzerinde kanaatimi öğrenmek istediğini söylediler. Bunlardan bir tanesi İstanbul'daki Eyüp ilçesinin "Eyüp Sultan ilçesi" haline gelmesi. İkincisi de bu müftülerin nikah kıyma hadisesi. Ben, kendilerine, "Hep beraber Eyüp ilçesine gidelim. Burası neresidir diye soralım. Eyüp Sultan derler. Namaz kılmak için camiye gidersin, bu ne camisi diye sorsan, 'Eyüp Sultan Camisi' derler. Ama kaymakamlığa vardığınız vakit, şöyle zor okunan bir yazı: Eyüp İlçesi Kaymakamlığı. Eğer orada adı Eyüp Sultan ise toplum talebi olarak da bunun isminin Eyüp Sultan olması isteniyorsa, bundan gocunmamak lazım" dedim. Ona benzer daha ne isimler var. Bu gibi konular üzerinde bizim hassasiyetimizi korurken, bir yanlışa çağrım yapmayalım. Eyüp Sultan olması isteniyor, semtin adı Eyüp ise, bırak Eyüp Sultan olsun. Müftülük meselesinde de aynı şeyi söyledim. Fakat kendileri komisyonda bir muhalefet şerhi kullanmış. Milletvekili olarak en tabi hakkıdır. Fakat parti politikası olarak kabulümüz değildir. Nitekim grup başkanvekilerimiz, Başkanlık Divanı toplantılarımızda bu konular ele alınmış ve müftülerin nikah kıyması konusunda bir sakınca görmediğimiz genel kabul görmüştür. Ama o arkadaşımız öyle görmüştür, ona da bir şey demiyoruz. Farklı düşünenler vardır. En demokratik parti MHP'dir.
 
'UÇURUMA SÜRÜKLEMEK İSTİYORLAR'
O şerhte dikkat çeken bir ayrıntı vardı. Azınlıklar kendi din adamlarınca nikah kıydırmak isterse o zaman hükümet ne adım atacak? 
 
Beraber İstanbul'a gidelim. Kiliselerin önlerinde duralım. Normal nikahı bizim yasalarımıza göre kıyan var, arkasından da dini tören yapıyor. Ne sakıncası var? Yapıyorlar şimdi. Yani orada nikah kıyılıyor ama resmi vatandaş olduğu için kıyılıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasa, bizde niye nikah kıysın adamcağız? Hep bunlar, böyle, sorunların üst üste geldiği bir Türkiye'de, değişik viraj alışlarıyla ya uçuruma sizi sürüklemek istiyorlar, ya da yolun bu tarafına çarptırmak istiyorlar. Bundan vazgeçmek lazım. Her kavramı yerli yerine oturtturalım. Yani şimdi gidip de bazı şeylerde de görüyoruz, programları ben yapmıyorum. Her televizyonda bir magazin programı var, cumartesi, Pazar. Kimin nerede nasıl nikah kıydığını, nasıl düğün yaptığını gösteriyor, değil mi?
 
'ANTROPOLOGLAR, ÜNİVERSİTELER BUNLARI ANLATSIN' 
Nikah meselesi çok tartışıldı. Diğer maddelerle ilgili zaman zaman televizyonlarda da durduk, öbür meseleler gündeme gelmedi. Onlara baktırabildiniz mi?  Özellikle bu nüfus hizmetlerinde evlat edinme, çocuğu üzerine alma gibi maddelerde anne adı kalkıyor. Bu durumda çok küçük yaşta birisiyle birlikte olup, bunu üzerine geçirdiğinde, yasal kovuşturmadan da uzak bir şekilde normal hayatına devam edebilecek. Bu konuda çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Bu kötü kullanıma acaba neden olabilir mi? 
 
Arkadaşlarımız komisyonlarda bu konulardaki hassasiyetlerini ortaya koyuyorlar. Genel Kurul'a geldiğinde de ortaya koyuyorlar. İlk böyle düşünceler içerisinde bunu farklı farklı yorumlamaya kalkanlar zannediyorum Genel Kurul'da gereken cevabı alırlar. Bir yasa çıkıyor diye Türkiye'nin yıllardan beri problemlerini o yasanın üzerine koyup, çözümsüzlüğe itmenin bir manası yok. Daha neler var Türkiye'de. Bu konuda sosyologlar, sosyal antropologlar, kültür antropologları, üniversiteler, başka şeyler anlatacaklarına bunları anlatsınlar. Toplumsal rehabilitasyona ihtiyaç var bu memlekette. Kalkıp da ufacık bir konu üzerinde spekülasyon yapıyorlar, olay öyle bir noktaya geliyor ki toplumsal yara oluyor. Bu sebepten dolayı, bunlar olgunlaştıkça, zannediyorum herkes biraz daha dikkatli, biraz daha kendisini de düşünen bir tarzda olduğu takdirde toplum olarak çözülür. Ama bunların hepsini şu parti yapıyor, bu parti yapıyor şeklinde, siyasi istikrarsızlık şekline dönüştürüp, başka türlü gerilimlere de ihtiyaç yok. Bunların hepsini biliyoruz. Türkiye'de bilinmeyen bir şey mi var? Demin söyledim, neler oluyor, neler bitiyor. Bazıları üzerinde duruluyor. Bazıları var durulmuyor. Mesela bir şeyin açıklanması lazım. 

'CUMHURBAŞKANI'NI MHP YALNIZ BIRAKMAZ'
İblid'de bir operasyon başlatıldı ve bu operasyonun Afrin'le de devam edeceği dillendiriliyor. Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yaptınız, bu konu da görüşüldü mü? Afrin'e olası müdahale gündeme geldi mi? 
 
Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmemiz olmuştur. 45, 50 dakika sürmüştür. Gelişmeler hakkında ve uluslararası kurduğu ilişkiler konusunda bir Meclis'te temsil edilen bir partiye bilgi vermiştir. Düşüncelerimizi sormuştur. Biz de kamuoyu ile paylaştığımız konuları orada da tekrar ettik. Şu an için Sayın Cumhurbaşkanı'nı MHP yalnız bırakmaz. Terörle mücadelenin sonu alınıncaya kadar. Irak ve Suriye'de korsan devletçilikler kurulması kökten engelleninceye kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'nın parti olarak yanındayız, silahlı kuvvetlerinin de arkasındayız. Cumhuriyet döneminde, dikkat edilirse, Kıbrıs olaylarının dışında, Suriye topraklarında Fırat Kalkanı o, arkasından İdlib, arkasından Afrin… Buralarda Mehmetçiklerimiz Türkiye'nin güvenliği açısından her türlü fedakarlığı yapıyorlar. 
Afrin'e girme konusunda Cumhurbaşkanı sizinle bir takvim paylaştı mı? 
Hayır, onu bizimle paylaşmasına da gerek yok. 
 
'CUMHURBAŞKANI'NI KARARLI GÖRÜYORUM' 
Ama bu kararlılığı gördünüz?
 
Bu kararlılık var. Türkiye'nin milli güvenlik konusu  ve beka sorununda ben Cumhurbaşkanı'nı kararlı görüyorum, onu anlatmaya çalışıyorum. Bu kararlılığı, tutarlılığı devam ederse, bunun altından da Türkiye Cumhuriyeti kalkar. MGK tavsiye kararları, arkasından Bakanlar Kurulu, arkasından da hemen uygulamalara geçme… Bunlar şu an için Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu konulardır. Bu konuda, şu parti, bu parti olmaz. Bu konuda, Kemal Kılıçdaroğlu Bey'in de dahil olmasında, kanaat belirtmesinde, tutarlılık içinde bugünkü politikaları desteklemesini de yararlı görüyorum ama tercih Kılıçdaroğlu Bey'indir, ona bir şey diyemeyiz. 
 
'BEKA SORUNUNDA PAZARLIK OLMAZ'
AKP ile MHP arasındaki yakınlaşma 2019 seçimlerinde bir ittifaka dönüşebilir mi? Cumhurbaşkanı ile aranızdaki ilişkiyi nasıl tanımlıyorsunuz?  
 
Biraz evvel ifade ettim, terörle mücadelede, uluslar arası ilişkilerde, Suriye, Irak'taki gelişmeler sırasında, Rusya, Çin, İran, ABD ile olan temaslarında Sayın Cumhurbaşkanı'na destek verdiğimi ifade ediyorum. Bu destek terörün ortadan kaldırılması, uluslar arası sorunlarımızın çözülmesi, arkasından Türkiye'nin beka sorununu ortadan kalkması, istikrar, demokrasi, normalleşme süreci gelinceye kadar devam eder. Ondan sonrası Allah kerim. Bugünden kalkıp da "Şunu şöyle yapacağız" demek, sanki bu desteklerimiz "bir pazarlık sonucu yapılıyormuş" gibi gazetenizde manşet yapabilirsiniz. Ona da düşmeyelim yani… Bizim kimseyle pazarlığımız yok. Beka sorununda pazarlık olmaz.
 
'AVRUPA MİLLİ DEVLETLERE DÖNÜŞ SÜRECİNDE'
Sadece Kuzey Irak'ta değil, Batı'da da bağımsızlık isteyen gruplar var? Örneğin Katalonlar. Acaba dünyadaki siyasi haritaların değişmek istenmesi gibi bir durum mu var? Farklı bir devletleşme yapısına doğru mu gidiyor dünya?
 
Tabii, ayrıntılı bir inceleme ile bunu ifade etmiyorum. Gelişmelerden görebildiğim kadarıyla söylüyorum ve geçmişten bugüne kadarki bir süreci dikkate alarak bunu söylüyorum. Milli devletlerden entegrasyona doğru gitme eğilimi Avrupa'da kendini gösterdi. Şimdi Avrupa tekrar milli devletlere dönüş sürecinde. Bu süreç içerisinde her devlette etnik ve dini temelli birtakım ayrımcılık faaliyetleri de kendini gösteriyor. Ondan da bir sonuç çıkamayacağını anlayacaklar. İspanya'da birtakım talepler var ama şu an birkaç tane militarist insanın sokaktaki gösterisi dışında bunun yanlış olduğunu herkes söylüyor. O bakımdan bu süreç, birbirlerini tamamlayarak, kartopu gibi gidecek. Eğer mümkünse üniter devlet yapılanması içinde uluslar arası barışı kuvvetlendiren demokratik toplum yapısına dönüşmüş, istikrar yapısı içinde bir dünyaya yakalarsak ne mutlu bize. Bu önemli bir konu. 
 
'SINAVSIZ ÜNİVERSİTE İLE İLGİLİ SES  DUYARSAK, İRADE ORTAYA KOYARIZ' 
"Sınavsız üniversite" ile ilgili sözlerinize Başbakan'dan jet yanıt geldi. Kendisinden bir dönüş aldınız mı?
 
Biz kimseden dönüş almadık. Biz, eskiden bu yana, 1999 yılı Türkiye'de ilk defa, Türkiye'nin temel meselelerinde araştırma geliştirme komisyonları kurarak, yapmış olduğumuz çalışmalar var. O çalışmalardan bir tanesi de milli eğitim sistemidir. Yükseköğrenimdir. Üniversitelerdir… O günden bu güne kadar bu sınavın uygulanmasında birtakım adaletsizliklerin, yanlışlıkların olduğunu görerek, sınavsız bir üniversite girişi nasıl sağlayabiliriz şeklinde çalışmalarımız var bizim. Bu çalışmalara ihtiyaç hissederlerse, en sonunda 2009 yılındaki güncelleştirilmiş parti programımızda, 2015'teki güncelleştirilmiş seçim beyannamemizde ana kavramlar olarak yer almış  fakat onları açarak, bu işi nasıl başarabileceğimizi söyleyeceğiz. Bu kadar sistem değişikliği oluyor, hele hele son yıllarda da çocuk arabayla geliyor, yolda trafik tıkanıklık var veya benzini bitiyor veya önüne bir kişi çıkıyor. 15 dakika gecikiyor. Bir senesi gidiyor evladın. Böyle şey olmaz. Şimdi kaldırılıyor. Şimdi bizim rakama göre 183'tü, 2 tane daha ilave edilmiş, 185 olmuş üniversite. 185 üniversiteye bir yöntem bulsak, sınava girmeden, çocukları strese sokmadan, gece gündüz ders çalışacağım diye bilmem ne yapmasına fırsat verdirmeden bir yol bulalım istiyoruz. Bunun yapısı da oluşabilir. Eğer böyle bir durumda biz ses duyarsak, bir irade ortaya koyarsak, bu sese ve iradeye sahip çıkarız.
 
'35 VEKİLİMİZLE ADAYIMIZA DESTEK VERİRİZ'
Meclis Başkanlığı seçimlerinde MHP'nin tavrı nasıl olur? 
 
35 milletvekilimiz var. Meclis'in bütününden destek alabilecek bir aday olur mu, bilmem. Ama birisinden birisi olacak. Ona da bakacağız, diyeceğiz ki "Şu olsun." 35 milletvekilimizle ona destek vereceğiz, yapabileceğimiz başka bir şey yok.
 
'MHP TÜZEL BİR PARTİDİR' 
MHP, geçmişte 35 milletvekili olsa da 69 milletvekili olsa da son tura kadar kendi adayının arkasında durmuştur… 
O kuralımız bizim. MHP tüzel kişiliği olan bir partidir de Meclis Başkanı bizden çıkacaktır diye bir iddiayı söylersek, hepiniz gülersiniz. Böyle şey olur mu dersiniz?
 
'DOLDURUŞA GELMEMEK LAZIM' 
Siyasette beklenmedik ittifaklar da çıkabilir…
 
Evet ama siyasette biraz da gerçekçi olmak lazım. Dolduruşa gelmemek lazım. 
MHP'nin 35 milletvekili olsa da bazı durumlarda etkin olabiliyor. Örneğin son Meclis Başkanlığı seçimi… MHP'nin izlediği yol sonrasında İsmail Kahraman Meclis Başkanı oldu… 
O gibi durumlar olur. 
 
'KAPI YOK, KİLİDİ OLSUN'
Ya kilitleri açan ya da kilitleyen parti oluyorsunuz… 2019'un kilidi de sizde mi?
 
Kapı yok ortada ki kilidi olsun. Var mı? 
 
'KENDİLERİNCE HESAPLARI VARDIR'
İsmail Kahraman da devam etmek istiyor gibi görünüyor…
 
Bizimle herhangi bir konuda sohbeti olmadı. Bir niyeti olup olmadığına dair bir haber de duymadık, görmedik. Onlar biraz kendi kendilerine hesaplı kitaplı hareket ederler. 
5 bin Ülkücü sözleriniz… 82 Kerkük, 83 Musul çıkışında bulundunuz. Cumhurbaşkanı ile sohbetinizde bunlar geçti mi? 
Cumhurbaşkanımızla ne "5 bin Ülkücünün hazırlığı, gidişi" ne de "82, 83" diye bir sohbetimiz olmadı. 
 
'83'Ü HALLEDERSEK, 84'ÜN YOLU AÇILIR'
84 neresi?
 
82 ve 83'ü halledersek, 84'ü tahmin edersiniz artık. Yol açılır. 
 
Uyum yasalarına destek vereceğinizi söylediniz. İktidar partisinden size  oluşan taslak metin yok gibi… Seçim barajı konusunda bir düzenleme olup olmayacağı merak konusu. Yasal düzenleme olarak nasıl bakarsınız? Seçim barajı konusunda görüşünüz nedir? Yüzde 7 önerisine sıcak baktığınız dillendiriliyor… 
 
'TAKVİMİMİZ VAR'
Son Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dönüşümden sonra TBMM'de Cumhuriyetimizden bugüne kadarki mevzuat üzerinde bazı değişimler, kavramlar ortaya koymak gerekiyor. Bir taraftan onun yapılması lazım. Söz gelimi, Başbakanlık Sistemi kalktığına göre, birçok mevzuatta "başbakanın önerisiyle, başbakanın yürürlülüğüyle" falan diye cümleler olmaması lazım. Bu bakımdan çok güzel bir mevzuat taraması yapmak lazım. Bu belli bir zaman alabilir, buna göre de Meclis'in içtüzüğünde 18 maddelik bir değişiklik oldu, belki bundan sonraki süreç üzerinde, hangi maddelerin değişmesi gerektiğine de bir çalışmanın yapılması lazım. Bunlarla ilgili parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dönüş aşamasında ve anayasa değişikliğinde de bazı değerlendirmeleri de dikkate alarak, gözden geçirilmesi gereken yasalar var. Mesela milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkarmak lazım. Bunun için bir yasa değişikliğine ihtiyaç var. Daha buna benzer diğer konulara da ihtiyaç var. Böyle bir durum karşısında MHP, Türkiye'de anayasa değişikliğiyle beraber, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin oluşmasına katkı sağlamış bir parti ise bu partinin kendine göre bir takviminin olması lazım. Bu takvim var. Bu takvimin içerisinde konular var. Ama biraz evvel tekraren söylüyorum, 35 milletvekili ile bir takvimi belirleyip, yönlendirmek mümkün olmayacağına göre, bakalım hükümet nasıl bir tasarıyla gelecek? CHP nasıl bir katkı sağlayacak? Partiler arasında bir diyalog oluşursa, anayasa değişikliklerinin başlangıcında olduğu gibi komisyonlar oluşup, orada tartışılacak ise MHP kendi takvimine göre belirlemiş olduğu konuları orada masaya getirir. Görüşür, tartışır, ikna edebilirse eder, yoksa ona uygun bir şekil verilir. Burada partiler arası bir diyaloga ihtiyaç var. Bunu yapmak lazım. İstikrarı sağlayabilecek bir yapılanmayı da dikkate almak gerekiyor. Bu çerçevede bazı reformlar da gerekiyorsa onların da yapılması lazım. Ama bunlarla ilgili takvim daraldı. Süre itibarıyla daraldı. O zaman hükümet veya AKP, Meclis'te 317 kişilik grubu olan bir parti olarak, Meclis'te eğer derse ki, diğer partilerle de uzlaşıyla, aşırı derecede yükleme yapmak suretiyle bir çalışma ortamı oluşursa bunların hangisi ne kadar hazır hale gelir onu görme şansını bulabiliriz. MHP seçim sistemi ve barajlar üzerinde bir alternatif çalışması var. Bu konuda hukukçu arkadaşlarımız hazırlık içinde bulunuyorlar. Ama geçen gün Yenişafak gazetesinde "Daraltılmış bölge" kavramı ortaya attılar. Şu şöyle olacak, böyle olacak. Bu gibi konularda bize hükümet tarafından gönderilen bir metin yok. İstişare yapalım dedikleri bir metin de yok. Onun için olayları beklerken MHP hazırlıklı bir parti olarak da bazı konularda kendisini mevzuat itibarıyla yeterli görebilecek bir çalışmayı sürdürüyor. Siz bunu getirdiniz, şu kadar süre verin gibi bir durum yok. Hemen şu şöyle olur, böyle olur der. Bakalım diğer partiler ne yapacak? Bazı partiler de çok iddialı. Diyor ki "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini kaldıracağız, Parlamenter Sistem'e, demokrasiye dönüşe gideceğiz." Bunu söyleyen bir siyasi parti bugün Parlamenter Sistemin mevzuatına aynen devam edeceğim demektir, böyle bir düşüncesi varsa, kendilerine göre zorlayıcı bir sebep yok. Çok rahat olurlar onlar.
 
'MHP DİBİ GÖRÜNMEYEN KUYUDAN SU İÇMEZ' 
Belediye başkanlarının istifası… Yerine gelen isimler halkın oylarıyla seçilen isimler olmayacak… Suçları varsa İçişleri Bakanlığı aracılığıyla haklarında bir soruşturma da başlatılması gerekmiyor mu?
 
Bunu bir kurala bağlarsak, MHP dibi görünmeyen kuyudan su içmez. Melih Gökçek Bey, 5 dönem yaptı. Ne kadar faydalı, hep beraber görüyoruz.
 
'OLUR, HEMEN Mİ DİYECEĞİZ, BİZİ İLGİLENDİRMEZ' 
Kulislerde Melih Gökçek'in Cumhurbaşkanı ile görüşmede sizi aracı kıldığına yönelik iddialar var… Bu iddialara ne diyorsunuz? 
 
Bizi toplumsal olarak çok hafife almayın. Kimseye arabuluculuk yapacak halimiz yok. Biz bildiğimizi okur, bildiğimizi yaparız. Gelip de bize şunu şöyle yapın dediklerinde biz ne diyeceğiz? Olur, başımız üzerine, hemen mi diyeceğiz? Bu konular bizi ilgilendirmez diyeceğiz. Bir de yeni kavramlar türüyor. Mesela, eskiden büyükşehir belediyesi deniyordu, şimdi bütünşehir diye bir kavram ortaya atıyorlar. Yani 750 bin nüfusu yakalayamamış şehirler, bütünşehir olarak şey yapılacak… Bütün bunların hepsi yerel yönetimleri cazip kılıyor önümüzdeki seçimde, bakalım ne olacak?
 
'BİZDE SORUN YOK' 
Milletvekilleri arasında da gelecek dönem belediye başkanı olmak isteyenler var. İktidar partisinde de yol açılmıştı…
 
Bizde sorun yok.
 
'GÜNER, PERİNÇEK'LE BERABER' 
İktidarla özellikle dış politika konusunda bir uzlaşı içindesiniz. Daha önce Sayın Türkeş'in bir lafı vardı, "Biz içerideyiz ama görüşlerimiz iktidarda" diye… Şimdi sizin için de aynı durum söz konusu…  
O söz rahmetli Alparslan Türkeş Bey'in sözü değil, Agah Oktay Güner'in sözüdür. Şimdi o Doğu Perinçek ile beraber. Bu kadar açık konuşmamı da yadırgamayın.
 
'ÖNCE YAPIYI GÖRMEK İSTİYORUZ'
Meral Akşener 25 Ekim'de partisinin kuruluşunu resmen açıklayacağını ilan etti. Sayılı günler kaldı. Oradaki yapılaşmayı, partileşmeyi nasıl değerlendirirsiniz? 
Bekliyoruz bakalım, nasıl bir yapı oluşacak. 25'inde ne yapacaklar görmek istiyoruz. Ondan sonra bir yorum ihtiyaç hissedilirse, yaparız. 
 
'48 YILLIK MÜCADELEMİZDE KULLANMADIĞIMIZ KAVRAMLAR' 
Akşener'in öncelikle açıkladığı kurucular kurulu arasında partinizden gidenlerin isimleri yer almadı…
Bazı kavramları tekrar ediyorlar. Diyorlar ki "Biz Ülkücü bir parti olmayacağız." Bir tanesi diyor ki "vatansever diyeceğiz." Bütün bu kavramlar bizim 48 yıllık mücadelemizde kullanmadığımız kavramlar. Böyle şey olmaz.
 
'ÜLKÜCÜLÜK ÇÖLDEKİ SERAP GİBİDİR'
Kuruluş aşamasında çeşitli kırılmalara uğrayacakmış gibi görünüyor… 
Ülkücülük çöldeki serap gibidir. Yaklaştıkça o sizden uzaklaşır. Ülkücü olmak kolay değildir. 
Cumhurbaşkanı ile tekrar bir görüşmeniz söz konusu olacak mı? 
Görüşme dileği, görüşme takvimi ortada gözükmüyor.
 
'BARZANİ KENDİSİNİ TÜKETTİ' 
Irak ordusunun Kerkük'ü yeniden ele geçirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Çıkış noktasını sağlam tutarsanız, ondan sonraki alanlarda karşılıklı istişarelerle sonucu sağlıklı bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Çıkış noktamız, bizim de geçmişten bugüne kadar söylediğimiz, mevcut hükümetin ve MGK'nin toplantılarında alınan kararlara göre, önemli olan nokta Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması. Irak'ın toprak bütünlüğünü koruduğunuz takdirde oradaki Şii-Sünni çatışması, ayrımcılığı, devletçiliği gibi bir yapıya girmek doğru olmaz, müsaade de edilmez. İkinci konu da etnik temel. Yani orada, 5 tane, Irak'ta etnik unsur var. Bunların hiçbirisinden bir devletçik çıkartmaya hiç kimse niyetlenemez. Çünkü çerçeve Irak'ın toprak bütünlüğüdür. Türkiye açısından da anlamlı olan o. Türkiye'nin toprak bütünlüğü. Bu çerçevede ele aldığınız vakit, daha işin başlangıcındayız. Gelişmeler ne olacak, Sam Amca ne diyor, onu da herkes takip ediyor.  Artık Barzani'nin geri dönüşü olmaz. Barzani, kendisini tüketti. Irak Kürt Yönetimi Parlamentosu'nda, 111 milletvekili var, 36'sı Barzani'nin. Diğerleri Talabani'nin, başka unsurlar var. Böyle bir durum içerisinde Barzani hiç kimsenin sözünü dinlemedi. Akıllı olsaydı Türkiye Cumhuriyeti'nin sözünü dinlerdi. Bu hale düşmezdi. Şimdi ne yapacak? Kerkük'te, şu kadar nüfusu topladık, şunu ettik, bunu ettik, diyorlar. Aşağıdan bir grup geliyor, kimse arkasına bakmadan gidiyor.
 
'ÖRTÜLÜ ABD DESTEĞİ VAR'
Barzani'nin tek başına hareket ettiğini mi düşünüyorsunuz? 
 
Bilinen, tartışılan ve açık olarak İsrail. Örtülü olarak ABD. Öyle gözüküyor. 
 
'TÜRKİYE'DE MİSAFİR ETMEK LAZIM' 
Barzani'nin derdest edilmesi gerektiğini de söylediniz…
Bu kadar yanlışı yaptıktan sonra Türkiye'de misafir etmek lazım. (Gülüyor) 
 
'SIRA ADALARA DA GELİR' 
Suriye ve Irak'ta güvenlik sağlamak için mücadele edilirken, Batı tarafında 16 ada sessiz sedasız Yunan askeri ile konuçlanıyor.  Bu çelişkili görülüyor… 
Bunu bir sıraya koyarsanız, kolay olur. Bizim ilkokula giden çocuklarımız kadar nüfusları var. (Gülüyor) Onun için sıra sorun meselesidir. Geçmiş dönemlerde de var, yani yiğitlik yaparken, sırtını duvarın dışına taşmayacaksın. Usül neyse ona göre hareket edeceksin. Konu olacak, film haline getirilecek o kadar çok ki Türkiye'de. Çok enterasan şeyler var. 
  
FUTBOL SORULARI… 
Beşiktaş 3'te 3 yaptı… Avrupa'da gayet iyi gidiyor. 82 Kerkük, 83 Monacco… 
Demek ki Misak-ı Milli sınırları içerisinde çözümü bulan tek sensin. 82, 83 tamam olmuş, 84 de geliyor. (Gülüyor) Beşiktaş iyi gidiyor.
 
'KARTALLAR YÜKSEKTEN UÇAR'
Avrupa'da 3'te 3 yapan tek takımmış… 
Evet, öyle söylüyorlar. Avrupa'da da mı yokmuş acaba? Kartallar yüksekten uçar.
Galatasaray da geçen hafta rekora imza attı. Türkiye'de ilk kez 11 yabancıyla sahaya çıkan tek takım oldu…
Galatasaray ismini değiştirsin.. 11 yabancıdan bahsediyorsa… Aslan aslan ya da Galatasaray demenin, onlar öyle savunuyorlar… İsmini değiştirsin, böyle takım mı olur canım? (Gülüyor) 80 milyon takım var, şurdan bile bir 11 çıkarırız.
 
'MİLLET OLARAK HAYRAN KALDIK'
Ampute Milli Takımı… Oyuncuları hem Türk, hem de çoğu gazi… 
Onlara millet olarak hayran kaldık. Hele o son golü attıktan sonra bir gidişi var, gördünüz mü? Sağlam adam koşamaz, görüntüye bakarsak. Onlar hayran kaldığımız bir insan topluluğu. Türkiye onları özel himayesine almalı. Futbol Federasyonu ya da Gençlik ve Spor Bakanlığı, onları himaye altına almalı. Her türlü ihtiyaçları karşılanmalı.
Cumhurbaşkanı bu akşam kendilerini kabul etti… 
Çok güzel… Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer MHP HABER Haberleri

Başlık Tarih
 
Nevruz Türk'ün Bayramıdır21 Mart 2018
'NEVRUZ BAYRAMINDA TÜRK MİLLETİNİN ÖZÜ VAR'21 Mart 2018
Nevruz Türk'ün Bahar Bayramı'dır21 Mart 2018
LİDERİMİZLE YÜRÜMEYE DEVAM EDİYORUZ21 Mart 2018
Yerimiz Türk Milletinin Yanı, Yurdumuz Türk Vatanıdır 20 Mart 2018
'BEKAMIZA SAHİP ÇIKTIK'20 Mart 2018
'İSTİKBAL TÜRKİYE'NİN KAVLİ, İSTİKLAL TÜRK MİLLETİNİN KADERİDİR'19 Mart 2018
Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye'de yükselen bir değer.19 Mart 2018
Devlet Bahçeli 12. Olağan Büyük Kurultayın Kapanış Konuşmasını Yaptı18 Mart 2018
BÜYÜK ZAFER, KUTLU BULUŞMA18 Mart 2018
Bahçeli, MHP Genel Başkanlığına yeniden seçildi18 Mart 2018
MHP'de 12. Olağan Büyük Kurultay 18 Mart 2018
TÜRK MİLLETİNİN ŞEREF TABLOSUDUR; ÇANAKKALE!16 Mart 2018
MHP'nin 12. Olağan Kurultayı'na doğru16 Mart 2018
BAŞKAN AVŞAR'DAN BAHÇELİ'YE ZİYARET16 Mart 2018
"2023'ün Lider Ülke Türkiye'sini Oluşturacağız"15 Mart 2018
MHP Samsun Teşkilatları Büyük Kurultaya Hazır14 Mart 2018
MHP Adana tek ses tek yürek!14 Mart 2018
Bu Kurultay Hayati Sonuçlara Vesile Olacak 14 Mart 2018
MHP'nin 18 Mart Kurultayı Öncesi Samsun MHP hareketlendi13 Mart 2018
İstanbul’da MHP’ye katılım12 Mart 2018
"Başbuğ'un izinde, Liderimizin emrindeyiz"12 Mart 2018
"MHP Kurultayları; Yiğitlerin Harman Yeridir"12 Mart 2018
Kızıl Elma'ya Yürüyoruz11 Mart 2018
İstiklal Marşı'nın ruhuna ihtiyacımız var11 Mart 2018
MHP'den Ay Yıldız'a yapılan saygısızlığa tepki11 Mart 2018
MHP'li Ersoy'dan 12 Mart mesajı11 Mart 2018
Ülkücünün eskisi yenisi olmaz.11 Mart 2018
“TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA HÜKÜMETİN YANINDAYIZ”11 Mart 2018
MHP İstanbul Milletvekili Erdem’ den Ziyaret 11 Mart 2018
MHP’li Karakaya’dan ‘Yerli patent’ hamlesi11 Mart 2018
MHP Ankara Hepimiz, Liderimizin Emrindeyiz!!!! 10 Mart 2018
İşte MHP'nin Kurultay Şarkısı10 Mart 2018
MHP MARMARİS İLÇE TEŞKİLATI’NA KATILIM10 Mart 2018
İZMİR OLARAK LİDERİMİZİN YANINDA VE EMRİNDEYİZ10 Mart 2018
Cumhur İttifakı, Türkiye'nin önünü açacak10 Mart 2018
MHP'li Erdem'den 'Milli İttifak' Açıklaması09 Mart 2018
Bayburt’ta MHP’ye Katılımda Gövde Gösterisi Yaşandı09 Mart 2018
TÜRK KADINININ HAKKINI ÖDEYEMEYİZ08 Mart 2018
Türk Kadını Huzurun Adı Olmuştur08 Mart 2018
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI07 Mart 2018
Kütahya MHP'den, Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye Ziyaret07 Mart 2018
Dik Duruş ve Şeref Timsali ...07 Mart 2018
MHP'den 8 Mart Kadınlar Günü Kutlaması07 Mart 2018
KUTLU YÜRÜYÜŞÜMÜZ DEVAM EDECEKTİR07 Mart 2018
Siyaset Okulu 4. Dönem mezunlarından Bahçeli'ye ziyaret07 Mart 2018
"HADIMSA HADIM, İDAMSA İDAM"06 Mart 2018
GÜN BERABER VE BİRLİK İÇİNDE OLMA GÜNÜDÜR 04 Mart 2018
Çankırı MHP'ye Yeni Üyeler Katıldı03 Mart 2018
“GÜN BİRLİK GÜNÜDÜR”03 Mart 2018
"MHP İzmir'de tüm birimleri ve tüm potansiyeliyle sahada"02 Mart 2018
"Adana'nın Geleceği Müreffeh Olacaktır!"02 Mart 2018
YILANIN BAŞI YUVASINDA KESİLMELİ02 Mart 2018
MHP Malatya'dan Yürüyüş Açıklaması01 Mart 2018
MHP Balıkesir'den Bahçeli'ye Destek01 Mart 2018
"MHP olarak tüm değerlerimize sahip çıkıyoruz"28 Şubat 2018
KOCAELİ'DE 1566 KİŞİ MHP'YE KATILDI28 Şubat 2018
ADANA/SEYHAN İLÇESİNDE 750 KİŞİ MHP'YE KATILDI28 Şubat 2018
MHP vatandaşla buluştu28 Şubat 2018
'CUMHUR İTTİFAKI, MİLLİ BEKANIN NEFESİDİR'27 Şubat 2018
MHP 12. Olağan Büyük Kurultayı ilanı yayımlandı26 Şubat 2018
"Mutlu Kadın Huzurlu Türkiye" 25 Şubat 2018
MHP'YE AKIN VAR25 Şubat 2018
Rize de MHP'ye katılım25 Şubat 2018
MHP Adana'da büyük katılım!25 Şubat 2018
MHP Kocaeli’nde İstişare Toplantısı Gövde Gösterisine Dönüştü! 24 Şubat 2018
ŞANLIURFA’DA TAMAH AŞİRETİ MHP’YE KATILDI24 Şubat 2018
Ülkü Evleri Vakfı Kuruldu 23 Şubat 2018
MHP Bursa'dan Kadına 3 Evet Projesi22 Şubat 2018
"Liderimizin Emrindeyiz"22 Şubat 2018
Başkan Atlı'dan MHP Lideri Bahçeli'ye brifing22 Şubat 2018
Devlet Bahçeli; Teşekkür ediyorum22 Şubat 2018
MHP Antalya'dan Kurultay Açıklaması21 Şubat 2018
MHP Lideri Bahçeli'den Adana'ya müjde21 Şubat 2018
ÇORUM’DA MHP’YE KATILIM20 Şubat 2018
'Çocuğun hakkını imha eden doğduğuna pişman edilmeli'20 Şubat 2018
MHP RİZE İL YÖNETİMİ HAFTAYA HIZLI BAŞLADI19 Şubat 2018
PENDİK MHP TEŞKİLATI KAHVALTIDA BULUŞTU.19 Şubat 2018
KAHRAMANMARAŞ’TA FIRAT ÇAKIROĞLU ADI ÖLÜMSÜZLEŞTİ19 Şubat 2018
MHP İznik Ayasofya Camiinde bir araya geldi.19 Şubat 2018
MHP MustafaKemalpaşa Teşkilatından Üye Hamlesi19 Şubat 2018
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ YALOVA İL İSTİŞARE TOPLANTISI 19 Şubat 2018
MHP'YE BİR GÜNDE 9272 KİŞİ KATILDI19 Şubat 2018
Biz, Türkiye için bir beraberlik kurduk19 Şubat 2018
MHP Ankara İl Başkanlığı Genişletilmiş İl İstişare Toplantısı ve Üye Katılım Töreni 18 Şubat 2018
BALIKESİR MHP’YE 1100 YENİ ÜYE18 Şubat 2018
TAŞDOĞAN’DAN ÇOCUK İSTİSMARINA SERT TEPKİ18 Şubat 2018
"Liderin Örse Vurduğu Yere Balyoz Vuracağız"18 Şubat 2018
"Türk Kadını Devletinin Yanında" 17 Şubat 2018
Karaman'da MHP'liler Milli Birlik Gecesinde Buluştu17 Şubat 2018
Devlet Bahçeli, boks eldivenleri giydi17 Şubat 2018
"Genel başkanımız ittifak konusunda A ve B dedi, N demedi"16 Şubat 2018
Topçular: Yaşar Okuyan'ın akli dengesi bozulmuştur15 Şubat 2018
MHP Lideri Bahçeli, Başkan Günaydın'ı Kabul Etti14 Şubat 2018
DEVLET BAHÇELİ, TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK ŞANS14 Şubat 2018
"ŞEHİDE HACİZ MİLLETE İHANETTİR"13 Şubat 2018
ÇUKUROVA’MIZIN MEDARI İFTİHARI LİDERİMİZ DEVLET BAHÇELİDİR…12 Şubat 2018
Türk milleti var olduğu sürece MHP'de var olacak11 Şubat 2018
MHP'den Terörle Mücadele Değerlendirmesi11 Şubat 2018
PKK-PYD, küstahlığının ve şerefsizliğinin bedelini Hak Teâla şahit olsun ki, verecektir 11 Şubat 2018
Gelin ve Damat, Genel Başkan Bahçeli'nin Elini Öptü.11 Şubat 2018
Vatanı kaybettikten sonra neyin siyasetini yapacağız? 10 Şubat 2018
Avşar'dan Kuruluş Yıldönümü Mesajı09 Şubat 2018
MHP'li Kadınlardan Afrin İçin Askerlik Dilekçesi07 Şubat 2018
MHP, Kuruluş Yıl Dönümü ve Antep'e Gazilik Unvanının Verilmesini Kutluyor07 Şubat 2018
MHP Genel Sekreteri Büyükataman'ın Kurultay Açıklaması!07 Şubat 2018
MHP'li Eski Başkan Ümit Güven'den İpsizlere Tokat Gibi Cevap!07 Şubat 2018
MHP’nin 18 Mart 2018’deki Büyük Kurultayı’nın adı belli oldu.01 Şubat 2018
MHP Lideri Bahçeli’den teşkilatlara 18 Mart 2018 Büyük Kurultay ve 2019 genelgesi!01 Şubat 2018
İSTANBUL MHP BAYRAMPAŞA İLÇESİNE 650 KADIN ÜYE YAPILARAK ROZETLERİ TAKILDI.31 Ocak 2018
MHP Giresun İl Teşkilatı'ndan Bahçeli'ye Ziyaret29 Ocak 2018
Tokat'ta Bin Kişiye MHP Rozeti Takıldı29 Ocak 2018
Sivaslılar Derneği'nden Malatya MHP'ye Ziyaret28 Ocak 2018
Avşar, "Liderimizin dediği gibi ülkücüler Afrin'e gitmeye hazırdır. 27 Ocak 2018
MHP'liler Gönüllü Askerlik İçin Başvurdu.25 Ocak 2018
Gaziantep MHP İl Başkanı Taşdoğan ;Kürt- Türk Kardeşliğini Kimse Bozamaz!25 Ocak 2018
Bahçeli: Ya Afrin yıkılsın, ya da teröristler yakılsın 21 Ocak 2018
MHP'nin Kızılcahamam Kampı Başladı21 Ocak 2018
Özel:LİDERİMİZE SÖZ VERDİK TUTACAĞIZ !..21 Ocak 2018
Başkan Avşar'dan Darende'ye Ziyaret...17 Ocak 2018
MHP Çubuk İlçe Teşkilatından Şehit Yakınlarına Ziyaret17 Ocak 2018
MHP Aybastı İlçe Başkanlığı Durmuyor.13 Ocak 2018
MHP MARDİN YEŞİLLİ İLÇE TEŞKİLATI AÇILDI13 Ocak 2018
MHP Kemer İlçe Teşkilatı Başkanı Kara Açıklaması11 Ocak 2018
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı'dan Genel Başkan'a Destek...10 Ocak 2018
MHP Kocaeli 2019'a hazır!10 Ocak 2018
MHP İzmit’e Bin 500 Yeni Üye!10 Ocak 2018
MHP İl Başkanı Erdal Baloğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.10 Ocak 2018
MHP İl Başkanı Çiçek: "Gazetecilerimiz Milletimizin Vicdanıdır"09 Ocak 2018
MHP Kırşehir İl Başkanı Arif Kılıç: "Liderimizin Sonuna Kadar Yanında ve Emrindeyiz"09 Ocak 2018
MHP Manisa İl Başkanlığı Hayvan Bakım Merkezini İnceledi06 Ocak 2018
MHP Kumluca Kadın Kollarında Görev Değişikliği06 Ocak 2018
MHP Amasya Kadın Kolları Başkanlığına Çetin Atandı05 Ocak 2018
HAYALİ İSTİFA ŞOVUNA MHP AYBASTI’DAN TOKAT GİBİ CEVAP!03 Ocak 2018
Bahçeli 2018 Mesaisine Adana'dan Başlayacak...31 Aralık 2017
GENEL BAŞKAN'IMIZIN YENİ YIL MESAJI!30 Aralık 2017
MHP Beypazar'ında İlçeler İstişare Toplantısı Yapıldı.27 Aralık 2017
MHP Ankara İki İlçe Teşkilatı Ortak İstişare Toplantısı Düzenledi.27 Aralık 2017
'CHP yönetimi sırtını FETÖ'ye dayadı'26 Aralık 2017
MHP’DEN MÜSİAD’A ZİYARET26 Aralık 2017
Başkan Sözlü: Halep oradaysa arşın burada26 Aralık 2017
MHP ANKARA ESKİ İL BAŞKANI ÇETİNKAYA'YA ÖNEMLİ GÖREV!25 Aralık 2017
İzmir'de MHP'ye katılım25 Aralık 2017
'KRİZ SEVERLER HER FIRSATTAN İSTİFADENİN PEŞİNDELER'25 Aralık 2017
KARATAŞ, OLTU’DA İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLEDİ25 Aralık 2017
MUTLU KADINLAR HUZURLU TÜRKİYE İÇİN BULUŞTU25 Aralık 2017
"Kaybedecek Zamanımız Yok"25 Aralık 2017
MHP YALOVA İL BAŞKANI SAKARYA’DAYDI24 Aralık 2017
MHP'li Yurdakul'dan sağlık eleştirisi24 Aralık 2017
MHP İl başkanlarına 20. yıla özel hediye24 Aralık 2017
"Milliyetçi Hareket Sevdalıları Fatsa ile Buluşma" 24 Aralık 2017
MHP, VATANIN SİGORTASIDIR23 Aralık 2017
SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA MESAJI23 Aralık 2017
MHP Gaziantep'den Kudüs Desteği.22 Aralık 2017
MHP İl Başkanı Avşar'dan Müsiad'a Ziyaret22 Aralık 2017
MHP BALIKESİR KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI’NA ATAMA YAPILDI22 Aralık 2017
Başkanlarımızın çalışmalarından gurur duyuyoruz22 Aralık 2017
Bahçeli'den Kudüs çıkışı: Ellerinde patladı21 Aralık 2017
BİZ GASTRONOMİ KENTİ SEÇİLDİK. ELİMİZİ CEBİMİZE ATACAK HALİMİZ KALMADI.21 Aralık 2017
Saffet Sancaklı: 4 büyükler küme düşebilir20 Aralık 2017
MHP Hiçbir Siyasi Partinin Yandaşı Değildir20 Aralık 2017
MHP LİDERİ AVCI’YA BAŞARILAR DİLEDİ20 Aralık 2017
'İSLAM’IN İZİ KUDÜS’TEN SİLİNEMEYECEKTİR'20 Aralık 2017
MHP İstanbul'da istişare toplantıları devam ediyor20 Aralık 2017
CHP teröriste değil devlete sahip çıksın19 Aralık 2017
MHP'ye Son Bir Ayda 250 Yeni Üye Katıldı19 Aralık 2017
MHP Seçim Komisyonu çalışmaya devam ediyor. 19 Aralık 2017
Yüreğiniz yetiyorsa, samimiyseniz 18 Aralık 2017
MHP İl ve İlçe kongrelerini tamamladı18 Aralık 2017
Yazıhan'da Stk'lardan MHP'ye Ziyaret17 Aralık 2017
Bazıları Cumhurun İttifakını Yanlış Anladı17 Aralık 2017
Hakan Pınar;“Damla damla değil dalga dalga geliyoruz” 17 Aralık 2017
BİZİ İHRAÇ EDECEKLER ALGISI YARATIYORLAR 17 Aralık 2017
MHP İL BAŞKANI BIYIK'LA DOBRA DOBRA 16 Aralık 2017
Milliyetçilik Türkiye’nin ruhudur16 Aralık 2017
MHP Adana"da Bayrak Değişimi;Duran Görevini Avcı'ya Bıraktı16 Aralık 2017
GAZİPAŞA’YA 3 HİLALİ DİKECEĞİZ16 Aralık 2017
“BEN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ’NİN TEMSİLCİSİYİM”15 Aralık 2017
YERLİ MALI KULLANIMI BİR ÜLKE MESELESİDİR.15 Aralık 2017
BAHÇELİ, 5 OCAK'TA HEMŞERİLERİYLE BULUŞACAK14 Aralık 2017
ZALİMLERE OKKALI ŞAMAR ATILDI14 Aralık 2017
MHP Van´dan Kayyumlara Teşekkür14 Aralık 2017
Muhtarlara Destek Sözü14 Aralık 2017
MHP Hakkari İl Başkanı Özbek Şemdinli'de13 Aralık 2017
MHP İl Başkanı Avşar'dan Başhekim Parlakpınar'a Ziyaret13 Aralık 2017
Abdullah Kendir MHP Aybastı İlçe Başkanlığına Atandı.13 Aralık 2017
"Şunu Herkes İyi Bilsin.."12 Aralık 2017
'CUMHUR İTTİFAKI; PARTİLER KADAR, HALKIN DA İTTİFAKINI SAĞLAYACAKTIR'12 Aralık 2017
Sarıçam'da 1300 kişi MHP'ye katıldı12 Aralık 2017
İş Adamı Görüntülü Bezirganları Uyarıyoruz12 Aralık 2017
PAZARLIK ÇÜRÜMÜŞLÜK GETİRİR12 Aralık 2017
'HİZMET İÇİN GECE-GÜNDÜZ AYAKTAYIZ'11 Aralık 2017
MHP'den Yalova'da gövde gösterisi..11 Aralık 2017
'İL BAŞKANININ YULARINI TUTAMAYAN CHP’Yİ ŞİDDETLE KINIYORUZ'11 Aralık 2017
MHP Sarıçam'da çalışmalarına hız verdi11 Aralık 2017
Kimse kimseden üstün değildir11 Aralık 2017
TOPLU İSTİFA HABERLERİ YAPARAK PRİM YAPMAYA ÇALIŞTILAR 10 Aralık 2017
ZAFER YAKINDIR.10 Aralık 2017
Hasan Topçular'dan Açıklama.10 Aralık 2017
MHP ÇUKUROVA İLÇE BAŞKANI RAMAZAN ÇELİK’TEN ZİYARET10 Aralık 2017
'Bizde hata olmaz'10 Aralık 2017
'Sevdamız Türkiye' 10 Aralık 2017
"Haçlılara Kudüs'ü dar eden irade hala yaşamaktadır"09 Aralık 2017
Onlara Tahammülümüz Olmadı Olmayacak09 Aralık 2017
MHP Lideri Devlet Bahçeli, Antalya'da08 Aralık 2017
MERSİN’DE MHP’YE KATILIM08 Aralık 2017
MHP AFYONKARAHİSAR HAREKETİN MERKEZİNDE07 Aralık 2017
DÜNSÜZLER ÜNSÜZLER … 06 Aralık 2017
ABD KARARDAN DERHAL DÖNMELİ06 Aralık 2017
MHP ADANA ‘TEK SES TEK YÜREK’06 Aralık 2017
MHP'YE İKİ PARTİ'DEN KATILIM06 Aralık 2017
MHP'nin kadın vekillerinden Gaziantep çıkarması06 Aralık 2017
5 ARALIK KADIN HAKLARI AÇIKLAMASI05 Aralık 2017
'TÜRK KADINININ SİYASET YAPACAĞI TEK PARTİ MHP'DİR'05 Aralık 2017
KIBLESİ KANDİL OLANLARIN BU GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMALI05 Aralık 2017
‘HEPİNİZDE KRAL TELEFONLAR VAR’05 Aralık 2017
'Tarafımız sonsuza kadar Türkiye Cumhuriyeti'dir'05 Aralık 2017
Fatsa'da Murat Kaçak Resmen İlçe Başkanı...05 Aralık 2017
Bahçeli, Belediye Başkanlarını Antalya'da Topluyor04 Aralık 2017
'DEVLET BAHÇELİ KÖPRÜSÜ TÜRKİYE’NİN ESERİ OLACAK'04 Aralık 2017
'Biriz Beraberiz, Alevi Türkmen Kardeşlerimizin Yanındayız'04 Aralık 2017
"BİR SIRRI VAR, SABREDİN"04 Aralık 2017
MHP'ye Yeni Üyeler Katıldı03 Aralık 2017
MHP'YE BÜYÜK KATILIM03 Aralık 2017
MHP KOCAELİ ÇALIŞMALARINA ARA VERMEDEN DEVAM EDİYOR..03 Aralık 2017
Bizde Proje Demek Halka Hizmet Demektir. 03 Aralık 2017
Lider Türkiye İçin Alparslan Türkeş Vizyonu02 Aralık 2017
Güçlü Kadın Güçlü Türkiye 02 Aralık 2017
MHP'li Belediyeler Karne Alacak02 Aralık 2017
MHP´yi Terk Edenin Ülkücülük Kimliği Geçersizdir02 Aralık 2017
YENİ BİN YILDA YENİ SORUMLULUKLAR ADLI KONFERANS..02 Aralık 2017
ÜLKÜDE BİRLİK İSTİŞARE TOPLANTISI02 Aralık 2017
Devlet Bahçeli'den 'seçim ittifakı' formülü30 Kasım 2017
Gaziantep MHP'den Suriyeliler Çıkışı30 Kasım 2017
“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ ASLA KAYBETMEMELİYİZ”30 Kasım 2017
SAYIN KILIÇDAROĞLU ELİNDEKİ BELGELERİ DERHAL YARGIYA İNTİKAL ETTİRMESİ EN MEŞRU YOLDUR30 Kasım 2017
Depremzedeler için istihdam çağrısı30 Kasım 2017
MHP'den Türk Kamu-Sen'e İadei Ziyaret29 Kasım 2017
Yapılan hizmetleri MHP olarak yakinen takip etmekteyiz. 29 Kasım 2017
Manisa Büyükşehir Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı29 Kasım 2017
MHP’Lİ ÇALIŞKAN’DAN ‘KARA CUMA’ TEPKİSİ29 Kasım 2017
MHP'nin duruşu, Gazi Meclis'in duruşudur29 Kasım 2017
BAHÇELİ'DEN ABD VE CHP'YE SERT MESAJ SİYASET MERTÇE YAPILIR28 Kasım 2017
"MHP BİTTİ" DİYENLERİN BİTTİĞİ GÜN27 Kasım 2017
Biz nerede sınıfta kalıyoruz?27 Kasım 2017
Artık bu gecenin, bu zulmetin sonu gelmeli. Artık şafak Türk-İslam alemi için sökmeli. 26 Kasım 2017
'ÜLKÜCÜ'NÜN YERİ MHP'DİR'26 Kasım 2017
Bülent Arınç’ın sabıkalarını yazsak ciltlerce ansiklopedi olur24 Kasım 2017
MAĞDUR KADROLARA HAKLARI İADE EDİLMELİ23 Kasım 2017
Türkiye, NATO’cu kafaların, FETÖ’cü Alçakların, Bölücü Hesapların Kurbanı da Olmayacaktır 23 Kasım 2017

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI

EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI

Türk Çocuğu Ecdadını Tanıdıkça!
Daha Büyük İşler Yapmak İçin!
Kendinde Kuvvet Bulacaktır.

CH