Ana Sayfa > MHP HABER

BEKA SORUNUNDA PAZARLIK OLMAZ
Flaş Haber
20 Ekim 2017
Bu haber 439 kez okundu
MHP lideri Bahçeli, "Kürtçülüğü izah etmek için Türkçülüğü örnek göstermek doğru değildir" dedi. Bahçeli, "Cumhurbaşkanı'nın özellikle terörle mücadelede ortaya koyduğu tavır tutarlıdır, ülke için yararlıdır ve kararlıdır. O bakımdan MHP olarak desteğimiz tamdır ve devam edecektir" diye konuştu.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

TÜRK VE TÜRKÇÜLÜK TARİHSEL KAVRAMLARDIR
MHP'yi takip eden gazetecilerle bir akşam yemeğinde buluşan Bahçeli, "Cumhurbaşkanı daha önce de Misak-ı Milli'den söz etmiş ve 'Kerkük Türktür' demişti. Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye'deki Kürtçülük hareketini daha iyi anlaşılması açısından bir ifade kullanıyor. Sadece Kürtçülükten bahsettiği takdirde birçok çevreden de eleştiri alacağını düşünüyor. Ama Türk ve Türkçülük çok tarihsel kavramlardır. Bu milletin özellikle son 100-150 yılına varlığını koymuş olduğu kavramlardır. Kürtçülüğü izah etmek için Türkçülüğü örnek göstermek doğru değildir." dedi.  
 
TUTARLI TAVRI DESTEKLİYORUZ
BAHÇELİ, "Biz, Davutoğlu'nun sözlerini değil, Cumhurbaşkanı'nın ifadelerini dikkate alırız. Devletin politikasını belirleyen o cümlelerdir diye anlarız. Fakat korsan bir referandumun tartışıldığı bir ortamda 10 maddelik, çok bilgiçliğe dayalı, sanki özel çözüm üreten veya referandumu izah edebilecek cümleleri Davutoğlu'nun kullanmaması lazımdır. Doğrusu da budur. Cumhurbaşkanı'nın özellikle terörle mücadelede ortaya koyduğu tavır tutarlıdır, ülke için yararlıdır ve kararlıdır. O bakımdan MHP olarak desteğimiz tamdır ve devam edecektir."diye konuştu.
 
MÜFTÜLÜK MÜESSESESİ ÖNEMLİDİR
MÜFTÜLERİN nikah kıymasının hiçbir sakıncası olmayacağını kaydeden Bahçeli, "Her tarafta imam nikahlarının kıyıldığı bir ortamda kimsenin laiklik aklına gelmiyor, ama bu nikah müessesini belli bir kayıt altına alma faaliyetini yerden yere çalıyorlar. Eleştiriler de tutarlı olması lazım. Gemiye binsin, Yunanistan'a giderken kaptan kıysın. Paris'e giderken, pilot kıysın. Ama Türkiye'de kalıyorsa da bırakın müftü kıysın. Müftülük müessesesi önemlidir." açıklaması yaptı.
 
CUMHURBAŞKANI'NI MHP YALNIZ BIRAKMAZ
BAHÇELİ, "Beka sorununda Cumhurbaşkanı'nı kararlı görüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'nı MHP yalnız bırakmaz. Cumhurbaşkanının kararlılığı devam ederse, bunun altından Türkiye Cumhuriyeti kalkar. Bu konuda, Kemal Kılıçdaroğlu Bey'in de dahil olmasında, kanaat belirtmesinde, tutarlılık içinde bugünkü politikaları desteklemesini de yararlı görüyorum. Desteğimiz terörün ortadan kaldırılması, uluslararası sorunlarımızın çözülmesi normalleşme süreci gelinceye kadar devam eder. Ondan sonrası Allah kerim. Bizim kimseyle pazarlığımız yok." diye konuştu.
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türk ve Türkçülük bu milletin son 100-150 yılına varlığını koymuş olduğu kavramlardır. Kürtçülüğü izah etmek için Türkçülüğü örnek göstermek doğru değildir." Dedi. Bahçeli, Cumhurbaşkanı'nın özellikle terörle mücadelede ortaya koyduğu tavır tutarlıdır, ülke için yararlıdır ve kararlıdır. O bakımdan MHP olarak desteğimiz tamdır ve devam edecektir." diye konuştu.
MHP'yi takip eden gazetecilerle bir akşam yemeğinde buluşan MHP lideri Bahçeli'nin kendisine yöneltilen sorular ve verdiği cevaplar şöyle:
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Türkçülük bölücülüktür' sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Cumhurbaşkanı daha önce de Misak-ı Milli'den söz etmiş ve 'Kerkük Türktür' demişti aslında.
Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye'deki Kürtçülük hareketinin daha iyi anlaşılması açısından ve ona karşı bir tavır koyması açısından bir ifade kullanıyor. Sadece Kürtçülükten bahsettiği takdirde birçok çevreden de eleştiri alacağını düşünüyor. Ama Türk, Türkçülük çok tarihsel kavramlardır. Bu milletin özellikle son 100-150 yılına varlığını koymuş olduğu kavramlardır. Kürtçülüğü izah etmek için Türkçülüğü örnek göstermek doğru değildir. Siyasi olayların içerisinde, dış çevreler ve uluslararası ilişkileri de yakından takip ediyor, bazı kavramları, bazı değişimleri fark ediyor ve onlara cevaben, onları değerlendirmek için de bazı kavramları kullanma ihtiyacı hissedebilir.
 
'CUMHURBAŞKANI'NI DİKKATE ALIRIZ' 
Davutoğlu ile aranızda bir polemik başladı. Semih Yalçın da bir açıklama yaptı. Çok sert bir noktaya doğru gidiyor. Siz Suriye politikasının özellikle Davutoğlu tarafından mı Erdoğan'a empoze edildiğini düşünüyorsunuz? 
 
Zannetmiyorum, çünkü şu an Türkiye'de siyaseti belirleyici unsur Cumhurbaşkanlığı makamı olmuştur. Devletin tüm unsurlarıyla birlikte değerlendirmelerde bulunmaktadırlar ve bazı tutarlı, ilkeli kararlar alınmıştır. O kararların da uygulama aşamasına geçilmiştir. Böyle bir durum karşısında biz, Sayın Davutoğlu'nun sözlerini değil, Cumhurbaşkanı'nın ifadelerini dikkate alırız. Devletin politikasını belirleyen o cümlelerdir diye anlarız. Fakat öyle sözde bir referandum, korsan bir referandumun tartışıldığı bir ortamda 10 maddelik, çok bilgiçliğe dayalı, sanki özel çözüm üreten veya da referandumu izah edebilecek cümleleri Sayın Ahmet Davutoğlu'nun kullanmaması lazımdır. Eğer ben MHP olarak gelişmeleri yakından takip eder ve Türkiye'nin politikası üzerinde bazı görüşler ifade ederken, AKP'nin hangi kademesinde olursa olsun, o insanların ifadesinden ziyade, Cumhurbaşkanı'nın ifadesini esas alırım. Doğrusu da budur. Çünkü 24 saat olayların içerisinde olan Sayın Cumhurbaşkanı'dır. Devletin bütün unsurlarıyla beraber düşünen, tartışan bir konumdadır. Bunu böyle kabul etmek lazımdır ve şu ana kadar da Cumhurbaşkanı'nın özellikle Irak, Suriye ve terörle mücadelede ortaya koymuş olduğu tavır tutarlıdır ve ülke için yararlıdır ve Sayın Cumhurbaşkanı da bu konuda kararlıdır. O bakımdan MHP olarak desteğimiz tamdır ve devam edecektir.
 
'O İFADELER TANIDIĞIM ECEVİT İLE BAĞDAŞMAZ' 
Cumhurbaşkanı'nın eski Başbakan Ecevit ile ilgili sözleri de dikkat çekti. Eski ABD Başkanı önünde el pençe divan durduğunu söyledi. Ecevit ile ilgili sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Rahmetlik Bülent Ecevit, başbakan olarak 57. Hükümeti kurduğu zaman, onunla beraber 3,5 yıl çalışmış olan bir kişiyim. Cumhurbaşkanı'nın ifadeleri benim tanıdığım Ecevit ile bağdaşmaz. Ecevit'i eskiden sol-sağ kavramı içerisinde çok farklı değerlendirenler olmuştur, bu değerlendirmelerden bir tanesi de biziz. Ama 57. Hükümet döneminde başbakan olarak milli konulardaki hassasiyetlerini gördükten sonra o da kendine has bir anlayışla, hattı zatında dik duruşu seven bir şahsiyettir, bu bakımdan ABD'linin karşısında el pençe divan durması anlamında bir duruş değildir o. Nezaketsizlik öbüründedir. Koltuğun üzerine oturup da bir değerlendirme yapması doğru değildir. Sayın rahmetli Ecevit, çok nazik bir insandır. "Oturuşunu düzelt" diyeceği yerde sessiz kalmıştır. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını gerçekleştirmiş bir liderle ilgili söylenmiş bir söz.
        Bu konu biraz iç içe. Yani, CHP, Sayın Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, 8-9 tane milletvekili, grup başkanvekilleri, sözcüleri çok ağır eleştiriler içerisinde bulunuyorlar ve bu eleştirilere karşı da Cumhurbaşkanı cevap verme ihtiyacı hissediyor. Bu gerilim tabii, siyasetin üslubunu da tahrip ediyor. Onu o şekliyle düşünmek lazım. CHP'nin 8 tane konuşmacısı var. Bunlar adliyenin önündedir, karakolun önündedir, birçok yerlerdedir. Partinin içinde ne kadar bulunuyorlar, onu bilemiyorum. Bir de Meclis'tedirler. O sebepten dolayı, 3 gazeteciyi de gördüler mi yanlarından ayrılmıyorlar. Televizyonlarda seyrediyor musunuz onları? Gazeteci sağa dönüyorsa, o sağa dönüyor. Gazeteci sırtını dönmüşse bu arkasına geçiyor. Böyle bir manzara. 
 
'LAİKLİK AÇISINDAN SIKINTI OLMAZ'
Müftülere nikah yetkisi veren tasarıya yapılan tepkileri nasıl değerlendiriyorsunuz? Laiklik açısından bir sıkıntı yaratır mı? 
 
Hiçbir sakıncası olmaz, sıkıntı da yaratmaz. Toplum gerçeğini dikkate alarak, hareket etmek gerekir. Her tarafta imam nikahlarının kıyıldığı bir ortamda kimsenin laiklik aklına gelmiyor, ama bu nikah müessesini belli bir kayıt altına alma faaliyetini, demin söylediğim o 8 tane değerli kardeşimiz, yerden yere çalıyor. Müftü nikahı kıyarsa, çok küçük yaşlara kadar devam edermiş. Öyle şey olur mu? Eleştirileri de tutarlı olması lazımdır diye söylüyorum. Türkiye'nin bu sorunu çözmesi lazımdı. 
 
İhtiyaç var mı? 
 
Var, olmaz olur mu? Yani kalkıp da her tarafta değişik değişik uygulamalar oluyor. Ben hatırlıyorum, 7 Ocak 2012 tarihinde, Osmaniye'de 500 küsuru aşkın toplu nikah kıyıldı. Gerekçesi nedir? İmam nikahlı olmaları. Çocuklar var, kaydı yok. Çocuklar var, askere gidecek, gidecek hal yok. Bu yapılanmaya bir dur demek lazım. Evlilik müessesesinin bir kanadını oluşturan hanımefendiler oldukça rahatsız ve şikayetçiler. İmam nikahını kaldıramadığınıza göre onu daha sağlıklı bir hale getirebilmek açısından ne yapmanız lazım? Müftü beylere aynen diğerleri gibi görevlendirme yaptırdığınız takdirde nikahını yaptırsın. Gemiye binsin, Yunanistan'a giderken kaptan kıysın. Paris'e giderken, pilot kıysın. (Gülüyor) Ama Türkiye'de kalıyorsa da bırakın müftü kıysın. Müftülük müessesesi önemlidir. Bir aileyi düşünün, sizin nikahınızı kim kıydı. Müftü efendi geldi, kıydı. Ya da bir başkası… Biz şimdi, Oran şehrinin arkasında, Japon Vakfı var. Gidiyorsunuz, orada ben daha belediye başkanının gelip, nikah kıydığını görmedim. 5, 6 tanesine de ben katıldım, arkadaşlarımızdı. Dediler ki "Efendim, şahidimiz olur musunuz" dediler. "Tabii memnuniyetle" dedik. Gittik. Çok muhterem bir insan Alper Taşdelen. Ama bir gün gelip, orada, sade bir vatandaşın nikahına kıydığına şahit olmadım. Ama lüks bir otelde, siyasilerin 7, 8, 10 tane olduğu yerde nikahı belediye başkanı kıyıyor. Başka ortamlarda görevlendirdiği bir memur hanımefendi nikahı kıyıyor ve aile buna rıza gösteriyor. Çankaya Belediyesi nikahımızı kıyacak diyor, oraya varıyor, belediye başkanı yok. Ona rıza gösterenler, başka şeyleri başka şeylerle kıyaslayarak, farklı şeyler göstermeye kalkmaması lazım. O sebepten dolayı MHP olarak biz, Meclis'e gelmiş olan bu konudaki yasa maddesini destekliyoruz. Bizce mahsurlu bir tarafı yoktur. Belki ileriki günlerde çok daha hayırlı sonuçlar elde edebilir. İsteyen istediği yerde nikahını kıyabilir, bazı insanlarımız da nikahın başka yerde kıyılmasına rıza göstermiyor, aile baskısı bir de imam nikahı kıyılsın diyor. Bu tür toplumsal çelişkilerin olduğu yerde artık modernleşen, gelişen toplumlarda bazı kurumlar yerli yerine oturmalıdır. Her şeye itiraz etmek sonuç getirmiyor. Uygulamaya geçsin bakalım. Eğer müftü efendi nikahı kıyarken, yanlış cümleler ifade ediyorsa, nikaha şahit olarak gelenler ne yapıyorsun desin. 
 
'VEKİLİN KENDİ GÖRÜŞÜ, EN DEMOKRATİK PARTİ MHP'
Komisyondayken, MHP'li üye Mehmet Erdoğan farklı bir muhalefet şerhi yazmıştı. Daha sonra grup başkanvekilleri bir açıklama yaparak, "Mehmet Bey'in görüşü" dediler. Mehmet Bey'in çekincelerini nasıl değerlendiriyorsunuz, kendisiyle görüşebildiniz mi? 
 
 Mehmet Bey, komisyon üyesi olarak bana uğradılar. Komisyona gelmiş olan bir yasa taslağı üzerinde çalışırken, iki tane konunun dikkatini çektiğini, bunlar üzerinde kanaatimi öğrenmek istediğini söylediler. Bunlardan bir tanesi İstanbul'daki Eyüp ilçesinin "Eyüp Sultan ilçesi" haline gelmesi. İkincisi de bu müftülerin nikah kıyma hadisesi. Ben, kendilerine, "Hep beraber Eyüp ilçesine gidelim. Burası neresidir diye soralım. Eyüp Sultan derler. Namaz kılmak için camiye gidersin, bu ne camisi diye sorsan, 'Eyüp Sultan Camisi' derler. Ama kaymakamlığa vardığınız vakit, şöyle zor okunan bir yazı: Eyüp İlçesi Kaymakamlığı. Eğer orada adı Eyüp Sultan ise toplum talebi olarak da bunun isminin Eyüp Sultan olması isteniyorsa, bundan gocunmamak lazım" dedim. Ona benzer daha ne isimler var. Bu gibi konular üzerinde bizim hassasiyetimizi korurken, bir yanlışa çağrım yapmayalım. Eyüp Sultan olması isteniyor, semtin adı Eyüp ise, bırak Eyüp Sultan olsun. Müftülük meselesinde de aynı şeyi söyledim. Fakat kendileri komisyonda bir muhalefet şerhi kullanmış. Milletvekili olarak en tabi hakkıdır. Fakat parti politikası olarak kabulümüz değildir. Nitekim grup başkanvekilerimiz, Başkanlık Divanı toplantılarımızda bu konular ele alınmış ve müftülerin nikah kıyması konusunda bir sakınca görmediğimiz genel kabul görmüştür. Ama o arkadaşımız öyle görmüştür, ona da bir şey demiyoruz. Farklı düşünenler vardır. En demokratik parti MHP'dir.
 
'UÇURUMA SÜRÜKLEMEK İSTİYORLAR'
O şerhte dikkat çeken bir ayrıntı vardı. Azınlıklar kendi din adamlarınca nikah kıydırmak isterse o zaman hükümet ne adım atacak? 
 
Beraber İstanbul'a gidelim. Kiliselerin önlerinde duralım. Normal nikahı bizim yasalarımıza göre kıyan var, arkasından da dini tören yapıyor. Ne sakıncası var? Yapıyorlar şimdi. Yani orada nikah kıyılıyor ama resmi vatandaş olduğu için kıyılıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasa, bizde niye nikah kıysın adamcağız? Hep bunlar, böyle, sorunların üst üste geldiği bir Türkiye'de, değişik viraj alışlarıyla ya uçuruma sizi sürüklemek istiyorlar, ya da yolun bu tarafına çarptırmak istiyorlar. Bundan vazgeçmek lazım. Her kavramı yerli yerine oturtturalım. Yani şimdi gidip de bazı şeylerde de görüyoruz, programları ben yapmıyorum. Her televizyonda bir magazin programı var, cumartesi, Pazar. Kimin nerede nasıl nikah kıydığını, nasıl düğün yaptığını gösteriyor, değil mi?
 
'ANTROPOLOGLAR, ÜNİVERSİTELER BUNLARI ANLATSIN' 
Nikah meselesi çok tartışıldı. Diğer maddelerle ilgili zaman zaman televizyonlarda da durduk, öbür meseleler gündeme gelmedi. Onlara baktırabildiniz mi?  Özellikle bu nüfus hizmetlerinde evlat edinme, çocuğu üzerine alma gibi maddelerde anne adı kalkıyor. Bu durumda çok küçük yaşta birisiyle birlikte olup, bunu üzerine geçirdiğinde, yasal kovuşturmadan da uzak bir şekilde normal hayatına devam edebilecek. Bu konuda çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Bu kötü kullanıma acaba neden olabilir mi? 
 
Arkadaşlarımız komisyonlarda bu konulardaki hassasiyetlerini ortaya koyuyorlar. Genel Kurul'a geldiğinde de ortaya koyuyorlar. İlk böyle düşünceler içerisinde bunu farklı farklı yorumlamaya kalkanlar zannediyorum Genel Kurul'da gereken cevabı alırlar. Bir yasa çıkıyor diye Türkiye'nin yıllardan beri problemlerini o yasanın üzerine koyup, çözümsüzlüğe itmenin bir manası yok. Daha neler var Türkiye'de. Bu konuda sosyologlar, sosyal antropologlar, kültür antropologları, üniversiteler, başka şeyler anlatacaklarına bunları anlatsınlar. Toplumsal rehabilitasyona ihtiyaç var bu memlekette. Kalkıp da ufacık bir konu üzerinde spekülasyon yapıyorlar, olay öyle bir noktaya geliyor ki toplumsal yara oluyor. Bu sebepten dolayı, bunlar olgunlaştıkça, zannediyorum herkes biraz daha dikkatli, biraz daha kendisini de düşünen bir tarzda olduğu takdirde toplum olarak çözülür. Ama bunların hepsini şu parti yapıyor, bu parti yapıyor şeklinde, siyasi istikrarsızlık şekline dönüştürüp, başka türlü gerilimlere de ihtiyaç yok. Bunların hepsini biliyoruz. Türkiye'de bilinmeyen bir şey mi var? Demin söyledim, neler oluyor, neler bitiyor. Bazıları üzerinde duruluyor. Bazıları var durulmuyor. Mesela bir şeyin açıklanması lazım. 

'CUMHURBAŞKANI'NI MHP YALNIZ BIRAKMAZ'
İblid'de bir operasyon başlatıldı ve bu operasyonun Afrin'le de devam edeceği dillendiriliyor. Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yaptınız, bu konu da görüşüldü mü? Afrin'e olası müdahale gündeme geldi mi? 
 
Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmemiz olmuştur. 45, 50 dakika sürmüştür. Gelişmeler hakkında ve uluslararası kurduğu ilişkiler konusunda bir Meclis'te temsil edilen bir partiye bilgi vermiştir. Düşüncelerimizi sormuştur. Biz de kamuoyu ile paylaştığımız konuları orada da tekrar ettik. Şu an için Sayın Cumhurbaşkanı'nı MHP yalnız bırakmaz. Terörle mücadelenin sonu alınıncaya kadar. Irak ve Suriye'de korsan devletçilikler kurulması kökten engelleninceye kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'nın parti olarak yanındayız, silahlı kuvvetlerinin de arkasındayız. Cumhuriyet döneminde, dikkat edilirse, Kıbrıs olaylarının dışında, Suriye topraklarında Fırat Kalkanı o, arkasından İdlib, arkasından Afrin… Buralarda Mehmetçiklerimiz Türkiye'nin güvenliği açısından her türlü fedakarlığı yapıyorlar. 
Afrin'e girme konusunda Cumhurbaşkanı sizinle bir takvim paylaştı mı? 
Hayır, onu bizimle paylaşmasına da gerek yok. 
 
'CUMHURBAŞKANI'NI KARARLI GÖRÜYORUM' 
Ama bu kararlılığı gördünüz?
 
Bu kararlılık var. Türkiye'nin milli güvenlik konusu  ve beka sorununda ben Cumhurbaşkanı'nı kararlı görüyorum, onu anlatmaya çalışıyorum. Bu kararlılığı, tutarlılığı devam ederse, bunun altından da Türkiye Cumhuriyeti kalkar. MGK tavsiye kararları, arkasından Bakanlar Kurulu, arkasından da hemen uygulamalara geçme… Bunlar şu an için Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu konulardır. Bu konuda, şu parti, bu parti olmaz. Bu konuda, Kemal Kılıçdaroğlu Bey'in de dahil olmasında, kanaat belirtmesinde, tutarlılık içinde bugünkü politikaları desteklemesini de yararlı görüyorum ama tercih Kılıçdaroğlu Bey'indir, ona bir şey diyemeyiz. 
 
'BEKA SORUNUNDA PAZARLIK OLMAZ'
AKP ile MHP arasındaki yakınlaşma 2019 seçimlerinde bir ittifaka dönüşebilir mi? Cumhurbaşkanı ile aranızdaki ilişkiyi nasıl tanımlıyorsunuz?  
 
Biraz evvel ifade ettim, terörle mücadelede, uluslar arası ilişkilerde, Suriye, Irak'taki gelişmeler sırasında, Rusya, Çin, İran, ABD ile olan temaslarında Sayın Cumhurbaşkanı'na destek verdiğimi ifade ediyorum. Bu destek terörün ortadan kaldırılması, uluslar arası sorunlarımızın çözülmesi, arkasından Türkiye'nin beka sorununu ortadan kalkması, istikrar, demokrasi, normalleşme süreci gelinceye kadar devam eder. Ondan sonrası Allah kerim. Bugünden kalkıp da "Şunu şöyle yapacağız" demek, sanki bu desteklerimiz "bir pazarlık sonucu yapılıyormuş" gibi gazetenizde manşet yapabilirsiniz. Ona da düşmeyelim yani… Bizim kimseyle pazarlığımız yok. Beka sorununda pazarlık olmaz.
 
'AVRUPA MİLLİ DEVLETLERE DÖNÜŞ SÜRECİNDE'
Sadece Kuzey Irak'ta değil, Batı'da da bağımsızlık isteyen gruplar var? Örneğin Katalonlar. Acaba dünyadaki siyasi haritaların değişmek istenmesi gibi bir durum mu var? Farklı bir devletleşme yapısına doğru mu gidiyor dünya?
 
Tabii, ayrıntılı bir inceleme ile bunu ifade etmiyorum. Gelişmelerden görebildiğim kadarıyla söylüyorum ve geçmişten bugüne kadarki bir süreci dikkate alarak bunu söylüyorum. Milli devletlerden entegrasyona doğru gitme eğilimi Avrupa'da kendini gösterdi. Şimdi Avrupa tekrar milli devletlere dönüş sürecinde. Bu süreç içerisinde her devlette etnik ve dini temelli birtakım ayrımcılık faaliyetleri de kendini gösteriyor. Ondan da bir sonuç çıkamayacağını anlayacaklar. İspanya'da birtakım talepler var ama şu an birkaç tane militarist insanın sokaktaki gösterisi dışında bunun yanlış olduğunu herkes söylüyor. O bakımdan bu süreç, birbirlerini tamamlayarak, kartopu gibi gidecek. Eğer mümkünse üniter devlet yapılanması içinde uluslar arası barışı kuvvetlendiren demokratik toplum yapısına dönüşmüş, istikrar yapısı içinde bir dünyaya yakalarsak ne mutlu bize. Bu önemli bir konu. 
 
'SINAVSIZ ÜNİVERSİTE İLE İLGİLİ SES  DUYARSAK, İRADE ORTAYA KOYARIZ' 
"Sınavsız üniversite" ile ilgili sözlerinize Başbakan'dan jet yanıt geldi. Kendisinden bir dönüş aldınız mı?
 
Biz kimseden dönüş almadık. Biz, eskiden bu yana, 1999 yılı Türkiye'de ilk defa, Türkiye'nin temel meselelerinde araştırma geliştirme komisyonları kurarak, yapmış olduğumuz çalışmalar var. O çalışmalardan bir tanesi de milli eğitim sistemidir. Yükseköğrenimdir. Üniversitelerdir… O günden bu güne kadar bu sınavın uygulanmasında birtakım adaletsizliklerin, yanlışlıkların olduğunu görerek, sınavsız bir üniversite girişi nasıl sağlayabiliriz şeklinde çalışmalarımız var bizim. Bu çalışmalara ihtiyaç hissederlerse, en sonunda 2009 yılındaki güncelleştirilmiş parti programımızda, 2015'teki güncelleştirilmiş seçim beyannamemizde ana kavramlar olarak yer almış  fakat onları açarak, bu işi nasıl başarabileceğimizi söyleyeceğiz. Bu kadar sistem değişikliği oluyor, hele hele son yıllarda da çocuk arabayla geliyor, yolda trafik tıkanıklık var veya benzini bitiyor veya önüne bir kişi çıkıyor. 15 dakika gecikiyor. Bir senesi gidiyor evladın. Böyle şey olmaz. Şimdi kaldırılıyor. Şimdi bizim rakama göre 183'tü, 2 tane daha ilave edilmiş, 185 olmuş üniversite. 185 üniversiteye bir yöntem bulsak, sınava girmeden, çocukları strese sokmadan, gece gündüz ders çalışacağım diye bilmem ne yapmasına fırsat verdirmeden bir yol bulalım istiyoruz. Bunun yapısı da oluşabilir. Eğer böyle bir durumda biz ses duyarsak, bir irade ortaya koyarsak, bu sese ve iradeye sahip çıkarız.
 
'35 VEKİLİMİZLE ADAYIMIZA DESTEK VERİRİZ'
Meclis Başkanlığı seçimlerinde MHP'nin tavrı nasıl olur? 
 
35 milletvekilimiz var. Meclis'in bütününden destek alabilecek bir aday olur mu, bilmem. Ama birisinden birisi olacak. Ona da bakacağız, diyeceğiz ki "Şu olsun." 35 milletvekilimizle ona destek vereceğiz, yapabileceğimiz başka bir şey yok.
 
'MHP TÜZEL BİR PARTİDİR' 
MHP, geçmişte 35 milletvekili olsa da 69 milletvekili olsa da son tura kadar kendi adayının arkasında durmuştur… 
O kuralımız bizim. MHP tüzel kişiliği olan bir partidir de Meclis Başkanı bizden çıkacaktır diye bir iddiayı söylersek, hepiniz gülersiniz. Böyle şey olur mu dersiniz?
 
'DOLDURUŞA GELMEMEK LAZIM' 
Siyasette beklenmedik ittifaklar da çıkabilir…
 
Evet ama siyasette biraz da gerçekçi olmak lazım. Dolduruşa gelmemek lazım. 
MHP'nin 35 milletvekili olsa da bazı durumlarda etkin olabiliyor. Örneğin son Meclis Başkanlığı seçimi… MHP'nin izlediği yol sonrasında İsmail Kahraman Meclis Başkanı oldu… 
O gibi durumlar olur. 
 
'KAPI YOK, KİLİDİ OLSUN'
Ya kilitleri açan ya da kilitleyen parti oluyorsunuz… 2019'un kilidi de sizde mi?
 
Kapı yok ortada ki kilidi olsun. Var mı? 
 
'KENDİLERİNCE HESAPLARI VARDIR'
İsmail Kahraman da devam etmek istiyor gibi görünüyor…
 
Bizimle herhangi bir konuda sohbeti olmadı. Bir niyeti olup olmadığına dair bir haber de duymadık, görmedik. Onlar biraz kendi kendilerine hesaplı kitaplı hareket ederler. 
5 bin Ülkücü sözleriniz… 82 Kerkük, 83 Musul çıkışında bulundunuz. Cumhurbaşkanı ile sohbetinizde bunlar geçti mi? 
Cumhurbaşkanımızla ne "5 bin Ülkücünün hazırlığı, gidişi" ne de "82, 83" diye bir sohbetimiz olmadı. 
 
'83'Ü HALLEDERSEK, 84'ÜN YOLU AÇILIR'
84 neresi?
 
82 ve 83'ü halledersek, 84'ü tahmin edersiniz artık. Yol açılır. 
 
Uyum yasalarına destek vereceğinizi söylediniz. İktidar partisinden size  oluşan taslak metin yok gibi… Seçim barajı konusunda bir düzenleme olup olmayacağı merak konusu. Yasal düzenleme olarak nasıl bakarsınız? Seçim barajı konusunda görüşünüz nedir? Yüzde 7 önerisine sıcak baktığınız dillendiriliyor… 
 
'TAKVİMİMİZ VAR'
Son Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dönüşümden sonra TBMM'de Cumhuriyetimizden bugüne kadarki mevzuat üzerinde bazı değişimler, kavramlar ortaya koymak gerekiyor. Bir taraftan onun yapılması lazım. Söz gelimi, Başbakanlık Sistemi kalktığına göre, birçok mevzuatta "başbakanın önerisiyle, başbakanın yürürlülüğüyle" falan diye cümleler olmaması lazım. Bu bakımdan çok güzel bir mevzuat taraması yapmak lazım. Bu belli bir zaman alabilir, buna göre de Meclis'in içtüzüğünde 18 maddelik bir değişiklik oldu, belki bundan sonraki süreç üzerinde, hangi maddelerin değişmesi gerektiğine de bir çalışmanın yapılması lazım. Bunlarla ilgili parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dönüş aşamasında ve anayasa değişikliğinde de bazı değerlendirmeleri de dikkate alarak, gözden geçirilmesi gereken yasalar var. Mesela milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkarmak lazım. Bunun için bir yasa değişikliğine ihtiyaç var. Daha buna benzer diğer konulara da ihtiyaç var. Böyle bir durum karşısında MHP, Türkiye'de anayasa değişikliğiyle beraber, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin oluşmasına katkı sağlamış bir parti ise bu partinin kendine göre bir takviminin olması lazım. Bu takvim var. Bu takvimin içerisinde konular var. Ama biraz evvel tekraren söylüyorum, 35 milletvekili ile bir takvimi belirleyip, yönlendirmek mümkün olmayacağına göre, bakalım hükümet nasıl bir tasarıyla gelecek? CHP nasıl bir katkı sağlayacak? Partiler arasında bir diyalog oluşursa, anayasa değişikliklerinin başlangıcında olduğu gibi komisyonlar oluşup, orada tartışılacak ise MHP kendi takvimine göre belirlemiş olduğu konuları orada masaya getirir. Görüşür, tartışır, ikna edebilirse eder, yoksa ona uygun bir şekil verilir. Burada partiler arası bir diyaloga ihtiyaç var. Bunu yapmak lazım. İstikrarı sağlayabilecek bir yapılanmayı da dikkate almak gerekiyor. Bu çerçevede bazı reformlar da gerekiyorsa onların da yapılması lazım. Ama bunlarla ilgili takvim daraldı. Süre itibarıyla daraldı. O zaman hükümet veya AKP, Meclis'te 317 kişilik grubu olan bir parti olarak, Meclis'te eğer derse ki, diğer partilerle de uzlaşıyla, aşırı derecede yükleme yapmak suretiyle bir çalışma ortamı oluşursa bunların hangisi ne kadar hazır hale gelir onu görme şansını bulabiliriz. MHP seçim sistemi ve barajlar üzerinde bir alternatif çalışması var. Bu konuda hukukçu arkadaşlarımız hazırlık içinde bulunuyorlar. Ama geçen gün Yenişafak gazetesinde "Daraltılmış bölge" kavramı ortaya attılar. Şu şöyle olacak, böyle olacak. Bu gibi konularda bize hükümet tarafından gönderilen bir metin yok. İstişare yapalım dedikleri bir metin de yok. Onun için olayları beklerken MHP hazırlıklı bir parti olarak da bazı konularda kendisini mevzuat itibarıyla yeterli görebilecek bir çalışmayı sürdürüyor. Siz bunu getirdiniz, şu kadar süre verin gibi bir durum yok. Hemen şu şöyle olur, böyle olur der. Bakalım diğer partiler ne yapacak? Bazı partiler de çok iddialı. Diyor ki "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini kaldıracağız, Parlamenter Sistem'e, demokrasiye dönüşe gideceğiz." Bunu söyleyen bir siyasi parti bugün Parlamenter Sistemin mevzuatına aynen devam edeceğim demektir, böyle bir düşüncesi varsa, kendilerine göre zorlayıcı bir sebep yok. Çok rahat olurlar onlar.
 
'MHP DİBİ GÖRÜNMEYEN KUYUDAN SU İÇMEZ' 
Belediye başkanlarının istifası… Yerine gelen isimler halkın oylarıyla seçilen isimler olmayacak… Suçları varsa İçişleri Bakanlığı aracılığıyla haklarında bir soruşturma da başlatılması gerekmiyor mu?
 
Bunu bir kurala bağlarsak, MHP dibi görünmeyen kuyudan su içmez. Melih Gökçek Bey, 5 dönem yaptı. Ne kadar faydalı, hep beraber görüyoruz.
 
'OLUR, HEMEN Mİ DİYECEĞİZ, BİZİ İLGİLENDİRMEZ' 
Kulislerde Melih Gökçek'in Cumhurbaşkanı ile görüşmede sizi aracı kıldığına yönelik iddialar var… Bu iddialara ne diyorsunuz? 
 
Bizi toplumsal olarak çok hafife almayın. Kimseye arabuluculuk yapacak halimiz yok. Biz bildiğimizi okur, bildiğimizi yaparız. Gelip de bize şunu şöyle yapın dediklerinde biz ne diyeceğiz? Olur, başımız üzerine, hemen mi diyeceğiz? Bu konular bizi ilgilendirmez diyeceğiz. Bir de yeni kavramlar türüyor. Mesela, eskiden büyükşehir belediyesi deniyordu, şimdi bütünşehir diye bir kavram ortaya atıyorlar. Yani 750 bin nüfusu yakalayamamış şehirler, bütünşehir olarak şey yapılacak… Bütün bunların hepsi yerel yönetimleri cazip kılıyor önümüzdeki seçimde, bakalım ne olacak?
 
'BİZDE SORUN YOK' 
Milletvekilleri arasında da gelecek dönem belediye başkanı olmak isteyenler var. İktidar partisinde de yol açılmıştı…
 
Bizde sorun yok.
 
'GÜNER, PERİNÇEK'LE BERABER' 
İktidarla özellikle dış politika konusunda bir uzlaşı içindesiniz. Daha önce Sayın Türkeş'in bir lafı vardı, "Biz içerideyiz ama görüşlerimiz iktidarda" diye… Şimdi sizin için de aynı durum söz konusu…  
O söz rahmetli Alparslan Türkeş Bey'in sözü değil, Agah Oktay Güner'in sözüdür. Şimdi o Doğu Perinçek ile beraber. Bu kadar açık konuşmamı da yadırgamayın.
 
'ÖNCE YAPIYI GÖRMEK İSTİYORUZ'
Meral Akşener 25 Ekim'de partisinin kuruluşunu resmen açıklayacağını ilan etti. Sayılı günler kaldı. Oradaki yapılaşmayı, partileşmeyi nasıl değerlendirirsiniz? 
Bekliyoruz bakalım, nasıl bir yapı oluşacak. 25'inde ne yapacaklar görmek istiyoruz. Ondan sonra bir yorum ihtiyaç hissedilirse, yaparız. 
 
'48 YILLIK MÜCADELEMİZDE KULLANMADIĞIMIZ KAVRAMLAR' 
Akşener'in öncelikle açıkladığı kurucular kurulu arasında partinizden gidenlerin isimleri yer almadı…
Bazı kavramları tekrar ediyorlar. Diyorlar ki "Biz Ülkücü bir parti olmayacağız." Bir tanesi diyor ki "vatansever diyeceğiz." Bütün bu kavramlar bizim 48 yıllık mücadelemizde kullanmadığımız kavramlar. Böyle şey olmaz.
 
'ÜLKÜCÜLÜK ÇÖLDEKİ SERAP GİBİDİR'
Kuruluş aşamasında çeşitli kırılmalara uğrayacakmış gibi görünüyor… 
Ülkücülük çöldeki serap gibidir. Yaklaştıkça o sizden uzaklaşır. Ülkücü olmak kolay değildir. 
Cumhurbaşkanı ile tekrar bir görüşmeniz söz konusu olacak mı? 
Görüşme dileği, görüşme takvimi ortada gözükmüyor.
 
'BARZANİ KENDİSİNİ TÜKETTİ' 
Irak ordusunun Kerkük'ü yeniden ele geçirmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Çıkış noktasını sağlam tutarsanız, ondan sonraki alanlarda karşılıklı istişarelerle sonucu sağlıklı bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Çıkış noktamız, bizim de geçmişten bugüne kadar söylediğimiz, mevcut hükümetin ve MGK'nin toplantılarında alınan kararlara göre, önemli olan nokta Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması. Irak'ın toprak bütünlüğünü koruduğunuz takdirde oradaki Şii-Sünni çatışması, ayrımcılığı, devletçiliği gibi bir yapıya girmek doğru olmaz, müsaade de edilmez. İkinci konu da etnik temel. Yani orada, 5 tane, Irak'ta etnik unsur var. Bunların hiçbirisinden bir devletçik çıkartmaya hiç kimse niyetlenemez. Çünkü çerçeve Irak'ın toprak bütünlüğüdür. Türkiye açısından da anlamlı olan o. Türkiye'nin toprak bütünlüğü. Bu çerçevede ele aldığınız vakit, daha işin başlangıcındayız. Gelişmeler ne olacak, Sam Amca ne diyor, onu da herkes takip ediyor.  Artık Barzani'nin geri dönüşü olmaz. Barzani, kendisini tüketti. Irak Kürt Yönetimi Parlamentosu'nda, 111 milletvekili var, 36'sı Barzani'nin. Diğerleri Talabani'nin, başka unsurlar var. Böyle bir durum içerisinde Barzani hiç kimsenin sözünü dinlemedi. Akıllı olsaydı Türkiye Cumhuriyeti'nin sözünü dinlerdi. Bu hale düşmezdi. Şimdi ne yapacak? Kerkük'te, şu kadar nüfusu topladık, şunu ettik, bunu ettik, diyorlar. Aşağıdan bir grup geliyor, kimse arkasına bakmadan gidiyor.
 
'ÖRTÜLÜ ABD DESTEĞİ VAR'
Barzani'nin tek başına hareket ettiğini mi düşünüyorsunuz? 
 
Bilinen, tartışılan ve açık olarak İsrail. Örtülü olarak ABD. Öyle gözüküyor. 
 
'TÜRKİYE'DE MİSAFİR ETMEK LAZIM' 
Barzani'nin derdest edilmesi gerektiğini de söylediniz…
Bu kadar yanlışı yaptıktan sonra Türkiye'de misafir etmek lazım. (Gülüyor) 
 
'SIRA ADALARA DA GELİR' 
Suriye ve Irak'ta güvenlik sağlamak için mücadele edilirken, Batı tarafında 16 ada sessiz sedasız Yunan askeri ile konuçlanıyor.  Bu çelişkili görülüyor… 
Bunu bir sıraya koyarsanız, kolay olur. Bizim ilkokula giden çocuklarımız kadar nüfusları var. (Gülüyor) Onun için sıra sorun meselesidir. Geçmiş dönemlerde de var, yani yiğitlik yaparken, sırtını duvarın dışına taşmayacaksın. Usül neyse ona göre hareket edeceksin. Konu olacak, film haline getirilecek o kadar çok ki Türkiye'de. Çok enterasan şeyler var. 
  
FUTBOL SORULARI… 
Beşiktaş 3'te 3 yaptı… Avrupa'da gayet iyi gidiyor. 82 Kerkük, 83 Monacco… 
Demek ki Misak-ı Milli sınırları içerisinde çözümü bulan tek sensin. 82, 83 tamam olmuş, 84 de geliyor. (Gülüyor) Beşiktaş iyi gidiyor.
 
'KARTALLAR YÜKSEKTEN UÇAR'
Avrupa'da 3'te 3 yapan tek takımmış… 
Evet, öyle söylüyorlar. Avrupa'da da mı yokmuş acaba? Kartallar yüksekten uçar.
Galatasaray da geçen hafta rekora imza attı. Türkiye'de ilk kez 11 yabancıyla sahaya çıkan tek takım oldu…
Galatasaray ismini değiştirsin.. 11 yabancıdan bahsediyorsa… Aslan aslan ya da Galatasaray demenin, onlar öyle savunuyorlar… İsmini değiştirsin, böyle takım mı olur canım? (Gülüyor) 80 milyon takım var, şurdan bile bir 11 çıkarırız.
 
'MİLLET OLARAK HAYRAN KALDIK'
Ampute Milli Takımı… Oyuncuları hem Türk, hem de çoğu gazi… 
Onlara millet olarak hayran kaldık. Hele o son golü attıktan sonra bir gidişi var, gördünüz mü? Sağlam adam koşamaz, görüntüye bakarsak. Onlar hayran kaldığımız bir insan topluluğu. Türkiye onları özel himayesine almalı. Futbol Federasyonu ya da Gençlik ve Spor Bakanlığı, onları himaye altına almalı. Her türlü ihtiyaçları karşılanmalı.
Cumhurbaşkanı bu akşam kendilerini kabul etti… 
Çok güzel… Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer MHP HABER Haberleri

Başlık Tarih
 
MHP fedakârlıkların partisidir. 17 Aralık 2018
BİZİM KAVGAMIZ, MİLLETE HİZMET KAVGASIDIR!..16 Aralık 2018
Avcı : Dilimize, dinimize, emeğimize ürünümüze sahip çıkmalıyız!16 Aralık 2018
AVCI’DAN“TUTUM,YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI’NDA ÖNEMLİ MESAJLAR16 Aralık 2018
‘Türklüğün Omurgası Türkçedir’16 Aralık 2018
“ÇOK ÇALIŞACAĞIZ VE HEP BİRLİKTE KAZANACAĞIZ”13 Aralık 2018
“MESELE MİLLET MESELESİ”12 Aralık 2018
YEREL SEÇİMLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR11 Aralık 2018
HİÇBİR MAKAM VE MEVKİ SADAKATİMİZİN ÜZERİNDE DEĞİLDİR11 Aralık 2018
MHP’DE 152 BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DAHA BELİRLENDİ09 Aralık 2018
MHP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR09 Aralık 2018
MHP’li vekilden iddialı çıkış!08 Aralık 2018
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ BOZÜYÜK BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI SELAHATİN DOĞAN’IN BASIN AÇIKLAMASI07 Aralık 2018
MHP’li Yalçın’dan ”Bir şarlatana cevap”07 Aralık 2018
İzmir'de MHP'li Kadınlardan Anlamlı Etkinlik06 Aralık 2018
“Cumhur İttifakı’na saygılıyız”05 Aralık 2018
Devlet Bahçeli: ‘Herkes Kaçacak Delik Arar’04 Aralık 2018
Kocamaz’a sert tepki!03 Aralık 2018
Algı Çalışmaları Bizi Etkilemez03 Aralık 2018
Aday çıkartmamak mantığa aykırı!02 Aralık 2018
Bahçeli: Görüşmeler olumlu, uzlaşılan alanlar var01 Aralık 2018
Taytak’tan partililere önemli uyarılar30 Kasım 2018
İzmir Türk Milletinin Anadolu’ya vurduğu mühür, 30 Kasım 2018
MHP’de engellilerle anlamlı buluşma29 Kasım 2018
LİDERİMİZİ MAHCUP ETMEYECEĞİZ27 Kasım 2018
AVCI’DAN BAŞKANLARA TEŞEKKÜR, ERSOY’DAN “BİRLİK” MESAJI27 Kasım 2018
TEŞKİLATIMIZ CUMHUR İTTİFAKI’NIN ÖNEMİNİ KAVRAMIŞTIR26 Kasım 2018
MHP’DEN YEREL SEÇİMDE SÜRPRİZ ADAYLAR25 Kasım 2018
MHP hükümet sistemini korumak için her türlü fedakarlığı yapar25 Kasım 2018
Her zafer bedel ister, sabır ister, akıl ister, gönül ister, 24 Kasım 2018
Bahçeli, Antalya'da Partisinin İl Binasını Açtı24 Kasım 2018
Devlet Bahçeli ‘Hiç kimse vazgeçilmez değildir’24 Kasım 2018
MHP ADANA’DA PAROLA: MUTLAK BAŞARI!22 Kasım 2018
MHP’nin Antalya kampı yarın başlıyor22 Kasım 2018
Devlet Bahçeli talimat verdi! Tüm illere gönderiliyor…22 Kasım 2018
Sadir Durmaz’dan Burhanettin Kocamaz açıklaması!20 Kasım 2018
‘Zillet ittifakının oyunlarına izin vermeyeceğiz’20 Kasım 2018
MHP’de 30 belediye başkan adayı belli oldu19 Kasım 2018
"İzmir'e Yakışan Bir Kentsel Dönüşüm "19 Kasım 2018
MHP aday adaylarından proje istiyor18 Kasım 2018
Belediyeler MHP’ye yakışır17 Kasım 2018
MHP Lideri Bahçeli’den önemli açıklama17 Kasım 2018
MHP'de Yerel Seçim Hazırlıkları16 Kasım 2018
MHP’de 5 büyükşehir belediye başkan adayı belli oldu15 Kasım 2018
“ASIL HEDEF TÜRKİYE’DİR, TÜRK MİLLETİDİR”13 Kasım 2018
MHP Lideri Devlet Bahçeli'den af açıklaması11 Kasım 2018
“HİÇ KİMSENİN ADAYLIĞI GARANTİ DEĞİLDİR”11 Kasım 2018
“Atatürk, Türk Milletinin Ortak Değeridir.”11 Kasım 2018
ABD: Akıllarınca YPG’yi sivriltip PKK’yı sobeliyorlar.08 Kasım 2018
Devlet Bahçeli: ‘Asıl siz kimsiniz’06 Kasım 2018
"Borçsuz ve üreten bir belediye haline geldik"05 Kasım 2018
Semih Yalçın Oğuzeli'nde04 Kasım 2018
MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, Kilis'te parti binasının açılışını yaptı04 Kasım 2018
Bahçeli noktayı koydu! ‘Tek başımıza katılacağız’01 Kasım 2018
MHP Adana İl yönetimi “Andımız” ile başladı!29 Ekim 2018
Devlet Bahçeli’den açıklama29 Ekim 2018
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor28 Ekim 2018
Türkiye Cumhuriyeti birliğini sonuna kadar koruyacak28 Ekim 2018
"Kürdistan hayallerini başlarına yıktık"28 Ekim 2018
Bahçeli'den Vekillere Talimat28 Ekim 2018
MHP’den 4 kanun teklifi24 Ekim 2018
İttifak beklentimiz, ittifak arayışımız kalmadı23 Ekim 2018
Devlet Bahçeli’den ‘AF’ tepkisi22 Ekim 2018
"Adı ve andı olmayan bir millet olur mu?"21 Ekim 2018
Devlet Bahçeli il başkanlarıyla bir araya geldi20 Ekim 2018
"ANDIMIZIN OKUTULMASI MÜMKÜN HALE GELMİŞTİR"20 Ekim 2018
MHP’den teşkilatlara “provokasyon” uyarısı18 Ekim 2018
Türkiye, ABD’nin 51’inci Eyaleti Falan Değildir17 Ekim 2018
Avcı'dan, Bahçeli'ye yönelik saldırılara tepki...08 Ekim 2018
Recai Yıldırım dualarla anıldı08 Ekim 2018
MHP’nin Feke’de Belediye Başkan Adayı Ahmet Sel08 Ekim 2018
SAMSUN ÜLKÜ OCAKLARI ŞEHİTLER İÇİN MEVLUT DÜZENLEDİ.08 Ekim 2018
‘İYİ PARTİ BUNUN ALTINDAN KALKAMAZ’30 Temmuz 2018
MHP LİDERİNDEN ABD’YE SERT TEPKİ28 Temmuz 2018
Askıda ekmek”te ilk adım Adana’dan!27 Temmuz 2018
"İlçeleri Kaderine Terk Etmeyeceğiz"26 Temmuz 2018
Aydın MHP Gazetecileri Unutmadı24 Temmuz 2018
Devlet Bahçeli'den Bedelli Açıklaması21 Temmuz 2018
Celal Adan Meclis Başkanvekili oldu16 Temmuz 2018
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü15 Temmuz 2018
Avcı: Mücadeleden asla taviz verilmemeli15 Temmuz 2018
MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ'DEN AF AÇIKLAMASI!14 Temmuz 2018
"15 Temmuz Tarihi Bir Hesaplaşma, Tarifsiz Bir Hıyanettir"14 Temmuz 2018
MHP'Lİ AKÇAY'DAN 15 TEMMUZ MESAJI13 Temmuz 2018
15 Temmuz Mesajı13 Temmuz 2018
DEVLETİN VE MİLLETİN BEKASI 13 Temmuz 2018
"Verdiğimiz Sözleri Yerine Getireceğiz"12 Temmuz 2018
'Başbuğ'un izinde, Lider Bahçeli'in emrindeyiz'10 Temmuz 2018
'BİR ÇOCUK GÜLERSE, DÜNYA GÜLER!'08 Temmuz 2018
Davamız, Liderimiz vazgeçilmezimizdir07 Temmuz 2018
Karakaya: Adana’nın Gönüllü Milletvekiliyim...07 Temmuz 2018
MHP Adana milletvekilleri mazbatalarını aldılar.07 Temmuz 2018
Yuvaları MHP'ye Geleceklerdir, Döneceklerdir03 Temmuz 2018
O SAVCI GÖREVİNİ EKSİKSİZ YAPMIŞTIR!02 Temmuz 2018
"CUMHUR İTTİFAKI RUHU DEVAM EDECEKTİR" 28 Haziran 2018
'MHP seçimlerden başarıyla çıkmıştır'26 Haziran 2018
MHP Lideri Bahçeli'den Kılavuz’a tebrik26 Haziran 2018
"KRİZ BEKLEYENLER ŞAŞKINA DÖNMÜŞLERDİR"25 Haziran 2018
"HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI"24 Haziran 2018
Dünyaya Türkçe Bakıyoruz. Çağı Türkçe Okuyoruz.23 Haziran 2018
TBMM içerisinde güçlü bir MHP olmasını istiyoruz. 23 Haziran 2018
"Cumhur İttifakı Sandıktan Çok Güçlü Çıkacaktır"22 Haziran 2018
CHP, HDP’yi kanatları altına almış, PKK’yla verkaça girmiştir. 21 Haziran 2018
"TÜRKİYE'Yİ CUMHUR İTTİFAKI YÖNETECEK"21 Haziran 2018
'Cumhur İttifakı bu milletin milli aklıdır'21 Haziran 2018
Bu FETÖ Hareketinin Kökü Kazınmalıdır.21 Haziran 2018
‘HDP’NİN ETRAFINDA BİRLEŞİYORLAR’20 Haziran 2018
SORUNLARI BİLİYORUZ, ÇÖZÜMÜNÜ DE BİLİYORUZ..20 Haziran 2018
MHP Lideri Bahçeli Adana’da20 Haziran 2018
MHP , Türkiye'de Demokrasi Tarifini Değiştirmiştir"20 Haziran 2018
MHP Güçlü Olursa Türkiye Kazanır20 Haziran 2018
ZİLLET İTTİFAKINDAN CUMHURBAŞKANI ÇIKMAZ19 Haziran 2018
“Dik Baş, Tok Karın, Mutlu Yarın İçin MHP” 19 Haziran 2018
ALAATTİN ÇAKICI VE KÜRŞAT YILMAZ, BENİM ÜLKÜDAŞLARIMDIR!19 Haziran 2018
ÜLKÜCÜNÜN YERİ VE PARTİSİ MHP’DİR..18 Haziran 2018
"24 Haziran'da Tekrar Bayram Yaşayacağız"18 Haziran 2018
MHP Camiasını Üzen Haber!12 Haziran 2018
Bahçeli: Varlığımıza Göz Koyanların Gözünü Oyarız 10 Haziran 2018
"MHP, siyasetin parlayan yıldızı"10 Haziran 2018
MHP Ülkemizin sigortasıdır10 Haziran 2018
Gizliden İttifakın İçerisinde Olan Hdp ile mi Birlik Olacaktık10 Haziran 2018
MHP’li SAVAŞ Avşar’da “SEMİZ” Ailesine Konuk Oldu.09 Haziran 2018
SAVAŞ, Turgutlu’da Esnaf Odaları Başkanlarıyla Buluştu. 09 Haziran 2018
BAHÇELİ'DEN ÇOK SERT AÇIKLAMALAR : AKADEMİK TERÖRİSTLER...09 Haziran 2018
'İTTİFAKIN BOZULMASI İÇİN UĞRAŞIYORLAR'09 Haziran 2018
"Bu Seçimler Cumhuriyet Tarihinin En Önemli Seçimleri Olacak"09 Haziran 2018
MHP'yi dışlamak söz konusu olamaz09 Haziran 2018
Milliyetçi Hareket Varsa, Gelecek Aydınlık, Türkiye Teminat Altındadır 08 Haziran 2018
Cumhur ittifakı iş dünyamızın teminatıdır08 Haziran 2018
"MHP , Ülkenin Menfaatini Düşünen Bir Siyasi Partidir"08 Haziran 2018
Bu Seçim Türkiye İçin Bir Kader Seçimi Olacaktır"08 Haziran 2018
AKÇAY, Turgutlu’da Oda ve Dernek Başkanları İle Buluştu.07 Haziran 2018
"MHP ÜZERİNDE OYUN OYNAMAYA KALKMAYIN"07 Haziran 2018
Milletvekili Adayı Laçalar, Turgutlu’da Yoğun İlgiden Memnun.07 Haziran 2018
Turgutlu’da M.Adayı Savaş’a, Yoğun Sevgi Seli.07 Haziran 2018
MHP BABA OCAĞIMIZDIR07 Haziran 2018
MHP BABA OCAĞIMIZDIR 06 Haziran 2018
MHP varsa Türkiye vardır 06 Haziran 2018
"TÜRKİYE YENİ BİR SİSTEMLE TANIŞACAK"06 Haziran 2018
MHP güçlü olursa Türkiye güçlü olur06 Haziran 2018
MHP Lideri Bahçeli'nin Katılacağı Televizyon Programları Belli Oldu05 Haziran 2018
MHP NE KADAR YÜKSEK OY ALIRSA ÜLKE O DERECE RAHAT OLACAK05 Haziran 2018
MARDİN’DE MHP’YE KATILIM..05 Haziran 2018
BU TOPRAKLARIN EVLADI MECLİS’TE SESİNİZ OLACAK04 Haziran 2018
AFTA GERİ ADIM YOK04 Haziran 2018
"15 Temmuz Ekonomik Olarak Tekrar Yaşatılabilir"03 Haziran 2018
"Emeklilikte Yaşa Takılanların Sorunlarını Çözeceğiz"03 Haziran 2018
"Söz Konusu Vatansa Gerisi Teferruattır"03 Haziran 2018
İZMİR’İN DAĞLARINDA YENİDEN ÇİÇEK AÇTIRMAK İÇİN03 Haziran 2018
“MHP’NİN TEMİNATI, ÜLKÜ OCAKLARINDA YETİŞEN GENÇLERDİR”03 Haziran 2018
MHP yoksa Türkiye tehlikededir.02 Haziran 2018
MHP’YE AŞİRET DESTEĞİ! 02 Haziran 2018
DEVLET BAHÇELİ'DEN MAHKUM YAKINLARINA MÜJDE!01 Haziran 2018
MHP, ülkenin güveni ve geleceğidir01 Haziran 2018
"ÇAKALLARIN HÜKMÜ BOZKURTLAR MEYDANA ÇIKINCAYA KADARDIR"01 Haziran 2018
Biz Güçlü Olursak, Meclis Güçlü Olur31 Mayıs 2018
MHP ZAFERİN MİMARI OLACAK31 Mayıs 2018
MHP Olarak Elimizi Taşın Altına Koyduk.31 Mayıs 2018
Millet ittifakı, şeklen bir ittifak31 Mayıs 2018
“BİR TAŞKIN VERDİK AMA SU YOLUNU BULACAK!”31 Mayıs 2018
Hata Yaptık Diyenler Her Zaman Geri Dönebilirler31 Mayıs 2018
"Türkiye Çok Başlı Sistemden Kurtulacak"31 Mayıs 2018
"Cumhur İttifakı Olarak Hedeflerimiz Büyük"30 Mayıs 2018
İP MÜDİRESİNİN SEVİYESİZ BEYANLARI30 Mayıs 2018
Cumhur İttifakı büyük ilgiyi görüyor30 Mayıs 2018
MHP Lideri Bahçeli’nin Üç Büyük Miting Programı belli oldu 30 Mayıs 2018
'Bizans Kalıntıları Bir Kez Daha Ezilecekler'29 Mayıs 2018
Karaisalı’da Yusuf Baş fırtınası!29 Mayıs 2018
Bahçeli "Yeni Bir Doğuş" Toplantıları Yapacak28 Mayıs 2018
Güçlü MHP, TBMM'de Çözüm Üretecek 28 Mayıs 2018
MHP İstanbul İl Başkanı Gür'den açıklama28 Mayıs 2018
DEVLET BAHÇELİ'DEN ÇAĞRI : "PİŞMAN OLAN VARSA KUCAKLAŞMAYA HAZIRIM"28 Mayıs 2018
VATANIMIZ ÜZERİNDEKİ KİRLİ TEZGAHLARI TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖMECEĞİZ27 Mayıs 2018
MHP'den Ordu'da muhteşem iftar27 Mayıs 2018
SEÇİMDEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ27 Mayıs 2018
MHP, SAHAYA İNDİ27 Mayıs 2018
BU SEÇİMİN SÜRPRİZİ MHP OLACAK!26 Mayıs 2018
MHP VEKİL ADAYLARI PARTİLİLERLE İFTARDA BULUŞTU25 Mayıs 2018
“Ben Artık MHP’nin Bir Neferiyim” 25 Mayıs 2018
"Ederi 1 Dolarlık Şerefsizlerin Operasyonlarına Maruz Kalıyoruz"25 Mayıs 2018
MHP'YE KÜRTLERDEN TAM DESTEK25 Mayıs 2018
MHP'li Büyükataman'dan Bursa'lı Muhtarlara Mektup 25 Mayıs 2018
MHP RİZE TEŞKİLATI SEÇİM ÇALIŞMALARINA ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR.24 Mayıs 2018
SENARYO AYNI HEDEFLER FARKLI24 Mayıs 2018
USTA: 24 HAZİRAN TÜM HALKIMIZ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN24 Mayıs 2018
MHP Adana'da İlk meşale Atatürk anıtında yakıldı!24 Mayıs 2018
MHP Kütahya Adaylarından Vali ve Belediye Başkanı'na Ziyaret24 Mayıs 2018
MHP, Antalya Milletvekili Adaylarını Tanıttı24 Mayıs 2018
Erhan Usta'dan “af” ve “Çakıcı” Değerlendirmesi 24 Mayıs 2018
24 HAZİRAN TÜM HALKIMIZ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN23 Mayıs 2018
Cumhur ittifakı, ülkemizin geleceğini aydınlatan meşaledir23 Mayıs 2018
Amacımız Türk Milletinin Geleceğidir22 Mayıs 2018
MHP'li Yalçın'dan Yaşar Okuyan'a cevap22 Mayıs 2018
Davamızın her zaman peşindeyiz22 Mayıs 2018
CUMHUR İTTİFAKINA SABOTAJ HIZ KAZANDI21 Mayıs 2018
''TÜRKİYE 24 HAZİRAN 'DA İRADESİNİ ORTAYA KOYACAKTIR''21 Mayıs 2018
MHP ADANA İL BAŞKANI AVCI;“19 Mayıs iradesi 49 yıldır ayakta!”21 Mayıs 2018
ÖNEMLİ OLAN TEK HUSUS VATAN VE MİLLETTİR…..21 Mayıs 2018
Avcı;“Hepimiz aynı gemideyiz Kıblemiz, rotamız aynı!”20 Mayıs 2018
VAR OLSUN MİLLİYETÇİ TÜRKİYE….19 Mayıs 2018
MHP Lideri Bahçeli'den 19 Mayıs mesajı 19 Mayıs 2018
Yerel Seçimde Adaylar İçin "En Büyük Kriter" Bildirisi! 19 Mayıs 2018
MHP 27. DÖNEM MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ 19 Mayıs 2018
'Gazze'de insanlık suçu işlenmiştir'18 Mayıs 2018
Zulme Lanet, Kudüs'e Destek mitinginde milletimizle beraber olacağız17 Mayıs 2018
FETÖ VE PKK SUÇLULAR ÜZERİNDEN KAOS PLANLIYOR17 Mayıs 2018
FETÖ VE PKK CEZAEVLERİNDE PLAN YAPIYOR17 Mayıs 2018
MHP’YE BÜYÜK KATILIM16 Mayıs 2018
“KERKÜK TÜRK’TÜR, TÜRKMEN’DİR”15 Mayıs 2018
“İSRAİL KATİL, HAYDUT VE TERÖRİST BİR DEVLETTİR.”15 Mayıs 2018
AF TOPLUMSAL BARIŞA KATLI SAĞLAR14 Mayıs 2018
Bu hareket kimsenin şahsıyla kaim değildir14 Mayıs 2018
MHP lideri Bahçeli’nin Anneler Günü mesajı 13 Mayıs 2018
Af konusunda kararlıyız ve sözümüzün ardındayız13 Mayıs 2018
MHP’nin seçim görselleri hazır 12 Mayıs 2018
Devlet Bahçeli'den Mahkumlar İçin Kısmi Af Önerisi12 Mayıs 2018
MİLLİ GELECEĞİN ROTASINI ÇİZEN CUMHUR İTTİFAKI’DIR11 Mayıs 2018
EVLADIM DEDİĞİ İNSANLAR GENEL BAŞKANIMIZI ÜZDÜ10 Mayıs 2018
Sevsinler Sizin Demokrasi Anlayışınızı! 10 Mayıs 2018
BİZDE DURMAK YOK, ‘TAMAM’ DEMEK YOK09 Mayıs 2018
CUMHUR İTTİFAKI; KUVAYI MİLLİYE'NİN BUGÜNKÜ TEMSİLCİSİDİR09 Mayıs 2018
MHP Lideri Bahçeli'den Fransa'da yayımlanan bildiriye sert tepki 09 Mayıs 2018
MHP Adana'da İstişare Toplantısı09 Mayıs 2018
“Şüphe yok ki İstanbul’da Meydana Gelen Hadise, Düpedüz Provokasyondur” 07 Mayıs 2018
HEDEF KIZILELMA” YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ06 Mayıs 2018
"Milletimizi uyarıyoruz" 06 Mayıs 2018
"Muharrem ince ses tonuyla milleti dövüyor"06 Mayıs 2018
Cumhuriyet'i kuran CHP, "Cumhuriyet düşmanlarının ini" hâline gelmiştir06 Mayıs 2018
MHP'li Topçular'dan CHP'li İnce'ye tepki06 Mayıs 2018
Hareketin Lideri Devlet Bahçeli Herkese Haddini Bildirdi05 Mayıs 2018
Her Şeyi Millet İçin Yapıyoruz05 Mayıs 2018
"Erken Seçim Kararı Bir Anda Gelmedi"05 Mayıs 2018
"Biz Teşkilat Olarak Bu Milletin Hizmetkarıyız"04 Mayıs 2018
'3 Mayıs Milliyetçiler Günü' mesajı03 Mayıs 2018
3 Mayıs Milliyetçiler Günü 03 Mayıs 2018
Bahçeli'den 100 bin imzada FETÖ'ye bakılsın mesajı03 Mayıs 2018
3 MAYIS MİLLİYETÇİLER GÜNÜ MESAJI02 Mayıs 2018
Türkçülük Günü Mesajı02 Mayıs 2018
MHP CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYI İÇİN KARAR VERDİ02 Mayıs 2018
Cumhur İttifakı, Cumhuriyet’in Ahlakı, Milletin Aklıdır01 Mayıs 2018
Cumhur İttifakı Millet Aklı'dır01 Mayıs 2018
"HER İNSAN EMANETTİR" 30 Nisan 2018
Abidik gubidik işlerden vazgeçmek lazım30 Nisan 2018
"Asra Vurulan Mühürle Milliyetçi Türkiye"29 Nisan 2018
MHP 15. Genişletilmiş İstişare Toplantısı 28 Nisan 2018
MHP'de ilk başvuruyu Bahçeli yaptı26 Nisan 2018
ABDULLAH GÜL PENSİLVANYA’NIN TEZGAHINA DÜŞMEYİ NASIL GÖZE ALMIŞTIR?25 Nisan 2018
MHP'li Avşar: Malatya'da başarılı olacağız24 Nisan 2018
Hülleci CHP Güneş Motel Rezaletini Tekrar Devreye Aldı23 Nisan 2018
HER ŞEY TÜRK MİLLETİ İÇİN21 Nisan 2018

..
ÜYE PANELİ
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
YÖNETİM GİRİŞİ

GÜNÜN DUASI

MEDYA YAZARLAR
GÜNÜN AYETI

EN ÇOK OKUNAN
GÜNÜN HADİSİ

Video Galeri
EN ÇOK YORUMLANAN
SAYFALAR
Osmanlı Padişahları

TAKVİM
FACEBOOK

FOTO GALARİ
GAZETELER
..
ANASAYFA | GAZETELER | YÖNETIM | FOTO GALARİ | VİDEO GALERİ | İLETİŞİM | SİTENE EKLE | KÜNYE | SOHBET ODASI

Türk Çocuğu Ecdadını Tanıdıkça!
Daha Büyük İşler Yapmak İçin!
Kendinde Kuvvet Bulacaktır.

CH