Azeri mi Dediniz? YANLIŞ!

07 Aralık 2016
661 Haber Okunma   0 Haber Yorum

Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir.

Türkiye’de Azerbaycan Türklerine “Azeri” konuştukları dile de “Azerice” denmektedir. Azerbaycan resmi politikasında bu tanımlar; “Azerbaycan Halkı”, “Azerbaycanlı” ve “Azerbaycan’ca”, “Azerbaycan Dili” şeklindedir.

Azerbaycan bir coğrafya ismidir, millet değil, Ayrıca soyu bilinen, kendine has dili olan halklar coğrafi adlarla kimliklendirilemezler!

Azeriler İran’da yaşayan küçük bir etnik topluluktur. Azeri sözcüğü, ilk defa olarak, Stalin, daha sonra ise hasta beyinli İran-Fars şovenistleri tarafından, Azerbaycanlıların Türklük şuurunu yok etmek, unutturmak için uydurulan sahte bir kimliktir.

Bir daha not ediyorum. Azeri; Ermenilerin ve farsların uydurması olan bir sözdür, amaç Azerbaycan Türklerini farklı bir millet olarak göstermektir. Maalesef bunu bilmeyen bilinçsiz insanlarımız da onların bu amacına hizmet ediyor. 

Azeri diye bir Türk boyu yoktur. Bu, Azerbaycan Türklerine Azeri demek Türk tarihi açısından büyük bir tehlikedir! Bilinçlenmek gerekir. “Azerbaycan Türkleri” ve “Azerbaycan Türkçesi” vardır. Lutfen bizi kendi adımızla sesleyin!


MEHSETİ ŞERİF
MEHSETİ ŞERİF

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber