Alman meclisine Bremen'de Mehter Marşı

04 Haziran 2016
974 Haber Okunma   0 Haber Yorum

ALMANYA'nın Bremen kentinde, Almanya Federal Meclisi'nin 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını kabul eden karar tasarısı protesto edildi. Almanya'nın Bremen kentinde yaşayan Türkler sözde soykırım kararına "Evet'diyen tüm parlamenterleri protesto etti.Protesto Mehter Marşı'nın çalınmasıyla başladı. Eyleme eline Türk bayrağını alıp gelen çok sayıda gurbetçi katıldı. Protesto gösterisine Türkler'in yanı Almanlar ve başka milletten insanlar da katıldı.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Bremen  bölgesi tarafından Bremen merkez tren istasyonu önünde protesto düzenlendi. Eyleme eline Türk bayrağını alıp gelen çok sayıda gurbetçi katıldı. Protesto gösterisine Türkler'in yanı Almanlar ve başka milletten insanlarda katıldı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylemde Alman Parlamentosu'nun sözde soykırım ile ilgili aldığı karar kınandı, protesto edildi. Protesto Mehter Marşı'nın çalınmasıyla başladı. Bremen Tren İstasyonu Meydanı Mehter Marşıyla inledi. Meydanı dolduran Türkler ellerindeki Türk ve Azerbaycan bayraklarını sallayıp, " Türkler soykırım yapmaz " sloganı attılar.

 

 

KENDİ KALELERİNE GOL ATIYORLAR 

UETD Bremen Bölge Başkanı Burak Çaylı, yaptığı konuşmada, alınan sözde soykırım kararının yanlışlığına, Türk gençleri üzerinde yaptığı etkiye değindi.  Çaylı: "Alman Parlamentosu perşembe günü aldığı karar ile Avrupa'nın en büyük mahkemesinin kararını hiçe saydı. Biz de Alman parlamentosunun kararını hiçe saydığımızı herkese duyuruyor ve ilan ediyoruz. Soykırım suçlaması emperyalist devletlerin uydurduğu bir yalandır. Türkler'in Ermeniler'e soykırım yaptığı iddiası temelsiz bir iftiradır, püsküllü bir yalandır. Alman parlamentosu bir kez değil kırk kez böyle bir karar alsa bu hakikat değişmez.

 

Tarihi hakikatler parlamento kararlarıyla değiştirilemez. Almanya Federal Meclisi neden böyle bir karar aldı? Milletvekillerinin önemli bir kısmı  tarihten habersiz, bir kısmı da bilinçli olarak Türk ve Türkiye düşmanlığı yapıyor. Bir birlerine zıt gruplar söz konusu Türkiye olunca hemen birleşiyor. Soykırım iftirası atanlara sesleniyorum; kendi kendinize gol attığınızı göremiyorsunuz. Bu kararla Almanya'da büyüyen yüz binlerce Türk gençlerini  bu ülkeden soğuttuğunuzun farkında değil misiniz.  Soykırım iftirasına 'hayır''hayır''hayır'diyoruz" diye konuştu.

 

 

Protesto gösterisinde İstiklal Marşımız okundu, şiirler söylendi, 1915 olaylarında hayatını kaybeden Müslümanlar için dua yapıldı. İki saat süren protesto olayında herhangi olumsuz bir olay yaşanmadı. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber