AVRUPA TÜRKLÜĞÜ SANDIKLARA SAHİP ÇIKTI

03 Haziran 2015
1324 Haber Okunma   0 Haber Yorum

7 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için Almanya'da 3 bin 600 sandıkta Türk Milliyetçileri görev yaptı.

7 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için Almanya'da 24 gündür devam eden oy verme işlemi dün sona erdi. Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerde kullanılan oylar yüzde 32,49 olurken, gümrük kapılarından gelen oylar eklendiğinde toplamda yüzde 35,98'e ulaşıldı.
Almanya'da bulunan seçmenler oylarını Frankfurt, Berlin, Hamburg, Hannover, Köln, Düsseldorf, Münih, Mainz, Nürnberg, Stuttgart, Karlsruhe, Essen ve Münster başkonsolosluklarınca belirlenen yerlerde kullandı. Kullanılan 482 bin 503 oy bu gün THY uçaklarıyla Türkiye'ye gönderildi.
 
 
Almanya’da 24 gün süren oy verme işleminde kayıtlı bulunan 1 milyon 404 bin 987 seçmenden 482 bin 503 oy kullandığı öğrenildi. Gümrüklerde verilen  51 bin 373 oy da dahil edildiğinde Almanya'dan oy kullananların sayısı 533 bin 903 oy kullanıldı. Bu oaranlar yüzde 38’e tekabül ediyor.
 
Konsoloslukların tamamında son günde de Başkonsolosluğuna oy kullanmak için gelen vatandaşlar zaman zaman uzun kuyruklar oluşturdu. Almanya Türk federasyonuna ulaşan bilgilere göre son gün olan 31 Mayıs’a kadar Almanya’da yaklaşık 500 bin kişi oy kullandı. Bunun yanı sıra Almanya’da seçmen olarak kayıtlı olup oyunu gümrük kapılarında kullanmayı tercih eden yaklaşık 55-60 bin kişi bulunuyor.
 
 
Çetin, görevlilere teşekkür etti.
 
Avrupa Türk Konfederasyonu Genel Başkanı Cemal Çetin, Almanya’da 13 seçim merkezindeki sandıkların kapatıldığını belirterek oy kullanamayan vatandaşların yedi Haziran’a kadar ancak gümrüklerdeki oy verebileceğini hatırlattı. 
 
Genel Başkan Çetin, Pazar günü itibarıyla Türkiye dışında bir milyonu aşkın Türk vatandaşının oy kullandığını vurgulayarak, şunları söyledi:
 
"Elbette bu rakam daha da artırılabilir. Ülkücü hareketin temsilcileri olarak Avrupa Türk Konfederasyonumu başta olmak üzere, bulundukları ülkelerde faaliyet gösteren Türk Federasyonlarımız, seçimlerin barış ve huzur ortamında geçmesi için özverili çalışma gerçekleştirmiştir.
 
Avrupa Türk Konfederasyon olarak gönüllülük esasında toplam 3 bin 600 sandıkta görevli ülküdaşlarımız bulundu. Sandıklarda görev alan tüm fedakar görevlilere teşekkür eder, seçimlerin ülkemiz ve demokrasimiz ve Avrupa Türklüğü için hayırlara vesile olmasını dilerim.
 
Arkadaşlarımız 24 gün boyunca takdire şayan bir görev ifa ettiklerine bizzat sandıkları ziyaretlerim esnasında şahit oldum. Emeği geçen tüm Ülküdaşlarıma teşekkür ederim” dedi. 
 
 
Çetin konuşmasına şöle devam etti:
 
"Ayrıca bu ziyaretlerim esnasında yaptığımız görüşmelerde tespit ettiğimiz bir takım eksiklikleri somut bilgiler halinde yetkililere ulaştıracağım. Ortaya çıkan bir takım eksikler giderildiğinde, umarım gelecek seçimde daha fazla vatandaşımız katılım sağlayarak oy kullanabilecektir.
 
Avrupa genelinde vatandaşlarımızın oy verme konusunda ve siyasete katılım bakımından tecrübesizliği de göz önüne alındığında aslında küçümsenmeyecek bir rakama ve orana ulaştığımızda görülmektedir. 
 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonra Avrupa genelinde yaydığımız bir proje kapsamında seçmenlerimizin bilinçlendirilmesi, sandığa sahiplenmesi noktasında çalışmalar olmuştur. Türk Federasyonlarımız çok kapsamlı ve başarılı çalışmaları neticesinde, elde edilen rakamlar, geçen sene yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle kıyaslandığında görülmektedir.
 
Arkadaşlarımızın seçmenlere ulaşarak, onları mobilize ettiği açıkça ortadadır. Bu proje ile birlikte vatandaşlarımızın, seçime ve sandığa ilgisinin arttığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Almanya’da, 111 bin 933 seçmen sandığa gittiği baz alındığında görülmektedir."
 
Oylar Türkiye’de Sayılacak
 
Çoğu Avrupa'da bulunan 32 temsilcilikteki oylar THY'den kiralanan uçaklarla diğer 80 temsilcilikteki oylar diplomatik kurye ile Türkiye'ye gönderilmeye başlandı.
 
Öte yandan yurtdışındaki Türk seçmenin 33 gümrük kapısındaki oy verme işlemi 7 Haziran tarihine kadar devam edecek. 
 
Yurtdışındaki vatandaşlar; Sarp, Kapıkule, Pazarkule, İpsala, Hamzabeyli, Dilucu, Dereköy karayolu gümrük kapıları ile Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak havalimanı gümrük kapılarında ve Kuşadası, Ayvalık, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Marmaris, Bodrum, Samsun liman gümrük kapılarında oy kullanabilecek.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnketSon YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber